Annual Nor-Cal Multi-Event Championships

Information Sheet for high school coaches and athletes

 

Date:               Tuesday and Wednesday, April 14/15, 2009

 

Site:                West Valley High School, Cottonwood, California

 

Times:            10:00 A.M. - 4:00 P.M. each day

 

Entry Fee:      $20.00 per athlete, payable to West Valley Track

 

Scoring:          International Scoring tables

 

Awards:          Engraved plaques - class champion (9-12) in each division.

                        Medals for the winner of each event, and for the top 5 overall

                        finishers in each division not receiving plaques.

 

Lodging:         Please call me if you need assistance with lodging

 

Facilities:       1/4" spikes required, implements and blocks provided, all-weather track

 

Rules:            2 false start rule in effect, 3 jumps or throws per event

 

General Information:

                        Athletes will be grouped by lot for Tuesday's competition and

                        by score for Wednesday's events.  Please arrive one hour before

                        your scheduled starting time to receive information and

                        assignments.  Please call if you will not compete.

 

                        Tuesday events:        Men - 100, Long Jump, Shot Put, 400

                                                            Women - 100 hurdles, High Jump, 200

 

                        Wednesday events:Men - 110 hurdles, High Jump, Discus, 1500

                                                             Women - Long Jump, Shot Put, 800

 

Please FAX entry forms no later than Sunday, April 12, 2009 to:

                        Scott Fairley

                        (530) 247-1633 FAX

                        Email:  sbfairley@charter.net

 

Bring your entry fee check to the first day of competition.

 

Meet Director:  Scott Fairley home phone - (530) 243-4331

           

NOR-CAL MULTI-EVENT RECORDS

Men

100 meters                                                                            110 Hurdles

10.8      C. Johnson        Enterprise         79                             14.5      Jim Scanella                  San Ramon       79

10.9      Fred Lee           Big Valley         88                              14.6      Pat Duffy                       Shasta              83

11.15    Jeff Billing          West Valley      00                              15.14    David Landingham          Corning             96

 

Long Jump                                                                             High Jump        

228     Jeff Billing          West Valley      00                             611     Mike Wilkens                Red Bluff           95

223     Fred Lee           Big Valley         88                             66       Tim Baker                     Oakdale            85

2110   Andy Conner     Yreka                87                             66       Jim Galba/Landingham  Anderson/Cor.   88/96

 

Shot Put                                                                               Discus

543     A. Conner          Yreka                87                          1623   Darrin Hall                     Enterprise         79

509     Eric Nanson      Shasta              85                           1596   Kyle Clemens                Willows             87

488     A. Conner          Yreka                86                          1467   Pat Nevens                    Enterprise         86

 

400 meters                                                                          1500 meters

50.3      J. Scanella        San Ramon       79                          4:15.7   Mark Yaconelli               Yreka                84

51.1      F. Purcell          Eureka              79                          4:16.1   Frank Augusta               Enterprise         84

51.41    A. Brown           Foothill              96                          4:16.1   J. Woods                      Central Valley    82

 

First Day Totals                                                                   Second Day Totals        

3010     Jeff Billing          West Valley      00                         2893     Mike Wilkens                Red Bluff           95

2918     Harley North      Gridley              88                         2886     Pat Nevens                    Enterprise         86

2863     Fred Lee            Big Valley         88                         2784     David Landingham          Corning             96

 

Top Scorers                                                                       Class Records

5402     Andy Conner     Yreka                87                         4210     Travis Roads                  Etna                 85

5338     Jim Scanella      San Ramon       79                         4768     Shawn Collins                Enterprise         84

5359     Harley North      Gridley              88                         5318     David Landingham          Corning             96

5318     D. Landingham Corning             96                          5402     Andy Conner                 Yreka                87

 

Women

100 Hurdles  33   (30 1982-93)                                          Long Jump

14.7      Erin McClung     Fall River           92                        175.5  Tiara Anderson              West Valley      97

15.84    Tiara Anderson  West Valley      96                         175     Erin McClung                 Fall River           92

15.98    Renee Eckley    West Valley      02                         171     Eva Potter                     West Valley      92

 

High Jump                                                                         Shot Put

55       D. Schimek       Nevada Union    85                         384     Durelle Schimek            Nevada Union    85

55       April Jackson     West Valley      97                         339     Tonia Ryan                    Enterprise        84

55       Ileah Jackson    Big Valley         98                         337.5  Janine Dickey                Mesa Verde      00

 

200 meters                                                                        800 meters

26.0      Sharon Polley    El Molino           87                        2:18.3   Donna Martin                 Enterprise         84

26.23    Tiara Anderson  West Valley      96                         2:19.3   Mara Konopasek            El Molino           84

26.23    April Jackson     West Valley      96

 

First Day Totals                                                                 Second Day Totals

2146     Renee Eckley    West Valley      02                        1866     Durelle Schimek            Nevada Union    85

2137     D. Schimek       Nevada Union    85                         1725     Eva Potter                     West Valley      92

2099     Tiara Anderson  West Valley      96                         1694     Yerman/Anderson          Paradise/WV  94/97

 

Top Scorers                                                                       Class Records

4003     D. Schimek       Nevada Union    85                         3710     Tiara Anderson              West Valley      96

3752     R. Eckley          West Valley      02                         3684     Tiara Anderson              West Valley      97

3710     T. Anderson       West Valley      96                         4003     Durelle Schimek            Nevada Union    85

3608     M. Konopasek   El Molino           84                         3752     Renee Eckley                West Valley      02

 

1 1