HISTORY OF TRACK & FIELD

NORTHERN SECTION CIF

 

WRITTEN AND COMPILED BY

SCOTT FAIRLEY

 

ORIGIN OF THE NORTHERN SECTION

The first Northern Section Championship was held in 1904.  However, it wouldn’t be until 1915 that a California State Championship would be held.  Between 1906 and 1914, the Stanford Invitational was the largest high school track meet in the state, and a few schools from the North State would travel to Palo Alto to compete.  In the 1910 Stanford Invite, Chico High’s Floyd Rice won both the shot put and hammer, setting a state record in the hammer with a toss of 180’7.

 

Chico Normal School (later to be called Chico State) competed against the high schools in the area in the early 1900’s. That is because youth athletics were not regulated by high schools until the California Interscholastic Federation was formed in 1914.  Even then, specific age requirements were not enacted by the State CIF until the early 1950’s. Prior to that, there are accounts of athletes that were as young as 13, and as old as 25 years old competing at the state meet.

 

In 1914, CIF established four geographic sections across the state; the Southern, Central, Bay Area, and Northern Sections.  As the population of the state increased, more sections were created until the final section was created in 1965.  There are currently 10 sections in the state of California.

 

Prior to 1944, the Northern Section California Interscholastic Federation (NSCIF)included all schools north of Modesto.  However, during those years, the area that is now the Northern Section was a sub-section called the Northern California High School Athletic League (NCHSAL).  The NCHSAL meet was held as a qualifying meet to the Northern Section Championships.  Athletes then qualified for the State CIF Championships from the NSCIF Championships.

 

In 1944, the Sac-Joaquin Section was created, and the Northern Section became schools north of Sacramento.  Del Oro, Placer, Colfax, Oakmont, Folsom, Lincoln, Marysville, Yuba City, Rio Vista, Delta, Lower Lake, etc. were all schools that participated in the Northern Section into the 1970’s. As population in northern California increased, more schools were opened.  The 1950’s and 60’s saw several large schools added to the Northern Section including Paradise (1954), Enterprise (1954), Central Valley (1956), Las Plumas (1960) and Pleasant Valley (1964).  The most recent comprehensive schools to open in the North State include West Valley (1981), Foothill (1991), and University Prep (2004).  It is interesting that many track powers from the early to mid-1900’s have declined in enrollment largely due to the decline of the logging industry.  Weed, McCloud, Dunsmuir, Herlong, Westwood were once athletic powers. A look at the Big 6 League from the 1940’s included Westwood, Chico, Oroville, Lassen, Red Bluff, and Shasta.  There have also been name changes over the years.  Shasta High was called Shasta County High in the early 1900’s, Sutter City became just Sutter, and College City became Pierce High School. Pierce High School later moved from College City to Arbuckle in 1936. Original high schools in the Northern Section include Oroville(1892), Sutter City (1893), Yreka (1893), Gridley (1895), Red Bluff (1898), Shasta County (1899), Chico (1902), Lassen County (1903), and Anderson (1909).

 

 

The first State CIF champion from the Northern Section came in 1918 when Jennings Robertson (Sutter City) won the shot put at 44’6”.  The most successful Northern Section athlete has to be Mort Kaer (Red Bluff). In 1922, he won the 220 low hurdles, and placed second in the 120HH.  The next year, he won both the long jump and 220 low hurdles, both in state record performances, and placed 2nd in the 120 hurdles.  Red Bluff placed third as a team at the state meet with Kaer accounting for all of their points. The only sprinter from the Northern Section (400 under) to win a state title was Burt Brady from Gridley who won the 220 in 1936 with a time of 21.6.  He also placed second in the 100y.

 

Three former Northern Section track and field athletes have gone on to represent the United States in international competition.  Leslie Deniz (Gridley 1975-79) won the silver medal in the discus at the 1984 Los Angeles Olympics.  She set six American records during her career where she won USATF Championships in 1981, ’83, and ’84.  Prior to her post collegiate career, she won the NCAA Championship in 1983 for Arizona State University. Nicole Teter (West Valley 1987-91) was a two-time Olympian (2004 and 2008)in the 800 meters. She set an American Record in the indoor 800 of 1:58.71 that lasted for 16 years. Nicole was a four time USATF National Champion while running professionally for the Nike Oregon Track Club Elite. She ranked third in the world in 2002 by Track and Field News.  In college, Nicole was the Southeastern Conference 800 champ while competing for the University of Arkansas.  Tim Nelson (Liberty Christian 1999-2003) represented the United States in the 2009 World Championships 10,000 after finishing third at the USATF World Trials.  He was the 2010 USATF Outdoor 5,000 runner-up while competing professionally for the Nike Oregon Track Club Elite.  While in college, Tim won the Big 10 10K (2005) and 5K (2007) Championship while competing for the University of Wisconsin.  He was also on Wisconsin’s 2006 NCAA National Championship cross country team.

 

The California State Track and Field Championships have been held three times in the Northern Section.  The first time was in 1936 when the meet took place at the Butte County Fairgrounds in Gridley.  In 1956, Chico State hosted the State Meet. The last time it was held at a Northern Section site was in 1972 at Oroville’s Mitchell Field (now called Harrison Stadium).  The California State Track meet became a two day event for the first time in 1963.

 

EVENT CHANGES

Events in the Northern Section Finals have changed over the years.  The hammer (1908-1915) and javelin throw (1915-1932) were contested in the early years with the football throw replacing the javelin in the 1930’s.  The discus has been held on and off since 1921.  The discus was not contested at the State Meet from 1933-1948. The name of the broad jump was changed to the long jump in 1967.

 

As can be expected, events did not become official events at the section level overnight.  Usually, an event was contested in dual meets and invitationals for a few years before becoming an official event at the section level.  In 1974, the triple jump was added as an official event at the Northern Section Finals. However, the event was first contested at the State CIF Championships the year before.  At the South sub-section meet in 1973, Dean Perkins (Lincoln) placed first in an exhibition event with a mark of 43’1/2”.  Dave Trussell (Lassen) placed third at 42’1”.  Although the triple jump was not contested at the Northern Section Finals, Dave Trussell of Lassen was sent to the State CIF Championships to compete in the first state triple jump competition. Lassen had hosted the section finals that year, and coach Bob Wall decided he should send an entrant to the state meet rather than not having a representative from the Northern Section.  He chose an athlete from his team.

 

A sample list of the 1959 NSCIF Championships included just 12 events, the 100y, 220y, 440y, 880y, mile, 120yHH, 180yLH, 880y relay, shot put, pole vault, high jump, and broad jump.

 

Running events have changed quite a bit over the years.  The 120 high hurdles have always been run, but the low hurdles changed from the 160 and 180 yd. low hurdles on the straight, to the 220 yd. hurdles around the turn (1974) before settling on the 330 yd. hurdles in 1975.  By 1984, the height was raised to the intermediate height. The 880 yd. relay was the only relay from 1928 (?? Earlier) until 1968 when the 440 yd. relay and mile relay were introduced.  It wasn’t until 1965 that the 2 mile was added to the list of distance events.  Of course, all running events were in yards (imperial measurement) until 1982 when running events were changed to metric distances.  Even then, many tracks were still measured for imperial distances, and times needed to be converted from yards to meters for seeding/ranking purposes.

 

Sub-varsity races were run at different distances in the 1960’s and 70’s in an effort to transition younger athletes to the varsity level.  A list of NSCIF Track Championship records from 1960 show the 1320yd run, 75yd. HH, and 160yd. LH for the JV or ‘B’ level, and the 160yd run, 330yd run, 75yd LH, and 110yd LH at the freshman or ‘C’ division.  These events were contested through the early 1970’s.  An 8lb. shot put and 440yd. relay (instead of 880 relay) were also contested in the freshman division.  Once the two mile was added to the varsity schedule in 1965, the 1-1/2 mile was run at the younger levels.

 

DIVISION NAMES

The names of divisions have also changed over the years.  Originally, there were two classifications in track and field, the Unlimited and Limited Divisions.  Then, in 1941, the unlimited and limited divisions were dropped in favor of A, B, and C classifications.  These divisions took into account an athletes’ age, size, and experience.  Weigh-ins would take place at the beginning of the season, to determine an athletes’ classification.  There are accounts of coaches who wanted to go for a B or C team title having their athletes cut weight, much like wrestling, before the weigh in.  A smaller athlete could move up a classification, but a larger athlete could not move down.  Many of the invitationals in the 1950’s and 60’s had overall team scoring between the A, B, and C divisions. By 1964, the classifications were changed to varsity, junior varsity, and freshmen.  In the Northern Section, junior varsity meant sophomores and freshmen.  However, that was not the case in other areas of the state.  In some sections, a junior varsity athlete was anyone who was not a varsity level athlete, regardless of age.  So, in 2017, the sub-varsity level was officially changed to frosh/soph.

 

GIRLS’ PARTICIPATION

Girls began competing in high school competitions in the early 1970’s.  Prior to 1970, if a girl wanted to compete in track and field in the Northern Section, she was limited to GAA (Girls Athletic Association) or the more serious athletes participated in AAU. At the NSCIF Finals in the 1960’s, girls were solicited to work as finish line holders, escorts, and award presenters.  There was even a “Track Queen” who acted as the primary award presenter.

 

It should be noted that girls’ participation in high school track and field was met with opposition from administrators in the early 1970’s.  Schools slowly began adding girls track programs until the first section sanctioned championship competition was held in 1973. With girls participating at the State CIF Championships for the first time in 1974, an official NSCIF Girls Final was held to allow athletes to qualify for state.  Girls events have progressed at the section finals since that first meet in 1973.  Three relay events were part of the section finals schedule in 1973 and 1974, with the 880y sprint medley being added to the 440 and mile relays.  In 1975, the two mile was added, and the 300 hurdles first appeared in 1981. Girls added the triple jump in 1982, and pole vault in 1995. They threw an 8lb. shot put in the 1970’s, and ran over 30” 100 hurdles until 1993.

 

Girls participated in separate meets from the boys until the early 1980’s. The Chico Invitational added a few girls’ events to their program in the mid-1970’s. The 1975 meet will best be known for two girl’s exhibition events that let everyone know that girls should be allowed to compete in the boys’ meets.  Pam Allen (Lassen) won the girls mile in an outstanding time of 5:08.1, and a little known runner from Roseville named Evelyn Ashford won the 100 yard dash in a scintillating 10.5!! (converted to 11.4 for 100 meters).  Of course, Evelyn went on to set the 100m world record and become an Olympic gold medal winner.

 

Since there were few girls’ track invitationals when girls began competing in high schools, Butte College held a girls’ only invite from 1976-1990.  Once girls started to compete in the same meets with boys in the mid-1980’s, there were four divisions, varsity boys, JV boys, freshman boys, and girls. That was the case in several league and divisional championships until 1988 when the freshman boys division was dropped in favor of adding the JV girls division. In fact, the NSCIF Girls Finals was held at a different site than the boys until 1978. 

 

LEAGUES AND DIVISIONS

The structure of leagues and divisions has continued to evolve over the past century. 

 

Schools did not participate in leagues prior to 1939.  Instead, they participated in multi school meets and invitationals prior to the two NCHSAL Semi-Finals and NCHSAL Finals.  As early as the late 1920’s athletes would compete in two geographic sub-section meets (South Valley and North Valley), and finally to the NCHSAL/NSCIF Finals.  Athletes did not have to qualify from their league final to the semi-final meet.  The meets were based simply on geographic area, and all schools in the area, regardless of school size, competed for a chance to qualify for the section meet. There were a few years in the 1940’s??? when there were not enough teams to hold a semi-final. Two or three levels of competition were held at the section finals, and team titles were awarded in each division. 

 

Then, in the mid-1960’s (date??) athletes would need to compete and qualify from their league meets into the semi-final meets. (based on what?? Place, performance??) The freshman semi-final was held at a different site before all divisions competed together at the NSCIF Finals.

Six athletes qualified for the NSCIF Finals from each semi-final meet at the freshman, JV, and varsity boys’ levels.  Trials and finals were held in all events except the distance races at the section meet.  The top 3 finishers from each heat qualified six runners for the final.  Most tracks at this time had six lanes. Field event and running event athletes came back later that day to compete in the finals. 

 

The concept of holding divisional championships was started by the smaller schools as far back as 1972.  The smallest schools in the section wanted a team championship of their own, so in 1972 a small schools championship was held between the league finals and the sub-section meet.  The winner of each event in the small school’s meet qualified for the sub-section meet. In 1978, the medium schools added a team championship meet.  Finally, in 1980, divisional championships were held in all divisions instead of semi-finals (sub-sections).  These divisional championships were based on the general enrollment of schools within a league, and athletes qualified from their league meet, to a divisional meet, and finally to the section finals. Three divisional meets (small, medium, large schools) included qualifiers in varsity, JV, and freshman boys, as well as girls.  By 1986, an additional smaller school division was established and the freshman boy’s level was dropped in favor of adding a JV girls’ competition.  Since the NSCIF Finals was a state qualifying meet, and section team titles were awarded at the divisional meets, it was decided in 1980 to discontinue team scoring at the NSCIF Finals.  All events were run as a final at the NSCIF Championships. Once the girl’s and boy’s divisions were contested at the same site in 1978, only varsity athletes advanced to the NSCIF Finals.  From 1980 through 2014, eight finalists qualified for the NSCIF Finals.  In 2014, the number of qualifiers in the 1600 and 3200 were increased to twelve, and ten runners qualified for the 800.  By 2018, twelve runners qualified in the 800 as well.

 

Generally, the Northern Section winner in each event has qualified to compete at the State CIF Championships.  This has been a “bone of contention” for Northern Section coaches and athletes since many deserving second place athletes had to stay home in the winner take all format.  The most glaring example of this unfair policy occurred in 1976 when Steve Montgomery (Lassen) and Jeff Stover (Corning) had the top two shot put marks in the State, and the first and third marks in the nation.  Only the winner, Steve Montgomery was allowed to compete at the state meet, which he won with a state meet record throw of 68’0.

 

There have been a few exceptions to this policy through the years.  During the 1983 and 1984 seasons, the top two athletes in each event qualified to compete in the Northern California Championships held at UC Berkeley.  The top four from the Northern Championship competed against the top four from the Southern Championship in a finals-only State CIF Meet. 

 

Finally, in the mid-2000’s, the state added an at-large berth into the state meet provided a non-winner accomplished a mark at the section finals equal to or better than the previous three-year average of the final qualifier into the state final.  For the first time, in 2008, two athletes from the Northern Section, and from the same school for that matter, placed at the state meet in the same event.  Ethan Ostrom and Florian Gaul from West Valley each pole vaulted 15’ to place fourth and fifth in the state meet final.

 

Northern Section Finals Awards

Bob Russell Award – Beginning in 1988, an award was given to the most outstanding male and female performer at the Northern Section Finals.  The track committee established a point system to select the athletes which included points for quality and quantity of performances.  The award is given at the end of the section finals each year.  The award is named after the section’s first Track and Field Commissioner, Bob Russell.  Bob was also a coach at Enterprise High School in the 1950’s and 60’s.

 

Norm MacKenzie Award – In 1999, another award was given to the male and female athletes who demonstrated sportsmanship throughout their senior season.  The State CIF had implemented a program called “Pursuing Victory With Honor”, and the sportsmanship award was a way of honoring those who fit those ideals.  The award is named after Norm MacKenzie, who was the track commissioner from 1991-2017.  As a track athlete at Oroville High School in the 1940’s, coaching track at Las Plumas High School, and then acting as the track commissioner, Norm’s involvement in Northern Section Track spanned over 70 years.

 

Scholastic achievement is important in education-based athletics.  A look at the meet program in the 1960’s included a list of Northern Section Scholar Athletes who qualified for the section meet with at least a 3.0 cumulative GPA.

 

Below is a list of schools in Northern Section leagues through the decades.

Sierra Foothill League –

?? – 1970 Oroville, Marysville, Yuba City, Placer, Grass Valley,

          Roseville

Sacramento Valley League, or just Valley League

1941-1946 Anderson, Biggs

Westside League –

1948-1957 Anderson, Willows

1961-1969 Corning, Lassen, Las Plumas, Orland, Paradise,

           Pleasant Valley

1981-1993 Corning, Gridley, Orland, West Valley, Willows

2015-2019 Corning, Las Plumas, Oroville, Paradise

Butte View League -

1981-1993 Colusa, Live Oak, Quincy, Sutter, Wheatland, Winters

2014–2019 Gridley, Orland, Sutter, Wheatland

2019-2022 Corning, Gridley, Orland, Oroville, Las Plumas, Sutter, Wheatland

Northern Athletic League –

1959-1970 Anderson, CV, Chico, Enterprise, Shasta, RB, Lassen 

1971-1993 Anderson, CV, Enterprise, Red Bluff, Shasta, Yreka

1993-2012 Anderson, CV, Corning, Enterprise, Foothill, WV, Yreka

2014–2022 Anderson, Central Vly, Lassen, UPrep, West Valley, Yreka

Big 6 League –

1939-1946 Chico, Marysville, Oroville, Shasta, Yuba City, RB

1947-1950 Chico, Lassen, Oroville, Red Bluff, Shasta, Westwood

Big 5 League –

1951-1953 Chico, Lassen, Oroville, Red Bluff, Shasta

Sac River League –

2013-2015 Enterprise, Foothill, Red Bluff, Shasta, West Valley

Eastern Athletic League –

1971-1994 Chico, LP, Lassen, Oroville, Paradise, Pleasant Valley

2012-2022 Chico, Enterprise, Foothill, PV, Red Bluff, Shasta

 

NSCIF TRACK COMMITTEE

In 1968, a group of track and field coaches in the Northern Section established the NSCIF Track Advisory Committee.  This committee formulated rules that govern the sport, and set sites and dates for championship meets.  Original committee members included Norm MacKenzie, Bob Russell, Bob Wall, Chuck Sheley, ?? The committee consisted of two representatives from each league in the section.  In the early years, a cross country sub-committee of six coaches was established to promote the sport.  By the late 1980’s, each league had a track and a cross country representative on the combined committee.  Bob Russell (1968-1984??), Vince Semprenio (1984-1990), Norm MacKenzie (1991-2017), and Scott Fairley (2017-present) have served as NSCIF Track Commissioners since the advisory committee was formed. From 1968-1991, a representative on the committee acted as the chairman for two years.  Then, in 1992, Scott Fairley was elected chairman, and he continued in that position until the present. Following Norm MacKenzie’s resignation in 2017, the NSCIF Track Chairman and Commissioner positions were merged.

 

A Northern Section Commissioner’s position, in charge of all CIF sports, began with the separation of the Sac-Joaquin Section from the Northern Section in the early 1940’s. Since that time, there have been eight NSCIF Commissioners:  Chet Nesbit (Oroville) 1942-1952, John Dectur (Sutter) 1952-1957, Ed Hendrix 1957-1979, Gregg LeMaster (Pierce) 1979-1986, Darold Adamson (Chester) 1986-1999, Tom Schroeder (Pierce) 1999-2006, Liz Kyle (Fall River) 2006-2021, Scott Johnson (Oroville) 2021-present.

 

 

FACILITIES AND EQUIPMENT

SITES

During the early to mid-1900’s, Chico State was the primary site for the Northern California High School Athletic League (now the NSCIF Finals) championship meet.   With the introduction of all-weather tracks in this area during the 1980’s, an all-weather track was recommended for the site of the Northern Section Finals.  Chico State, Butte College, Shasta College, College of the Siskiyou, and Yreka High School all hosted the NSCIF Finals in the 1980’s and early 1990’s.  The meet has been held at West Valley High School since 1995. 

 

EQUIPMENT

Not only have track surfaces improved over the years, but so has the equipment that athletes used.  There have always been two different hurdle races, but until the 1980’s there were only two different hurdle heights, low and high.  Wooden flip hurdles provided a 39” height while flipped up, and a 30” height when flipped down.   Then, in the 1980’s hurdles were designed to adjust in three inch intervals.  This allowed for a 39” varsity boy height, 36” intermediate hurdle height, 33” varsity girl height, and a 30” girl long hurdle height. 

 

Pole vault poles have evolved from solid wood prior to the 1930’s, to bamboo (too expensive for most high schools), and to metal and aluminum in the 1940’s and 50’s.  The first fiberglass poles were used in the Northern Section in the late 1960’s.  Early fiberglass companies included the Browning, black Cat-a-Pole, and green Sky Pole.  These poles were heavy, and broke fairly often.

 

With the introduction of fiberglass came a change in cross bars as well.  Prior to fiberglass cross bars, aluminum triangular shaped cross bars were used in the 1960’s and 70’s. 

 

Saw dust landing pits were popular for the high jump and pole vault until the introduction of foam padding in the late 1960’s.  When foam pits were introduced, netting filled with foam chunks were the norm.  The pole vault landing area generally consisted of four large, foam-chunk nets. It was common for athletes to fall between the sections of landing pads during competition. Fairley recalls that Chico State had the best pit in the area during the 1970’s since they had a fifth bag of foam rubber that was laid on top of the four base pads.  This kept athletes from falling between the cracks. However, these pits only provided padding behind the pole vault box.   

 

Fairley recalls the most dangerous pole vault pit he ever vaulted on at Cal State Stanislaus while vaulting in college for Chico State.  The pit was constructed of 2 x 12’s on three sides with loose foam chunks in the middle.  If a vault veered off to the side, the vaulter would land on the wooden sides.

 

By the 1980’s, three, single piece pads enclosed in vinyl and mesh became available.  They were held together with a padded cover, and had “buns” that extended forward toward the runway.

 

During the late 1980’s and 90’s, track and field equipment companies continued to make improvements in landing pits.  One such pit that did not work out was The Cloud.  The Cloud was an air filled landing system that was kept inflated with a fan blowing air into the bag.  However, the bags deflated easily upon impact, and if a vaulter landed near the edge of the pit, there was not enough air resistance to cushion the landing.

 

Tragedy struck in the mid-1990’s (’94??) when a JV pole vaulter from Red Bluff died when his head hit concrete surrounding the landing pit at Shasta College.  The result was that many high schools in the Northern Section dropped the event when school boards cited liability issues and the high cost of equipment for the event. Safety rules followed in an attempt to save one of the sport’s original events. Minimum pit size, base protector pads, planting box padding, and requirements that vaulters use a pole rated at or below their weight were rules implemented to make the event safer.  A movement in the early 2000’s for vaulters to wear helmets never gained approval.  Additionally, girls started vaulting in 1995 which helped increase the number of participants, and make the event more popular.

 

Of course, the move from saw dust landing pits to foam rubber also changed jumping techniques in both the pole vault and high jump.  The straddle and roll styles in the high jump were replaced by the Fosbury Flop technique in the 1970’s since an athlete could land on their back instead of their feet. Vaulters were also able to land on their back or butt instead of landing feet first.

 

Runway surfaces transformed from dirt to all-weather much sooner than tracks.  This was because the surface area to be covered was much smaller.  I recall as a freshman pole vaulter at Las Plumas High School in 1971, that our home pole vault runway was simply a worn line in the grass on the side of the football field.  At the NSCIF South Semi-Final in Sutter, a large dirt area adjacent the track had a pole vault pit in the middle of it. A hole was dug in the ground to set the planting box, and competitors simply ran as straight as they could toward the pit.  There were no lines or other designation for a runway.  Better facilities edged the runway with two by four’s, and the dirt surface was kept smooth and level.  Throughout the 1970’s and 80’s, various all-weather runways included using old conveyor belts, rectangular rubber mats, rubber roll-out runways, and poured in place black rubber asphalt.  Eventually, EPDM rubber and polyeurathane surfaces were used by the 2000’s.

 

Although tracks have always been oval in shape, tracks built prior to the 1970’s had a long straight on the home side.  This could accommodate the 220 yd. dash on the straight, and the 180 yd. hurdles before moving to the 330 hurdles in 1974.

 

Dirt tracks were exclusively used in the Northern Section until the first all-weather tracks were installed at colleges in the area in the 1980’s.  These dirt tracks were usually made of clay or decomposed granite. Preparing for a meet held on a dirt track was very time consuming. First, the track had to be drug with a wooden or metal drag to smooth the ruts.  Then, chalk lines had to be laid for an eight lane track.  Initially, single lane chalkers were used.  Scratch lines were measured on the track, and then the circular lines were applied.  In later years, eight line chalkers with separate chalk dispensers allowed all lanes to be applied at the same time.  Start lines, finish lines, hurdle markings, etc. could be designated by adding concentrated dry paint to the chalk.  Of course, rainouts were quite common when using dirt tracks especially in the Northern Section.  If a storm hit even days before a meet, the meet was cancelled or postponed.

 

Starting blocks  (early days…holes??)  When using starting blocks on dirt tracks, a spike in the front and back of the block needed to be hammered into the dirt.  Runners were provided a metal or wooden mallet to hammer the blocks into place.  The spike then needed to be pulled out of the ground, before moving for the next race.  Once all-weather tracks were installed, small spikes in the bottom of the blocks held the blocks in place and made moving from one start line to the next a simple task.

 

Prior to fully automatic timing systems, a finish line string was used to help identify the winner of a close race.  Instructions on how to hold the finish line was important.  Usually, young girls were solicited to hold the finish line.  If one person let go, and the other held onto the string, a string burn could result across the neck of the winner.  For this reason, it was important to release both ends of the string at the same time.

 

TIMING

Timing races with a sweep hand stop watch was the method for nearly 70 years.  Then, in the 1980’s digital stop watches became available with times listed to the hundredth of a second.  However, since the watches were started and stopped manually, rules established that times must be rounded up to the next tenth of a second. Unfortunately, this didn’t always happen, and hand times were recorded to the hundredth of a second. Rules for timing required that three watches time each runner.  The high and the low times were tossed out, and the middle time was recorded as the official time. Also, separate “pickers” determined who was 1st, 2nd, 3rd, etc.  Many times, especially in sprint races, the time for second place was faster than for first place, so the times were switched to make it look right. This timing and judging method took a small army of volunteers.  A look at the NSCIF Finals meet program in the 1960’s showed 30 volunteers working the finish line. Unfortunately, at most meets, there weren’t enough timers for three per runner, so in many instances a single watch was on each place.  In this case, the preferred finish line protocol was to have timers time a place rather than a lane.  The place was more important than the time, so at least the correct order of finish would be recorded instead of using times that had the real winner place second because of their slower time recorded.  Other problems occurred when timers picked, say, 5th and 6th place in a 100 race, and selected the same person. All of this produced times that were an estimate, at best.  As technology improved, video cameras were used to review close finishes, and at least get the order of finish correct.  In the late 1980’s, a device called a Sprint 8 timer allowed an entire finish line crew to be connected to the same timing device.  One person would press a button to begin the timing, and then timers who were each assigned a lane, would stop the time of the runner in their lane by pressing a button.  A paper printout would display the results of the race.  This made timing a little more accurate, since only one person was starting the timer instead of 8 separate people trying to catch the smoke of the gun. 

 

Fully automatic timing was introduced at the NSCIF Finals in 1990.  Jim Eckman at Yreka High School was the first to use a fully automatic timing system in the Northern Section.  This first system was called Accutrak.  A flash from the starting gun was picked up through a hand held view finder at the timing camera.  A polaroid photo was generated by the timing camera with times imprinted on the photo.  Once the polaroid photo was developed, a person would read the times for each athlete.  The film was expensive, and the process time consuming.  Then, in 1995, Scott Fairley at West Valley purchased a Finishlynx timing system.  A wireless transmission sent from the starting gun to the timing camera began timing the race.  Then, a digital image was generated on a computer that timed runners to the 1000th of a second.  More importantly, the timing computer could be linked to a database program (Hytek) to produce results.  By 2005, seamless networking of timing, database, field events, check in, and announcing computers to result boards and online results existed.

 

As invitational meets grew, the need for online athlete registration helped save time.  Scott Fairley first used a paid online registration service for the West Valley/Chico Invitational in 2003. Then, in 2005 he teamed with a company from Grants Pass, Oregon called athletic.net to bring free online registration and results posting to the Northern Section. Within a couple years, registration on athletic.net was required for all championship meets in the Northern Section.

 

Rules for converting hand times to automatic times were created for seeding purposes.  Hand times had to be rounded up to the next tenth of a second.  Then, .24 seconds were added to sprint times, or .14 seconds to distance times to convert the hand time to an automatic time.  This was a standard used nation-wide.  However, since hand timing was used as a backup to automatic timing in the early years of fully automatic timing, time differences in reality were closer to .4 or .5 faster for hand times unless the finish crew were highly experienced timers.

 

NOTES ON A HISTORY OF SECTION FINALS

For purposes of Northern Section team championships and individual records, the NCHSAL (Northern California High School Athletic League) has always been considered the Northern Section Championship.  This is because the NCHSAL consisted of schools included in the current geographic area of the Northern Section prior to the Sac Joaquin Section forming their own section in 1944.

 

During the 20th century, Chico High School dominated the team championships, and hosted the majority of Northern Section Championship Finals during the era.  Chico High School won the Northern Section Championship 43 times between 1904 – 1980.

 

In the first half of the 20th century, even programs as strong as Chico High contested only four or five meets per season.  Dual and three-way meets were rare.

 

Below are notes of championships and meets held from 1926 – 2021.

1912 – On May 4, 1912, the first Arborea Cup was held at the old Shearer baseball field in Chico.  The cup was a two and one-half foot tall trophy donated by the committee that hosted the meet, and presented to the Northern Section team champion for years to come.  In a recount of the first Fiesta Arborea Meet, Lefty McSwat of the Chico Record writes, “As soon as high schools in the valley heard that a big cup was to be awarded to the victorious squad of runners, applications came in from all parts of the valley from Redding to Marysville.  The old Shearer baseball park was hurriedly put into shape and the Chico track team, which at the time did not have a coach, trained faithfully for several days.  Saturday afternoon, Chico’s track team, captained by Tenant McDaniel, went to the mark.  There was a big crowd.  Fans say it was the greatest crowd that ever watched a track meet in the city”.  The three day meet included Sutter City 1st, Gridley 2nd, and Chico 3rd as the top teams.

 

1926 – Unlimited and Limited Divisions.  Chico High competed against Chico State in a pre-season meet.  200 athletes competed in a rainy NCHSAL Championship and Arborea Cup meet.  Due to the rain, many runners ran in bare feet for better traction.

 

1927 – Chico State competed against a combined high school team including Oroville, Willows, Yuba City, Marysville, Sutter City, Red Bluff, and Chico High.  The NCHSAL meet was held at Yuba City, and NSCIF meet at Chico High.

 

1928 – The Chico High team took a Chevrolet bus to the NCHSAL semi-final meet in Redding.  A semi-final round needed to be added due to the large number of athletes competing in track. There were 300 athletes at the NCHSAL Championship meet at Chico High School.  College City and Sutter City were still names.

 

1929 – The NCHSAL Championship was again held at Chico High.  Orland, Hamilton City, and Colusa participated.  In those days, athletes could participate in individual events in the limited division, and run on the unlimited relay team.

 

1930 – Twenty schools including Redding H.S., Los Molinos, McCloud, and Mt. Shasta participated at the NCHSAL Champs in Chico.  An example of measuring included recording marks to the eighth of an inch.  5’9-3/8”

 

1931 – The Chico High team beat the Chico State Frosh team in an early season meet.  Chico, Susanville H.S., Oroville, Woodland, Gridley, and Mt. Shasta competed in the Nor Cal Class ‘A’ meet for schools over 200 students.  The NCHSAL Finals were held at Chico High.

 

1932 – The North Division Semi-Final NCHSAL meet team results included Chico, Orland, Anderson, Los Molinos, and Hamilton City as the top 5.  278 athletes from 32 schools competed at the NCHSAL Finals 5/7/32(Fiesta Arborea Cup) at Chico.  Chico, McCloud, Woodland, Shasta (first mentioned as Shasta instead of Redding), and Susanville were top 5 teams.  The NSCIF Championships were also held in Chico.

 

1933 – Javelin and discus are dropped due to being too dangerous.  Football throw replaces javelin.  Biggs, Redding, College City listed as schools. NCHSAL Finals (5/6/33)

 

1934 – Again, Chico H.S. competed against Chico State frosh.  Redding H.S. is still mentioned.  The NCHSAL Championships are again at Chico with 350 athletes from 30 schools competing.  Woodland wins NCHSAL Finals (5/11).  Gridley hosted the NSCIF Finals.  The NSCIF Finals were usually held in Modesto during this time period.  Still listing high jump to the eighth of an inch.

 

1935 – Still contesting the Limited and Unlimited divisions.  Shasta H.S. is mentioned.  NCHSAL semi-finals at Chico.  Chico and Gridley tie for NCHSAL Championship (5/11).

 

1936 - 1st Nor Cal night meet ever held at the Chico Relay Carnival.  NCHSAL Finals (5/9) at Gridley.  Shasta places first.  Gridley wins the NSCIF Championship, and places 4th at State.  Gridley hosts the California State Championships at the Butte County Fairgrounds, Saturday, May 23 “on an extremely hot, windless afternoon’.

 

1937 – Orland Invitational is a meet.  Chico wins NCHSAL Finals (5/8/37)over Shasta, Yuba City, Yreka, and Gridley.  Ted Voudourrs places 2nd in the State Meet football throw.

 

1938 – Timing protocol involved three watches on first place.  Example:  2 watches @ 9.3 and one watch @ 9.5 = 9.4 time.  Westwood, Willows, Corning, and Weed mentioned as place winners.  NCHSAL Championships (5/14/38)held at

 

1939 – Big 6 Meet Chico, Oroville, Yuba City, Marysville.  No NCHSAL meet that year due to WWII.  Prior to 1939, schools did not participate in leagues.  Multi school meets and invitationals led into the two NCHSAL Semi-Final meets where athletes qualified for the NCHSAL Finals.

 

1940 – Orland Invite.  Big 6 Championships – Chico, Shasta, Oroville, Yuba City, Marysville the top 5.  NCHSAL won by Chico and held at Chico (5/18/40).  NSCIF Finals @ Sacramento

 

1941 – The Unlimited and Limited divisions are dropped.  This is the first year of the Class A – B – C divisions.  Chico High beat Chico State frosh.  Orland Invite still going.  Big 6 Championships held at Oroville. NCHSAL Finals (5/17/41)results – Chico, Shasta, Alturas, Oroville, Westwood, Lassen.  State Meet at San Jose State College.

 

1942 – Chico High team hitch-hiked to the Roseville Invite.  Football throw is still an event. Bus transportation cancelled due to shortage of rubber and pinch of war.  Chico went to the Big 6 Championships in Oroville in private cars.  No meets were held after the league finals.  Chico participated in just three meets this year.

 

1943 – Only one meet was held this year due to the war.  It was a modified NCHSAL Championships (5/5/43)held at Chico and won by Chico.

 

1944 – Only four meets this year.  Sterling City athletes competed on Chico’s team.  NCHSAL Semi-Finals South and North (Redding area).  Top 4 from each meet qualified for the NCHSAL Finals (5/13/44).  Weed placed 1st.

 

1945 – Chico High competed against the Chico Army Air Force team.  Just 4 meets again this year.  Chico won the NCHSAL Finals in Chico (5/26)with Oroville, Willows, Shasta, Weed, Biggs, Lassen, Red Bluff, and Corning in the next places.  Only 9 schools participated this year.

 

1946 – This was the last year of coaching for one of the most successful track coaches in Northern Section history.  Tommy Costar’s Chico High School teams won 27 NCHSAL titles in 29 years of coaching.  A four way meet in Redding included Shasta, Chico, McCloud and Anderson.  Again, there were NSCIF Semi-Finals and Finals.  Oroville hosted (5/18)and won the NSCIF Finals over 2nd place Chico. The State CIF Meet was held again after a four year hiatus due to World War II.

 

At this point, there is controversy over when the Sac Joaquin Section broke away from the Northern Section.  According to state records, the Sac Joaquin Section formed in September 1944.  Track and field historian, and former Chico track coach Chuck Sheley calls the championship meets in 1945-1946 the NCHSAL Championships.  However, there is no mention of the NSCIF meet after 1940.  This may be because during the war years there were no championship or state meets.  Chuck Sheley claims the end of the NCHSAL after 1946, but it actually should be after 1944.

 

1947 – Big 6 Conference Championship meet at Chico included Oroville, Red Bluff, Shasta, Westwood, and Lassen.  NSCIF Finals in Oroville (5/24/47) were won by Oroville.

 

1948 – There were still NSCIF Semi-Finals and Finals.  Due to rain, the NSCIF Championships were held in Oroville on the same day as the CIF State Meet(5/29/48).  Oroville won the team competition. The Oroville Relays was started by coach Hugh Harrison.  Chico had only 5 meets this year.

 

1949 – This was the first year of the Oroville Relays. The meet was held after the NSCIF Finals.  Oroville also hosted the NSCIF Semi-Finals. The NSCIF Finals (5/21/49)were a tie between Shasta and Chico.

(starting blocks introduced at the international level at this time)

1950 – Evidence that Elk Creek had a team.  The Corning Relays was held, in addition to the Big 6 Championships, NSCIF Semi-Finals, and the NSCIF Finals was won by Chico. Herm Stauss would begin a 25 year career as meet director of the Oroville Relay.  The meet would be called the Herm Stauss Relays in the late 1970’s.

 

1951 – The Westside League is mentioned as a league.  The Big 6 League was now the Big 5 league with Chico, Shasta, Red Bluff, Oroville, and Lassen  Red Bluff won the NSCIF Finals.

 

1952 – The NSCIF Finals in Oroville was won by Chico.  The meet was also scored by combining the team scores of the A-B-C divisions at sections.

 

1953 – In these days, many meets were postponed or cancelled due to rain on dirt tracks.  The Big 5 Championship meet had only 4 teams attend when Lassen decided to stay home.  There is evidence that coaches could move Class B athletes to the varsity level after the league championships.  Chico won the NSCIF Finals held at Chico.

 

1954 – The Oroville Relays was moved to early in the season.  The NSCIF South Semi-Final was hosted by Biggs.  The NSCIF Finals was at Chico with Chico the winner.  Chester and Princeton placed in the top 5.

 

1955 – The first annual Northern Interstate Conference Championship was held in Reno.  Reno, Chico, Shasta, Christian Brothers, and Red Bluff participated.  The NSCIF South Valley Semi-Final was held at Gridley.  Orland, Chico, Pierce (not called College City), Gridley, Live Oak.  The NSCIF Finals was held at Chico with Orland placing first.  There were Class B and Class C titles as well.

 

1956 – The Northern Interstate Conference Championships was held on 4-27-56.  Live Oak hosted the NSCIF South Valley Championships.  Chico won the NSCIF Finals at Chico. Tulelake and Los Molinos placed in the top 5. Chico State also hosted the State CIF Championships.

 

1957 – Chico won the NIC title again.  Gridley hosted the NSCIF South Semi, and Chico hosted the NSCIF Finals which they won.  Bishop Armstrong from Sacramento, placed 5th in the section finals.

 

1958 – The first annual Chico Invitational is held, and won by Chico.  At the NIC meet, Chico won over Reno, Shasta, Anderson, Bishop Armstrong, and Red Bluff.  The NSCIF South Valley Semi was hosted by Biggs, and the NSCIF Finals were at Chico.  Chico won again.

 

1959 – Oroville Relays and Chico Invitational are regular invitationals by now.  Reno won the Northern Interstate Conference.  The first Northern Athletic League (NAL) meet was won by Enterprise over Chico, Shasta, Anderson, Central Valley, and Red Bluff.  The top 4 from each semi-final qualified for the NSCIF Finals.  Lassen won the NSCIF Finals at Chico. Bishop Armstrong, Chico, Paradise, and Weed followed.

 

1960 – Reno won the Chico Invitational.  Chico won the NAL Championships.  Paradise won the NSCIF South Semi held at Biggs.  Lassen was the NSCIF Finals champions hosted by Chico.

 

1961 – The first evidence of dual meets occurred in 1961.  Again, the Oroville Relays and Chico Invite are staples on the schedule.  There is also evidence that athletes did not need to qualify out of their leagues to go to the semi-finals.  Gridley hosted the south semi, and Chico hosted the NSCIF Finals at Chico State which they won.

 

1962 – Several dual and three-way meets on the schedule.  Chico won 11 or 12 events at the NAL Finals.  Paradise hosted the South Semi, and Chico the NSCIF Finals.  Chico won, but the 880 relay and pole vault had to be completed on Monday due to rain.  Doug Parker (Chico) won the 880 in a time of 1:52.2 by outkicking movie star Gregory Peck’s son down the stretch.

 

1963 – Orland won the Chico Invite over Reno.  The NSCIF South Semi was held in Wheatland.  Orland won the NSCIF Finals at Chico State.  There is evidence of combined A-B-C scoring at invitationals 

 

1964 – The A-B-C divisions were changed to varsity and junior varsity.  The first ever NAL Relays was held.  Chico won the NAL Dual Meet title.  There were still just 12 events contested.  South semi was held at Wheatland, and Chico won the NSCIF Finals at Chico State.  Bishop Armstrong was still in the section.

 

1965 – By this time, schools like Chico were competing in 13 meets during the season.  The longest distance race was moved to 2 miles.  Again, the South Semi was held in Wheatland, and the NSCIF Finals at Chico State.  Chico won the meet.

 

1966 – Chico added the Chico Relays to the schedule.  The Oroville Relays was also held.  Low hurdles were run around a turn for the first time.  A freshman division was added to the championships.  A separate freshman sub-section meet was held before all three divisions competed at the NSCIF Finals.  At the Varsity/JV NSCIF South Semi, Chico placed first with Del Oro placing second.  Chico won the NSCIF Finals at Chico State.  The 880 relay is still the final event at meets.

 

1967 – The name of the Broad Jump was changed to the Long Jump. This is the last year of the 880 relay. Oroville is a member of the Sierra Foothill League with ???  Chico won the NAL title with Yreka 2nd after a 13 meet season.  However, Chico participated in the South Semi-Final at Gridley.  Chico won the NSCIF Finals at Chico State.  Dan Steben (CH) places 4th in the state PV at 14’6. Nova, Redding’s ninth grade center, becomes a school.

 

1968 – The 440 relay and Mile relay are added to the order of events.  Chico won the NAL title with Anderson 2nd.  The South Semi is held at Del Oro.  Chico won the NSCIF Finals.  Mel Jones of Chico High retires after 10 seasons as head coach (1958-1968, missed 1959 while at Bidwell Jr.) His teams won 8 NSCIF titles and they were undefeated in dual meets with two ties.

 

1969 – Chico won the NAL title over Lassen.  Del Oro hosts the South Semi again.  Chico won the NSCIF Finals over Del Oro.  Ed Bonner (DO) placed 5th in State 440 (48.1)

 

1970 – The Chico Invitational was postponed to Monday due to violence on the Chico State campus.  Lassen won the NAL title over Chico. The South Semi was held at Sutter.  Del Oro hosted the NSCIF Finals with Lassen winning over Chico, Herlong was 3rd, and Pierce 5th.

 

1971 – This was the first year of the Eastern Athletic League.  EAL championship placing was Pleasant Valley, Lassen, Chico, Oroville, Paradise, and Las Plumas.  Chico won the South Semi at Sutter, but Pleasant Valley won the NSCIF Finals at Del Oro.

 

1972 – Chuck Sheley took over the Chico program after 9 seasons as the Chico Jr. coach.  The league season consisted of dual and three way meets.  After years of hosting track meets at Bechtol Field at Oroville, and Las Plumas High School, a new stadium was opened in downtown Oroville in preparation for the CIF State Meet at Mitchell Field.  The South Semi was held at Mitchell Field with the NSCIF Finals won by Pleasant Valley at Lassen.  Norm MacKenzie of Las Plumas hosted the State CIF Championships in Oroville.  The first small schools divisional meet was held prior to the semi-final meets.  Girls begin competing in separate meets from the boys during the 1972 season. 

 

1973 – EAL has double round of three-way meets during season.  Both the EAL Championships and South Semi-Finals were held in Oroville.  Lassen won both meets.  Lincoln and Colfax are smaller schools who score at the semi-finals. However, Chico won the NSCIF Finals held at Lassen.  The first NSCIF Girls Championship is held. Chico Jr. High had a girls’ team, but Chico Sr. High did not.

 

1974 – Oroville Relays, Chico Invite, Corning Invite are local invites.  Chico won the EAL and South Semi at Wheatland. Shasta won the NSCIF Finals at Oroville.  JV’s still are competing at the section finals. Girls compete at the State CIF Championships in Bakersfield for the first time.

 

1975 – The first ever Willow’s Field Event Jamboree was held. Oroville’s Mitchell Field was the site of the EAL Championships, South Semi-Finals, and NSCIF Finals.  Chico won all three meets. Folsom, Lincoln, Colfax, and North Tahoe score at the south semi meet. The North Semi-Finals was held at Shasta’s Thompson Field.  Enterprise won the meet over Shasta (67-50), with Red Bluff, Central Valley, Willows, Corning, Gridley, Yreka, Orland, Anderson, Colusa, and Nova as the other schools participating. At the Section Finals, Weed, Big Valley, Modoc, Lincoln, Willows, Live Oak, Chester, and Burney are all small schools who score points.

 

1976 – The South Valley sub-section meet was held at Butte College.  Nova, Redding’s ninth grade center, had two boy’s teams during the 60’s and 70’s.

 

1977 – Yreka installed the first all-weather track in the Northern Section, and held the NSCIF Finals.  The track had an Atlas, black, rubberized asphalt surface.  This year seems to be the end of the sub-sections era.  Chico won the girls NSCIF Championships at Sierra College.  The boy’s meet was held at Yreka with three divisions; Varsity, Jr. Varsity, and Freshman.

 

1978 – The first year that boys and girls competed together at the NSCIF Finals.  The meet was held in Yreka.  With boys and girls competing together, the JV and freshman boy’s divisions were dropped.  A medium school championship meet was held for both boys and girls.

 

1979 – This was the last year that the NSCIF Finals was a team scored championship.  It was held in Oroville.

 

1980 – Athletes needed to qualify from their league championships to move on to one of three divisional championship meets.  The divisions were based on league enrollment size.  The divisions were called AAA (large), AA (medium), and A (small). Team champions were considered NSCIF Divisional Champions.  Athletes needed to qualify based on performance and place to the NSCIF Finals. The NSCIF Finals became a state meet qualifying meet with no team scores kept.  Varsity boys and varsity girls divisions only at the NSCIF Finals.  Divisional championship meets contested varsity boys, JV boys, freshman boys, and girls divisions.

 

1981 – Enterprise became the second high school in the section to install an all-weather track.

 

1983 – The state decided to implement a Nor Cal and South Cal Championship with the top 4 place winners in each meet advancing to a “finals only” State Championships.  The top two finishers in each event at the NSCIF Finals qualified for the Nor Cal meet at Cal Berkeley.

 

1984 – The boy’s 300 hurdle race is raised to the intermediate height (36”). The NSCIF Finals were held at Harrison Stadium.  Last year of the Nor Cal Championships. 

 

1986 – The freshman boys division was eliminated after adding a JV girls division. A fourth division was added for smaller schools. The Chico Invitational was revived and was held on Chico State’s new all-weather track with 36 schools participating.  The meet, hosted by West Valley High School, featured metric running event distances, and had a full slate of girl’s events.

 

1990 – Yreka purchased an Accutrak fully automatic timing system that took a polaroid photo of races with times printed on the photo.  For the first time in the Northern Section, results were captured as a “photo finish” with accurate times recorded.

 

1991 – Nicole Teter (West Valley) won the State CIF 800 title.  Later that summer, she won the USA Jr. National Championship 800 title.  This is the last year of Nova High School.

 

1993 – Computers are used for the first time for seeding and results at the WV/Chico Invitational.

 

1995 – Hytek meet management computer program is used to re-seed races at the West Valley Invite and NSCIF Finals.

 

1996 – West Valley installed an all-weather track, and immediately began hosting the NSCIF Finals. West Valley began using a Finishlynx fully automatic timing computer system to time races for the first time in the Northern Section.

 

2001 – The section decided to rename the enrollment divisions as Division 1 (AAAA), Division 2 (AAA), Div. 3 (AA), and Div. 4 (A).

 

2004 – Online event registration is used for the first time at the WV/Chico Invitational.

 

2005 – Athletic.net is introduced as a site for free online meet registration and results.

 

2006 – The West Valley/Chico Invitational is listed by Dyestat.com as the fifth best invitational in the state of California.

 

2009 – Over 60 schools participated at the West Valley/Chico Invitational.

 

2012 – West Valley Invitational is moved from Chico to Oroville’s new Mondo track at Harrison Stadium.  By this time, all-weather tracks were quite commonplace at area high schools.

 

2017 – The sub-varsity level in the Northern Section was changed from Junior Varsity to Frosh/Soph.

 

2018 – Results are posted online using the Hytek meet management software immediately after each event at the NSCIF Finals.

 

2019 – Athletic.LIVE is used to post results online following races at the NSCIF Finals.

 

2020 – The track season was canceled due to the world-wide COVID-19 coronavirus pandemic.  Most schools started their track seasons and got in one meet before school was canceled for the remainder of the school year.

 

2021 – Although the pandemic still placed limitations on high school sports, a short 5 week season was offered for track and field in the Northern Section.  Throughout most of the season, teams could only participate against schools from within their county or adjacent county.  Thus, no official league, section, or state competitions were scheduled.  By the end of the season, some of the restrictions had been lifted, and West Valley hosted a Far Nor Cal Championships for both varsity and frosh/soph levels to replace the NSCIF Finals.  All the top athletes in the section participated in the invitational style meet.

 

Contributors:

Chuck Sheley, Norm MacKenzie, Mal Van Meer

 

HISTORY OF NSCIF TRACK AND FIELD FINALS

NORTHERN SECTION CIF

 

1959 – NSCIF Finals  @ Chico State      May 22, 1959

100 – Joe Winchell LASS 10.2, Dave Winchell LASS, Mike Smith CHIC, Tony Gomez DUNS, Chad Landon CHIC 220 – Dennis Covert PARD 22.7, Dave Winchell LASS, Harold Bridges QNCY, Tony Gomez DUNS, Ray Austin BA 440 – Ray Austin BA 51.5, Doug Parker PARD, Glenn Davis SUTT, Jasper Ruffin WEED, Pete Hicks LASS 880 – Keefer CVNO 2:02.5, Curtis Jones WEED, Bart Young QNCY, Carpenter TRIN, Al Sardelich BA MILE – Herb Scott CHIC 4:41.3, Gary Shaffer CVNO, Art Williams BA, Dennis Barkley ORLA, Paul Insco BIGG 120HH – Jan Devany BA, Dick Almgren ENTE, Chuck Gleason ORLA, Bryant Johnson LASS, Ron Kuchinski CHIC 180LH – Joe Winchell LASS 21.4, Jan Devany BA, Arterbury CORN, Chester Roberson COLU, Leroy Thomas WEED BJ – Dennis Covert PARD 21’6, Dave Clark HAMT, Brent Johnson LASS, Leroy Thomas WEED, Rod Bowns BA HJ – tie Bill Wilson YREK/Jerry Sanner GRID/Harry Berctholdt SUTTS 6’0, Brent Johnson LAS, Gresham YRE/Miller QNCY PV – tie Chuck Ellis CORN/Keith James LASS 11’9, Doug Blankenship WEED SP – Jody Pierce ANDE 54’10.75, Farris ENTE, De Groft TRIN, Hinds CORN, Chad Langdon CHIC  880 RELAY – Lassen 1:34.0, Shasta, Chico, Sutter, Corning TOP TEAMS – Lassen 35, Bishop Armstrong 22, Paradise 16, Chico 15, Corning 11, Central Valley 10

 

1960 – NSCIF Finals

100 – Winchell LASS 10.0, Weakley PARD, Hutchinson CHIC, Covert P 220 – Winchell LASS 22.5, Hutchinson CHIC, Radford TRIN, Weakley PARD, Wohl SUTT, 440 – Allison LASS, Gaines WILM, Watson PARD, Worsham CORN 880 – Bob Hooker SUTT 1:57.3, Jones W, Angle PARD, Attaway LASS, Onyett GRID MILE – Angel PARD 4:41.0, Powell CORN, Mathany MTSA, Hendron CVNO, Pettigrew SHAS, 120HH – Johnson LASS 15.2, Russell CHIC, Kuchinski QNCY, Bruce YREK, Nissen WILM 180LH – Gustafson LASS, Christian ENTE, Parker PARD, Ron Kuchinski CHIC, Tennant CORN BJ – Johnson LASS 21’7, Covert PARD, Jacobs OROV, Schrage SHAS, Hood CHIC HJ – tie Prock ORLA/Penrose ORLA 6’1, Wilson YREK, Gresham YREK, Bannon DURH SP – Wes Gray CHIC 52’2, Weakley PARD, Langdon CHIC, Jones WILL, Reische SUTT PV – Doug Blankenship WEED 12’0, Alberico ORLA, Noriega CORN, Gustafson LASS, Hanan FARI, Shepard LASS, Mathany MTSA 880 RELAY – Lassen 1:32.6, Williams, Trinity, Enterprise, Paradise  TOP TEAMS – Lassen 37.5, Paradise 32, Chico 27, Orland 11.5, Williams 11, Sutter 7

 

1961 – NSCIF Finals @ Chico

100 – Dave Hunt CHIC 10.2, Reed W, Heuson LASS, Hutchison CHIC, Grant DUNS 220 – Hutchison CHIC 22.7, Dave Hunt CHIC, Heuson LASS, Schmidt GRID, Zumwalt FARI 440 – Doug Parker CHIC 50.0, Hogan O, Perry CHIC, O’Brian SHAS, Burton DUNS 880 – Gordon ESPA 2:01.3, Hickey DUNS, Lucches CHIC, Hopkins SUTT, Lacque ORLA MILE – Cleek OR 4:44.2, Ingram ENTE, Angel CHIC, McCoy PIER, Roderman GRID 120HH – Pat Mello CHIC 14.7, Gary Walker ORL, Almgren ENTE, Nissen WILL, Broce YREK 180LH – Pat Mello CHIC 20.2, Doug Parker CHIC, Wurschmidt CHIC, Almgren ENTE, Nisson WILL BJ – Hunt CHIC 21’6, Thomas QNCY, Reed W, Hill YREK, Burk LASS HJ – Rorie H 6’0, Cain ENTE, Rudisell TRIN/Cross MTSA, Remus CHIC PV – Walker ORLA 12’9, Gil Lester CHIC, Averill CHJR, Weaver CHIC/Creamer ESPA SP – Wes Gray CHIC 53’10.25, Chamberlain O, Stouder SUTT, Pinter COLU/Strack CORN 880 RELAY – Chico 1:31.0, Orland, Dunsmuir, Greenville, Willows 

 

 

1962 – NSCIF Finals @ Chico

100 – Dave Hunt CHIC 10.2, Bob Wallace ORLA, Hilbe PARD, Hogan ORLA, Tallerico MCLD 220 – Dave Hunt CHIC 22.3, Wallace ORLA, Trolio BA, Hartman CHIC, Schmidt GRVL 440 – Trimmer WEED 49.9, Hogan ORLA, Perry CHIC, Burton DUNS, Kociemba CHIC 880 – *Doug Parker CHIC 1:53.8, Frank Slemp WHEA, Eichel SHAS, Duncan WEED, Furr CHIC MILE – Allenson HAYF 4:39.5, Justice ORLA, Johnson ETNA, Angel CHIC, McCoy PIER 120HH – Pat Mello CHIC 14.9, Denhardt PIER, Parkinson CHIC, Miller BA, Cox ENTE 180LH – Doug Parker CHIC 20.2, Parkinson CHIC, Gardner SHAS, Kinsley SHAS, Rudesill TULE BJ – Wells ETNA 20’10.5, Rhodes ANDE, Hilbe PARD, Cunningham FARI, Thomas BURN HJ – Parkinson CHIC 6’0, Remus CHIC /Rudesill TULE, Geil GRVL, Coe GRID PV – Welch WEED 12’9.75, Silva CVNO, Weaver CHIC, Waggoner ENTE, Starr PARD SP – *Wes Gray CHIC 58’9, Russell CHIC, Speegle CHIC, Chamberlain ORLA, Greco GRVL 880 RELAY – Pierce 1:32.2, Orland, Anderson, Quincy, Weed  TOP TEAMS – Chico 64.5, Orland 24, Weed 13, Pierce 10, Etna 8, Shasta 8  

 

1963 - NSCIF Finals @ Chico

100 – Bob Wallace ORLA 10.1, Willover BA, Chase GRID, Noriega PIER, Waller PORT 220 – Bob Wallace ORLA 22.4, Noriega PIER, Regelin ENTE, Slemp WHEA, Waller PORT 440 – Chase GRID 50.9, Crabtree CHIC, Bringle MCLD, Shirley ENTE, Egge ORLA 880 – Frank Slemp WHEA 1:55.1, Dalton ORLA, Kociemba CHIC, Pehrson SHAS, McCoy PIER MILE – Steve Scott CHIC 4:36.5, Rustenhoven CHIC, Parker SHAS, Lee Ferrero WEED, Guzman BA 120HH – Grim REBL 14.9, Cox ENTE, Lourenco ORLA, Hollis ORLA, Buckingham PIER 180LH – Grim REBL 20.7, Lourenco ORLA, Mesenger MTSA, Buckingham PIER, Jensen DURH BJ – *Grim RB 22’5, Roberts GRI, Monroe BA, McManus SHA, Murin LAS/Crotto SHAS HJ – Geil GRVL 6’1, Wrinkle CHIC, Early LOMO, Welch WEED, Hagenbuch BIGG PV – Fred Averill CHIC 13’0, John Silva CVNO/Starr PARD/Smith LASS/Wellington COLF tie SP – Greco GRVL 53’11.5, Nutter SHAS, Cole PORT, Welch WEED, Stering CHIC 880 RELAY – Pierce 1:32.7, Orland, Gridley, Shasta, Enterprise TOP TEAMS – Orland 28, Chico 26, Red Bluff 15, Pierce 15, Gridley 15, Shasta 13.5

 

1964 – NSCIF Finals @

100 – Bob Wallace ORLA 9.9, Brown LIOK, Day YREK, Ballgad CHIC, Hughes MODC 220 – Bob Wallace ORLA 22.3, Brown LIOKS, Johnson LAS, Ballgad CHIC, Day YREK 440 – Carl Lee ENTE 51.3, Jackson BA, Smith WHEA, Mike Millard CHIC, Thompson LASS 880 – Charlie Crabtree CHIC 1:56.0, Bray YREK, Roberts ENTE, Haul BA, Sam Simmons CHIC MILE – Lee Ferraro WEED 4:34.4, Fairman WHEA, Belcastro WEED, Ryness ANDE, Seller CHIC 120HH – Mike Borzago CHIC 15.2, Hatfield CHIC, Weisz COLF, Carpenter FARI, Binning CHIC 180LH – Mike Borzago CHIC 21.1, Tudsbury DEOR, Morgan REBL, Wiesz COLF, Turner TRIN BJ – Don Hall CHIC 22’3.25, Monroe BA, Tolosano MTSA, Carpenter FARI, Johnson LASS HJ – Dan Hagenbuch BIGG 6’0, Lambert CHIC, Welch WEED, Horton WILL, Mills ENTE PV – John Silva CVNO 13’3.5, McAlister ANDE, Cronin CVNO, Fairbanks PARD, Taylor GRVL SP – Gary Cole PORT 54’11.25, Joe Triolo CHIC, Welch WEED, Harden CORN, Smith ORLA 880 RELAY – Orland 1:32.9, Del Oro, Chico, Red Bluff, Live Oak TOP TEAMS – Chico 44, Orland 16, Weed 14, Bishop Armstrong 10, Live Oak 10, Enterprise 9

 

 

1965 – NSCIF Finals @ (First year of 2 Mile)

100 – Ken Stannard REBL 10.1, Bevins REBL, Hughes MODC, Dennis Berryman MCLD, Johnson LASS 220 – Ken Stannard REBL 22.2, Berryman MCLD, Bevins REBL, Hughes MODC, Williams LIOK 440 – Mike Millard CHIC 50.7, Davis YREK, Jerry Brayton CHIC, Boone MCLD, Slender WHEA 880 – Gene Bray YREK 1:56.3, Jenkins LOMO, Sam Simmons CHIC, Roberts ENTE, Batti DEOR MILE – *Tom Beicastro WEED 4:30.4, Robels LASS, Duval TULE, Bob Schoonover CHIC, Seller CHIC 2 MILE – Jack Forester CHIC 9:53.4, Hicks LASS, Richards ANDE, Ryness ANDE, Oleson CHIC 120HH – Jim Davis CHIC 14.7, Harding LASS, Zubko SHAS, Stover ANDE, Manor WILL 180LH – *Jim Davis CHIC 19.8, McManus SHAS, Harding LASS, Pillsbury CHIC, Zubko SHAS BJ – *Don Hall CHIC 22’6, McManus SHAS, Bowers GRID, Tolosano MTSA, Sheets BIGGS HJ – Mick Alexander PIER 6’3, Owens LASS, Hagenbuch BIGGS,  Chase ANDE, Carter SHAS PV – *Jerry Wood CHIC 13’6.75, McAlister ANDE, Nelson MCLD, Pratt LASS, Montgomery DURH SP – Ray Harden CORN 52’11.5, Deeter CVNO, Fisher PORT, Hogan DEOR, Hesselman ANDE 880 RELAY – *Chico 1:30.9, Shasta, Corning, Lassen, Live Oak TOP TEAMS – Chico 47, Lassen 24, Red Bluff 17, Shasta 17, Anderson 14, McCloud 11    

        

1966 – NSCIF Finals @ Chico (Discus returns)

100 – Dennis Berryman MCLD 10.0, Bevins REBL, Surian LASS, Roulston SUTT, Bob Turner CHIC 220 – Jack Adee CHIC 21.7, Dennis Berryman MCLD, Wolcott CORN, Bob Turner CHIC, Surian LASS 440 – *Jack Adee CHIC 49.5, Sengo MAXW, Pitkin CORN, Atkinson LAPL, Barnes YREK 880 – Rob Laxson PLVA 1:57.3, Bowers CHIC, Sanchez PORT, Shell DURH, Larson CORN MILE – *Bob Schoonover CHIC 4:25.6, Robles LASS, Siebert REBL, Robinson SHAS, Steve Graf WHEA 2 MILE – *Jack Forester CHIC 9:34.6, Rice LASS, White CORN, Read LASS, Jolivette DEOR 120HH – Jim Davis CHIC 14.6, Zubco SHAS, Anderson ORLA, Owens LASS, Wilson COLF 180LH – *Jim Davis CHIC 19.5, Zebco SHAS, Parensin LASS, Bratton CVNO, Murphy MCLD SP – Tom Hogan DEOR 55’1, Ron Kelly SUTT, John Pride SHAS, Alvarez LASS, Dennis Scott PLVA DT – *Fred Alvarez LASS 147’6.5, Benjamin SHAS, Bradley ANDE, Mark Erro MCLD, John Pride SHAS BJ – Dave French LASS 22’0, French TRIN, Perkins MODC, Jack Adee CHIC, Durkee YREK PV – *Dan Steben CHIC 13’11.75, Loflin LASS, Pratt LASS, Nelson MCLD, Ward WILL HJ – Dan Chase ANDE 6’0, Lewis LAPL, Owens LASS, Jessee CHIC, Oehlcke LASS 880 RELAY – *Chico 1:30.2, Corning, Lassen, Pleasant Valley, Shasta TOP TEAMS – Chico 56, Lassen 44, Shasta 18, McCloud 15

   

1967 – NSCIF Finals @ Chico State (Changed Broad Jump to Long Jump)

100 – Rick Begley ANDE 10.0, Ribaudo CORN, King WHEA, Wade ANDE, Moore PRIN 220 – Ribaudo CORN 22.6, Roulsten SUTT, Mike Porter CHIC, Havens YREK, Weiss LASS 440 – Chris Havens YREK 49.2, Mike Porter CHIC, Weiss LASS, Larson CORN, O’Bannon ANDE 880 – Rob Laxson PLVA 1:58.3, Evans CHIC, Rapalli ENTE, Holt GRID, Forehand SHAS MILE – Bob Schoonover PLVA 4:25.5, Cumbuss LAPL, Robinson SHAS, Richins TRIN, Saap CORN  2 MILE – Rice LASS 9:36.4, Kerby LASS, White CHIC, Waelty CORN, Dewsnup GRID 120HH – Anderson ORLA 14.7, Darrell Jessee CHIC, Gary Lewis ENTE, Dan Steben CHIC, Parenzini LASS 180LH – Parenzini LASS 20.2, Gary Lewis ENTE, Darrell Jessee CHIC, Anderson ORLA, Cleek ORLA SP – Ron Kelley SUTT 57’10.75, John Pride SHAS, Smith SUTT, Dennis Scott PLVA, Clark CORN DT – Dennis Scott PLVA 150’7, John Pride SHAS, Benjamin SHAS, Schaaf PARD, McKenzie CVNO LJ – *Mike Welker PLVA 23’8.25, Ribaudo CORN, Bratton CVNO, Clevinger CHIC, Gardiner ENTE PV – Dan Steben CHIC 14’8.5, Loflin LASS, Gieck DEOR, Nelson CORN, De Cou CORN HJ – Graves YREK 6’0, Stokes LASS, Dorris MODC, McLeod PLVA, Gibson FARI 880 RELAY - Chico 1:33.1, Corning, Pleasant Valley, Anderson, Wheatland  TOP TEAMS – Chico 37, Pleasant Valley 31, Lassen 29, Corning 27, Shasta 15 Yreka 14

 

1968 – NSCIF Finals @ Chico State, May 24, 1968

(First year of 440R and Mile Relays)

100 – *Rick Begley ANDE 9.7, King WHEA 9.8, Fredenberg PLVA 10.0, Wade ANDE 10.2, Hatcher ORLA 10.3 220 – Rick Begley ANDE 22.0, Ed Bonner DEOR 22.2, Cox DEOR 22.8, Gary Jensen CHIC 23.2, Grant DUNS 23.2 440 – Ed Bonner DEOR 48.4, Mike Porter CHIC 48.4, Chrise Havens YREK 49.6, Fredenberg PLVA 50.9, Adams LASS 51.5 880 – Holt GRID 1:57.3, Montgomery HAYF 2:00.5, Faber CVNO 2:01.1, Connolly PARD 2:01.1, Denniston WHEA 2:02.5 MILE – Hansen DEOR 4:25.1, Horn GRID 4:27.1, Robles LASS 4:29.0, Gary Pope CHIC 4:29.2, Richins TRIN 4:34.9 2 MILE – Kerby LASS 9:51.7, Bissonnette COLF 9:54.9, Sapp CORN 10:02.5, Hanzik LASS 10:10.3, Mike Buzbee CHIC 10:19.3 120HH – Darrell Jessee CHIC 14.2, Pritchard CORN 14.7, Gary Lewis ENTE 14.8, Quist SHAS 15.4, Fager DEOR 15.5 180LH – Pritchard CORN 19.4, Darrell Jessee CHIC 19.7, Brown TRIN 20.4, Gary Lewis ENTE 20.4, Hatcher ORLA 20.4 SP – Sizelove PLVA 56’7.5, Garcia COLU 52’8.5, Wells CORN 52’8.5, Havens YREK 52’0.5, Randleas COLU 51’1 HJ – Adams ETNA 6’1, Dietle PARD 5’11, Darrell Jessee CHIC 5’10, Kirk SHAS 5’8, Fager DEOR/DeCou CORN 5’8 LJ – Gary Jensen CHIC 21’5.5, England REBL 20’11.5, Bennett BIVA 20’5.5, Hatcher ORLA 20’5.25, Bidasha LIOK 20’2 PV – Dennis Mickelson CHIC 13’0, Fairbanks PARD 13’0, DeCou CORN 12’0, Cowan GRID 12’0, Prichard CORN 12’0 DT – Randy Watt CHIC 149’10, Sizelove PLVA 140’10, McNeill PORT 139’10.25, Rich CORN 135’7.5, Jeff Robertson CHIC 128’7.75 440 RELAY - Wheatland 43.5, Chico 43.5, Anderson 43.6, Weed 44.2, Corning 44.2 MILE RELAY – Del Oro 3:30.0, Chico 3:32.4, Las Plumas 3:35.4, Gridley 3:35.7, Corning 3:37.5 TOP TEAMS – Chico 49, Del Oro 27, Corning 26, Anderson 17, Pleasant Valley 15, Gridley 14   

 

1969 – NSCIF Finals @ Chico State, May 29, 1969

100 – Gary Jensen CHIC 9.9, Cox DEOR, Pritchard CORN, Vernier PARD, Conloy CORN 220 – *Ed Bonner DEOR 21.4, Gary Jensen CHIC, Vernier PARD, Cox DEOR, Carson ANDE 440 – *Ed Bonner DEOR 48.3, Bryant SHAS, Zipser CHIC, Fredinburg PLVA, Green ANDE 880 – John Staples CHIC 1:57.1, Faber CVNO, Steve Payne CHIC, Dana Miller CHIC, Porterfield SHAS MILE Hansen DEOR 4:25.8, Horn GRID, Gary Pope CHIC, Price ANDE, Pierce YREK 2 MILE – Bissonette COLF 10:00.4, Litchfield WHEA, Leonard ENTE, Turner COLF, Arroues LASS 120HH – Lou Kerby LASS 15.0, Martinez PIER, Quist SHAS, White CORN, Schaff HERL 180LH – Pritchard CORN 19.9, Lou Kerby LASS, Dave Vculek CORN, Martinez PIER, Conway LASS SP – Garcia COL 52’11, Pappus REBL, McDonald ANDE, Randy Watt CHIC, Robinson LASS HJ – Swain SHAS 6’3, Fager DEOR, Lee BIGGS, Williams WEED, Dietle PARD LJ – Martinez PIER 23’0, Prichard CORN, Bailey DEOR, Jeminez CHES, Swain SHAS PV – Dennis Mickelson CHIC 13’0, M.Plummer DEOR, Hanks ORLA, P.Plummer DEOR, Foorman CORN DT – Pappas REBL 152’1.5, McNeil PORT, Robinson LASS, Purcell CORN, Randy Watt CHIC 440R – Chico 43.6, Corning, Paradise, Lassen, Las Plumas MILE RELAY – Del Oro 3:26.0, Chico, Lassen, Shasta, Gridley  TOP TEAMS – Chico 46, Del Oro 43, Corning 26, Lassen 21, Shasta 17, Pierce 12

 

1970 – NSCIF Finals @ Del Oro High School, May 28, 1970

SP – Gene Randall ENTE 54’6, Shaw PLVA 52’11.5, Robinson LASS 50’0.5, Treat SUTT 49’6.5, Steve Houser CHIC 49’1.5 HJ – Keith Deitle PARD 6’4, Hancock LAPL 6’3, Williams WEED 5’11, Watson SHAS 5’11, Thurman SHAS DT – Robinson LASS 164’5, Steve Houser CHIC 157’8, Alcott LASS 146’5, Deter PLVA 144’4.5, Lohse ORLA 142’1 PV – Plummer DEOR 13’6, Starmer PLVA 13’0, Forrman CORN 12’6, Curtis PARD 12’0, Von Husen ENTE 12’0 LJ – Martinez PIER 22’0, Bailey DEOR 21’4, Owens HAYF 20’10, Williams HERL 20’7.5, Fredenberg PARD 20’6.5 120HH – Lou Kerby LASS 14.3, Gross PIER 15.1, Norris COLF 15.4, Stapp PLVA 15.9 100 – Harvey Adams HERL 9.8, Minoletti ANDE 10.2, Conoly CORN 10.3, Lennit CORN 10.4, Martinez PIER 10.4 440R – *Herlong 42.2, Anderson 43.6, Red Bluff 43.6, Lassen 43.9, Enterprise 44.4 MILE – Turner COLF 4:33.2, Dana Miller CHIC 4:36.2, Robles LASS 4:41.2, Pickerling LAPL 4:45.8, Frye CVNO 4:48.4 440 – Halia Ebba ANDE 49.2, Bryant SHAS 49.3, Stewart LINC 51.1, Harder DEOR 51.2, Ernest CHIC 51.2 180LH – Martinez PIER 19.4, Lou Kerby LASS 19.5, Conway LASS 19.9, Noris COLF 20.2, Gross PIER 20.3 880 – Butler REBL 1:57.0, Dave Garner CHIC 1:58.1, Pierce YREK 1:58.1, Leonard ENTE 1:59.3, Harier DEOR 1:59.4 220 – Harvey Adams HERL 22.3, Bryant SHAS 22.4 Kerby LASS 22.8, Carson ANDE 23.1, Catwood CHIC 23.2 2 MILE – Lough LASS 9:47.0, Cardenas LINC 9:52.0, Bernie Fricke CHIC 9:59.9, Butler GRID 10:09.8, Foller LASS MILE RELAY – Red Bluff 3:27.4, Anderson 3:27.7, Chico 3:29.4, Lassen 3:31.2, Del Oro 3:32.6 TOP TEAMS – Lassen 42, Chico 21, Herlong 20, Anderson 19.5, Pierce 18, Red Bluff 15.5

 

1971 – NSCIF Finals, May 28, 1971 @ Del Oro High School

120HH – Greg Densmore PLVA 14.5, Gross PIER 14.5, Masl ENTE 15.6, Galvan DEOR 16.0, Lytle GRID 16.3 DT – Steve Houser CHIC 156’4, Lohse ORLA 151’3, Alcott LASS 149’5, Kurt Parkin CHIC 137’0, Papa OROV 136’10 SP – Gene Randall ENTE 56’7, Shaw PLVA 55’0.5, Gorbet LASS 52’9, Crum WINT 51’6, Treat SUTT 51’1 LJ – Rhyne ENTE 20’5.5, Ellis CORN 20’2, Overton COL 20’1, Jones HERL 19’10, Goodson EANI 19’6.5 HJ – Dennis WILL 6’2, Brown HACA 6’0, Jantzer MTSA 5’11, Jones CORN and/Adams HERL 5’9 100 – Adams HERL 10.2, Linnet ORLA 10.4, Overton COL 10.4, Nelson WILL 10.4, Baskerville HERL 10.4 440R – Herlong 44.1, PV 44.4, Shasta 44.5, Anderson 44.7, Gridley 44.9  MILE – Robles LASS/Brown OROV 4:28.1, Keller LINC 4:30.5, Stone Lower Lake 4:34.8, Land WILL 4:37.7  440 – Butler REBL 50.2, Jeans TRIN 51.5, Rick Harrell LAPL 51.7, Engberg HERL/Adams ETNA 52.3, Stewart LINC 52.3  PV – Von Husen ENTE 13’0, Silva LAPL 12’6, Bennet PARD 12’6, Westlake LASS 12’0, Hancock LAPL 12’0 180LH – Gross PIER 19.6, Greg Densmore PLVA 19.7, Moty SHAS 20.1, Swanson GRID 20.9, Masl ENTE 22.1 220 – Overton COL 22.5, Bettencourt PLVA 23.0, Linniet ORLA 23.0, Minoletti ANDE 23.3, Cravens BURN 24.0  2 MILE – Lough LASS 9:45.2, Calvin Lantrip OROV 9:45.2, Eggleston CHIC 10:08.6, Blanchann CVNO 10:11.0, Raybom OROV 10:12.0 880 – Harendeen CHIC 1:59.7, Butler REBL 1:59.8, McMahan PARD 2:01.2, Harden DEOR 2:02.6, Dave Garner CHIC MILE RELAY – Pleasant Valley 3:33.7, Chico 3:34.1, Corning 3:34.9, Lassen 3:36.2, Willows 3:38.5 TOP TEAMS – Pleasant Valley 28, Chico 22, Enterprise 22, Lassen 21, Herlong 16.5, Colusa 15

 

1972 – NSCIF Finals, May  1972 @ Lassen High School

SP – Gorbet LASS 55’3.5, Crum WINT 53’9, Jobe PIER 53’2, Randall ENTE 52’10, Dave Voorhees TULE 51’9.5 HJ – *Frank Lowman ORLA 6’4.75, Crenshaw DURH 6’0, Porter LINC 6’0, Cox ENTE 6’0, Molan ANDE 5’10 120HH – Greg Densmore PLVA 14.2, Moty SHAS 15.0, Crenshaw, Kyle CHIC 15.3, Hancock LAPL 15.4, Crenshaw, Kay OROV 15.6 100 – Minoletti ANDE 9.9, Bettencourt PLVA 10.1, Andrews ETNA 10.1, Overton COL 10.2, Henderson 10.4 LJ – Hanner DEOR 22’5.5, Ruzich LIOK 22’1.5, Smith LIOK 21’9.5, Monroe ANDE 20’9, Whitman LAPL 20’8 440R – Pleasant Valley 43.7, Shasta 43.9, Anderson 44.2, Chico 44.2, Live Oak 44.7 DT – Voorhees TULE 156’11.75, Hall PARD 151’1.5, Parkin CHIC 145’4.75, Gordon YREK 143’0.5, Gorbet LASS 142’5.5 MILE – Toni Ruggle LAPL 4:25.1, Kane ENTE 4:35.8, Keller 4:37.8, Blanchard CVNO 4:39.9, Belcher W 4:40.4 440 – Mark Karr OROV 50.3, Clements PLVA 50.9, Herman WINT 51.2, Hanner DEOR 51.2, Boudeau 51.8 180LH – Greg Densmore PLVA 19.1, Moty SHAS 19.8, Hancock LAPL 20.2, Taylor WILL 20.3, Mintz EANI 20.5 220 – Bettencourt PLVA 22.3, Overton COL 22.3, Andrews ETNA 22.9, Spence YREK 23.6, Graves HAYF 24.1 880 – Harder DEOR 1:59.3, Rob Erb PARD 2:01.6, Pembroke PLVA 2:02.9, Tyrell ENTE 2:03.5, Fulenwider LASS 2:04.3 PV – Jerry Stephens LOMO 13’6, Tenney SHAS 13’0, Wiedle CORN 13’0, Meeder CORN 13’0, Bramble PLVA 12’6      2 MILE – Calvin Lantrip OROV 9:51.2, Brown CVNO 10:07.5, Harris LASS 10:13.2, Blake OROV 10:32.0, Martin REBL 10:39.0 MILE RELAY – Corning 3:27.4, Pleasant Valley 3:28.0, Shasta 3:28.8, Central Valley 3:32.6, Del Oro 3:33.4 TOP TEAMS – Pleasant Valley 40, Shasta 20, Del Oro 15, Central Valley 14, Anderson 12, Las Plumas 12

 

1973 – NSCIF Finals @ Lassen High School

100 – Curtis Parks MCLD 10.1, Blackledge ANDE 10.3, Randolph PLVA 10.3, Hartman SHAS 10.4, Williams LASS 10.5 220 – Curtis Parks MCLD 23.4, Miller PIER 23.4, Keith Book CHIC 23.6, Woodman TULE 23.8, Beebe ENTE 24.0 440 – Mark Karr OROV 50.4, Bequette GRID 52.8, Robert McKay CHIC 52.9, Dirpsitt CHIC 53.0, Easly SHAS 53.1 880 – Rob Erb PARD 1:59.0, Grossart PLVA 2:00.0, Summers QNCY 2:01.8, Schlabach TRIN 2:03.4, Jensen SHAS 2:03.4 MILE – Toni Ruggle LAPL 4:27.4, Rizzo PORT 4:45.4, Dixon CVNO 4:49.0, Trujello LASS 4:55.0, Knapp YREK 5:01.7 TWO MILE – Bill Dyer LASS 9:54.6, Brown CVNO 10:00.8, Griffen ESPA 10:10.9, Harris LASS 10:19.2, Boyle PARD 10:29.4 120HH – Allen Morton WHEA 14.9, Curran SHAS 15.0, Clay Kangerga CHIC 15.3, Payton ENTE 15.5,  Myers CO 15.6 180LH – Alle Morton WHEA 19.9, Clay Kangerga CHIC 20.0, Curran SHAS 20.2, Hewitt DEOR 20.3, Williams LASS 20.6 440 RELAY – Chico 44.2, Shasta 44.7, Red Bluff 45.0, Anderson 45.3, Oroville 45.4 MILE RELAY – Oroville 3:31.6, Del Oro 3:33.5, Chico 3:37.0, Trinity 3:38.5, Las Plumas 3:38.8 LJ – Brown MTSA 22’8, Mark McKinnon CHIC 22’4, Lowman ORLA 21’10, Lloyd ENTE 21’7, Hoehn ENTE 21’6 HJ – Frank Lowman ORLA 6’1, Schwall EANI 6’1, Cox ENTE 6’1, Dave Trussell LASS 5’11, Taylor ENTE 5’11 PV Jerry Stephens LOMO 13’6– SP – Dave Voorhees TULE 58’5, Bunselmeir ENTE 53’0, Watson LASS 51’5, Hultgren C 51’1, Stephens PLVA 48’10 DT – Dave Voorhees TULE 174’2, Webb SHAS 156’9, Reger LASS 152’2, Bates LASS 148’3, VanMatre TRIN 143’7 TOP TEAMS – Chico 26, Lassen 22, Shasta 19, Oroville 17, Tulelake 14, Enterprise, McCloud, Wheatland 12 

 

GIRLS – NSCIF Semi-Finals @ Sutter May 12, 1973  (First NSCIF Level Girls Competition)

100 – Julia Fultz WHEA 12.0, Beth Ghio CHJR 12.3, Becky Blankenship CHJR 12.4, Erva Perry SUTT 12.8, Connie Brown ORLA 13.1 220 – Wanda Hafer GRID 28.0, Sandy Ingram WHEA 28.5, Peg Bruggman PLVA 28.7, Shelly Raub SUTT 29.4, Pam McGee WHEA 30.0 440 – Lenore Sealy ORLA 65.4, Elise Ficarra CHJR 66.8, Judy Chin SUTT 68.0, Teresa Nelson CORN, Kim Kruger ORLA 880 – Celina Olson ORLA 2:39.6, Jerri Willoh COLU 2:46.0, Mecca Beach SUTT 2:52.6, Barbara Davis WHEA 2:57.6, Jane Evans PLVA  MILE – Chris Darling LIOK 6:04.7, Tara Lepp ORLA 6:10.7, Kiane Katelle SUTT 6:18.5, Angelia Bain PLVA 6:22.1, Carol Mattrom PLVA 6:52.5 80LH – Tyrena Holley WHEA 12.0, Debbie Williams CHJR 12.2, Marlie Crane CORN 12.9, Carlotta Holley WHEA 13.0, Mecca Beach SUTT 13.0  SPRINT MEDLEY – Wheatland 2:01, Gridley 2:02.6, Sutter 2:02.7, Colusa 2:06.6, Corning 2:07.1   440 RELAY – Wheatland 53.3, Chico Jr. 54.4, Sutter 54.8, Pleasant Valley 55.0, Colusa 55.4 MILE RELAY – Wheatland 4:31.8, Orland 4:44.4, Corning 4:56.7, Live Oak 4:59.1, Gridley 5:08.0 LJ – Jan Basick ORLA 16’4.5, Carlotta Holley WHEA 14’5, Becky Ockerman SUTT 14’4, Patty Shields CHJR 14’2, Mecca Beach SUTT 14’1.5 HJ – Jan Basick ORLA 4’9, Tyrena Holley WHEA 4’9, Sandy Freedle COLU 4’8, Becky Ockerman SUTT 4’7, Deanna Byrd COLU 4’5 SP – Danna Collins COLU 29’10, Gwen Knuckles WHEA 29’4, Lorie Shaffer CHJR 28’7, Latrice Holley WHEA 28’6, Winnie Taylor SUTT 28’0 DT – Ivy Webb WHEA 96’2, Chris Anderson ORLA 93’6, Bonnie Corbin GRID 89’8, Danna Collins COLU 88’8, Margaret Barth LIOK 84’7,  TOP TEAMS – Wheatland 59, Orland 38, Sutter 27, Chico Jr. 24, Colusa 19, Gridley 14

 

GIRLS NSCIF Finals @ ??

80 HURDLES – Carol Amaral YREK 11.0 440 RELAY – Wheatland 4:22.6 LJ – Carol Amaral YREK 17’2

 

1974 – NSCIF Finals @ Oroville’s Mitchell Field (First year of Triple Jump)

100 – Curtis Parks MCLD 10.3, Bevin QNCY 10.3, Baumback YREK 10.6, Bates PARD 10.7, Bowersox DURH 220 – Keith Book CHIC 23.0, Curtis Parks MCLD 23.1, Mark Elwell SHAS 23.2, Bowers DURH 23.5, Kirk Gohre LAPL 23.6  440 – Mark Elwell SHAS 50.4, Robert MacKay CHIC 50.5, Archambault OROV 51.3, Davis SUTT 52.1, Cunningham CHIC 52.2 880 – Rob Erb PARD 1:56.6, Jensen CHIC 2:00.2, Banvelos REBL 2:00.8, Hardig CHES 2:01.9, VanderMoaden CVNO 2:02.3 MILE – Tom Olson CVNO 4:27.5, Hardin CHES 4:30.5, Lowe DEOR 4:32.0, Bill Gregg CHIC 4:32.7, Malain SHAS 4:35.2 TWO MILE – Hansen BIVA 9:50.4, Metzger CORN 9:55.9, Barneson PLVA 10:10.3, Bill Gregg CHIC 10:11.3, Harris LASS 10:12.5 120HH – Morton WHEA 15.2, Webb SHAS 15.3, Jones MODC 15.5, Osborn SHAS 15.6, VanMatre TRIN 180LH – Morton WHEA 20.2, Webb SHAS 20.7, Bates PARD 20.8, Osborn SHAS 21.0, Perez PIERS 21.1 440 RELAY – Paradise 44.3, Shasta 44.6, Pleasant Valley 44.8, Wheatland 45.0, Pierce 45.2 MILE RELAY – Chico 3:27.5, Shasta, Wheatland, Las Plumas, Red Bluff SP – Cummings LASS 49’11.5, Stephens PLVA 49’11.25, Voorless Ft. JONES 49’9.5, Bortelletto ENTE 49’2.75, Barbosa WINT 48’11.5 DT – Wold PLVA 161’2, Webb SHAS 160’7, Cummings LASS 149’3, Richarson ORLA 141’11, VanMatre TRIN 141’9 LJ – Bevin QNCY 21’3.5, Greg Bullard ENTE 21’3, Vollmers SHAS 20’7, Block WHEA 20’6, Jackson OROV 20’3.5 TJ – Henderson PARD 44’1.25, Scott McFarren CHIC 43’2.5, Hudson OROV 42’10.5, Brown HACA 40’11.25, Waterman REBL 40’7.5 HJ – Greg Bullard ENTE 6’4, Waters PLVA 6’4, Fredrickson CVNO 6’2, Barbra WEED 6’1, Martin REBL 6’1 PV – Scott Fairley LAPL 13’8.25, John Hudson OROV 13’5.25, McGill LINC 13’5.25, Campbell PARD 13’2.25, Williams CORN 12’8.25  TOP TEAMS – Shasta 41, Paradise 25, Chico 25, Pleasant Valley 20, Wheatland 19

 

GIRLS @ Wheatland High School    May 18, 1974 (Ran 80 low hurdles)

(First Northern Section Finals meet for girls)  NO??

100 – Peggy Bruggman PLVA 11.4, Julia Fultz WHEA 11.5, Carol Hartman CHJR 11.7, Terrie Wilson REBL 11.8, Rhonda McIntosh NOVA 11.9 220 – Julia Fultz WHEA 26.0, Peggy Bruggman PLVA 26.6, Terrie Wilson REBL 27.1, Barb Aikins SHAS 27.1, Beth Ghio CHIC 27.2 440 – Janice Cox ANDE 60.9, Kathy Voss LASS 63.4, Elise Ficarra CHIC 63.9, Kim Adams WW 64.5, Cathy Hatfield WHEA 67.1 880 – Vicky Monroe LASS 2:22.1, Tracy Zimmerlee BURN 2:24.1, Barbara Davis WHEA 2:28.0, Diane Pappas YUBA 2:28.6, Liz Ybright NOVA 2:29.5 MILE – Vicky Monroe LASS 5:27.7, Tanya Keeler CHJR 5:47.0, Diane Ketelle SUTT 5:49.6, Chris Darling LIOK 5:55.2, Laura Finn SHAS 5:58.5 80LH – Jan Foster YREK 11.6, Carlotta Holley WHEA 12.1, Deanna Jones CHJR 12.1, Cheryl Hughes PLVA 12.2, Becky Wilson TRIN 12.4 440 RELAY – Chico Sr. 51.2, Chico Jr. 52.1, Red Bluff 52.2, Anderson 52.7, Nova 55.2 SPRINT MEDLEY – Yuba City 1:52.6, Wheatland 1:53.8, Anderson 1:54.7, Sutter 1:57.1, Shasta 1:59.0 MILE RELAY – Yuba City 4:13.1, Lassen 4:22.6, Wheatland 4:23.6, Chico Jr. 4:27.9, Trinity 4:30.2 LJ – Lily Partida YUBA 17’10, Carlotta Holley WHEA 16’2.75, Denise Seimas BURN 16’1.25, Becky Harrington YUBA 15’8.25, Cathy Pope REBL 15’0.25 HJ – Sheryl Scott SUTT 4’10, Sandy Freedle COLU 4’9, Cheryl Hughes PLVA 4’9, Liz Borden Kircher YUBA 4’9, Lynn Perry ENTE 4’8 SP (8lb.) – Judy Lane WHEA 44’6, Charlotte Faust CORN 43’6, Charlotte Ghio CHIC 36’10, Terri Prince ANDE 36’0, Sue Theiler LASS 34’11 DT – Judy Lane WHEA 143’0, Charlotte Faust CORN 112’8, Terri Prince AND 106’9, Connie Nelson GRVL 103’9, Ivie Webb WHE 89’9 TOP TEAMS – Wheatland 39, Yuba City 21, Lassen 19, Chico Jr. 16, Anderson 15, Pleasant Valley 14

 

1975 – NSCIF Finals @ Oroville??  (First year of 330 hurdles)

100 – Jamie Starmer CHIC 10.1, Hughes GRID 10.2, Longo REBL 10.4, Bates PARD 10.4, Davis BURN 10.4 220 – Hughes GRID 22.9, Bettencourt PLVA 23.0, Davis BURN 23.1, Rawlins PLVA 23.2, Weinberg OROV 23.2 440 – Davis BURN 49.8, Bettencourt PLVA 50.6, Schrock REBL 51.2, Goff CVNO 52.0, Rohrer REBL 52.3 880 – Mark Elwell SHAS 1:56.7, Dawson WEED 1:58.0, Harding CHES 1:59.6, Lodge PLVA 2:00.2, Dimeron BIGGS 2:01.3 MILE – Kent Pease CHIC 4:27.6, Dawson WEED 4:28.7, Tabor ENTE 4:33.0, Thomas LINC 4:33.6, Hayes WILL 4:34.9 TWO MILE – Henson BigV 9:53.9, Dave Bruhn CHI 9:57.2, Thomas LINC 10:07.6, Doug Avrit CHIC 10:11.3, Mallory SHAS 120HH – McGill LINC 15.1, Fredrickson CVNO 15.1, Olney ORLA 15.4, Stockton WHEA 15.5, Rymel WHEA 15.5 330LH – Jamie Starmer CHIC 38.7, Davis BURN 40.2, Bishop ENTE 40.3, Dorval PARD 40.3, LeBella CVNO 40.5 440 RELAY – Red Bluff 44.2, Shasta 44.3, Folsom 44.5, Wheatland 44.5, Oroville 44.7 MILE RELAY – Pleasant Valley 3:29.8, Shasta 3:30.2, Paradise 3:32.5, Wheatland 3:35.7, Oroville 3:36.5 LJ – Greg Bullard ENTE 22’6, Rick Starkey CHIC 20’9.75, Pierce WHEA 20’8.75, Jamie Starmer CHIC 20’7, McGinnis LIOK 20’7 TJ – Greg Bullard ENTE 44’11.75, Jamie Starmer CHIC 44’0, Ostrom FARI 43’11.75, Seeman OROV 42’4.5, Moty SHAS 42’2 HJ – *Louie Sbarbaro WEED 6’10, Brownlee YREK 6’8, Greg Bullard ENTE 6’8, Goldner LASS 6’2, Mark MacKenzie OROV 6’2 PV – Carey Moore SHAS 14’0, Branam SHAS 13’2, McGill WHEA 13’0, Collins SHAS 12’6, Stafford CORN 12’0 SP – Steve Montgomery LASS 61’9.25, Jeff Stover CORN 59’5, Massey MODC 53’2, Cummings LASS 52’9, Jackson ENTE 51’7 DT – Steve Montgomery LASS 162’2, Greg Warwick REBL 161’7.5, Wold PLVA 155’7, Skip Jessie CHIC 154’0.5, Kennon WILL 152’7.5 TOP TEAMS – Chico 36, Shasta 30, Pleasant Valley 20, Red Bluff 17, Enterprise 16, Lassen 16

 

GIRLS  NSCIF Finals @ Shasta High’s Thompson Field  May, 31, 1975

100 – Peggy Bruggman PLVA 11.4, Dutton ANDE, Schols CHIC, Fain LASS, Moss ORLA 220 – Peggy Bruggman PLVA 25.7 440 – Barbara Davis WHEA 58.6, Janice Cox ANDE 3rd 880 – Pam Allen LASS 2:20.5,  MILE – Pam Allen LASS 5:12.7 80LH – Karen Kendall COLU 11.1, Hunnerlack LOMO, Blankenship CHIC, Voss LASS, Miller PLVA 440 RELAY – Pleasant Valley 50.8, Shasta, Lassen, Anderson MILE RELAY – ?? 880 SPRINT MEDLEY – Anderson 1:51.0, Lassen, Wheatland, Shasta, Nova LJ – Denise Seimas BURN 17’1.25, Hunnerlack LOMO, Rohner REBL, Taber NOVA, Davis WHE HJ – Judy Hunter DUNS 5’2 SP – Karen Stampfli LASS 35’5, Prince AND, Erickson MTSA, Muck WHE, Newton SUT  DT – Terry Prince ANDE 122’0, Muck WHE, Monroe LAS, Bodey WHE, Ihler PORT  TOP TEAMS – Lassen 35, Anderson 28, Wheatland 21, Red Bluff 17, Pleasant Valley 16

 

1976 NSCIF Finals @ Oroville’s Mitchell Stadium, May 28, 1976

BOYS

100 – Ferriola COL 10.2, Alan Blackmon WIL 10.2, Slack SUT 10.2, Goodman PIE 10.4, Schrock RB 10.4 220 – Bettencourt PV 22.9, Alan Blackmon WIL 23.0, Goodman PIE 23.0, Ferriola COL 23.5, Rohrer RB 23.5 440 – Schrock RB 49.9, Bettencourt PV 49.9, Pitkin COR 51.0, Holland ORO 51.6, McAfee DUR 51.7 880 – Mark Elwell SHA 1:56.2, Ellsworth PAR 2:00.1, Schols CHI 2:01.0, Kent Pease CHI 2:01.6, Bob Hastings LP 2:02.7 MILE – *Kent Pease CHI 4:23.6, Riley SHA 4:23.7, Meyers ORO 4:28.2, Thomas LINC 4:29.0, Schmidt AND 4:41.5 TWO MILE – Doug Avrit CHI 9:42.3, Santos Cervantes CHI 9:46.8, Kurt Graves CHI 9:56.3, Riley SHA 10:05.7, Copeland WIL 10:06.1 120HH – Bill Dorval PAR 14.3, Olney ORL 14.8, Rymel WHE 14.8, Hayes ENT 15.0, Klein ENT 15.5 330LH - *Bill Dorval PAR 38.5, Marjama PAR 38.7, Pete McKinnon CHI 39.6, Olney ORL 39.8, Bischoff ENT 40.6 440 RELAY – Chico 44.2, Pleasant Valley 44.5, Las Plumas 44.6, Durham 44.7, Enterprise 44.7 MILE RELAY – Paradise 3:27.0, Chico 3:29.8, Shasta 3:30.5, Red Bluff 3:31.5, Durham 3:31.8 SP – *Steve Montgomery LAS 66’10.75, Jeff Stover COR 65’2.5, Cottrell ORO 52’9.75, Don Hoff SHA 51’6.75, Jackson 49’6.25 DT – *Steve Montgomery LAS 179’6, Jeff Stover COR 160’6, McMahan PV 157’11, Sinno ENT 152’6, Eslinger 151’10 LJ – Kevin Brownlee YRE 22’0.75, Goodman PIE 21’9, Tyler PV 21’6, Bailey WEED 21’3, Sackett CHI 20’7 TJ - *Kevin Brownlee YRE 45’3.5, Redamonti LM 45’0.75, Tyler PV 44’9, Jones WILL 44’7.25, Porter 44’0 HJ – Kevin Brownlee YRE 6’6, Mike Pickett CHI 6’4, Goldner LAS 6’4, Darms PV 6’2, Bailey/Hickey 6’0 PV – Jerry Mulligan CHI 14’1.5, Early RB 12’7.5, Erickson ORL/Basich ORL 12’1.5, Konyn DUR 12’0.5 TOP TEAMS – Chico 47, Pleasant Valley 26, Paradise 26, Yreka 18, Shasta 17, Lassen 15

 

GIRLS NSCIF Finals @ Sutter High School (Ran Two Mile for first time)

May 27, 1976

100 – Ann Dutton AND 11.6, Stacy Shols CHI 11.9, Jan Foster YRE 12.0, Laverne Martin ESP 12.3, Delana Knudson BigV 12.4 220 – Jan Foster YRE 27.5, Kathy Voss LAS 27.6, Barb Aikins SHA 27.6, Ann Dutton AND 27.6, Pam Stroing RB 28.2 440 – Patty Voss LASS 59.6, Luanne Park CHI 60.1, Donna Kesterson WHEA 60.8, Jannie Cox ANDE 61.3, Laura Neebling RB 61.8 880 – Karen Richter CS 2:28.3, Liz Ybright ENT 2:31.8, Kathy Gallardo YRE 2:31.9, Janet Bath BV 2:32.2, Kerry Donahue NOVA 2:32.3 MILE – Vicky Monroe LAS 5:13.1, Darcy Burleson CJ 5:19.5, Debbie Rudolph LAS 5:28.5, Lean Knedler RB 5:34.6, Joan Gregg CHI 5:36.6 TWO MILE – Debbie Rudolph LAS 12:00.6, Laurie Bagley NOVA 12:35.0, Sue Prielipp ENT 12:42.5, Cindy Claiborne BIDW 12:43.2, Julia Sabin CHI 12:56.3 80LH – Jan Foster YRE 10.8, Kathy Voss LAS 11.2, Karen Kendall COLF 11.6, Donna Hunterlock LM 11.9, Tonya Alston CJ 12.0 440 RELAY – Chico Junior 50.3, Chico Senior 51.1, Oroville 52.2, Anderson 52.4, Red Bluff 52.6 MILE RELAY – Chico Senior 4:09.9, Lassen 4:10.8, Enterprise 4:19.7, Anderson 4:23.3, Red Bluff 4:25.4 LJ – Donna Hunterlock LM 16’10, Becky Rohrer RB 16’8.5, Kathy Mead COLF 16’1.25, Shari Tabler ENT 15’11, Kelley Churchill PAR 15’9 HJ – Tonya Alston CJ 5’1, Sandy Freedle COL 5’0, Sandy Lawson CV 5’0, Kathy Small BUR 4’11, Sheryl Scott SUT 4’11 SP – Karen Stampfli LAS 42’9.25, Becky Blankenship CHI 37’10, Donna Erickson MtSh 37’6.75, Cheryl Muma McCl 35’3.75, Timi Muck WHE 34’4.5 DT – Becky Blankenship CHI 121’9, Karen Stampfli LAS 121’3, Leslie Weston YRE 117’8, Toni Inler PORT 107’8, Carrie Roberts HAY 105’5  TOP TEAMS – Lassen 43, Chico Senior 36, Yreka 27, Chico Junior 17,  Anderson 14, Enterprise 12  

 

1977 NSCIF Finals, May 27, 1977 @ Yreka (First year on all-weather track??) Last year that JV and Freshman boys competed at the NSCIF Finals.

BOYS

100 – Alan Blackmon WIL 9.9, Goodman PIE 10.1, Rohrer RB 10.1, Johnson ENT 10.1, Rodriguez GRI 10.2 220 – Randy Drake YRE 21.9, Alan Blackmon WILL 22.2, Rohrer RB 22.3, Goodman PIE 22.6, Rodriguez GRI 22.9 440 – Brett Rohrer RB 49.9, Drake YRE 50.6, Gene Antone CHI 50.7, Pitkin COR 50.9, Miles LP 51.4 880 – Kevin Taft WW 1:57.0, Myers ORO 1:58.9, Sanders ENT 1:59.7, Roberts PAR 1:59.9, Muir TRI 2:01.7 MILE – *Larry Greer PAR 4:21.5, Schmidt AND 4:30.5, Brand PAR 4:33.3, Muir TRI 4:35.0, Hadley AND 4:34.4 TWO MILE – *Doug Avrit CHI 9:24.8, Kurt Graves CHI 9:44.8, Schmidt AND 9:52.5, Coplon WIL 9:54.5, Santos Cervantes CHI 9:59.0 120HH – *Greg Marjama PAR 14.1, Gene Antone CHI 14.5, Tyler PV 15.1, Golenek ENT 15.1, Clarkson 15.4 330LH -  Greg Marjama PAR 38.7, Pete McKinnon CHI 39.5, Spano ENT 39.9, Mulkin TRI 40.5, Reeves 40.6 440 RELAY – Enterprise 43.7, Chico 43.8, Pleasant Valley 44.1, Shasta 44.7, Las Plumas 45.3 MILE RELAY – *Chico 3:24.3, Pleasant Valley 3:24.7, Anderson 3:33.3, Shasta 3:34.0, Enterprise 3:35.5 LJ – Keith Tyler PV 21’7.75, Tim Golenek ENT 21’4.75, Trawick ENT 20’6.5, Goodman PIE 20’1.25, Donahue LP 19’10.25 TJ – Tyler PV 45’7, Berliner ENT 44’5.5, Conk PAR 43’7, Bailey WEED 43’3, Brown GRI 42’9 HJ – Steve Hickey MtSh 6’8.25, Mike Pickett CHI 6’6, Tyler PV 6’4, Priellipp ENT 6’4, Tim Golonek ENT 6’4 PV – Gary Swanson CV 14’0, Dave Marler CHI 13’6, Dave Weathers CHI 13’6, Early RB 13’0, Peterson CV 12’6 SP – Don Hoff SHA 56’5, Rousseau MtSh 52’4, Osborn WIL 51’9, Deal LAS 49’9.5, Cummings 49’7 DT – Joe Sino ENT 155’10, Osborn WIL 154’6, Don Hoff SHA 154’0, Kimbell PV 150’8, McClung GRI 147’9 TOP TEAMS – Chico 43, Enterprise 38, Pleasant Valley 27, Paradise 26, Willows 19, Mt.Shasta/Red Bluff 14

GIRLS NSCIF Finals @ Sierra College (Rocklin, CA) hosted by Colfax

May 26, 1977

100 – Ann Dutton AND 11.7, Becky Rohrer RB 11.8, Robin Cromwell CHI 11.8, Lourdes Lasstig AND 12.1 220 – Becky Rohrer RB 26.6, Ann Dutton AND 26.6, Robin Cromwell CHI 26.8, Cindy Cook LP 27.2, Sheri Camp BidJ 27.5 440 – Donna Kestterson WHE 59.0, Luanne Park CHI 59.9, Nicole Stkins MtSh 61.2, Gerogina Pugh SHA 61.5, Kathleen Richter CHI 62.1 880 -  Shawn Hoose SHA 2:21.4, Darcy Burleson CHI 2:21.8, Suzanne Richter CHI 2:21.8, Tillie Peikert NOVA 2:23.9, Donna Kestterson WHE 2:26.0 MILE – Darcy Burleson CHI 5:18.2, Joan Gregg CHI 5:22.2, Leann  Knedler RB 5:22.9, Eda Thomason CV 5:26.2, Cindy Claiborne PV 5:34.0 TWO MILE – Darcy Burleson CHI 11:42.2, Debbie Rudolph LAS 11:57.1, Leann Knedler RB 12:06.0, Joan Gregg CHI 12:09.5, Brenda Billson SHA 12:36.0 100LH – Tonya Alston CHI 15.1,Karen Kendall COLF 15.6, Donna Hunnerlach LM 15.7, Sherri Tabor ENT 16.3, Susan Lancaster MOD 16.7  440 RELAY – Chico 50.3, Shasta 51.2, Colfax 51.3, Anderson 52.0, Yreka 52.3  MILE RELAY – Chico 4:11.8, Durham 4:15.4, Red Bluff 4:16.4, Paradise 4:16.5, Shasta 4:20.0 LJ – Becky Rohrer RB 17’10.5, Donna Hunnerlach LM 17’1, K. Vesterby YRE 16’8.75, Kathy Mead COLF 16’8, K. Churchill PAR 16’5 HJ – Tonya Alston CHI 5’3, Kathy Mead COLF 5’2, Joy Dana COLU 5’1, Kathy Small BUR 4’10, Mary Sloan YRE 4’10 SP – Donna Erickson MtSh 43’10.5, Karen Stampfli LAS 43’1, Cheryl Abraham SHA 38’0.5, Cathy Mead COLF 36’6, Wendy Robinson TULE 43’11.5 DT – Karen Stampfli LAS 142’5, Leslie Deniz GRI 136’4, Wendy Robinson TULE 126’9, Jennifer Hulen GRI 114’11, Kari Montrose SHA 111’9

TOP TEAMS – Chico 64, Red Bluff 36, Shasta 23, Lassen 18, Colfax 17, Mt. Shasta 15 (29 schools)

 

1978 NSCIF Finals @ Yreka   May 26, 1978  (First year that the boys and girls NSCIF Finals were held at the same time and location.)

BOYS

100 – Ed Carey QUI 9.8, Thayer CHI 10.1, Turner RB 10.1, Cloud PV 10.2, Kemp PV 10.3 220 – Ceifus Johnson ENT 22.2, Drake YRE 22.6, Kemp PV 22.7, Turner RB 22.8, Rodriguez GRI 23.2 440 – Eddie Carey QUI 48.7, Mike Fudge ENT 50.7, Drake YRE 50.8, Rodriguez GRI 50.9, Shinn PV 51.1 880 – Seth Roberts  PAR 1:56.4, Antone CHI 2:00.2, Wattenburg MOD 2:01.1, Dave Martin ENT 2:01.8, Ward/Cummings 2:03.2 MILE – Mike Brand PAR 4:28.3, Steve Hadley AND 4:32.4, Hood PV 4:33.4, Greg Williams CHI 4:35.6, Fernandez WEED 4:39.5 TWO MILE – Turner COLF 9:43.9, Ellison ENT 10:00.6, Mazzei W 10:03.5, Dippel PAR 10:04.7, Steve Growdon CHI 10:06.5 120HH – George LP 14.7, Keith LP 15.1, Brown PV 15.4, Fulbright DUR 15.5, Theriault GRI 15.7 330LH – Tony Murphy LP 39.2, Spano ENT 39.4, Niehves WILL 40.2, Bettencourt PV 40.4, Akana YRK 40.6 440 RELAY – Enterprise 42.9, Chico 43.9, Oroville 44.9, Etna 45.1, Red Bluff 45.1 MILE RELAY – Pleasant Valley 3:25.9, Shasta 3:28.7, Chico 3:28.8, Colusa 3:29.5, Oroville 3:30.1 LJ – Eddie Carey QUI 21’10, Alden TRI 21’7.5, James Brown GRI 21’1, Montgomery LAS 20’8.25, Berliner ENT 20’6.75 TJ – *James Brown GRI 46’1.75, Berliner ENT 45’5.5, Dolden ORO 42’8, Cottier RB 42’2.5, Knight HC 41’11.5 HJ – Jerry Hawkins FR 6’9, Mike Jones PV 6’8, Wiles SUT 6’4, Defrancisco ORO 6’4, Prielipp ENT 6’4 PV – Bruce Letner MOD 13’6.75, Perotti COR 13’0, Fisher BigV 12’6.75, Pierce WIL 12’6.75, Sullivan PV 12’6.75 SP – Stevens ESP 53’7.75, Bryan Fink ENT 53’6.5, Ron Ponciano WIL 52’10, Milleman SHA 52’0.5, Arnes NT 51’10 DT – Ron Ponciano WIL 160’7, Mike McClung GRI 155’3, Milleman SHA 147’4, Pugh SHA 141’11, Mariani NT 140’8  TOP TEAMS – Enterprise 32, Pleasant Valley 26, Quincy 18, Chico 18 Gridley 17 Las Plumas 16

GIRLS

100 – *Stacy Shols CHI 11.2, Vincent YRE 11.7, Dori Parker NOVA 11.7, Teters SHA 11.7, Belvin QUI 11.8 220 – Georgina Pugh SHA 26.1, Cook LP 26.3, Stumpf ESP 26.8, Dori Parker NOVA 27.3, Lewis AND 27.5 440 – Louanne Park CHI 59.1, Todd COR 59.4, Yvonne McMannus SHA 60.4, Dori Parker NOVA 51.0, Graffery CHE 61.6 880 – *Suzanne Richter CHI 2:20.0 Tracey Prince AND 2:20.6, Shawn Hoose SHA 2:22.0, Voss LAS 2:27.9, Shanks QUI 2:29.1 MILE – *Suzanne Richter CHI 5:07.4, Jill Symons CHI 5:16.7, Clayborne PV 5:23.6, Peikert SHA 5:35.0, Billison SHA 5:42.7 TWO MILE – *Suzanne Richter CHI 11:26.9, Clayborne PV 11:43.0, Kathy Sweeney NOVA 11:51.8, Knedler RB 11:54.9, Shanks QUI 12:10.3 110LH - *Tonya Alston CHI 14.6, Sheri Tabler ENT 14.7, Susan Deese LAS 15.3, Silva PV 15.4, Holly Burgess NOVA 15.6 440 RELAY – Shasta 50.6, Chico 51.4, Las Plumas 51.7, Corning 51.8, Colfax 52.0 MILE RELAY – *Chico 4:02.0, Shasta 4:02.8, Anderson 4:12.6, Pleasant Valley 4:13.1, Colfax 4:18.7 LJ – Becky Rohrer RB 17’2, Creel COR 16’8.75, Sheri Tabler ENT 16’8.25, Stumpf ESP 16’6, Hull WIL 15’5.75 HJ - *Tonya Alston CHI 5’9, Dana COL 5’5.75, Thorsrud SHA 5’5, Roach COL 5’2, Rafter EN 5’2 SP – Donna Erickson MtSh 43’4.5, Tonya Alston CHI 42’5, Leslie Deniz GRI 41’7, Karen Stampfli LAS 41’0, Abraham SHA 38’2 DT – *Karen Stampsli LAS 150’10, Leslie Deniz GRI 145’1, Tonya Alston CHI 130’8, Woolridge WIL 123’3, Lamb ORL 117’6 TOP TEAMS - Chico 63, Shasta 31, Lassen 13, Nova 11, Pleasant Valley 11, Corning 10

 

1979 NSCIF Finals @ Oroville      May 25, 1979

BOYS

100 – Jeff Goulden MOD 10.3, John Warwick CHI 10.4, Collins LP 10.4, Turner RB 10.4, Nelson LP 10.4 220 – Cefus Johnson ENT 23.1, Turner RB, 23.3, Jenkins CHI 23.5, John Warwick CHI 23.5, Hill MOD 23.6 440 – Kevin Brown ORO 51.0, Wattenburg MOD 51.3, Waugh CHI 51.5, Brannon PV 51.8, Leake CV 52.1 880 – John Leake CV 1:57.3, Ellsworth PAR 1:58.0, Mason LP 2:01, Calvin Dillon CHI 2:01.8, Lape CHI 2:02.1 MILE – Greg Williams CHI 4:24.3, Verrall WIL 4:27.7, Haxby PAR 4:35.3, Druse AND 4:37.0, Andc AND 4:37.1 TWO MILE – George Tedford LP 9:43.8, Steve Growdon CHI 9:47.5, Dipple PAR 9:49.7, Jordan SHA 10:00.0, Ellison NT 10:12.5 120HH – Scott Martin ENT 15.5, Villanueva ORO 15.5, Fullbright DUR 15.7, Akana YRE 15.7, Wright ORO 15.8 330LH – Steve Duarte CHI 39.9, Bravo SHA 40.1, Franks LP 40.2, DeDanado PAR 40.3, Coombs AND 40.9 440 RELAY – Las Plumas 43.8, Chico 44.0, Modoc 44.0, Oroville 45.0, Yreka 45.1 MILE RELAY – Chico 3:28.0, Modoc 3:28.3, Yreka 3:29.7, Oroville 3:30.8, Enterprise 3:33.3 LJ – James Brown GRI 22’3.5, Carl Nelson LP 22’1, Hall ENT 21’0.5, Christopher LP 20’5.5, Dolder ORO 20’4 TJ – James Brown GRI 44’9.75, Dolder ORO 43’6.5, Johnson ORO 43’6, Goulden MOD 42’3.5, Medro Johnson CHI 41’7.5 HJ – Shawn Bentley PV 6’8, Foster YRK 6’6, Goulden MOD 6’6, Castro PAR 6’4, Johnson ORO 6’2 PV – Bruce Letner MOD 14’0, Pearce WEED 13’0, Boyer PV 13’0, Perotti COR 12’6, Jones ENT 12’6 SP – Ken Milleman SHA 53’6.5, Sutton COR 52’0.5, Kennedy DUNS 51’11, Aiello PAR 51’9.5, Franks LP 50’2 DT – P.J. Jackson WIL 155’6, Hall ENT 152’2, Sutfin COR 147’8, Engler GRI 145’5, Meyers ORO 144’11 TOP TEAMS -  Chico 42, Modoc 29, Las Plumas 29, Oroville 25, Enterprise 21    

GIRLS

100 – Robin Cromwell CHI 11.7, Pugh SHA 11.8, Atkins CHI 12.0, Osborn RB 12.3, Armston WIL 12.3 220 – Cromwell CHI 26.8, Early PV 27.4, Rose ENT 27.7, Atkins CHI 27.8, Thompkins WIL 27.9 440 – Georgina Pugh SHA 60.1, Anderson DUR 60.9, McManus SHA 61.3, Anderson PV 62.0, Denny CHI 62.6 880 – Hoose SHA 2:24.8, Anderson DUR 2:29.2, Anderson BidJr 2:30.5, Graffwes CHES 2:31.2, Marlang WW 2:32.3 MILE – Cindy Claborne PV 5:23.6, Thomason CV 5:31.5, Watson PORT 5:32.0, Lossaga WHE 5:39.0, Billson SHA 5:46.0 TWO MILE – Claborne PV 11:53.0, Burleson PV 12:02.9, Wright PV 12:11.8, Bagley SHA 12:!3.9, David YRE 12:19.2 110LH – Tonya Alston CHI 14.9, Silva PV 15.4, Deese LAS 15.6, Newman SHA 15.8, Burgess SHA 15.9 440 RELAY – Chico 50.9, PV 51.2, Shasta 51.3, Chico Jr. 51.8, Sutter 52.6 MILE RELAY – Pleasant Valley 4:09.0, Shasta 4:13.1, NOVA 4:15.0, Chico 4:15.6, Durham 4:18.3 LJ – Tonya Alston CHI 17’4, Newman SHA 16’2, Hudson LP 16’0, Atkins CHI 15’7, Lewis WINT 15’7 HJ – Tonya Alston CHI 5’6, Stafford GRI 5’4, Dana COL 5’2, Silva BidJr 5’0, Newman SHA 5’0 SP – Leslie Deniz GRI 45’4, Alston CHI 40’10.5, Weaver GRI 37’7.25, Lamb ORL 37’1.5, Woolf NOVA 35’7.5 DT – Leslie Deniz GRI 157’8, McCluskey YRE 112’6, Weldon HAY 112’6, Weaver GRI 109’6, Campostrini LP 109’1 TOP TEAMS – Chico 50, Pleasant Valley 39, Shasta 37, Gridley 21, Durham 9

 

1980 NSCIF Finals, May 30, 1980 @ Butte College

BOYS  (First year of no official team scoring)

100 – A.J. Jenkins CHI 10.4, Carl Nelson LP 10.5, Lee QUI 10.9, Itamura SUT 11.0, Freeman HER 11.0 220 – A.J. Jenkins CHI 22.8, Greene MtSh 23.6, Mark Cheeseman ENT 23.7, John Warwick CHI 23.7, Mitchell WIL 23.9 440 – Tom Reifert MCY 51.2, Foster WHE 52.0, Pat Colbert AND 52.1, Jensen GRI 53.2 880 – Paul Carrozza PAR 1:56.4, Matt Prielipp ENT 1:57.9, Caudel HAY 1:59.2, Mark Bates LAS 2:02.9, Clark HC 2:04.6 MILE – George Tedford LP 4:25.9, Kurt Boehm ORO 4:27.8, Don Merwin HAY 4:28.8, Lee Young CV 4:37.7, Hokanson HC 4:38.4 TWO MILE – John Frank CV 9:31.0, Don Williams CHI 9:55.2, Bob Dipple PAR 10:02.5, Don Merwin HAY 10:02.6, Moretti NTah 10:15.7 120HH – Mark Winningham YRE 15.4, Darren Hall ENT 15.4, Neil Hazelton ORO 15.7, Scott Martin ENT 15.8, Lacy COR 16.4 330LH – Steve Duarte CHI 38.6, Scott Martin ENT 39.1, Brown CHE 39.4, Hardee WHE 39.7, King GRI 39.9 440 RELAY – Enterprise 43.7, Yreka 43.9, Chico 44.0, Weed 44.8, Mt. Shasta 45.0 MILE RELAY – Chico 3:29.7, Wheatland 3:29.8, Yreka 3:33.0, Enterprise 3:33.4, Red Bluff 3:33.8 LJ – Carl Nelson LP 22’10.25, Ken Christopher LP 22’6.25, Mitchell WIL 22’5.25, Coleman WEED 21’9.5, Rick Jensen RB 21’9 TJ – Carl Nelson LP 44’0, Von Tunglen WEED 43’2.25, Rick Jensen RB 42’9.5, Darren Hall ENT 42’7.5, Holcomb BIGGS 42’0 HJ – David Strickland AND 6’5.75, Khan LO 6’4, Dave Stephens PV/Bill Vader WIL 6’0, Jeff Evans YRE 6’0 PV – Bruce Zeimer TRI 13’0, Randy Youngblood PAR 13’0, Wellborne COL 13’0, Steve Early RB 13’0, Hyer WIN 12’6 SP – Craig Sutfin COR 55’6.75, Bill Myers ORO 52’10.75, Jim Halter SHA 50’7.75, Greg Moss ENT 49’8.75, Schamel TULE 49’5 DT – Darren Hall ENT 150’0, Bill Meyers ORO 147’9, Greg Moss ENT 146’0, Jerd Soares GRI 145’0, Schamel TUL 144’9

GIRLS

100 – Pat Belvin CHI 11.9, Wanda Jackson LP 12.0, Harmsten WIL 12.5, Karen Atkins CHI 12.6, Diane Osborn RB 12.6 220 – Pat Belvin CHI 26.5, Jessica Boal LAS 26.7, Diane Osborn RB 27.1, Dori Parker SHA 27.5, Murphy DUR 27.9 440 – Tammy Denney CHI 60.9, Murphy DUR 61.6, Yvonne McManus SHA 62.4, Weston WW 62.5, Guild COL 63.4 880 – Jennifer Korte BidJr 2:25.8, Diane Holderbein CHI 2:27.2, Vance MOD 2:27.8, Schreder NOVA 2:28.9, David YRE 2:29.3 MILE – Jennifer Korte BidJr 5:17.7, Tammy Moore ENT 5:24.5, Dianna David YRE 5:29.6, Rogers DUR 5:40.7, Cole WIL 5:45.9 TWO MILE – Diane Hughes RB 11:45.8, Smith LAS 12:00.6, Girimonte SHA 12:!3.2, Tammy Moore ENT 12:23.3, Miller LAS 12:28.8 110LH – Sue Deese LAS 15.2, Holly Burgess SHA 15.3, Hollister BUR 16.0, Laura Telander CHI 16.1, Leatherwood COR 16.5 440 RELAY – Chico 49.5, Las Plumas 51.2, Shasta 51.6, Yreka 51.7, Sutter 52.0 MILE RELAY – Chico 4:13.3, Enterprise 4:14.6, Las Plumas 4:18.5, Pierce 4:23.9, Modoc NT LJ – Tanya Hudson LP 18’4, Charlene Lundy PAR 18’2, Jenny Stumpf ESP 17’7.5, Dorothy Harmston WILL 17’2.25, Robin Laudingham LM 17’1.75 HJ – Joy Dana COL 5’6.75, Jill Silva PV 5’6, Deann Howe CV 5’3, Sherri Wemple CHI 5’2, Jody Highline NorTa 5’2 SP – Leslie Deniz GRID 43’8.5, Jenny Stumpf ESP 38’7.75, Susan Weaver GRID 38’0, Sandy Campostrini LP 37’6.5, Tina Booth FR 35’9.5 DT – *Leslie Deniz GRID 164’3, Susan Weaver GRID 113’8, Sandy Campostrini LP 109’1, Karen Van Roy ENT 108’5, Mimi McClusky YRE 106’8

 

1981 NSCIF Finals @ Yreka (First year of metrics. Hand times recorded to the hundredth of a second)

BOYS

100 – Carl Nelson LP 10.97, Mike Sherrard CHI 11.03, Hansen COR 11.10, Cheeseman ENT 11.18, Williams WW 11.20 200 – Dave Pulice SHA 22.85, Schwartz CHI 22.86, Donchez YRE 22.97, Cheeseman ENT 22.98, Foster WHE 23.00 400 – Monte Hansen COR 49.75, Kepney WHE 50.08, Hall SHA 50.85, Turner ENT 50.97, McDougal MOD 51.90 800 – Mark Bates LAS 1:56.92, McCord SHA 1:59.70, Weidlein AND 2:01.1, Clark HC 2:01.4, Carriere WIL 2:01.5 1600 – Brian Butterfield LAS 4:24.75, Jim Frey YRK 4:25.4, Guzman MOD 4:29.6, Franklin YRE 4:34.65, Gama ENT 4:53.0 3200 – Don Merwin HAY 9:37.3, George Tedford LP 9:46.4, Hokanson HC 9:48.8, Moretti NOTA 9:50.67, Jim Frey YRE 10:03.6 110HH – Cleveland Moore LP 14.80, Hazelton ORO 14.89, Lacy COR 14.90, Floyd ENT 14.91, Lundberg BIGGS 15.6 300LH – Darren Seymour ENT 38.9, Houston PV 39.5, Jensen RB 39.8, Lacy COR 40.12, Lundberg BIGGS 40.6 400 RELAY – Chico 43.55, Enterprise 43.7, Yreka 44.1, Shasta 43.13, Gridley 44.65 1600 RELAY – Corning 3:27.2, Lassen 3:28.65, Enterprise 3:30.6, Red Bluff 3:32.20, Wheatland 3:33.2 LJ – Carl Nelson LP 21’8.5, Southwick PAR 21’0.75, Mitchell WIL 20’7.25, Jernigan GRI 20’0.25, Rodney RB 19’5.5 TJ – Steve Von Tungien WEED 45’5.5, Simison PORT 44’3.5, Mitchell WIL 43’7, Cobb CV 43’4.5, Corbitt WHE 41’4 HJ – Paul Weber SHA 6’4, Hicks BUR 6’4, Strickland AND 6’2, Bridges ENT 6’0, Foster ESP 5’10 PV – Dave Hyer WINT 13’6, Milan YRE 12’6, Holland YRE 12’6, Joe Matthews CHI 12’6, Zwanziger WEED 12’6 SP – Craig Sutfin COR 55’8, Johnson ENT 52’5.5, McCarthy AND 50’10, Schamel TULE 50’7, Halter SHA 50’0.75 DT – Duane Parker ENT 151’9, McCarthy AND 151’6, Knourek WEED 150’7, Sutfin COR 149’1, Soares GRI 146’8

GIRLS   (First year of 300LH for girls)

100 – Diane Osborne RB 12.45, Belvin CHI 12.56, Harmston WIL 12.8, Atkins CHI 13.02, Barber WW 13.1 200 – Dorri Parker SHA 25.65, Belvin CHI 25.67, Atkins CHI 27.2, Green PIE 27.22 400 – Donna Martin NOVA 59.0, Boal LAS 60.02, Green PIE 60.4, South WIL 61.18, Thompkins WIL 61.2 800 – Dawn Vance MOD 2:19.6, Korte PV 2:21.7, Holderbein CHI 2:25.14, Fox NOTA 2:28.71, Gray WHE 2:28.8 1600 – Jennifer Korte PV 5:21.78, Rife POR 5:27.7, Fellner ChJr 5:30.4, Fox NT 5:33.92, Cole WIL 5:36.6 3200 – Kathy Dolan SHA 12:02.7, Rogers DUR 12:09.5, Wright PV 12:24.8, Valadez POR 12:30.73, Fretwell CHI 12:50.6 100LH – Debbie Damron PIE 15.25, Jeffries ENT 15.8, Warren QUI 15.95, George PV 16.07, Mathis ENT 16.2 300LH – Jill Silva PV 47.05, Telander CHI 48.0, Gray WHE 48.9, Mathis ENT 49.04, Antle COR 49.6 400 RELAY - Chico 50.8, Shasta 50.85, Enterprise 51.97, Willows 52.15, Westwood 55.2 1600 RELAY – Nova 4:07.25, Lassen 4:12.78, Willows 4:14.1, Chico 4:14.74, Enterprise 4:21.1 LJ – Jenny Stumpf ESP 16’11, Parkinson ORO 16’10, Harmston WIL 16’5.25, Warren QUI 14’10, Woolf SHA 14’8 HJ – Silva PV 5’5, Wemple CHI/White ChJr 5’0, Laurence COR/Pruett SHA 4’10 SP – Betty Almo GRI 40’8.5, Schoniger AND 39’5.75, Weaver GRI 39’1.5, Stumpf ESP 38’10.5, Booth FR 38’7.75 DT – Michelle Schoniger AND 132’6, Weaver GRI 119’4, Hotchkiss PIE 115’11, McCracken GRI 115’6, Peard ENT 107’6

 

1982 NSCIF Finals @ Yreka High School

BOYS  (Metric distances, but hand-timed.  Place to 6th)

100 – Wayne Donchez YRE 10.8, Mike Cunningham CHI 11.0, Klier ETNA 11.1, Lowe SHA 11.1, Kiewiez ETNA 11.2, Bryce GRI 11.2 200 – Wayne Donchez YRE 22.3, Bryce GRI 22.9, Tomkiewleg ETNA 23.1, Yarwood COL 23.2, Paul Schwartz CHI 23.3, Difumtourm ENT 23.4 400 – Russell Dean ETNA 49.7, Hall SHA 50.0, Nichols COR 51.1, Jernigan GRI 51.4, Ellis PV 51.5, Corbell CV 52.7 800 – Brian Butterfield LAS 1:56.8, Garma ENT 2:00.5, Franklin YRE 2:01.3, Carrier WILL 2:02.5, Yost PORT 2:04.1, Laukkanen WINT 2:04.3 1600 – Jim Frey YRE 4:13.2, Brian Butterfield LAS 4:24.2, Jeff Woods CV 4:28.0, Elven LP 4:37.0, Goulet QUI 4:38.5, Fain ETNA 4:43.5 3200 – Don Merwin HAY 9:36.9, Thornberg CV 10:00.8, Weidlein AND 10:02.7, Davies PAR 10:10.5, Cardenas WINT 10:11.9, Goulet QUI 10:23.1 110HH – Andy Floyd ENT 14.9, Marty Dockendorf CHI 15.2, Tennison SUT 15.5, Morelli COR 15.5, Davey SUT 15.9, Walsh LP 16.1 300LH – Eric Akana YRE 38.4, Turner ENT 39.4, Paddock COR 40.1, Mike Biggs WIL 40.1, Floyd ENT 40.1, McDougall MOD 40.1 400 RELAY – Yreka 42.9, Chico 43.5, Enterprise 44.0, Etna 44.0, Corning 44.3, E. Nicolaus 45.0 1600 RELAY – Yreka 3:26.5, Shasta 3:28.2, Enterprise 3:30.6, Central Valley 3:31.3, Etna 3:32.5, Corning 3:32.9 LJ – Darin Jernigan GRVL 21’2.5, Gary Shumlai CHI 21’0.5, Dean ETNA 20’11, Tennison SUT 20’8.5, Lowe SHA 20’8, Wallick YRE 20’6 TJ – Basil Cobb CV 44’8, Scott LP 43’10.5, Jim Fisher WV 43’1, Mendoza PAR 42’8.5, Barnes PORT 42’7.25, Wallick YRE 41’7.5 HJ – John Bridges ENT 6’6, Coates CV 6’4, Scott LP 6’4, Taylor ENT 6’2, Delancy PAR 6’0, Ken Brown CHI 6’0 PV – Terry Wilson WEED 12’8.75, Kim Koscki CHI 12’6, Duchi WEED 12’6, Castro ORO/Bumpus LO 12’0, Saulter AND 11’6 SP – Randy Von Bargen WILL 51’5, Hanning GRI 50’4, McCarthy AND 47’9, Miller ENT 47’0, Speese LP 46’11.5, Pallon WW 42’3.5 DT – Jerd Soares GRI 161’0, Carlson SHA 154’9, Morehead SUT 141’8, Wilson SHA 138’8, Evers ENT 137’3, Stensrud PV 129’0

GIRLS  (First year of girls Triple Jump)

100 – Cindy Baker LP 12.4, Green MtSh 12.7, Davis COL 12.8, Saadati PV 12.8, Young HC 12.8, Miller RB 13.0 200 – Cindy Baker LP 25.4, Brauhing ENT 26.1, Davis COL 26.8, Montgomery PAR 27.7 400 – Donna Martin ENT 58.6, Berger DUR 59.2, Edwards ORO 10.7, Green MtSh 61.4, Antone CHI 62.4 800 – Dawn Vance MOD 2:17.6, Korte PV 2:21.6, Sullivan HC 2:25.0, Bonomini RB 2:28.3, Schreder SHA 2:31.5, Fuller WIL 2:35.3 1600 – Jennifer Korte PV 5:21.5, Dunlap AND 5:22.6, Porter MOD 5:28.6, McCrea ESP 5:38.0, Cole WIL 5:38.5, Carter SHA 5:39.5 3200 – Denae Dunlap AND 11:40.5, Valadex POR 11:44.6, Hollahan NOVA 11:45.3, Mayle ORO 12:29.5, Frances WIL 12:36.9, Dixon LAS 12:40.8 100LH – Lori Mazorra WIL 15.5, Telander CHI 15.7, McNames YRE 15.8, Damron PIE 15.9, Marchetti ORO 15.9, Boone COR 16.1 300LH – Lynn McNames YRE 46.0, Benoit WEED 47.3, Telander CHI 47.9, Silva PV 48.0, Warren QUI 48.9, Renee PORT 49.2 400 RELAY – Enterprise 50.5, Pleasant Valley 50.6, Lassen 1600 RELAY - Enterprise 4:04.4, Pleasant Valley 4:04.8, Chico 4:13.9, Shasta 4:16.7, Modoc 4:18.1, Willows 4:21.1 LJ – Cindy Baker LP 16’3, Woolf SHA 15’11, Peppel ENT 15’3, Rowe WHE 14’10.5, Messinger MtSh 14’8.5, Hottinger ORO 14’3.5 TJ – Melinda Woolf SHA 33’10.5, Fellows MtSh 33’5, Peppel ENT 33’1, Warren QUI 32’6, Fullmer PV 32’1, Marchetti ORO 31’10 HJ – Christy White CHI 5’4, Edwards ORO 5’4, Hooven PAR 5’3, Davis COL 5’3, Wemple CHI 5’2, Flynn MERCY 5’0 SP – Linda Mitchell WIL 41’2.5, Myers LO 40’5, Gomez YRE 35’3, McMullen SHA 35’0.5, Chavez HC 32’11, Smith MtSh 31’11 DT – Patti McMullen SHA 121’2.5, McCracken GRI 118’9.5, Peard ENT 115’0, Bauer RB 110’3, Myers LO 108’11, Anderson B 106’7.5  

 

1983 NSCIF Finals @ Oroville’s Harrison Stadium, May 20, 1983

BOYS (All distances in yards)  ** Hand times not rounded. Top 2 NorCal

100 – Wayne Donchez YRE 10.91, Mike Cunningham CHI 10.99, Mike Biggs WIL 11.15, Jeff Klier ETNA 11.2, Geoff Broyles PAR 11.33, Gabriel Jones LP 11.4 220 – Wayne Donchez YRE 22.56, Geoff Broyles PAR 22.80, John Abele PIE 23.20, Don Ambrosini WIL 23.30, Brian Pacheco ORL 24.14 440 – Cole Hicks LAS 51.97, Dennis Hooper HAY 52.24, Gordi Farmer YRE 52.29, Larry Woods BgV 52.40, Mike Proest QUI 52.79, Mike Springer GRI 54.12 880 – Pat Finn SHA 2:01.34, Shawn O’Shea PAR 2:03.19, Craig Laukanen WIN 2:03.21, Steve Holete YRE 2:03.6, Ron Thompson BgV 2:04.07, Scott Schlais CHI 2:07.02 MILE – Jim Frey YRE 4:22.45, Ernie Freer HAY 4:26.45, Mark Goulet QUI 4:30.53, Scott Schlais CHI 4:31.5, Robert Gardenas WIN 4:34.59, Dan Elven LP 4:36.24 TWO MILE – Tom Davies PAR 9:54.72, Mark Goulet QUI 10:00.65, Mike Wall LAS 10:04.90, James Dillon CHI 10:10.4, Eric Schmidt WV 10:10.58, Sean Fain ETNA 10:26.72 120HH – Pat Duffy SHA 14.20, Marty Dockendorf CHI 14.9, Tom Jones CHI 15.56, Tracy Howard FR 15.7, Barry Sorenson HAM 15.84, Mike Kirk ORO 16.2 330LH – Pat Duffy SHA 38.78, Bruce Wanner EN 39.56, Bill Turner ENT 39.56, Mike Biggs WIL 39.6, Tom Jones CHI 40.23, Kevin Doss MOD 40.37 440 RELAY – Chico 43.79, Yreka 44.47, Enterprise 44.59, Paradise 45.1, Weed 45.91, Chester 46.26 MILE RELAY – Shasta 3:29.19, Yreka 3:29.48, Chico 3:29.69, Enterprise 3:35.0, Big Valley 3:35.50, Weed 3:29.45 LJ – Tim Moore AND 21’1, Roy Canella WIN 20’8.75, Kevin Doss MOD 20’6.25, Paul Mendoza PAR 20’2, Eric Erickson ESP 19’6.75, Maury Moore CHI 19’5 TJ – Jim Fisher WEVA 44’6, Maury Moore CHI 43’11.25, Paul Mendoza PAR 42’1.75, Mike Biggs WIL 42’8.5, Gabriel Jones LP 42’7.75, Gary Hogue BgV 41’7 HJ – Pat Duffy SHA 6’4, Steve Delancey PAR 6’4, Ken Brown CHI 6’2, Felix Delatorri WEED 5’10, Jim Cottier RB 5’10, Mike Valles WHE 5’10 PV – Mike Schmidt CHI 12’6, David Bumpus LO 12’0, Casey Ulmen PAR 12’0, Eric Ralls ENT/Terry Wilson WEED 11’6, David Lorenz BgV 11’6 SP – David Choate GRI 51’2.5, Marc Herbert POR 50’4.5, Tim McCarthy AND 50’1.5, Todd Cathers ORO 49’0, Rich Moore WIL 48’6, Paul Stensrud PV 47’4.5 DT – Tim McCarthy AND 163’11, Randy Von Bargen WIL 154’11.5, Russ Warnick WIL 154’2.5, Jeff Stevens MOD 140’5.25, Dwayne Brown WEED 136’4, Keith Greer ENT 134’11

GIRLS

100 – Robin Young HACA 12.42, Saadati PLVA 12.5, Garcia MRCY 12.56, Guthrie ORLA 12.8, Boone COR 13.28, Souza PV 13.29 220 – *Sonya Saadati PV 25.7, Young HACA 26.16, Brauning ENT 26.53, Ramirez COR 26.9, McKinney ORL 26.96, Ryan NOVA 27.27 440 – Donna Martin 59.80, Gage PV 62.05, Vance MOD 62.98, Bonomini RB 63.6, Leger CHI 63.79, Ray WV 64.44 880 – Donna Martin ENT 2:21.70, Angela Bonomini RB 2:22.27, Sullivan HC 2:28.99, St.John ORL 2:38.1, Panek CHI 2:38.11, Fuller WIL 2:41.49 MILE – Renee Rife POR 5:23.96, McCrea ESP 5:27.14, Korte PV 5:31.88, McDaniel ENT 5:47.4, Trinca YRE 5:50.41, Nesbitt WIL 5:52.47 TWO MILE – Alisa Bradbury CHI 12:24.66, Clark BUR 12:45.32, Cole WIL 13:09.45, Brent-Chase NOVA 13:26.59, Phillips LAS 13:43.45, Ellsworth MOD 13:54.61 110LH – Julie Griffin DUR 15.32, Boone COR 15.50, Tonia ENT 15.74, Monlux CHI 15.8, Pratt POR 16.27, Valles WHE 17.0 330LH – Rene Cunningham NOVA 48.47, Christensen PV 48.86, Heidi Freer HAY 48.93, Wellbon WEED 50.5, Magoon CHI 50.73, Valles WHE 50.77 440 RELAY – Pleasant Valley 50.97, Enterprise 51.20, Orland 51.54, Oroville 52.2, West Valley 53.60, Mt. Shasta 53.73 MILE RELAY - Enterprise 4:08.96, Nova 4:13.14, Modoc 4:15.96, Chico 4:18.50, Shasta 4:22.76, Orland 4:28.52 LJ – Roberta Lawson CV 16’11, Peppel ENT 15’11.25, Larrance COR 15’11, Stephenson Ft.JONES 15’9, Souza PV 15’7.75, Vic SupV 15’4 TJ – *Roberta Lawson CV 36’9.5, White CHI 36’0.75, Peppel ENT 35’5.5, Christensen PV 34’1.5, Ahlers SUT 33’6.5, Garcia MCY 33’0 HJ – Kristi White CHI 5’5.25, Lane ENT 5’2.25, Larrance COR 5’0, Ratcliff LO/Williams CHI 4’10, Hanson McCl 4’10 SP – Donna Myers LO 38’1.75, McMullen SHA 37’5, Gomez YRE 36’5.25, Reese WV 35’10.25, Lindsey CHI 33’9.75, Brazil ENT 33’3.75 DT – Stephanie Smith YRE 118’4, McMullen SHA 110’1, Williams LO 107’11.75, Myers LO 107’9.75, Brazil ENT 107’3.25, Lindsey CHI 102’10.25

 

1984 NSCIF Finals @ Oroville’s Harrison Stadium – Dirt track

BOYS (Imperial distances, hand-timed) Top 2 to Nor-Cal Meet

First year of intermediate hurdles for boys

100 – *Reggie Stewart WW 10.4, Geoff Broyles PAR 11.2, Garret Winiecki PV 11.4, Rod Ramalia ETNA 11.4, Howell COR 11.4 220 – Reggie Stewart WW 22.1, Geoff Broyles PAR 23.3, Youngblood LP 23.6, Rod Ramalia ETNA 23.7, Jones LP 23.8 440 – Kangas PV 51.1, Coon ENT 51.3, Springer GRI 52.3, Hooper HAY 52.3, Buck RB 52.9 880 – Jeff Woods WV 1:58.6, Holetz YRE 1:59.3, Austin BUR 2:00.5, Augustana ENT 2:01.0, Muir TRI 2:01.8 MILE – *Ernie Freer HAY 4:20.7, Yaconelli YRE 4:28.5, Dean LAS 4:32.0, Larabee BUR 4:40.0, Comyns CHI 4:48.0 TWO MILE – Ernie Freer HAY 9:49.5, Mike Wall LAS 9:51.9, Fields YRE 9:54.8, Scott SHA 10:04.7, Franks WV 10:23.1 120HH – Mike Kirk ORO 14.9, Tom Jones CHI 15.0, Leedy CV 15.4, Huber ENT 15.6, Munoz QUI 15.7 330IH – *Mike Wilder EN 40.7, Pease CHI 41.2, Tom Jones CHI 41.4, Meeder AND 42.3, Norberg LAS 42.4 440 RELAY – Pleasant Valley 45.3, Chico 45.4, Burney 45.6, Red Buff 45.6, Corning 45.6 MILE RELAY – Enterprise 3:31.0, Chico 3:32.8, Burney 3:35.8, Central Valley 3:36.1, West Valley 3:40.5 LJ – Mills YRE 20’7.5, Arndt BUR 20’5, Hooper HAY 20’0.75, Leedy CV 19’8.5, Matthews COR 19’7.5 TJ – Gabe Jones LP 45’3.5, Erik Quisenberry HC 44’4.25, Derek Mills YRE 44’0, Scott Childers AND 42’8, Lee Barnes PORT 41’7.5 HJ – Steve Delancey PAR 6’6, Mike Valles WHE 6’6, Brett Brothers GRI 6’2, Mike Pugh MERCY 6’0, Pat Nevins ENT 6’0 PV – Castillo WEED 13’6, Hubbard PV 13’0, Mattos GRI 13’0, Safford COR 12’0, Angstadt AND/Lorenz BV 12’0 SP – Russ Warnick WIL 53’0.5, Tracey Hockett WHE 50’10.5, Matt Jackson CHI 49’11, Eric Nanson SHA 48’0.5, Todd Cathers ORO 46’9.75 DT – Jason Soares GRI 153’10, Dan Mahan ENT 144’9, Todd Cathers ORO 139’2, Rich Moore WIL 138’6, Brant Warren YRE 137’7

GIRLS

100 – *Rosie Williams EN 12.4, Jennifer Girdner YRE 12.8, Garcia MERCY 13.0, Ryan ENT 13.1, Kim Ketchum WV 13.2 220 – Rosie Williams EN 26.1, Ramirez COR 26.3, Brauning ENT 26.6, Ryan ENT 27.6, Boone COR 28.0 440 – Donna Martin ENT 60.1, Ramirez COR 61.0, Santiago WHE 62.5, Leger CHI 63.4, Phillips MOD 63.8 880 – Donna Martin ENT 2:25.2, Thoensen SHA 2:30.0, Bonomini RB 2:31.2, Mendenhall ETNA 2:31.2, Panek CHI 2:34.3 MILE – Angela Bonomini RB 5:19.6, Karen McCrea ESP 5:21.9, Becky Collens WV 5:27.7, Rife PORT 5:35.0, Flinchum LAS 5:49.0 TWO MILE – Heather Hollahan ENT 11:37.5, Nichole Oliveira WV 11:50.1, Flinchum LAS 12:00.5, Rife PORT 12:33.0, Smith LAS 12:51.8 110LH – Julie Griffin DUR 15.4, Julie Monlux CHI 15.4, Boone COR 16.1, Heidi Freer HAY 16.1, Peddicord YRE 16.3 300LH – Heidi Freer HAY 46.7, Renee Cunningham CV 48.0, Littrell TRI 49.7, Pfeiffer SUT 50.7, Hagedorn YRE 51.0 440 RELAY – Enterprise 51.2, Pleasant Valley 51.3, Yreka 52.5, Mercy 52.8, West Valley 52.8 MILE RELAY – Enterprise 4:04.0, Pleasant Valley 4:15.4, Chico 4:16.2, Modoc 4:16.3, East Nicolaus 4:16.3 LJ – Michelle Rowe WHE 16’2, Kari Christensen PV 16’0.25, Lorri Grein BIGGS 15’9.5, Allison Speese LP 15’9, Maria Olson ORL 15’5.5 TJ – Kristy White CHI 35’2.25, Kari Christensen PV 34’1.5, Christiansen ORO 34’1.25, Potillor ENT 33’6.5, McCurley PORT 33’5.75 HJ – Chris Hoover PAR 5’6.25, Kristy White CHI 5’2.25, McCurley PORT 5’0, Kris Hanson McCl 5’0, Cherry AND/Kelly Wagner WV 5’0 SP – Stephanie Smith YRE 38’3.75, Deni Lindsey CHI 35’6.25, Julie Carriere WIL 34’5.25, Tonia Ryan ENT 33’10.5, Rebecca York ENT 32’5.75 DT – Stephanie Smith YRE 132’2, York ENT 118’11, Stephens ESP 114’8, Deni Lindsey CHI 113’8, Rochfort CHI 105’0      

 

1985 NSCIF Finals @ College of Siskiyous, May 24, 1985

BOYS (All weather track, hand-times)

100 – Dan Rimmer ETNA 10.76, Higgins AND 10.90, Howell COR 10.92, Youngblood LP 11.00, Griffith AND 11.13, Wilder EN 11.13 220 – Todd Higgins AND 22.55, Rimmer ETNA, Howell COR 22.87, Youngblood LP 22.9, Griffith AND 22.9, Hugh RB 23.23 440 – Dan Rimmer ETNA 51.09, Reeter SHA 52.0, Jones WV 52.14, Gage ENT 52.2, Browley DUR nt, Trotter CV 53.06 880 – Don Coon ENT 1:58.6, Muir TRI 2:00.5, Holetz YRE 2:00.8, Parker BIGGS 2:01.0, Marsh WIL 2:01.8, Woods RB 2:02.4 MILE – Mark Yaconelli YRE 4:25.30, Martin ORO 4:27.1, Ledesma WIL 4:35.64, Dean LAS 4:37.9, Scott SHA 4:46.35, Harding MtSh 4:57.03 TWO MILE – Tom Estes LAS 9:48.76, Martin ORO 10:02.6, Wall LAS 10:10.51, Glines RB 10:24.9, Ledesma WIL 10:31.5, Rose QUI 10:40.4 120HH – Jason Munoz QUI 14.50, Hugh RB 14.72, Blakely McCl 15.00, Pease CHI 15.2, Wilder EN 15.21, Denney ORO 15.6 330IH - *Kelly Hugh RB 39.76, Wilder EN 40.5, Pease CHI 40.65, Denny ORO 41.00, Berry ORO 42.38, Myers EN 43.6 440 RELAY – Anderson 43.81, Enterprise 44.4, West Valley 44.56, Red Bluff 44.6, Willows 44.6, Oroville 44.87 MILE RELAY – Enterprise 3:28.01, Chico 3:30.34, Oroville 3:30.92, Shasta 3:34.0, Chester 3:35.9, Gridley 3:36.73 LJ – Harley North GRI 21’10.5, Blakely McCl 21’7.75, Leedy CV 21’7, Shongood AND 21’6.5, Youngblood LP 21’3.75, Erickson ESP 20’3.25 TJ – Jeff Osborne RB 45’6.25, Nevens ENT 45’4.5, North GRI 44’5.5, Cobb CV 43’11.75, Hutchens HC 42’0.75, Erickson ESP 41’3 HJ – Kurt Colvin CHI 6’6, Deihl WV/Nevens ENT/Cobb CV 6’4, Seagraves COL 6’2, Sparks PV 6’2 PV – Eric Piearcy ENT 14’6, Scott Deihl WV 14’3, Neves LM/Steedman ORO 12’6, Mark Cordova WV 12’6, O’Neil EN 11’6 SP – Todd Cathers ORO 58’2, Guest SHA 53’6.75, Nanson SHA 52’0.25, Williams GRN 48’9.5, McCann QUI 48’1.75, Jackson CHI 47’7.5 DT – Jason Soares GRI 161’8.75, Nanson SHA 156’4, Moss SHA 146’9, Guest SHA 144’0, Williams GRN 131’9.5, Stokes GRI 126’0.5

GIRLS

100 – *Rosie Williams EN 12.15, Girdner YRE 12.6, Tarman CHI 12.7, Johnson PORT 12.72, Boone ORL 12.76, Marko LP 13.0 220 - *Rosie Willams EN 25.20, Ramirez COR 26.4, Putnam ORL 26.44, Girdner YRE 26.6, Medina PORT 26.9, Ryan ENT 27.1 440 – Julie Ramirez COR 59.05, Phillips MOD 61.2, Dobbs PV 61.75, McKinney ORL 61.9, Leger CHI 62.32, Campbell CHE 63.62 880 - *Karen McCrea ESP 2:19.45, Bonomini RB 2:21.3, Barrett PV 2:22.23, Thoenson SHA 2:22.4, Collens WV 2:28.77, Waybright LAS 2:29.0 MILE – Angela Bonomini RB 5:22.41, Collens WV 5:27.8, Messick SHA 5:45.50, Cowan YRE 5:55.5, Stewart PORT 5:55.5, Lindstrom LAS 6:18.40 TWO MILE – Denae Dunlap AND 12:01.57, Hollahan ENT 12:09.5, Manning CV 12:25.51, Flinchum LAS 12:26.6, Smiley ETNA 13:01.4, Oliveira WV 13:09.79 110LH – Lisa Littrell TRI 15.59, Cunningham CV 15.8, Boone COR 15.8, Freer HAY 16.07, Dobbs PV 16.07, Fitchett ENT 16.4 330LH - *Renee Cunningham CV 45.94, Freer HAY 46.5, Littrell TRI 47.04, Pfeiffer SUT 49.22, Puryear COR 52.11 440 RELAY – Enterprise 50.79, Orland 51.3, Pleasant Valley 51.4, Portola 51.5, Yreka 52.8, Trinity 53.20 MILE RELAY – Corning 4:07.5, Pleasant Valley 4:10.7, Orland 4:15.68, Enterprise 4:16.8, Modoc 4:21.40, Yreka 4:32.59 LJ – Gloria Grein BIGGS 17’9.5, McCurley PORT 17’2.5, Faller SHA 17’1.75, Haws PV 17’1.25, Olson ORL 16’7, Jennison ENT 15’2.5 TJ – Kami Tarman CHI 35’0.25, Christensen PV 34’8.5, McCurley PORT 34’1, Christiansen ORO 33’11.5, Faller SHA 33’8, Clingan SUT 31’10.5 HJ – Marilyn McCurley PORT 5’4, Heiman CHI 5’4, Lorenzen GRI 5’2, Wagner WV 5’2, Retzer PV 5’0, Pierce LAS 5’0 SP – Stephanie Smith YRE 41’7.75, Wannamaker BidJr 37’8.25, Shepherd LAS 37’2.75, Carriere WIL 34’10, Campos WIN 33’8, Moss PORT 32’10 DT – Stephanie Smith YRE 146’2, Stephens ESP 121’9.75, Wannamaker BidJr 116’4.75, Hillis COL 112’7.5, Rochfort CHI 106’11, Campos WIN 103’8.25

 

1986 NSCIF Finals @ Chico State

BOYS

100 – Eddie Stewart ORO 11.0, Brian Wilson ENT 11.0, Simond Jones WV 11.1, Travis Roads ETNA 11.3, Carr BIGGS 11.3, Danner ORO 11.4 200 – Brian Wilson ENT 22.6, Travis Roads ETNA 22.8, Harley North GRI 22.8, Howell COR 23.0, Soule SHA 23.1, Joey Joaquin PV 23.3 400 – Travis Roads ETNA 49.7, Hayes WHE 49.8, Arabayo LP 50.8, Zimmerman ORL 50.9, Terkeldsen WMS 51.2, Johnson PV 52.4 800 – Barry Woods RB 1:56.4, Luna COR 1:56.9, Miles ORO 1:58.6, Ranken LAS 1:59.8, Holetz YRE 2:00.6, Olsen PORT 2:01.4 1600 – Kevin Munoz LAS 4:23.5, Luna COR 4:28.0, Kingo WHE 4:29.3, Hilzer CHI 4:29.6, Olson PORT 4:32.8, Freer HAY 4:38.7 3200 – Tom Estes LAS 9:16.9, Martin ORO 9:19.6, Glines RB 9:56.2, Romero ORL 10:11.5, Harding MtSh 10:29.4, Meeder AND 10:41.4 110HH – Aaron Blakely McCl 14.1, Jason Munoz QUI 14.2, Denny ORO 15.3, Connor YRE 15.4, Sherve LAS 15.4, Radey LAS 16.0 300IH – Jason Munoz QUI 38.9, Farley CHI 39.3, Denny ORO 39.6, Sherve LAS 40.9, Hockensen QUI 40.9, Millsaps MOD 43.0 400 RELAY – Quincy 43.5, Enterprise 43.6, Willows WIL 44.2, Shasta 44.4, Greenville 45.0, Lassen 45.0 1600 RELAY – Oroville 3:24.6, Pleasant Valley 3:28.0, Yreka 3:28.1, Shasta 3:28.9, Gridley 3:28.9, Quincy 3:28.9 LJ – Harley North GRI 22’5.75, Wing GRN 22’5.75, Anaya GRN 22’5.25, Connor YRE 22’0, Matt Gillis WV 21’3.25, Murry YRE 21’2 TJ – Roger Murray YRE 46’4.75, Pat Nevens ENT 45’8, Lindsey ENT 45’2.5, Mills ORO 45’2, Bell TULE 42’8.75 HJ – Pat Nevens ENT 6’6, Clemins WIL 6’4, Seals ORO 6’2, Jaegel HAY 6’2, Bradshaw BigV 6’0, Downing SHA 6’0 PV – Eric Piercy ENT 13’6, Hepborn LAS 13’0, Howie Dooley AND 13’0, Robert Oller WV 13’0, Price ENT 12’0, Sanchez COL 12’0 SP – Mike Guest SHA 55’2.75, Conner YRE 52’0.25, Young BUR 50’9.25, Ross ORO 50’7.25, Jason Soares GRI 49’4.75, McCann QUI 48’1.5 DT – Jason Soares GRI 163’1, Clement RB 152’4, Mair RB 147’10, Connor YRE 141’4, Lathem McCl 140’9, Sleznick TULE 139’8  

GIRLS

100 – Rosie Williams EN 12.2, Putnam ORL 12.5, Wingert YRE 13.0, Cords PORT 13.0, Souza PV 13.1, Marko LP 13.1 200 – Rosie Williams EN 25.0, Wingert YRE 27.0, Marko LP 27.5, Andrews ETNA 27.6 400 – Tracy Phillips MOD 58.8, McKinney ORL 59.6, Harris RB 60.2, Pentz ORL 61.8, Depersia PORT 62.3, Schlicktim CHI 64.5 800 – Stephanie Barrett PV 2:19.4, Bingham ETNA 2:20.2, Neel ETNA 2:21.4, Thoensen SHA 2:24.0, Bevins LAS 2:25.6, Rutkowski ORL 2:26.0 1600 – Stephanie Barrett PV 5:09.6, Becky Collens WV 5:11.9, Slinkard MOD 5:25.8, March MER 5:34.7, Hanlon YRE 5:35.0, Peterson CV 5:36.0 3200 – Christy Oliveira WV 11:45.6, Carlson CHI 11:58.6, Green MOD 12:09.2, Flinchum LAS 12:23.6, Perry FR 12:31.2, Frank CV 12:38.6 100LH – Renee Cunningham CV 15.2, Fritz PAR 15.8, Lee QUI 16.0, Dobbs PV 16.3, Aquistapace WEED 16.6, Shirbin WHE 16.6 300LH – Renee Cunningham CV 45.3, Dobbs PV 47.2, Pfeiffer SUT 48.3, Fritz PAR 48.5, Cameron ETNA 48.9, Lee QUIN 49.3 400 RELAY – Orland 49.2, Enterprise 50.3, Pleasant Valley 50.4, Yreka 51.1, Chico 51.6, Quincy 51.8 1600 RELAY – Enterprise 4:08.2, Etna 4:10.3, Pleasant Valley 4:12.0, Modoc 4:15.2, Chico 4:15.4, Central Valley 4:16.6 LJ – Jennifer Haws PV 18’1.5, Olson ORL 17’10.25, Lawson CV 17’10, Holstrom ENT 17’2.5, Speece LP 17’2.25 TJ – Kami Tarman CHI 37’8, Long RB 37’0, Kinego WHE 36’2, Christensen ORO 34’8.5, Lawson CV 34’5.5, Clingan SUT 34’3 HJ – Amy Pierce LAS 5’6, McCurley PORT 5’5, Prince PAR 5’5, Long RB 5’4, Clingan SUT 5’0, Cherry CHI 5’0 SP – Nancy Wannamaker PV 38’9.5, Shepard LAS 36’10.25, Cline AND 34’0.5, Cynor BtV 33’3.25, Ferguson QUIN 33’2.5, Martin BUR 32’8.5 DT – Lindsey Stephens ESP 121’11, Frey YRE 114’8, Martin BUR 108’11, Thomas RB 105’6, Wannamaker PV 104’8, McKinnon YRE 101’11 

 

1987 NSCIF Finals @ Chico State May 29, 1987

BOYS

100 – Fred Lee BigV 11.1, Derek Smith WHE 11.2, Shawn Conston QUI 11.2, Joey Joaquin PV 11.4, Brad Soule SHA 11.5 200 – Fred Lee BigV 22.1, Harley North GRI 22.8, Joey Joaquin PV 22.8, Brad Soule SHA 23.0, Shawn Conston QUI 23.4 400 – Clint Terkildson WMS 48.7, Travis Rhoades ETNA 50.0, Jim Galba AND 50.6, Kirk Johnson PV 50.6, Mike Walker QUI 51.2 800 – Joe Kinego WHE 1:56.1, Paul Olson PORT 1:56.3, Evan Attaway YRE 1:59.2, Roger Preston AND 2:00.0, Chris Knorzer LP 2:00.7 1600 – Kevin Munoz LAS 4:19.2, Alvaro Luna COR 4:23.7, Jeff Taylor CV 4:25.7, Tom Hilzer CHI 4:29.2, Santero Romero ORL 4:30.4 3200 – Bob Quick LAS 9:43.1, Jason Phillips COR 9:54.6, Neal Haggard PAR 9:56.3, Scott Rounds WHE 10:02.9, Kevin Meremda ORO 10:03.4 110HH – Andy Connor YRE 15.0, Harley North GRI 15.2, Jack Berry ORO 15.3, Vern Watson LAS 15.6, Brandon Farley CHI 15.8 300IH – Brandon Farley CHI 38.7, Jack Berry ORO 39.8, Steve Taylor CV 40.8, David Almgren ENT 41.0, Craig Meyers GRI 41.1 400 RELAY – Quincy 43.2, Pleasant Valley 43.5, Las Plumas 43.9, Williams 44.0, Etna 44.0 1600 RELAY – Williams 3:24.8, Anderson 3:26.4, Central Valley 3:30.1, Corning 3:30.6, Portola 3:32.7 LJ – Paul Anaya QUI 23’0, Roger Murry YRE 22’8.5, Wayne Martin PORT 22’7, Derrick Smith WHE 22’1.5, Don Davis ETNA 21’4.25 TJ – Roger Murry YRE 46’10, Charlie Langston COR 45’0, Mike Fehliman CV 44’8.25, Derrick Smith WHE 44’5.25, Steve Lodis WEED 44’5.25 HJ – Kamani Hazzig LP 6’5, Tony Jaegel HAY 6’4, Charlie Langston COR 6’2, Kyle Clemins WILL 6’2, Robert Prince YRE 6’2 PV – Howie Dooley AND 14’0, John Main AND 13’6, Darren Duchi WEED 13’0, Mike Reber YRE 13’0, Bill McGinnis PV 13’0 SP – Roshawn James ENT 55’10.5, Andy Connor YRE 54’9.5, Doug Young BUR 54’0, Mark Clement RB 53’2, Ryan Smith AND 50’0.5 DT – Andy Connor YRE 162’9.75, Patrick Mair RB 160’10.25, Rob Hyer WIN 155’5.25, Mark Clement RB 155’0, Ro James ENT 149’11.5

GIRLS

100 – Mindy Putnam ORL 12.4, Helen Hoonhout YRE 12.8, Tracey Smith WV 12.8, Sherry Smith WEED 13.1, Rocky Wingert YRE 13.2 200 – Rosie Williams EN 24.7, Angie Harris RB 26.2, Traci Smith WV 26.4, Corey Andrews ETNA 26.6, Diana Bell LAS 27.1 400 – Rosie Williams EN 56.4, Tracy Phillips MOD 58.8, Leslie Choy COR 61.2, Emily Stewart CHI 61.7 800 – Carlyn Neel ETNA 2:16.4 Crystal Biaham ETNA 2:21.8, Bethanie Darnell YRE 2:24.5, Stephanie Barrett PV 2:25.4, Darci Bevins LAS 2:27.2, Laurel Godley WV 2:33.8 1600 – Becky Collens WV 5:08.6, Christy Oliveira WV 5:13.6, Stephanie Barrett PV 5:23.8, Linda Frank CV 5:30.4, Julie Dubose CHI 5:37.7 3200 – Tina Gorbet LAS 11:11.5, Mary Flinchum LAS 11:30.1, Linda Frank CV 11:57.4, Cynthia Carlson CHI 12:09.6, Nicole Oliveira WV 12:19.8 100LH – Rocky Wingert YRE 15.1, Jennifer Kinego WHE 15.3, Terri Ciapponi CHI 15.7, Traci Fritz PAR 15.9, Shalinda Skemp QUI 15.9 300LH – Traci Ciapponi CHI 45.9, Jenny Dobbs PV 46.4, Natalie Wilhelmson CV 47.3, Kayla Hokanson HC 47.9, Angela Diezsi BUR 48.0 400 RELAY – Pleasant Valley 49.6, Modoc 49.9, Yreka 50.0, West Valley 50.9, Chico 51.4 1600 RELAY – Etna 4:03.2, Modoc 4:09.2, Corning 4:09.6, Pleasant Valley 4:09.9, Yreka 4:11.0, West Valley 4:14.6 LJ – Jennifer Haws PV 18’8, Kami Tarman CHI 18’1.75, Marilyn McCurley PORT 17’7.75, Brenda Smith SHA 17’3.25, Joy Jackson CHI 17’3 TJ – Kami Tarman CHI 38’0, Kathy Long RB 36’6.5, Jennifer Kinego WHE 35’10.5, Lisa Tomlinson LO 35’3.25, Marilyn McCurley PORT 34’8.25 HJ – Mary Prince PAR 5’6, Marilyn McCurley PORT/Dana Zook TRIN 5’2, Kathy Long RB/Jenny Oxford WV 5’2 SP – Nancy Wannamaker PV 39’9, Sharon Nichols RB 38’8, Donna McKinnon YRE 36’9.5, Julie Cynor BuV 34’1.5, Debbie Frey YRE 32’8, Sandy Smith ETNA 32’1.5 DT – Donna McKinnon YRE 135’10.5, Debbie Frey YRE 134’11.5, Janice Law LAS 109’7.5, Amalia Almeida CHI 108’9.5, Elizabeth Larson ORL 101’4

 

1988 NSCIF Finals @ Chico State, May 27, 1988

BOYS

100- Eddie Stewart ORO 10.7, Fred Lee BgV 11.0, Joey Joaquin PV 11.0, Derrick Smith WHE 11.1, Gerrard PAR 11.2, Mike Zimmerman ORL 11.3 200 – Fred Lee BgV 21.7, Eddie Stewart ORO 21.8, Joey Joaquin PV 22.5, Haazig LP 22.6, Mike Zimmerman ORL 23.0, Oden WHE 23.1 400 – Jim Galba AND 49.0, Rhoads ETNA 49.5, Campos GRI 50.2, Stelling AND 50.3, Rushing DUR 51.4, Walker QUI 51.7 800 – Garry Martin ORO 1:55.0, Weathers RB 1:58.0, Butcher CV 1:58.1, Crosby MOD 2:00.3, Cole DUR 2:01.5, Ravenscroft YRE 2:04.4 1600 – Alvaro Luna COR 4:23.6, Ames YRE 4:23.7, Kinego WHE 4:26.4, Rush SHA 4:28.9, Redding CV 4:33.5, Rosas RB 4:33.9 3200 – Neil Huggard PAR 9:48.1, Shuteroff YRE 10:00.0, Coombs PAR 10:03.4, Pasterity LAS 10:14.8, Chavez COR 10:15.8, Hamel TRI 10:19.3 110HH – Harley North GRI 14.5, Ron Hatt BgV 15.0, Fehilmen CV 15.2, Fillion EN 15.3, Radke LAS 15.6, Taylor CV 15.7 300IH – Harley North GRI 38.4, Watson LAS 39.3, Ron Hatt BgV 39.4, Taylor CV 40.1, Milfate MOD 40.5, Chinn ORO 40.8 400 RELAY – Pleasant Valley 42.6, Anderson 42.7, Gridley 42.9, Oroville 43.0, Wheatland 43.4, Las Plumas 43.7 1600 RELAY – Anderson 3:23.3, Pleasant Valley 3:24.0, Central Valley 3:25.4, Wheatland 3:27.7, Gridley 3:28.0, Modoc 3:30.2 LJ – Eddie Stewart ORO 23’10, Lee BgV 23’3, Smith WHE 22’0 Lienert ENT 22’0, Sandquist AND 21’6.5, Fehliman CV 21’5 TJ – Charlie Langston COR 45’11.5, Scott LP 44’8, Smith WHE 44’7, Young LO 43’1, Fehliman CV 43’0.5, McFerrin CHI 42’10 HJ – Kamani Haazig LP 6’6, Spence AND/Walker DUR 6’4, Duchi WEED/Leggett WV/Christensen PV 6’2 PV – Jeremy Moore YRE 14’8.5, Randy Oller WV 14’6, Duchi WEED 14’0 Reber YRE 13’6, Houston PV 13’0, Derek Morcom WV 13’0, Lowe WILL 13’0 SP – Roshawn James ENT 514, Tentor PAR 49’7.25, Blanchard DUR 49’3.75, Basham PAR 46’2.5, Bundy ORO 48’7, Hayes ENT 45’5.25 DT – Ro James ENT 163’8, Rogers PAR 151’5.5, Almgren ENT 143’9.5, Tentor PAR 135’9.5, Bercham BUR 130’7.5, Hardy PORT 130’5.5

GIRLS

100 – Mindi Putnam ORL 12.2, Tracey Smith WV 12.9, Turner PAR 13.0, Quicili RB 13.0, Messina MOD 13.1, Cook CHI 13.1 200 – Mindi Putnam ORL 25.5, Theresa Quilici RB 26.3, Cook CHI 26.7, Turner PAR 27.4, Hayes MOD 27.6, Davis SupV 27.7 400 – Nicole Teter WV 57.0, Missy Rice PAR 59.2, Hayes MOD 60.3, Modkins WHE 61.1, Luke LAS 61.4, Peterson DUR 61.5 800 – Christy Oliveira WV 2:20.6, Steph Moran CHI 2:22.0, Laurel Godley WV 2:26.1, Carr PAR 2:26.6, Darnelle YRE 2:27.2, Hanlon YRE 2:37.2 1600 – Christy Oliveira WV 5:15.6, Julie Dubose CHI 5:24.4, Porter MOD 5:30.3, Hanlon YRE 5:34.3, Celenti CV 5:38.0, Davis LOY 5:39.0 3200 – Tina Gorbet LAS 11:24.0, Sheehy SHA 12:00.0, Webster ETNA 12:10.6, Sherve LAS 12:12.6, Carlson CHI 12:24.9, Genon Morcom WV 12:30.2 100LH – Traci Ciapponi CHI 15.3, Julie Skeeter ENT 15.4, Whipple ETNA 15.8, Terri Ciapponi CHI 15.8, Chandler YRE 16.2, Hokanson HC 16.5 300LH – Glenda Whipple ETNA 46.0, Angela Deizzi BUR 46.3, Skeeters ENT 46.5, Puryear COR 47.6, Traci Ciapponi CHI 48.4, Chandler RB 48.4 400 RELAY – Orland 49.3, Paradise 49.7, West Valley 50.6, Chico 50.6, Anderson 51.2, Burney 51.3 1600 RELAY – West Valley 4:03.7, Anderson 4:08.2, Corning 4:13.2, Burney 4:13.8, Lassen 4:15.9, Red Bluff 4:16.0 LJ – Debbie Allen AND 18’1, Jackson CHI 17’4.75, Tomlinson LO 16’7.25, Oakley PV 16’4.75, Messina MOD 15’11.25, Myrick WHE 15’11 TJ – Kathy Long RB 36’9.5, Myrick WHE 36’0, Tomlinson LO 35’3.25, Jackson CHI 35’1.75, Hokanson HC 34’0, Campau PV 33’9.5 HJ – Mary Prince PAR 5’9.25, Smith YRE 5’4, Hokanson HC 5’2, Zook TRI 5’2, Jeni Oxford WV 5’2, Campau PV/Pruitt WV 5’0 SP – Donna McKinnon YRE 39’7.75, Nicols RB 37’4.25, Kenlyn COR 34’11, Larson ORL 34’4, Sarmento YRE 32’11.75, Mello ENT 32’7.75 DT – Donna McKinnon YRE 138’1, Law LAS 118’1, Sarmento YRE 111’4.5, Waugh MOD 109’1, Larson ORL 106’8, Bynum SUT 105’5

 

1989 NSCIF Finals @ Chico State, May 26, 1989

BOYS

100 – Willie Clark WHE 10.6, Ed Stewart ORO 10.8, Mike Zimmerman ORL 10.8, Tyrone Oden WHE 11.1, Justin Sotello WMS 11.3, Keith Fleuret SHA 11.4 200 – Willie Clark WHE 21.3, Mike Zimmerman ORL 22.0, Kamani Haazig LP 22.5, Tom Sharp AND 22.5, Josh Fillion EN 23.0, Mike Tarman CHI 23.1 400 – Mike Zimmerman ORL 48.4, Tom Sharp AND 48.6, Keir Scoubes WV 49.1, Marc Burleson SHA 50.1, Justin Sotello WMS 50.4, Dan Teter LAS 51.4 800 – Gary Martin ORO 1:56.2, Jason Ravenscroft YRE 1:59.1, Ryan Rusch SHA 1:59.2, Brian Jones MOD 1:59.8, Chewy Perez TL 2:00.1, Alvaro Luna COR 2:00.1 1600 – Alvaro Luna COR 4:23.6, Jeremy Redding CV 4:31.6, Sergio Gonzales EN 4:33.8, Jason Gage PV 4:33.9, Dan Shutteroff YRE 4:35.1, Wade Chandler HC 4:38.5 3200 – Ron Ames YRE 9:18.6, Neil Haggard PAR 9:43.1, Yannick Sadolin PV 9:51.9, Scott Rounds WHE 9:58.9, Bryan Slinkard MOD 10:07.6, Jesus Chavez CR 10:13.0 110HH – Josh Fillion EN 14.9, Vern Watson LAS 14.9, Carl Volsen QUI 15.4 Josh Lawley PAR 15.4 Dustin Abel WEED 15.8, Kevin Lipski YRE 16.2 300IH – Josh Fillion EN 38.6, Vern Watson LAS 39.6, Josh Lawley PAR 40.6, Scott Gliatto YRE 40.6, T.J. McCrea WHE 42.0, Mike Duncan BgV 42.1 400 RELAY – Wheatland 42.4, Oroville 43.5, Chico 43.5, N.Nicholas 44.1, Lassen 45.2, Delta 45.4 1600 RELAY – Wheatland 3:22.6, Lassen 3:23.9, Oroville 3:24.1, Shasta 3:25.4, Corning 3:31.7, Durham 3:32.3 LJ – Derrick Smith WHE 23’1, Christian Hurd CHI 21’6.75, T.J. McCrea WHE 21’5, Matt McFerrin CHI 21’4.25, Ryan Sheridan LOY 21’0.75, Jeff Linert EN 21’0.5 TJ – Perkins BIGGS 45’3.25, Derrick Smith WHE 45’2, T.J. McCrea WHE 44’4.25, Kevin Bishop CV 43’3.25, Chris Sabatino ORO 43’1.25, Matt McFerrin CHI 42’9.5 HJ – Kamani Haazig LP 6’8, David Walker DUR 6’8, Aaron Maddiex LM 6’8, Trevor Hatley ORO/Eric Lockman QUI/Christian Hurd CHI 6’2 PV – Jeremy Moore YRE 14’6, Derek Morcom WV 14’0, Brad Wiekins YRE 13’6, Kevin Johnston LP 13’6, Mike Whitman WV 12’6, Josh Butterman BgV 12’6 SP – Ken Stegall ENT 52’7.5, Dan Bashem PAR 49’9, Jeremy Blanchard DUR 48’10, Marlin Smith LP 46’7.5, Dan Hicks EN 46’5.5 DT – Mike Rogers PAR 151’1, Ken Stegall ENT 146’7, Derrick Mertz CHI 145’3, Bercham BUR 144’11, Matt Squires LP 144’1, Lance Wells COR 141’5

GIRLS

100 – Tracey Smith WV 12.6, Alisa Cook CHI 12.8, Theresa Quilici RB 12.8, Anne Messina MOD 12.9, Cunnell Klin GRI 13.5, M. Huddleston DUR 13.7 200 – Tracey Smith WV 25.8, Christine Royal CHES 25.9, Theresa Quilici RB 25.9, Anne Messina MOD 26.3, Ruby Modkin WHE 26.5, Alisa Cook CHI 26.8 400 – Nicole Teter WV 55.6, Christine Royal CHES 57.6, Missy Rice PAR 58.1, Meiko Dinatele AND 59.9, Dee Pitkin COR 60.6, Desiree Haight YRE 60.7 800 – Nicole Teter WV 2:20.0, Jennifer Carr PAR 2:23.7, Christy Oliveira WV 2:24.4, Renee Perry FR 2:24.5, Traci Henriques RB 2:26.8, Sarah Dibble AND 2:27.1 1600 – Krissy Look NOVA 5:06.2, Christy Oliveira WV 5:09.3, Rene Perry FR 5:12.2, Trixie Robbins ORL 5:24.7, Vanessa Wilson RB 5:36.2, Johanna Webster ETNA 5:44.7 3200 – Tina Gorbet LAS 11:08.0, Krissy Look NOVA 11:14.2, Trixie Robbins ORL 11:44.4, Denise Wall LAS 11:50.0, Joilie Porter MOD 11:52.8, Genon Morcom WV 12:10.4 100LH – Traci Ciapponi CHI 15.2, Kendra Henderson LP 15.6, Shelly Smith YRE 15.8, Glenda Whipple ETNA 15.8, Cathy Roeschlaw AND 15.9, Tammy McErion ORL 16.0 300LH – Glenda Whipple ETNA 46.6, Traci Ciapponi CHI 46.7, Alica Mercer PV 46.9, Angela Diezi BUR 47.4, Amy Frietas YRE 48.3, Brandy Diffenderfer WV 48.9 400 RELAY – Chico 50.3, Anderson 50.4, Wheatland 50.7, Red Bluff 50.7, Yreka 51.2, Trinity 51.5 1600 RELAY – West Valley 4:03.6, Anderson 4:06.2, Red Bluff 4:08.7, Wheatland 4:10.0, Corning 4:19.4, Etna 4:21.5 LJ – Anne Messina MOD 18’6.5, Joy Jackson CHI 17’3, Heather Myrick WHE 16’8.5, Angela Diezi BUR 16’4.5, Lisa Harris LP 16’2.5, Julie Turskey MER 15’2.25 TJ – Joy Jackson CHI 36’5.75, Teresa Fortner WHE 36’0, Terri Pruitt WV 35’0, Lisa Harris LP 33’6, Angela Dieszi BUR 33’3.5, Heather Myricks WHE 32’10.5 HJ – Jeni Oxford WV 5’4, Terri Pruitt WV 5’4, Ada Wells CV 5’4, Shelly Smith YRE 5’2, Traci Ciapponi CHI 5’0, V. Crosswhite TRI 5’0 SP – Leslie Woolery WV 34’8.5, Francis Bynum SUT 34’8, Stephanie Schluter YRE 34’2.75, Elizabeth Larsen ORL 34’2, Kim Kenline COR 33’7, Shelly Smith YRE 31’10.5 DT – Debbie Mello ENT 124’6, Stephanie Schluter YRE 116’3, Donna McKinnon YRE 114’6, Francis Bynum SUT 106’5, Kim Kenline COR 105’9, Leslie Woolery WV 97’8   

 

1990 NSCIF Finals @ Yreka High School, May 25, 1990

BOYS  (First year of fully automatic timing)

100 – Willie Clark WHE 10.90, Larry McClain WILL 11.44, Andrew Bach CHI 11.52, Ben Lawson PAR 11.66, Justin Sotelo WMS 11.67 200 – Willie Clark WHE 22.30, Ryan Wilson RB 23.23, Wilfert Williams EN 23.41, Larry McClain WILL 23.43, Josh Moore YRE 23.46 400 – Willie Clark WHE 49.30, Dan Teeter LAS 50.11, Travis Monchamp BgV 50.96, Dustin Taylor ORL 51.80, Eric Slater CHI 52.56 800 – Garry Martin ORO 1:55.76, Dave Frazier ORO 2:01.97, Mike Blaney RB 2:03.19, Jarrid Hopper YRE 2:05.46, Kevin Girt WV 2:07.04 1600 – Jeremy Redding CV 4:25.55, Sergio Gonzales EN 4:32.29, Dane Frazier ORO 4:37.57, Mike Robertson LP 4:40.31, Duane McGrew ORO 4:44.36 3200 – Chris Dawson SHA 9:45.98, Phil Rocheleau PAR 9:53.05, Jesus Chavez COR 9:56.01, Sergio Gonzales EN 10:07.01, Dan Shutteroff YRE 10:14.29 110HH – Josh Fillion EN 15.24, Scott Gliatto YRE 15.56, Dan Holthaus TRI 15.74, Jochen Oelert SHA 15.93, Joe Rung LOY 16.21 300IH – Josh Fillion EN 38.76, Scott Gliatto YRE 39.42, Shaun Gomez LP 40.64, Dirk Lambert WV 40.66, Taj McGrew ORO 41.04 400 RELAY – Wheatland 42.93, Yreka 43.37, Pleasant Valley 44.28, Burney 44.63, Shasta 44.82 1600 RELAY – Corning 3:24.30, Oroville 3:25.12, Yreka 3:30.12, West Valley 3:33.43, Paradise 3:36.99 LJ – Jason Leonhart PV 21’5.75, Jascha Moore YRE 21’2.5, Tim Perkins BIGGS 21’1.5, Chris Harbour SHA 20’10.75, Phil Mishoe COR 20’10.25 TJ – Tim Perkins BIGGS 43’8.25, Erin Pardini CHI 43’5.25, Dan Halthaus TRI 43’0.25, Kevin Bishop CV 42’9.25, Sheridan LYTN 41’10 HJ – Jeremy McCaslin RB 6’2, Trevor Hatley ORO 6’0, Steve Gordon RV/Bill Reuss WV 6’0, Green TL/Spears PORT 5’10 PV – Dustin Abel WEED 13’6, Keith Stevens AND 13’6, Jason Dunn LAS 13’6, Reed Freeman COR 12’6, Shane Bergman CHI 12’6 SP – John McDonald RB 51’75, Scott Oney LAS 49’0.5, Cory Hammon GRI 48’7.25, Steve Wicklander ORO 45’4.5, Travis Barker EN 45’1 DT – Mark Bagwell YRE 158’4, Ken Clark PORT 150’0, Damon Devault CHI 144’3, Lance Wells COR 140’5, Travis Hunerberg RB 131’0

GIRLS

100 – Keri Dixon PV 12.96, Susan Phillips ENT 13.04, Alisa Cook CHI 13.31, Nicole Hokanson HC 13.36, Mariah Goodrich MtSh 13.54 200 – Susan Phillips ENT 26.27, Missy Rice PAR 26.89, Kim Santos DUR 27.44, Jody Putnam ORL 27.49, Stacey Stevenson WHE 27.79 400 – Missy Rice PAR 58.84, Brandy Andrews AND 58.90, Dee Pitkin COR 59.48, Desiree Haight YRE 61.23, Janelle Perry DUR 62.74 800 – Nicole Teter WV 2:19.12, Jennifer Johnson PIE 2:27.81, Trixie Robbins ORL 2:29.36, Annette Wheathers RB 2:30.27, Kirsten Coperen LOY 2:38.25 1600 – Tina Gorbet LAS 5:18.46, Irene Cardenas BidJ 5:28.16, Trixie Robbins ORL 5:34.23, Angie Dulio AND 5:36.33, Molly Long PAR 5:38.89 3200 – Krissy Look SHA 11:14.59, Trixie Robbins ORL 12:25.57, Terry Horton AND 12:27.28, Raeann Hafer CHI 12:42.29, Johanna Webster ETNA 12:54.41 Genon Morcom WV 13:18.00 100LH – Erin McClung FR 15.64, Shelly Smith YRE 15.76, Kendra Henderson LP 15.89, Nicole Luke LAS 15.90, Glenda Whipple ETNA 16.03 300LH – Alicia Mercer PV 46.03, Glenda Whipple ETNA 46.29, Nicole Luke LAS 47.32, Jeni Oxford WV 48.39, Erin McClung FR 49.18, Brandi Diffenderfer WV 49.42 400 RELAY – West Valley 50.33, Pleasant Valley 50.96, Red Bluff 50.98, Chico 51.96, Paradise 52.25 1600 RELAY – West Valley 4:04.19, Anderson 4:06.26, Red Bluff 4:08.63, Lassen 4:12.11, Durham 4:12.70 LJ – Annaliesa Guthrie TL 16’9, Eva Potter WV 16’7.5, Erin McClung FR 16’7, Krista Joyner CHI 16’4, Diana Prince CHI 15’10.75 TJ – Krista Joyner CHI 35’5.5, Nicole Hokanson HC 35’1.75, Terri Pruitt WV 34’10.25, Shelley Way QUI 33’10, Erin DeRoco ORO 33’7.5 HJ – Terri Pruitt WV 5’4, Jeni Oxford WV 5’0, Ingrid Sipher BidJ 5’0, Shelly Smith YRE/Jennifer Pierce LAS 4’10 SP – Brooke Flagg AND 39’2.5, Francis Bynum SUT 37’2.5, Leslie Woolery WV 34’8.5, Amy Mayer CHI 33’8.5, Angelic Oliverez GRI 32’3.5 DT – Stefanie Schlueter YRE 117’11, Francis Bynum SUT 117’9, Leslie Woolery WV 108’4, Rebecca Wolfe LAS 106’1, Kendall Sargent LAS 106’0  

 

1991 NSCIF Finals @ Shasta College, May 24, 1991

BOYS (First year called 4x100 and 4x400 instead of 400R/1600R)

100 – Andrew Bach CHI 11.11, Keith Fleruet SHA 11.30, Jose Curiel LO 11.37, Ben Lawson PAR 11.34, Brock Small BUR 11.37, Richard Fonbueni RV 11.41 200 – Andrew Bach CHI 22.65, Jose Curiel LO 23.11, Rudy Simms PIE 23.30, David Carpenter FR 23.58, Angelo Quevedo AND 23.71, Richard Fonbueni RV 23.75 400 – Mike Tarman CHI 50.61, Angelo Quevedo AND 50.66, Damon Todd LAS 51.80, Tom Mosac SUT 51.82, Bill Laverne PIE 53.62, Brad Pankratz HC 55.00 800 – Matt Davis COR 1:58.29, Jared Scoubes WV 2:00.52, Duane McGrew ORO 2:02.29, Jeff Barrison YRE 2:03.69, Manuel Villanueva PIE 2:04.13, Mike West HC 2:05.4 1600 – Chris Dawson SHA 4:22.5, Sergio Gonzales EN 4:25.7, Nate Eckman YRE 4:34.7, Stuart Mayer CHI 4:36.0, Jason Davis WIN 4:36.9, Zeke Lunder WW 4:40.3 3200 – Sergio Gonzales EN 9:47.95, Travis Hildebrand ETNA 9:52.34, Matt Miles SHA 9:58.00, Kevin Girt WV 10:03.39, Mike Beale SHA 10:30.57, Noel Vargas WIN 10:48.86 110HH – Chris Christofferson ORO 15.25, Jeff Brooner CHI 15.54, Reed Taylor WIL 15.59, Aaron Keller LP 15.64, Mike Abood RV 15.86, Mike Duncan BgV 15.91 300IH – Ben Richert MOD 40.85, Craig Newsome ENT 41.07, Chris Christoferson ORO 41.22, Dirk Lambert WV 41.47, Matt Champion PORT 41.51, Jeff Brooner CHI 42.27 4x100 RELAY – Chico 43.59, Shasta 44.14, Paradise 44.50, Red Bluff 44.78, Burney 44.81, Rio Vista 45.22 4x400 RELAY – Chico 3:27.07, Shasta 3:29.35, Corning 3:30.64, Oroville 3:30.93, Yreka 3:32.07, Willows 3:35.27 LJ –Ben Lawson PAR 22’7.5, Phil Mishoe COR 22’5.5, Robert Duenas LO 22’2.5, David Hahn CHI 21’10.5, Duawin Park COL 21’4, Eddie Duenas LO 20’7 TJ – Aaron Pardini CHI 44’5.5, Jose Curiel LO 43’0.75, Aaron Keller LP 42’8, Matt Steingrebe LO 42’3.75, Mike DeWitt YRE 41’11.5, Mike Abood RV 41’8 HJ – Eddie Tindal ENT 6’7, Todd Kelly BgV 6’7, Trevor Hatley ORO 6’4, Tim Kehoe PV 6’4, David Hahn CHI 6’0, Sparrow Tang ETNA 6’0 PV – Levi Hengle LP 13’0, Jochen Remark LP 12’6, Jason Morcom WV 12’6, Shane Quigley ETNA 12’0, Manton Edwards ORO 11’6 SP – Ryan Root YRE 51’5.5, Steve Wicklander ORO 51’2, Manuel Lopez SUT 51’1.5, John Scott CHI 50’2, Mike Coultee ENT 48’11.5, Travis Baker SV 46’4 DT – Ken Clark PORT 161’3, Mike Coulter ENT 151’9, Mauel Lopez SUT 148’4, Jason Kearsing SHA 147’7, Justin Quiggle CHI 1453.5

GIRLS

100 – Keri Dixon PV 12.88, Theresa Quilici RB 12.99, Nikki Hokanson HC 13.08, Erika Akers YRE 13.25, Stacey Stephenson WHE 13.26, Wendi Maycroft MOD 13.30 200 – Erin McClung FR 26.79, Tracie Anderson YRE 27.09, Desiree Haight YRE 27.16, Keri Dixon PV 27.17, Theresa Quilici RB 27.26, Stacey Stephenson WHE 27.34 400 – Nicole Teter WV 58.67, Tracie Anderson YRE 59.71, Kim Santos DUR 61.61, Irene Cardenas PV 61.62, Cindy Christenson QUI 63.06, J. Michaels WV 63.2 800 – Nicole Teter WV 2:20.73, Brook Yerman PAR 2:22.62, Kris McDaniel AND 2:27.32, Heather Beale SHA 2:28.33, Trixie Robbins ORL 2:31.67, Erin Rath YRE 2:31.93 1600 – Angie Diulio AND 5:20.19, Amy Diulio AND 5:22.27, Rene Perry FR 5:27.03, Kari Rucker RB 5:32.05, Brooke Holloway MOD 5:34.13, Trixie Robbins ORL 5:40.28 3200 – Krissy Look SHA 11:19.04, Angie Diulio AND 11:58.40, Rene Perry FR 12:18.15, Nicole Cosindas SHA 12:31.89, Becky Kalenbrander HERL 12:35.02, Stephi Guintini LAS 12:51.74 100LH – Erin McClung FR 14.72, Glenda Whipple ETNA 15.21, Erica Wilson ENT 15.30, Eva Potter WV 15.79, Becky Bubose AND 16.11, Keira Molter YRE 16.24 300LH – Alicia Mercer PV 45.46, Susan Phillips ENT 46.15, Jeannine Cardenas COR 46.60, Glenda Whipple ETNA 47.36, Julie Hintz EN 50.18, Lauren Herfendahl YRE 51.52 4x100 RELAY – West Valley 50.01, Yreka 50.81, Chico 51.68, Pleasant Valley 51.87, Red Bluff 52.06, Durham 52.54 4x400 RELAY – Yreka 4:03.19, West Valley 4:12.65, Paradise 4:14.42, Corning 4:15.29, Red Bluff 4:16.53, Durham 4:18.56 LJ – Erin McClung FR 17’6.5, Eva Potter WV 17’4.25, Nikki Hokanson HpC 17’2.25, Kelly Boles BUR 16’9.5, Christina Amende YRE 16’4.25, Kerri Dixon PV 16’2.5 TJ – Terri Pruitt WV 37’0, Erin McClung FR 36’4.75, Jeanie Cardinas COR 34’6.5, Nikki Hokanson HpC 34’5.75, Krista Joyner CHI 34’3.25, Katie Tsai CHI 34’1 HJ – Terri Pruitt WV 5’6, Kelly Boles BUR 5’0, Glenda Whipple ETNA 5’0, Katie Tsai CHI 5’0, Jennifer Brown HER 4’10, Brook Hansen ORL 4’10 SP – Leslie Woolery WV 38’10.5, Amy Mayer CHI 36’0, Ingrid Sipher PV 35’11, Cynthia DeVelter ORO 34’6.25, Julie Shadler SuVa 33’0.5, Maria Mair WHE 32’10.25 DT – Leslie Woolery WV 115’8.5, Ingrid Sipher PV 110’4, Nicky Mitchell CHI 108’4, Alison Sunday RB 101’10, Danielle Laurent YRE 99’11, Julie Shadler SuVa 99’10   

 

1992 NSCIF Finals @ Shasta College

BOYS

100 – Michael Guider WEED 10.88, Mike Hall RB 11.17, Jose Curiel LO 11.21, Matt Souza LAS 11.34, Sam Espiritu WHE 11.39, Ryan Scott SHA 11.54 200 – Michael Guider WEED 22.37, Charlie Beeber PV 22.91, Armando Alvarez LO 23.07, Ryan Scott SHA 23.12, Mike Hall RB 23.19, O’Connel COL 23.74 400 – Jose Curiel LO 50.70, Scott Kearsing SHA 51.12, Noe Garcia WW 51.77, Mike Astin ORO 52.07, Jay Whitten HpC 52.39 800 – Greg Wheeler SHA 1:58.66, Lorin Forester WV 2:00.35, Andy Anderson YRE 2:00.75, Andrew Dabill BgV 2:02.50, Brian Crumm MOD 2:03.19, Bruce Werlhof CHI 2:06.14 1600 – Jared Scoubes WV 4:33.26, Nate Eckman YRE 4:33.99, Matt Olkowski CV 4:35.16, Dan Krause CHI 4:35.99, Rene Gonzales EN 4:39.6, Zeke Lunder WW 4:39.74 3200 – Matt Miles SHA 9:46.78, Kevin Girt WV 9:52.68, Travis Hildebrand ETNA 9:56.25, Adam Doris ORO 10:18.01, Shawn McLemore PIE 10:31.15, Jose Graciano COR 10:44.77 110HH – Chris Christofferson ORO 14.89, Aaron Keller LP 15.32, Martin WHE 15.36, A.J. Murray LAS 15.37, Mike Abood RV 15.39, Gary Ford PV 15.47 300IH – Dirk Lambert WV 39.64, Matt Champion PORT 39.65, Gary Ford PV 40.97, Chris Christofferson ORO 41.67, Makua RV 42.03, Tom Scott YRE 42.10 4x100 RELAY – Red Bluff 43.88, Yreka 44.27, Shasta 44.29, West Valley 44.53, Weed 45.51, Big Valley 46.55 4x400 RELAY – West Valley 3:27.36, Shasta 3:27.92, Yreka 3:28, Oroville 3:32.89, Lassen 3:35.36, Corning 3:41.34 LJ – Kenny Hudson RB 22’7, Kasey Williams WEED 21’5.75, Eric McCracken WILL 21’4.25, Curt Lane WV 21’3.75, Jake Crandal SHA 21’2.75, Bo Hands BgV 20’9.75 TJ – Mike Dwitt YRE 44’4.25, Randy Vanover YRE 43’9.5, Kenny Hudson RB 42’8, Curt Lane WV 42’4.5, Jeff Summer McCl 41’10, Ramadd Alvarez LO 41’8 HJ – *Todd Kelly BgV 6’11, Adam Seaholm CV 6’4, Dennis Copenhaver RB 6’4, Andrew Dabill BgV 6’4, Lance Andes GRI 6’0, Justin Hay MOD 6’0 PV – *Jason Morcom WV 14’9, Levi Hengel LP 14’3, Mike Abood RV 13’3, Blaine Johnson YRE 12’3, Rob Nelson LAS 12’3, Eric Underwood BUR 11’9 SP – Damon Devault CHI 54’11, Jay Ryan RB 51’0, Tyler Howe LP 50’8, Matt Little GRI 49’3, Tito Montero GRI 48’1.5, Charles Beaver BUR 47’11 DT – Damon Devault CHI 162’1, Randy Vanover YRE 155’10, Tyler Howe LP 153’1, Ed Ruiz WMS 152’11, Jan Ryan RB 149’10, Josh Baker MOD 137’2

GIRLS

100 – Kerri Dixon PV 12.80, Addie Russell ORL 12.85, Jane Rinard RB 12.97, Jessica Heuton TRI 13.14, Arguello DELTA 13.18, Amy Leduc CHI 13.27 200 – Tracy Turner WV 26.43, Kerri Dixon PV 26.69, Eva Potter WV 26.73, Erica Wilson ENT 26.96, Jane Rinard RB 27.08, Amy Leduc CHI 27.43 400 – Tracy Anderson YRE 59.42, Wendi Maycroft MOD 60.92, Brandy Andrews AND 61.27, Stacy Brunner WIL 61.93, Arguello DELTA 65.5 800 – Brooke Yerman PAR 2:22.64, Rodriguez SUT 2:29.73, Gini Lehrman CHI 2:29.97, Parrott GRI 2:35.92, Nyssa Sonoquie WW 2:29.85, Brandy Andrews AND 2:47.58 1600 – Dena Vollendroff LP 5:16.01, Nicole Cosindas SHA 5:23.79, Lara Schultz CV 5:30.99, Amy Crislip BIGGS 5:34.1, Rene Veron MOD 5:40.78, Kari Hill QUI 5:59.23 3200 – Krissy Look SHA 11:31.71, Sally Pyle LAS 11:55.76, Valy Boulom CHI 12:05.28, Amy Berwind SHA 12:45.82, Christine Birmingham WV 13:45.00 100LH – Erin McClung FR 14.57, Erica Wilson ENT 15.21, Eva Potter WV 15.57, Gro Hansen TRI 16.00, Becky Dubose AND 16.01, Keira Molter YRE 16.17 300LH – Erica Wilson ENT 46.38, Brandi Diffenderfer WV 47.36, Brook Wilson ENT 48.64, Marci George BgV 51.03 4x100 RELAY – West Valley 50.29, Yreka 50.58, Pleasant Valley 51.34, Anderson 51.42, Chico 51.52, Orland 51.89 4x400 RELAY – Yreka 4:08.59, Modoc 4:11.15, Pleasant Valley 4:12.88, Willows 4:13.48, West Valley 4:20.51 LJ – Eva Potter WV 18’0.25, Erin McClung FR 17’10.5, Jessica Henton TRI 17’3.25, Heather Richins CHI 16’11.5, Christina Amende YRE 16’2.5, Stacy Brunner WIL 15’10.25 TJ – Erin McClung FR 37’2.5, Liz Bradley YRE 34’10.5, Sarah Beaver WV 34’5.75, Alicia Morrison WINT 34’4.5, Jessica Henton TRI 33’8.5, Rebecca Campbell PV 33’5.25 HJ – Jolene Monson RB 5’4, Erica Wilson ENT 5’2, Brook Wilson ENT 5’2, Rebecca Campbell PV 5’2, Stacey Thomas McCl 5’2, Gro Hansen TRI 5’0 SP – Leslie Woolery WV 38’11, Ingrid Sipher PV 38’10.5, Amy Mayers CHI 36’0.5, L. Broomfield WEED 34’6, Nicole Santos AND 33’11.5, Tia Brimmer BgV 33’6 DT – Leslie Woolery WV 134’11.75, Ingrid Sipher PV 119’2, Jodi Basped EN 110’1, Danielle Laurent YRE 106’3, Salazer COR 105’2.75, Jennifer Morris CHI 95’1

 

1993 NSCIF Finals @ Shasta College

BOYS

100 – R. Scott SHA 11.18, Corey Hein WV 11.27, D Browning ChC 11.41, Jose Curiel LO 11.47, J Sims PIE 11.64, R Rosan RB 11.65 200 – R. Scott SHA 22.48, Jose Curiel LO 22.77, A. Orvett WHE 23.01, J. Carey CHI 23.14, D. Browning ChC 23.43, A. Matthews TL 23.59 400 – S. Williams PIER 51.42, M. Tran WILL 51.79, Jeremy Applegate WV 51.95,  R. Bashor YRE 52.61, McCracken WILL 53.17, Williams SUT 54.37 800 – A. Anderson YRE 1:57.60, C. Trento PAR 1:58.93, S. Moore LAS 1:58.97, David Potter WV 2:01.60, D. Moller COR 2:05.70, Travis Hildebrand ETNA 2:09.35 1600 – N. Craig AND 4:25.19, D. Gonzalez COL 4:25.63, D. Krause CHI 4:28.67, S. Mayer CHI 4:33.75, Travis Hildebrand ETNA 4:33.94, M. Olkowski CV 4:36.64 3200 – Aaron Gillen YRE 9:35.96, J. Allen YRE 9:57.79, Gabe Szody FH 10:09.19, G. Hardy LP 10:11.29, R. Gonzalez EN 10:13.76, E. Miller SHA 10:24.66 110HH – J. Brazie YRE 15.52, C. Mulloy YRE 15.55, D. Jackson LAS 15.60, P. Koetitz CHES 15.72, Corey Smith WV 15.86, B. Warner EN 15.89 300IH – P. Koetitz CHES 40.23, C. Mulloy YRE 40.99, E. Price MOD 41.46, J. Serrao CHI 41.70, T. Sallado GRI 41.89, R. Tejeda GRI 43.04 4x100 RELAY – West Valley 43.54, Wheatland 43.87, Yreka 44.35, Sutter 45.30, Paradise 45.38, Pleasant Valley 45.81 4x400 RELAY – West Valley 3:26.98, Yreka 3:28.49, Williams 3:29.23, Shasta 3:30.58, Paradise 3:32.13, Foothill 3:37.26 LJ – David Potter WV 21’10.25, J. Crandell SHA 21’4.5, C. Jackson CHI 20’6.75, S. McGarr WIL 20’4.5, R. Hands BV 20’4.25, D. Merry ChC 20’2.25 TJ – Randy Vanover YRE 46’11.75, P. Slater BidJ 44’4.5, Wright McCl 41’7.75, Jose Curiel LO 41’4, J. Wirz SUT 41’2.75, S.McGarr WIL 40’11 HJ – Todd Kelly BgV 6’8, D. Copenhaver RB 6’4, Michael Wilkens RB 6’4, M. McClendon GRI 6’2, B. Stout PAR 6’0, Ryan Rogers WV/Jackson CHI 5’10 PV – R. Nelson LAS 13’6, A. Randolph WIL 13’6, T. Scott YRE 12’6, M. Burrows RV 12’6, M. Parker CHI 12’6, A. DeWitt YRE 12’0 SP – D. Valencia SUT 52’8, Tyler Howe LP 51’0, M. Little GRI 50’0.5, Randy Vanover YRE 49’2,  J. Lucas RB 46’4.5, G. Pierson WIL 46’0 DT – Randy Vanover YRE 173’8, Tyler Howe LP 162’6, C. Withroe LAS 150’8, G. Pierson WIL 150’1, L. Oropeza RB 142’0, J. Matlock YRE 139’11

GIRLS  (First year of high hurdles for girls)

100 – A. Johnson MOD 13.10, H. Chatfield PV 13.11, S. Arguello DELTA 13.16, T. Meaders COR 13.22, S. Coleman COR 13.26, M. Stenbeck PAR 13.30 200 – Tracy Turner WV 26.04, Katie Jasmer AND 26.50, Wendy Maycroft MOD 26.63, Tracie Anderson YRE 26.64, S. Arguello DELTA 27.38, H. Hurte ORO 28.12 400 – Brandi Andrews AND 57.99, Tracie Anderson YRE 59.60, Holmburg PV 61.97, Stephenson WHE 62.62, Llamas HC 67.98 800 – Brooke Yerman PAR 2:17.61, Michelle Cicciarelli WV 2:25.25, R. Cota MOD 2:26.63, M. Cowan CV 2:27.59, R. Rodriguez PIER 2:29.0, Lisa Leachman WV 2:30.32 1600 – Jamie Herbst YRE 5:16.08, Jenny Spoon WV 5:26.16, M. Cowan CV 5:26.91, Christy Bill LAS 5:30.95, R. Cota MOD 5:35.70, K. Houchink CHI 5:42.45 3200 – S. Pyle LAS 11:44.36, Carrie Irwin CV 11:48.49, Amy Berwind SHA 12:07.15, Jenny Spoon WV 12:29.05, T. Sohrakoff WHE 12:34.16, J. Watters MOD 13:08.21 100HH – Eva Potter WV 15.98, Rachelle Rogers SHA 16.18, Jessica Valpey PV 16.34, Erica Wilson ENT 16.40, J. Hintz EN 16.95, A. Rubino CHI 17.42 300LH – A. Bryson PV 47.24, Rachelle Rogers SHA 47.62, C.Scott YRE 48.21, T. Maddock DUR 48.59, Erica Wilson ENT 48.96, H. Marshall AND 50.52 4x100 RELAY – Modoc 49.76 (hand time?), Pleasant Valley 51.42, Chico 51.99, Gridley 52.19, Paradise 52.57, Winters 52.61 4x400 RELAY – West Valley 4:01.41, Modoc 4:01.77, Yreka 4:06.67, Anderson 4:09.65, Shasta 4:13.60, Gridley 4:14.84 LJ – Eva Potter WV 17’3, Jessica Valpey PV 16’10.25, C. Amende YRE 16’9, S. Coleman COR 16’8.5, T. Hayden RB 16’0.25, J. Morrison WIN 15’9.75 TJ – S. Coleman COR 35’10.25, C. Amende YRE 34’9.5, Jayme Webb WV 34’4.75, Jessica Valpey PV 34’4.5, A. Freedle PAR 33’8, H. Chatfield PV 32’3.5 HJ – Jayme Webb WV 5’2, H. Covington AND 5’2, Erica Wilson ENT 5’0, S. Coleman COR 5’0, S. Stell PAR 5’0, Tracy Turner WV/Chilson WEED 4’10 SP – Ingrid Sipher PV 38’11, Nicole Santos AND 36’4.5, S. Moore LAS 34’11, L. Broomfield WEED 34’9, K. O’Dell PV 34’5, Mabins COR 33’10.5 DT – Ingrid Sipher PV 130’6, S. Moore LAS 130’4, Nicole Santos AND 118’0, M. Mabins COR 117’8, S. Salazar COL 109’10, E. Rickert MOD 105’5

 

1994 NSCIF Finals @ Shasta College, May 26, 1994

BOYS

100 – Clifton Jackson CHI 11.09, Darin Higgins LAS 11.34, Andy Onyett WHE 11.35, Shannon Gallagher YRE 11.40, Jerome Sims PIER 11.46, Christofferson SUT 11.48 200 – Clifton Jackson CHI 22.46, Shannon Gallagher YRE 22.71, Osborne BUR 23.10, Dwayne Turner WHE 23.23, Jerome Sims PIER 23.25, Brandon Hilley PAR 24.29 400 – Darin Higgins LAS 49.26, Darren Wrinkle PV 50.49, Cory Hein WV 51.58, Brandon Hilley PAR 51.64, Josh Smith TRI 52.46, Wes Shockley ENT 52.70 800 – Andy Anderson YRE 1:56.80, Sherman Moore LAS 1:57.65, Cory Trento PAR 2:00.04, Daniel Ulloa PIER 2:03.29, Robert Starr ORL 2:03.48, Gregg Neitsch YRE 2:06.39 1600 – Aaron Gillen YRE 4:26.64, Gabe Szody FH 4:29.12, Jeremiah Moody PV 4:33.28, Lane Carlson ENT 4:33.81, Jason Weaver 4:39.16, Jared Slack SUT 4:53.79 3200 – Aaron Gillen YRE 9:39.81, Aaron Harris LAS 9:44.62, Gabe Szody FH 9:57.01, Lane Carlson ENT 10:05.96, Travis Draper PAR 10:12.00, Rene Gonzales EN 10:13.91 110HH – Eric Martin WHE 15.15, Ben Warner EN 15.61, Michael Wilkens RB 15.62, Jake Bruzie YRE 15.80, Marco Jackson CHI 15.81, Jacob Long PV nt 300IH – Ben Warner EN 40.72, Eric Martin WHE 40.74, Jeremiah Spooner WIL 41.81, Jacob Long PV 41.95, Stephen Gliatto YRE 42.25, Heng Ith PV 42.44 4x100 RELAY – Pleasant Valley 43.13, Foothill 43.65, Wheatland 44.42, Sutter 45.09, Pierce 45.29, Yreka 45.36 4x400 RELAY – Lassen 3:24.31, Yreka 3:28.06, Pleasant Valley 3:28.66, Foothill 3:29.05, West Valley 3:33.04, Trinity 3:35.16 LJ – Eddie Tracy PV 21’11.5, Shannon Gallagher YRE 21’11.25, Kacy Williams WEED 21’2.5, Nate Harris GRI 20’10, Peter Slater PV 20’9.5, Ryan Rogers WV 20’9.5 TJ – Peter Slater PV 45’11.5, Allen Dewitt YRE 44’8.5, Eddie Tracy PV 44’4.75, Vansai Kitaveelah WIL 43’7.5, Bo Hands BuVa 42’9.5, Kacy Williams WEED 41’6.5 HJ – Michael Wilkens RB 6’8, James Summer COL 6’6, Erik Thurman PV 6’4, John Whipple DUR/Matt McClendon GRI 6’4, Eddie Tracy PV 6’2 PV – Dan Jansen YRE 13’6, Mike Parker CHI 13’3, Andrew Randolph WIL 13’3, Casey Collins PV 12’6 SP – Aaron Towne COR 52’2.5, Jeremy Appleyard ORO 49’7.5, Bryan Judkins YRE 47’8, Gib Kennen WV 47’4, Jose Ochoa WV 47’3.75, Josh Freeman PAR 46’8 DT – Wade Atteberry LP 159’1, Mike DeBortoli YRE 151’9, Robert Stone WIL 148’10, Bryan Judkins YRE 143’10, Jose Ochoa WV 143’6, Brian Coulter BUR 136’9

GIRLS

100 – Tracy Turner WV 12.96, Katie Jasmer AND 13.06, Tracy Hayden RB 13.07, Germonda Clifton WHE 13.09, Shufonica Rudolph EN 13.23, Jenny Fox LM 13.32 200 – Katie Jasmer AND 26.26, Candy Marymer MOD 26.80, Brandy Doss MOD 27.00, Jenny Fox LM 27.24, Shufonica EN 27.98, Lisa Michaels WW 29.24 400 – Traci Anderson YRE 59.01, Michelle Cicciarelli WV 60.01, Brandy Doss MOD 60.33, Katie Crabb PV 60.51, Tynna Maddox DUR 61.63, Adina McGarr BgV 64.73 800 – Brooke Yerman PAR 2:16.79, Gina Blanchard YRE 2:21.16, Maranda Cowan CV 2:23.54, Stacy Harness MOD 2:28.04, Christy Bill LAS 2:28.6, Lisa Leachman WV 2:38,18 1600 – Jaime Herbst YRE 5:13.97, Claire Hunter CV 5:21.15, Jenny Spoon WV 5:21.25, Aimee Thompson BgV 5:56.70, Jaspal Chatha GRI 5:43.16, Christy Bill LAS 5:44.09 3200 – Sally Pyle LAS 11:36.55, Kristen Koppes FH 11:42.57, Christina Peacock CV 11:56.46, Amy Hallbauer PV 12:02.94, Luann Vittelaro AND 12:14.30, Molly Alles TRI 12:24.27 100HH – Merica Maunula CHES 16.18, Cara Scott YRE 16.50, Andrea Bryson PV 16.65, Jessica Valpey PV 16.63, Rochelle Rogers SHA 16.64, Rebecca Mintz EN 16.66 300LH – Tracy Turner WV 46.89, Andrea Bryson PV 47.08, Rochelle Rogers SHA 47.61, Tyana Maddox DUR 47.66, Emily Warren FH 48.57, Merica Maunula CHES 49.20 4x100 RELAY – West Valley 49.79, Paradise 50.53, Yreka 51.00, Corning 52.45, Foothill 52.66, Pleasant Valley 53.39 4x400 RELAY – Yreka 4:03.21, Paradise 4:06.80, Pleasant Valley 4:07.45, Oroville 4:17.39, Modoc 4:20.37, Foothill 4:21.91 LJ – Jessica Valpey PV 18’0.25, Stephanie Coleman COR 17’10, Gigi Charlson PAR 17’7, Heidi Covington AND 17’1.25, Laura Eckley WV 16’10.75, Michelle McDowell DELTA 16’10 TJ – Gigi Charlson PAR 37’7.5, Jessica Valpey PV 36’8.5, Stephanie Coleman COR 36’3, Tracy Hayden RB 35’9, Merica Maunula CHES 34’5.25, Jayme Webb WV 34’0 HJ – Heidi Covington AND 5’4, Lisa McElroy LP 5’2, Jessica Saltzman BgV 5’2, Stephanie Coleman COR 5’2, Sonny Stell PAR 5’0 SP – Kristen Bryden AND 38’6, Nicole Santos AND 38’0, Kelly O’Dell PV 36’5.5, Brooks O’Conner ETNA 35’5.25, Monique Mabens COR 34’7.5, Janie Williams AND 33’9 DT – Nicole Santos AND 135’3, Jennie Friel WV 119’8, Elizabeth Reichert MOD 117’5, Monique Mabins COR 113’0, Kandi Hammer FHS 105’6, Nichole Welch CV 105’1

 

1995 NSCIF Finals @ Shasta College May 25, 1995

BOYS

100 – Clifton Jackson CHI 11.00, Dan Harmon PV 11.22, Andrew Boesinger FH 11.48, Don Christiansen QUI 11.60, Kevin Cantwell DUR 11.67, Ricky Simmons MOD 11.75 200 – Clifton Jackson CHI 22.25, Ray Potillor AND 22.35, Dan Harmon PV 22.94, Anthony Brown FH 23.11, Sergio Aguilar WMS 23.16, Kevin Cantwell DUR 23.17 400 – Kevin Ryan PV 51.62, Aaron Whitehead WV 52.06, Mike Garner AND 52.41, Josh Smith TRI 52.86, Tony Larocco CHI 53.78, David Henson CHES 54.74 800 – Jeremiah Moody PV 1:59.05, Gregg Neitsch YRE 1:59.76, Steve Harvey SUT 1:59.83, Ryan Wade CV 2:00.1, Ricky Paniagua WV 2:04.96, Jason Weaver PAR 2:08.16 1600 – Aaron Gillen YRE 4:27.32, Jason Weaver PAR 4:35.97, Dan Moller COR 4:41.39, Josh Keyes MOD 4:42.11, Tirso Rojas TL 5:39,42 3200 – Gabe Szody FH 9:28.83, Aaron Gillen YRE 9:42.90, Aaron Harris LAS 9:53.40, Josh Keyes MOD 10:18.28, Jared Wilhite RB 10:24.18, Scott Rounds WHE 10:29.02 110HH – Jake Brazie YRE 15.42, Shannon Maas WEED 15.43, Jake Long PV 15.53, C. Hudson DELTA 15.69, Brad Hutzel COR 15.92, Phil Williams EN 16.21 300IH – Marco Jackson CHI 39.93, Shannon Maas WEED 40.45, Jake Long PV 41.12, Duke Marlor CV 41.37, Nathan Taylor ORO 41.65, Randy Tate SHA 42.40 4x100 RELAY – Pleasant Valley 43.47, Chico 44.10, Anderson 44.16, Red Bluff 44.94, Modoc 45.98, Corning 45.99 4x400 RELAY – Pleasant Valley 3:27.0h, Anderson 3:31.7h, Yreka 3:33.7h, West Valley 3:34.6h, Modoc 3:34.8h, Portola 3:36.4h LJ – Peter Slater PV 23’4, Clifton Jackson CHI 22’10.75, Matt Benjamin RV 22’4.5, Tyrone Jackson RB 21’1.75, Shannon Gallagher YRE 21’1.25, James Sumner COL 21’0.75 TJ – Peter Slater PV 47’2.5, Matt Benjamin RV 46’0.5, K.C. Nelson LAS 45’10.5, Tyrone Jackson RB 45’1.75, Tee Coleman ENT 42’1, Thor Vue WILL 41’6.75 HJ – Michael Wilkins RB 6’8, James Sumner COL 6’8, Jason Perez PV 6’2, A. Batiste QUI 6’0, Zack Smith LP 6’0, David Rowe DUR 5’10 PV – Ben Potter WV 13’0, Ricky Simmons MOD 13’0, Ron Hittenger YRE 12’6, Sean Anderson YRE 12’6, David Rowe DUR 12’6, Dan Shipman WV 12’0 SP – Aaron Towne COR 54’6.75, Mike Judkins YRE 48’6, Jose Ochoa WV 47’11.5, Chris Sanders RB 45’0.5, Matt Price COR 43’4.5, B. Malone EN 42’11.5 DT – Mike DeBortoli YRE 170’3, Aaron Towne COR 156’2, B.Coulter BUR 142’6, Brian Tranbarger RB 140’1, Jose Ochoa WV 139’8, Shane DeValara PAR 135’0

GIRLS  (First year of girls pole vault)

100 – Katie Jasmer AND 12.68, Macklin Harris ENT 12.84, Candi Marymee MOD 13.07, Alana Karsch COR 13.29, Cini Denley PAR 13.42, Jenny Fox LM 13.53 200 – Katie Jasmer AND 25.84, Candi Marymee MOD 26.43, Sara Blawatt CHI 26.61, Macklin Harris ENT 27.26, Ginney Greene MOD 27.28, Alana Karsch COR 27.3h 400 – Charissa Schaap YRE 59.42, Brandi Doss MOD 59.98, Sherry Muterspaugh SHA 61.50, Jessica Miceli TRI 62.68, Karla Valencia SUT 64.42, Lexie Miller WW 67.63 800 – Katie Crabb PV 2:22.07, Jenny Spoon WV 2:23.31, Stacy Harness MOD 2:26.86, Nicki Peterson YRE 2:27.49, Jaspal Chatha GRI 2:32.67 1600 – Gina Blanchard YRE 5:04.99, Jenny Spoon WV 5:18.16, Stacy Haffner WV 5:23.00, Stacy Harness MOD 5:30.74, Molly Alles TRI 5:31.80, Anna Huizar WILL 5:44.10 3200 – Luann Vitellaro AND 11:37.22, Kristen Koppes FH 11:39.02, Christina Peacock CV 12:04.90, Sarah Hanford CHI 12:17.20, Molly Alles TRI 12:21.60, Christy Bill LAS 13:02.41 100HH – Gigi Charlson PAR 15.78, Rebecca Mintz EN 16.26, Laura Eckley WV 16.65, Farah Nowain FH 16.77, Tracy Turner WV 16.94, Cara Scott YRE 16.98 300LH – Tracy Turner WV 46.30, Emily Warren FH 47.13, Sara Wilson PV 47.19, Jenee Arends SHA 49.25, Rebecca Mintz EN 49.40, Reesa Pitkin COR 50.33 4x100 RELAY – West Valley 50.09, Yreka 51.08, Foothill 52.17, Shasta 52.18, Modoc 52.20, Chico 53.01 4x400 RELAY – Yreka 4:04.50, Pleasant Valley 4:04.81, West Valley 4:06.19, Chico 4:11.00, Modoc 4:16.02, Willows 4:16.1h LJ – Jessica Valpey PV 18’5.75, Tracy Hayden RB 18’3.75, Macklin Harris ENT 18’1.75, Gigi Charlson PAR 17’9.5, Jamie Anderson YRE 17’4.5, Stephanie Coleman COR 16’11.5 TJ – Tracy Hayden RB 37’0.5, Gigi Charlson PAR 36’1.75, Stephanie Coleman COR 35’10, Dawn Cecil WILL 34’7.5, Jessica Miceli TRI 34’7, Jessica Saltzman BgV 34’6.5 HJ – Jessica Saltzman BgV 5’4, Dawn Cecil WILL/Stephanie Coleman COR 5’2, Jessica Miceli TRI 5’0, April Jackson WV 4’10, Eiren McGuire PV 4’10 PV – Laura Eckley WV 9’0, Visna Lork YRE 9’0, Deena Dorn RV 8’6, Katie Cortright YRE 7’6, Amanda Ramage YRE 7’6, Mozzini WILL/Gannon ETNA 6’6 SP – Kristen Bryden AND 42’10.5, Nicole Santos AND 36’6.5, Brooke O’Conner ETNA 35’1, Raven Johnson COR 34’9, Kathy Hefferman MERCY 34’8, Nicole Welch CV 34’1 DT – Kristen Bryden AND 135’0, Nicole Santos AND 122’9, Lennie Friel WV 116’0, Pricilla Tupou EN 115’5, Nicole Welch CV 114’9, Dizarea Webber GRI 104’3

 

1996 NSCIF Finals @ West Valley High School, May 24, 1996

BOYS

100 – Kevin Cantwell DUR 11.32, Mike McGowan ENT 11.42, Thor Vue WILL 11.51, David Christensen QUI 11.52, Adam Rich MERCY 11.63, Anthony Brown FH 12.93 200 – Kevin Cantwell DUR 23.00, Mike McGowan ENT 23.05, Robby Griffen SUT 23.10, Dan Jackson CHI 23.35, David Christenson QUI 23.56, Tyson Lutenbacher PAR 23.65 400 – Anthony Brown FH 50.42, Tyson Lutenbacher PAR 50.73, Aaron Whitehead WV 51.20, Eric Lisk LAS 51.59, Steve Harvey SUT 52.18, Tom Klurdhy PORT 52.18 800 – Ryan Wade CV 1:58.94, Scott Baldwin PV 1:59.22, James Willis RV 1:59.85, Nate Atwood YRE 2:00.07, Todd Westlund FR 2:00.21, Ryan Solano YRE 2:03.35 1600 – Ryan Wade CV 4:30.56, Josh Keyes MOD 4:34.42, David Ogilive DELTA 4:38.64, Ronnie Farrar COR 4:40.05, David Gunn PV 4:50.52, Tyler Takhashi PORT 4:54.64 3200 – Aaron Gillen YRE 9:27.75, Aaron Harris LAS 9:45.29, David Braund WV 9:51.73, Josh Keyes MOD 10:04.82, Bryan Hayes PV 10:05.40, Dan Cline DUR 10:23.35 110HH – David Landingham COR 15.05, Michael Doll WV 15.72, Justin Mitts PV 15.79, Garrett White COR 15.84, Jeremiah Wheeler CV 15.93, Phillip Williams EN 15.97 300IH – David Landingham COR 40.23, Michael Doll WV 40.34, Phil Williams EN 40.80, Sean Anderson YRE 41.51, Garrett White COR 42.94, Armon Batiste QUI 43.06 4x100 RELAY – Pleasant Valley 44.09, Enterprise 44.16, Foothill 44.24, Chico 44.59, Durham 45.46, Sutter 45.78 4x400 RELAY – Pleasant Valley 3:27.46, Foothill 3:29.75, Chico 3:30.68, Portola 3:32.78, Yreka 3:35.93, West Valley 3:36.30 LJ – Peter Slater PV 22’5.5, Cooper HERL 21’0, David Landingham COR 20’11.75, Thor Vue WILL 20’8, Joel Richard DUR 20’7.5, Michael Doll WV 20’4.75 TJ – Peter Slater PV 45’0.5, Joel Richard DUR 42’9, Thor Vue WILL 42’8, Cooper HERL 42’5.5, Sky Snyder FR 40’11, Levi Tamagni COR 39’8.5 HJ – David Landingham COR 6’4, Jose Montiel WINT 6’2, Mike Ruffell ENT 6’2, Jason Perez PV 6’2, Armon Batiste QUI 6’2, Travis Sousa ENT 5’10 PV – Tyler Randolph WILL 14’0, Ron Hittenger YRE 13’6, Nick DeWitt YRE 130, Ryan Monchamp BgV 13’0, Sean Anderson YRE 13’0, John Barceloux WILL 12’6 SP – Mike Judkins YRE 49’7.25, Campos RB 48’7.5, A.C. Jessee CapCh 47’4, Richard Bailey YRE 46’8.5, Ryan Dusa SUT 46’1.25, Mike Creech CHI 45’3.5 DT – A.C. Jessee CapCh 151’0, Richard Bailey YRE 136’8, Christian Broce YRE 136’6, Nate Desomber GRI 134’5, Glenn Berry DUR 132’9, Pete Walker RB 130’6

GIRLS

100 – Macklin Harris ENT 12.69, Shufonica Rudolph EN 12.99, Candi Marymee MOD 13.02, Dawn Cecil WILL 13.21, Jamie Anderson YRE 13.26, Cindy Denley PAR 13.26 200 – April Jackson WV 26.16, Macklin Harris ENT 26.42, Candi Marymee MOD 26.88, Sufonica Rudolph EN 27.37, Sherry Muterspaugh SHA 27.93, Lleah Jackson BgV 28.32 400 – Ginny Greene MOD 1:00.43, Jenny Jefferies WV 1:01.95, Aubree Wilson WV 1:02.15, Sherry Muterspaugh SHA 1:02.43, Jacque Teague CHI 1:02.51, Silva BgV 1:05.75 800 – Katie Crabb PV 2:17.32, Jenee Erickson WV 2:22.54, Amy Holman COR 2:22.84, Catherine Brown CHI 2:25.99, Stacy Harness MOD 2:28.54, Lleah Jackson BgV 2:28.62 1600 – *Kristen Koppes FH 4:59.69, Abby Cortright YRE 5:14.15, Kara Hunn CV 5:20.15, Stacy Haffner WV 5:26.82, Molley Alles TRI 5:27.46, Eiren Gulbransen PV 5:39.68 3200 - *Kristen Koppes FH 10:53.78, Tot Sohrakoff WHE 11:37.53, Amy Struve LAS 11:46.11, Louann Vitellaro AND 11:58.54, Molly Alles TRI 12:10.91, Hilaree Haston WV 12:20.06 100HH – *Tiara Anderson WV 15.67, Reesa Pitkin COR 16.32, Rebecca Mintz EN 16.57, Laura Eckley WV 16.66, Jessica Saltzman BgV 16.95, Tony Amaro WILL 16.99 300LH – Tiara Anderson WV 46.34, Sunshine Kelly RB 47.84, Nicole Curran YRE 47.84, Jessica Miceli TRI 48.33, Laura Eckley WV 49.38, Reesa Pitkin COR 49.56 4x100 RELAY – West Valley 50.67, Shasta 51.75, East Nicolaus 51.84, Yreka 53.18, Corning 53.68, Enterprise 55.59 4x400 RELAY – West Valley 4:04.34, Pleasant Valley 4:06.35, Chico 4:06.78, Modoc 4:14.50, Shasta 4:14.65, Yreka 4:15.10 LJ – Macklin Harris ENT 17’8, Heidi Covington AND 17’3.25, Sunshine Kelley RB 16’8.25, Lleah Jackson BgV 16’3.5, Dawn Cecil WILL 16’3, Jamie Anderson YRE 15’11.5 TJ – Jessica Saltzman BgV 35’8.25, Jessica Miceli TRI 35’5, Heidi Covington AND 35’2.75, Heather Contreras SUT 34’10.75, Dawn Cecil WILL 34’8, Nicole Laurent YRE 32’11.25 HJ – Jessica Saltzman BgV 5’4, Susan Schaap YRE 5’4, Kayte Christenson MOD 5’2, Dawn Cecil WILL 5’2, April Jackson WV 5’0, Erica Lake CHI 5’0 PV – Laura Eckley WV 9’0, Jenny Williams COR 8’3, Erika Ribiero MOD 7’6, Kirsten Vlassak WV 7’6, Lleah Jackson BgV 7’0, Stacie Mozzini WILL 7’0 SP – Kristen Bryden AND 42’0, Raven Johnson COR 36’6, Katherine Heffernan MERCY 36’1, Selena Fogel YRE 34’9.5, Monica Crawford BuVa 34’7, Jenice Gaston ORO 34’0.5 DT – Kristin Bryden AND 136’10, Raven Johnson COR 112’3, Selena Fogel YRE 105’8, Erica Kennen WV 105’8, Jennifer VanDyke COR 105’3, Tupou EN 96’9

 

1997 NSCIF Finals @ West Valley High School, May 30, 1997

BOYS

100 – Jason Paris PV 11.11, Daniel Jackson PV 11.17, Erube Magana WV 11.26, Oscar Vargas WILL 11.40, Dewey Lucero COR 11.54, Jon Christoferson SUT 11.60 200 – Jason Paris PV 22.43, Daniel Jackson PV 22.51, Oscar Vargas WILL 22.65, Jeremiah Johnston WV 22.90, Scott Thomas LAS 22.95, Brent Bourgault AND 23.51 400 – Ryan Locklin GRI 49.74, Tyson Luttenbacker PAR 50.92, Nate Atwood YRE 51.31, Josh Jackson COR 51.56, Scott Thomas LAS 51.93, Jared Nielson PORT 51.99 800 – Brian Nichols PAR 1:59.32, Jesse Mullens SHA 1:59.91, Scott Baldwin PV 2:03.25, Ruiz WMS 2:05.97, Tyler Takahashi PORT 2:06.94, Josh Keyes MOD 2:14.06 1600 – Ryan Wade CV 4:28.09, Fred Palmgren SUT 4:29.38, Josh Keyes MOD 4:31.53, Phillip Ogilvie DELTA 4:31.54, Eric Haffner WV 4:40.27, Eduardo Gama LO 4:43.72 3200 – David Braund WV 9:48.82, Dan Cline DUR 10:04.14, Phillip Ogilvie DELTA 10:19.18, Steven Springhorn CV 10:29.92, Meinecke BIGGS 10:44.26, Joseph Olson PORT 10:44.29 110HH – David Landingham COR 14.61, Luke Dalske SUT 15.04, Cory O’Shea GRI 15.06, Jared Mann WV 15.46, Stephen Muck EN 15.86, Jason Honey WV 15.88 300IH – David Landingham COR 39.02, Luke Dalske SUT 39.63, Brent Bourgault AND 40.46, Jason Peters CHI 40.72, Kameron Merritt COR 40.91, Michael Doll WV 41.18 4x100 RELAY – Pleasant Valley 43.17, Enterprise 43.28, Willows 44.03, Sutter 44.23, Yreka 44.75, East Nicolaus 45.56 4x400 RELAY – Red Bluff 3:25.84, Pleasant Valley 3:26.78, Corning 3:27.33, Yreka 3:28.57, Central Valley 3:32.57, Modoc 3:34.06 LJ – David Landingham COR 22’3.5, Jason Paris PV 22’2, Marc Anderson ENT 21’10, Gary Wood EN 21’2, Garrett White COR 21’1.5, Tim Valdez BgV 21’1 TJ – Garrett White COR 42’9.5, Jeremiah Beam DUR 42’7.5, Erik Bassett PAR 42’3.5, Jared Hathaway FH 42’2, Joel Richards DUR 41’9, Craig Heffernam MERCY 41’5 HJ – Mike Ruffell ENT 6’6, David Landingham COR 6’4, Travis Sousa ENT 6’2, Joey Bartlett LP 6’0, Matt Havens LP 6’0, Spiteri WV/Pfadt BUR/Guti BuV 6’0 PV – Jason Honey WV 13’6, Nick DeWitt YRE 13’0, Wes Breakfield BgV 12’6, Aaron Bradford ETNA 11’6, Chris Haines YRE 11’6, Jud Stewart FR 11’0 SP – Nathan Desomber GRI 55’4, Wayne Brewer LAS 53’9.5, Richard Bailey YRE 53’6, A.C. Jessee CapCh 50’6, Ryan Dusa DUR 49’1, Josh Campos RB 48’5 DT – Nathan Desomber GRI 171’9, Wayne Brewer LAS 152’0, Anton Alves ENT 151’5, A.C. Jessee CapCh 140’10, Richard Bailey YRE 138’11, Eric Bartlett LO 138’10

GIRLS

100 – Macklin Harris ENT 12.35, Shanara Davis WEED 12.65, April Jackson WV 12.81, Shufonica Rudolph EN 12.95, Tami Porter PV 13.07, Katie Shaughnessy COR 13.13 200 – Macklin Harris ENT 25.61, Shanara Davis WEED 25.93, April Jackson WV 26.03, Tami Porter PV 26.50, Ginny Greene MOD 26.94, Jacque Teague CHI 26.95 400 – Heather Otter ENT 58.85, Jacque Teague CHI 59.41, Jenny Jefferies WV 60.17, Sara Draper LP 60.60, Julia Greene MOD 61.34, Jessica Micelli TRI 62.18 800 – Nicole Ruff LP 2:21.98, Janet Hardin PV 2:27.50, Kathleen Aragon RB 2:29.80, Stacy Harness MOD 2:32.61, Allison Baker WINT 2:35.99 1600 – Jenee Erickson WV 5:23.65, Erinn Gulbrandsen PV 5:26.93, Abi Case SHA 5:29.62, Stacey Harness MOD 5:39.47, Allison Baker WINT 5:42.30, Jaynene Johnson ORL 5:52.97 3200 – Hillary Gemmill CV 11:55.71, Kara Hunn CV 12:04.84, Rachelle Hastings FH 12:10.80, Melynda Ogden PV 12:26.02, Brianne O’Neal LP 12:36.80, Alle Porter DUNS 13:01.88 100HH – Tiara Anderson WV 15.54, Heather Contreras SUT 15.88, Jessica Micelli TRI 16.12, Ileah Jackson BgV 16.15, Reesa Pitkin COR 16.43, Wendi Eckert PAR 16.66 300LH – Tiara Anderson WV 45.67, Heather Contreras SUT 46.49, Reesa Pitkin COR 48.67, Jessica Micelli TRI 48.15, Rachael Mintz EN 48.67, Cilione BuVa 48.81 4x100 RELAY – West Valley 49.74, Enterprise 50.13, Chico 50.89, Pleasant Valley 51.45, Corning 52.19, East Nicolaus 52.23 4x400 RELAY – West Valley 4:02.27, Pleasant Valley 4:08.43, Las Plumas 4:14.75, Shasta 4:14.82, Modoc 4:18.95, Chico 4:22.82 LJ – Macklin Harris ENT 18’7.5, Ileah Jackson BgV 17’1.25, Shufonica Rudolph EN 16’8.75, Julie Snyder COL 16’6, Katie Shaughnessy COR 16’6, Brooke Meredith WV 16’4.75 TJ – Heather Contreras SUT 38’3, Jessica Miceli TRI 36’1.5, Nikki Jenkins SHA 35’9, Wendy Eckert PAR 35’2, Darci Burton COR 35’1, Jessica Satzman BgV 35’0 HJ – Susan Schaap YRE 5’8, Jessica Saltzman BgV 5’4, April Jackson WV 5’4, Nena Custodio AND 5’2, Andrea Knox MOD 5’0, Darci Burton COR 4’10 PV – Traci Garmen YRE 10’0, Visna Lork YRE 9’7, Allegra Kelly WV 8’6, Jessica Nelson RV 7’6, Kate Bursham MOD 7’6, Nicole Silva BgV 7’0 SP – Kristin Bryden AND 44’10.5, Katherine Hefferman MERCY 39’10.5, Dustie Borchard RB 38’1, Monica Crawford BuVa 35’5, Jenice Gaston ORO 35’3, Megan Brooks ENT 35’2.5 DT – Kristin Bryden AND 139’9.5, Monica Crawford BuVa 124’5.5, Nikki Stover COR 117’6, Dustie Borchard RB 115’4, Jenice Gaston ORO 109’7, Jennifer Van Dyke COR 106’3.5

 

1998 NSCIF Finals @ West Valley High School, May 29, 1998

BOYS

100 – Daniel Jackson PV 11.03, Jeremiah Johnston WV 11.05, Cory Handley YRE 11.21, Oscar Vargas WILL 11.24, Jeff Kragel PV 11.31, Gary Wood EN 11.40 200 – Jeremiah Johnston WV 22.51, Daniel Jackson PV 22.77, Cory Handley YRE 22.80, C. Kinsey LP 23.17, Shane Prukop YRE 23.43, Gary Wood EN 23.70 400 – Joe Ernst RB 50.46, Scott Thomas LAS 50.73, Dewey Lucero COR 51.22, Luis Lugo PV 51.83, Jeremy Favia MOD 52.30, Matt Matalounis CHES 52.78 800 – Brian Nichols PAR 1:56.18, David Ogilvie DELTA 2:00.79, Juan Lugo PV 2:01.14, Nate Atwood YRE 2:01.17, Jethro Kenny PV 2:02.31, Ruiz WMS 2:03.39 1600 – Phillip Ogilvie DELTA 4:25.45, Josh Keyes MOD 4:31.22, Osborne COR 4:32.35, Matt Waddle ENT 4:33.94, Jake Guttierez RB 4:34.11, Mike Dolloff QUI 4:34.28 3200 – Noah Balgooyen PV 9:41.98, Phillip Ogilvie DELTA 9:42.05, Steven Springhorn CV 9:47.48, Jake Guttierez RB 9:52.28, Mike Dolloff QUI 9:52.33, Bryce Lighthall ENT 9:56.98 110HH – Rand LeBaron YRE 15.56, Kameron Merritt COR 15.61, Garrett White COR 15.99, Tyler Dunn ENT 16.30, Stephen Muck EN 16.33, Sean Warner EN 16.73 300IH – Jason Peters CHI 39.91, Aaron Hathaway FH 40.27, Garrett White COR 40.86, Jeremy Newsome ENT 40.97, Jorge Domaschke QUI 41.59, Stephen Muck EN 42.51 4x100 RELAY – Pleasant Valley 43.28, Yreka 43.87, Corning 44.22, Red Bluff 44.92, Oroville 46.08, East Nicolaus 47.10 4x400 RELAY – Pleasant Valley 3:27.03, Corning 3:27.47, Yreka 3:28.25, Central Valley 3:29.50, Lassen 3:37.47, Chico 3:38.49 LJ – Sean Hall CHI 21’9.25, Jeff Billing WV 20’10, Travis Barajas DUNS 20’3.25, Jared Hathaway FH 20’3, C. Holloway MOD 20’1.5, Tim Morse COR 19’11.5 TJ – Sean Hall CHI 44’10.5, Jeremiah Beam DUR 43’6.5, Garrett White COR 42’8, Jared Hathaway FH 42’7, Josh Gray RB 42’6.5, Justin May COR 41’8.25 HJ – Justin May COR 6’5, Scott Loftus YRE 6’4, Adam Stone ENT 6’4, Matt Oates LAS 6’2, Rand LeBaron YRE 6’0, Breeze CHI/Newsome ENT 5’10 PV – Wes Gray WV 13’6, Jud Stewart FR 13’3, Dan Hood YRE 13’0, Benson RV 12’6, Jason Honey WV 12’6, Rick Metcalfe YRE 12’0 SP – Anton Alves ENT 55’11, Josh Robb SHA 54’7.5, Greg Husten SHA 49’5.5, Ruben Masse LO 45’6.5, Matt Howe LP 44’3, Lamont Potter YRE 43’9.5 DT – Anton Alves ENT 158’3, Greg Husten SHA 156’7, Josh Robb SHA 150’7, Ruben Masse LO 149’7, Matt Rogers MERCY 137’7, Matt Howe LP 129’6

GIRLS

100 – Macklin Harris ENT 12.52, Kelli Enos WILL 12.74, April Jackson WV 12.82, Tami Porter PV 12.96, Skinner WHE 13.23, Maravella Jung CV 13.27 200 – Macklin Harris ENT 26.31, Kelli Enos WILL 26.70, Tami Porter PV 26.71, Ginny Greene MOD 27.27, Jacque Teague CHI 27.29, Laura Danielson FH 27.39 400 – Jenny Jefferies WV 59.12, Jacque Teague CHI 59.87, Tiara Anderson WV 60.33, Laura Danielson FH 60.71, Ginny Greene MOD 61.16, Carmon WILL 63.28 800 – Jenee Erickson WV 2:23.38, Sara Draper LP 2:25.07, Breann Long CHI 2:25.60, Missy Lendl FH 2:27.20, Allison Baker WINT 2:31.99, Julia Greene MOD 2:33.76 1600 – Erinn Gulbrandsen PV 5:18.18, Jenee Erickson WV 5:22.63, Annette Corey FH 5:24.24, Alle Porter DUNS 5:27.11, Brianne O’Neal LP 5:32.08, Abbey Cortright YRE 5:38.37 3200 – Alle Porter DUNS 11:40.59, Rachelle Hastings FH 11:42.12, Erinn Gulbrandsen PV 12:02.22, Annette Corey FH 12:10.38, Brianne O’Neal LP 12:28.40, Naomi Ramos ENT 12:35.35 100HH – April Jackson WV 15.54, Rachael Mintz EN 16.22, Ileah Jackson BgV 16.37, Heather Contreras SUT 16.56, Jennifer Cornelius ENT 16.76, Dyann Leon COL 17.01 300LH – Ileah Jackson BgV 47.37, Jennifer Cornelius ENT 48.46, Heather Contreras SUT 49.01, Candace McDonald ORL 50.13, Nicole Plant WV 51.20, T. Two-Feathers PAR 52.42 4x100 RELAY – West Valley 50.37, Enterprise 51.26, Pleasant Valley 51.27, Las Plumas 51.29, Modoc 51.91, Sutter 52.50 4x400 RELAY – West Valley 4:06.38, Chico 4:07.40, Pleasant Valley 4:08.48, Lassen 4:20.29, Foothill 4:22.68, Modoc 4:23.81 LJ – Macklin Harris ENT 17’2.5, Ileah Jackson BgV 16’7.5, Maravella Jung CV 16’2.5, Sarah Iceman CV 15’11.5, Kelli Enos WILL 15’9.75, Brooke Meredith WV 15’9 TJ – Heather Contreras SUT 38’7, Maravella Jung CV 35’9.5, Sarah Iceman CV 35’2.75, Brooke Meredith WV 34’7.75, Michelle Noe CHI 32’5.75, A. Arnold LO 32’5 HJ – Susan Schaap YRE 5’7, April Jackson WV 5’5, Amber Hillyer WV 5’2, Ileah Jackson BgV 5’2, Becky Rankin LP 5’0, Kim Adams PV 4’10 PV – Katie Eckley WV 10’3, Tracy Garmen YRE 10’0, Ashleigh Rettman YRE 9’6, Crystal Marks CV 9’0, Bernadine Kimball SUT 8’0, Kate Bursham MOD 8’0 SP – Monica Crawford BuVa 41’2, Dustie Borchard RB 36’8.5, Jenice Gaston ORO 36’4, Nikki Stover COR 34’0, Jessie Kingsbury BUR 33’9, Tracy Rose RB 33’5.5 DT – Dustie Borchard RB 133’4, Monica Crawford BuVa 127’2, Jessie Kingsbury BUR 120’5, Nikki Stover COR 115’2, Meagan Brooks ENT 115’1, Michelle Sweezy ETNA 99’2

 

1999 NSCIF Finals @ West Valley High School, May 28, 1999

BOYS

100 – Hashim Cooper HERL 11.02, Josh Morrow COL 11.11, Christian Kinsey LP 11.22, Jeff Billing WV 11.28, James Vassar PV 11.39, Seth Tarrant WHE 11.42 200 – Willie Johnson RB 21.82, Christian Kinsey LP 22.46, Josh Morrow COL 22.74, Hashim Cooper HERL 22.79, Jonah Russell CapCh 23.33, Obi Osuji RB 23.35 400 – Joe Ernst RB 49.86, Rob Sorenson PAR 50.28, Jon Turner COR 51.40, Clayton Vitellaro AND 51.89, Zack Osborne COR 51.92, Kaarle Strailey QUI 52.59 800 – Robert McNeil SUT 1:59.91, Spencer Bird PV 2:02.37, Stephen Pohlmeyer CV 2:03.66, Brandon Allinger CHI 2:04.10, Dustin Dipple PAR 2:04.12, Joe Ernst RB 2:10.26 1600 – David Avila AND 4:22.26, Steven Springhorn CV 4:24.94, Jesse McLeod LAS 4:34.14, Stephen Pohlmeyer CV 4:36.31, Jeramie Castellanos WV 4:41.90, Jacob Irwin TRI 4:45.06 3200 – Bryce Lighthall ENT 9:45.79, David Avila AND 9:53.96, Mike Plummer PV 10:06.70, Steven Springhorn CV 10:17.22, Adam Wilson DUNS 10:21.22, Brian Smith TRI 10:22.27 110HH – Jeff Lewis AND 14.84, Stephen Muck EN 15.26, Troy Smith PAR 15.27, Trevor Saul PAR 15.52, Justin May COR 15.63, Tim Morse COR 15.78 300IH – Aaron Hathaway FH 39.29, Jon Turner COR 39.45, Troy Smith PAR 40.48, Stephen Muck EN 40.91, Jeff Lewis AND 41.16, Tim Morse COR 41.68 4x100 RELAY – Red Bluff 42.82, West Valley 43.71, Anderson 44.10, Las Plumas 44.29, Yreka 44.40, Lassen 45.53 4x400 RELAY – Red Bluff 3:23.65, Corning 3:27.84, Anderson 3:28.94, Pleasant Valley 3:29.38, Yreka 3:29.97, Lassen 3:36.97 LJ – Jeff Billing WV 223’0, Hashim Cooper HERL 22’0, Phillip Stone BIGGS 21’6.5, Justin May COR 21’2, Jonah Russell CapCh 20’10, Robin Hood WHE 20’10 TJ – Jared Hathaway FH 44’1.5, Willie Johnson RB 43’1.5, Justin May COR 42’9, Phillip Stone BIGGS 42’3, Robin Hood WHE 41’6, Stephen Muck EN 41’4 HJ – Justin May COR 6’6, Scott Loftus YRE 6’4, Shivy Singh LAS 6’4, Phillip Stone BIGGS 6’0, David Porterfield MtSh 6’0, Peter Brown COL 5’10 PV – Tyler Gray WV 14’6, Nathan Shaffer WV 14’0, Wes Breakfield BgV 13’0, Jess Van Dyke WV 12’6, Mike Seebeck DELTA 12’0, Aaron Wishart MOD 11’6 SP – Josh Robb SHA 60’1.25, Greg Husten SHA 56’6, Lamont Potter YRE 52’5.25, Devan Kelley PV 49’8.25, Jed Tate MOD 44’10.75, Rafa Muck EN 41’4 DT – Phil Hughes GRI 161’2, Greg Husten SHA 158’6, Matt Atteberry LP 154’7, Charlie Hector PAR 146’9, Garrett Root YRE 145’8, Lamont Potter YRE 144’6

GIRLS

100 – Kelli Enos WILL 12.39 (+.54), Amber Azevedo CHI 12.95, Molly Stinson RB 13.02, Ruby Skinner WHE 13.05, Alison Gnesios PORT 13.06, Rhonda Jaeger SHA 13.08 200 – Kelli Enos WILL 25.31 (+.41), Tami Porter PV 26.09, Jennifer Schanuth RB 26.54, Rhonda Jaeger SHA 26.58, Malia Prentice DUR 16.0, Tasha Garrison LP 26.99 400 – Molly Stinson RB 58.79, Jenny Jefferies WV 59.05, Tasha Garrison LP 61.60, Malia Prentice DUR 61.78, Aleah Howington FH 62.16, Hannah Journey ETNA 62.28 800 – Erinn Gulbrandsen PV 2:18.94, Missy Lendl FH 2:23.46, Cindy Dawson YRE 2:25.72, Dori Duffy CHES 2:26.47, Jenny Jefferies WV 2:27.03, Neicy Sandlin ORO 2:32.09 1600 – Kelly Ortlieb FH 5:26.96, Katy Rice LAS 5:32.01, Candace Joseph FH 5:35.84, Brianne O’Neal LP 5:48.97, Kate Neubert MOD 5:58.09, Allison McCoy CHES 5:58.22 3200 – Annette Corey FH 11:45.45, Alle Porter DUNS 11:49.93, Kristen Ogden PV 11:58.63, Kandida Dela Cruz CHI 12:03.54, Liz Camy CHI 12:25.34, Brianne O’Neal LP 13:09.24 100HH – *Tiara Anderson WV 14.92 (-.73), Heather Contreras SUT 15.57, Darci Burton COR 15.96, Chrissy Duvoisin CV 15.97 Ileah Jackson BgV 16.19, Rachael Mintz EN 16.26 300LH - *Tiara Anderson WV 44.89, Darci Burton COR 47.20, Chrissy Duvoisin CV 47.47, Brooke Meredith WV 47.51, Alyssa Edell DUR 47.56, Ileah Jackson BgV 49.17 4x100 RELAY – Pleasant Valley 49.60, West Valley 49.76, Shasta 51.36, Chico 51.46, Sutter 51.57, Lassen 53.53 4x400 RELAY – Pleasant Valley 4:02.24, West Valley 4:02.78, Foothill 4:14.79, Lassen 4:16.92, Durham 4:26.49, Corning 4:32.36 LJ – Sarah Iceman CV 18’3, Ileah Jackson BgV 18’1.5, Bell Jung PV 17’10, Heather Contreras SUT 17’1, Tessa Stelzriede CHES 16’7, Rachel Mintz EN 16’1.5 TJ - *Heather Contreras SUT 38’9.5, Sarah Iceman CV 37’1, Bell Jung PV 36’1, Brooke Meredith WV 35’11, Darci Burton COR 33’11, Allegra Kelly WV 33’95 HJ – Susan Schaap YRE 5’4, Becky Rankin LP/Ileah Jackson BgV 5’2, Shanamar Dewey DUNS 5’2, Kelly Meisner FH 5’0, Ashley Rawlins PV 5’0 PV - *Tracy Garmen YRE 11’0, Katie Eckley WV 10’6, Crystal Marks CV 9’6, Allegra Kelly WV 8’0, Mary Hudson DELTA/Melissa Lieurance MOD 7’6 SP – Monica Crawford BuVa 39’0.25, Dustie Borchard RB 36’11.5, Rachel Darrow COR 34’10.5, Ashley Cuquet EN 3410, Jesse Morcom RB 32’5.75, Stacy Beck COR 31’3 DT – Monica Crawford BuVa 133’3, Dustie Borchard RB 127’9, Xochitl Delacruz CHI 109’5, Lacy Oliver LM 108’6, Rebekah Richert MOD 101’11, Cori Schroeder CHI 101’10

 

2000 NSCIF Finals @ West Valley High School, May 26, 2000

BOYS

100 – Jeff Billing WV 11.08 (+0.0), Hashim Cooper HERL 11.11, Jed Falkowski LAS 11.15, Jonah Russell CapCh 11.24, Jeff Kragel PV 11.38, Joe Munson PV 11.50 200 – Obi Osuji RB 22.43 (+0.0), Jed Falkowski LAS 22.60, Jonah Russell CapCh 22.81, Baden Falkowski LAS 23.21, Matt Brown ORO 23.44 400 – Obi Osuji RB 50.31, Matt Brown ORO 51.05, Brandon Allinger CHI 51.11, Matt Horner AND 51.98, Shannon Berlin DUR 52.26, Jace Kuersten CHES 52.30 800 – Robert McNeil SUT 1:58.29, Stephen Pohlmeyer CV 1:59.59, Dustin Dipple PAR 2:01.04, Dallas Landers PV 2:02.28, Steven Springhorn CV 2:03.45, Joey Halley TRI 2:04.52 1600 – Matt Sartor ENT 4:24.53, Steven Springhorn CV 4:31.92, Jacob Kliebe PAR 4:33.66, Jeramie Castellanos WV 4:38.49, Sean Cahill TRI 4:39.82, Ian Craig LP 4:53.07 3200 – Tim Nelson LibCh 9:30.81, Matt Sartor ENT 9:46.91, Jeremiah Hanks ENT 9:57.74, Brian Larson CHI 10:01.00, Brady Svilich YRE 10:14.68, Jesse McLeod LAS 10:25.10 110HH – Jason Jones WV 15.46 (+0.0), Alan Cohen HERL 15.50, Ryan Mack EN 15.55, Gabe Velasquez PV 15.71, Shinya Ozako CHI 16.30, Oscar Nero COR 16.32 300IH – Jason Jones WV 39.92, Ryan Zimmerman PAR 40.75, Andrew Fricker CHI 40.85, Ryan Muck EN 41.00, Eddie Bianchi LM 41.91, Travis Lynch COR 42.34 4x100 RELAY – Lassen 43.03, Wheatland 44.72, Trinity 44.84, Williams 47.37, Colusa 47.41, Pleasant Valley 47.82 4x400 RELAY – West Valley 3:26.98, Lassen 3:27.38, Central Valley 3:32.63, Chico 3:32.86, Corning 3:34.78, Chester 3:41.58 LJ – Jeff Billing WV 23’5, Hashim Cooper HERL 21’10, Issac Clark LAS 20’9, Jonah Russell CapCh 20’7.25, Dan Benson PV 20’2.25, Mike Drumm CV 19’9 TJ – Issac Clark LAS 44’9, Mark Miller CHI 42’9, Mike Drumm CV 42’5, Lawrence Wright WHE 42’3.5, Ryan Muck EN 41’6, Jason Jones WV 41’0 HJ – Teak Wilburn CHI 6’9, Scott Loftus YRE 6’6, Dan Benson PV 6’2, Peter Brown COL 6’2, Eric Herrera WINT 6’0, Hashim Cooper HERL 5’8 PV – Tyler Gray WV 13’0, Jess Van Dyke WV 13’0, Mike Rickle SUT 12’6, Louie Wurch ENT 12’6, Bora Roeun YRE 11’6, Sean McWilliams RV 11’6 SP – Jake Golenor FH 52’4.25, Lamont Potter YRE 52’3.25, Dale Mendenhall RB 49’0.75, Ryan Frank CHI 48’9.5, Kyle May COR 48’0.75, Juan Arellano BIGGS 45’9.25 DT – Phil Hughes GRI 159’10, Ryan Frank CHI 156’0, Jake Golenor FH 153’11, Matt Atteberry LP 149’7, Bobby Zamora LAS 148’0, Dale Mendenhall RB 143’6

GIRLS

100 – Kelli Enos WILL 12.45 (+0.0), Alison Gnesios PORT 12.86, Micah Turner FH 12.95, Ruby Skinner WHE 13.08, Kaycee Shreeve WV 13.17, Katie Grabek SHA 13.30 200 – Kelli Enos WILL 25.38 (+0.0), Molly Stinson RB 26.08, Alison Gnesios PORT 26.44, Micah Turner FH 26.84, Betty Avalos LP 27.11, Destiny Cearley FR 27.25 400 – Destiny Cearley FR 60.32, Michelle Viola ENT NT, Neicy Snadelin ORO NT, Korina Jones WV NT, Leti Gomez COR NT, Melissa Brown ChC NT 800 – Aleah Howington FH 2:19.17, Cindy Dawson YRE 2:20.14, Dori Duffy LAS 2:@5.13, Athley Corey FH 2:29.71, Abby McArthur FR 2:32.80, Grace Moore WW 2:38.84 1600 – Ciara Harvey CV 5:13.02, Kelly Ortlieb FH 5:17.09, Betsy Oppezzo SHA 5:24.12, Missy Lendl FH 5:30.04, Allison McCoy CHES 5:57.14, Elizabeth Tedsen MtSh 6:01.41 3200 – Alle Porter DUNS 11:15.05, Candace Joseph FH 11:36.91, Liz Camy CHI 12:02.83, Ciara Harvey CV 12:13.20, Rachel Hastings FH 12:39.23, Elizabeth Tedsen MtSh 13:14.09 100HH – Emily Azevedo CHI 15.92 (+0.0), Rachael Mintz EN 16.02, Chrissy Duvoisin CV 16.33, Leasia Jones ORO 16.48, Darci Burton COR 16.53, Brooke Meredith WV 17.02 300LH – Brooke Meredith WV 47.26, Emily Azevedo CHI 47.26, Rachael Mintz EN 47.79, Jessica McFall YRE 47.99, Johanne Stevens BIGGS 49.56, Natasha Iwanick SHA 49.96 4x100 RELAY – Red Bluff 50.36, Pleasant Valley 50.43, Chico 51.11, West Valley 51.13, Durham 53.57, Oroville 53.66 4x400 RELAY – Foothill 4:07.35, Pleasant Valley 4:07.78, Central Valley 4:14.97, Corning 4:15.46, Enterprise 4:18.53, Oroville 4:26.74 LJ – Chrissy Heckman SUT 16’9.75, Sarah Iceman CV 16’5.75, Brooke Meredith WV 16’4.75, Kelsey Nerseth ORL 16’2.25, Amie Lem CHI 15’9.5, Tessa Stelzreide CHES 15’2.25 TJ – Sarah Iceman CV 36’9.25, Brooke Meredith WV 36’8, Rachael Mintz EN 34’6, Darci Burton COR 34’4, Jessie Johnson TL 33’7.5, Betty Avalos LP 33’6.25 HJ – Becky Rankin LP 5’6, Marci Paulison RB 5’2, Amy Cleveland WHE 5’2, Jessie Johnson TL 5’2, Ashley Rawlins PV 5’2, Amber Baker RB 5’0 PV – Katie Eckley WV 11’6, Ali Pollock RV 10’6, Brenda Shelton YRE 8’6, Andrea Strock TRI 8’6, Zeva Knuckles WV 8’6, Mary Ellen Hudron DELTA 8’0 SP – Jamie Hawkins BgV 38’2.75, Ashley Cuquet EN 37’5.75, Rachel Darrow COR 36’10.75, Nellie McGowan LAS 34’2.25, Tracy Schohr GRI 33’3.75, Michelle Rose RB 33’1.75 DT – Lacey Oliver LM 123’0, Jennifer Willburn WV 118’7, Kristin Collins CHI 115’11, Nellie McGowan LAS 110’9, Rachel Darrow COR 107’10, Rebekah Richert MOD 103’4

 

2001 NSCIF Finals @ West Valley High School, May 25, 2001

BOYS  (First year of Hytek results)

100 – Jed Falkowski LAS 10.97(+2.4), Jonah Russell CapCh 11.00, Keenan Jackson SUT 11.22, Gavin Butler McCl 11.34, Gary Thorn LP 11.37, Steve Galvan SHA 11.63 200 – Obi Osuji RB 21.73 (+1.5), Jonah Russell CapCh 22.43, Gavin Butler McCl 22.72, Daniel Knott WV 22.87, Charles Johnson WHE 23.10, Ben Olberg PV 23.32 400 – Obi Osuji RB 48.04, Matt Horner AND 49.46, Phillip Curiel NorValy 50.97, Matt Borzage CHI 51.30, Shepard Woodson LP 51.71, Alger CV 52.32 800 – Bobby McNeil SUT 1:55.12, Kenny Frank ENT 1:55.57, Robert Strazzarino AND 2:01.56, Jesse Minor SHA 2:10.62, Dalen Ross RB 2:01.63, Jacob Rice LAS 2:02.59 1600 – Mike Weber PV 4:26.34, Jacob Kliebe PAR 4:26.44, Matt Rogers CHI 4:32.75, Jack Arnold FR 4:35.93, Ian Craig LP 4:35.98, Mike Seegert LP 4:44.64 3200 – Tim Nelson LibCh 9:18.14, Matt Sartor ENT 9:19.72, Brian Fitzgerald AND 9:49.69, Jacob Kliebe PAR 9:49.79, Stephen Peacock PV 9:55.79, Mike Seegert LP 10:21.04 110HH – Gabe Velasquez PV 15.13 (+1.8), Ryan Muck EN 15.27, Zach Hall PAR 15.31, Travis Lynch COR 15.33, Shawn Stover COR 16.23, Andy Stone BIGGS 16.35 300IH – Ryan Zimmerman PAR 39.31, Travis Lynch COR 40.18, Ryan Muck EN 41.04, Alan Fleming PAR 41.06, Craig Martin WV 41.10, Zach Hall PAR 42.15 4x100 RELAY – Red Bluff 43.47, Lassen 43.71, Paradise 43.99, Pleasant Valley 44.53, West Valley 44.63 4x400 RELAY – Anderson 3:24.43, Red Bluff 3:25.90, Enterprise 3:27.40, Lassen 3:28.45, Sutter 3:29.83, Hayfork 3:32.17 LJ – Logan McDowell GRI 21’6, Judson Van Matre TRI 21’5, Jonah Russell CapCh 20’10, Andy Stone BIGGS 20’8.75, Daniel Pride WILL 20’6.25, Alan Fleming PAR 19’9 TJ – Daniel Pride WILL 43’11 (-1.5), Garrett Cross CHI 42’9, Eric Adsit SHA 42’5.25, Simon Demel PAR 42’0.25, Luis Ortiz GRI 42’0, Joey Heathcock CV 41’10.5 HJ – Teak Wilburn CHI 6’8, Nathan Younie PAR 6’2, Todd Baker ENT 6’2, David Lee HAY 6’2, David House BgV 6’0, Garrett Hawley EN 6’0 PV – Daniel Imlach WV 13’6, Mike Rickel SUT 13’0, Chris Wright WV 12’6, Bill Roberts-Ross YRE 12’6, Collin Turk RV 12’6, Bobby Main FR 12’6 SP – Ryan O’Callaghan ENT 54’2.75, Jake Golenor FH 51’1.75, Austin Simmons WV 47’7.75, John Ryan ENT 45’4.5, Craig Dutton LAS 44’2.25, Chris Robinette LAS 43’11.5 DT – Brian Thunborg CHI 156’10, Brian Sherman SHA 145’11, Jeff Vines GRI 144’0, Jake Golenor FH 143’1, Chris Robinette LAS 142’7, David Nichols ENT 140’8

GIRLS

100 – Kelli Enos WILL 12.13 (+2.8), Micah Turner FH 12.77, Jennifer Teixeira PAR 12.91, Kelsey Nerseth ORL 12.99, Chrissy Duvoisin CV 13.06, Colleen McElwain MOD 13.16 200 – Kelli Enos WILL 24.86 (+1.6), Molly Stinson RB 25.69, Destany Cearley FR 26.48, Kaycee Shreeve WV 26.53, Lindsay Ryan WV 26.97, Staci Heustis PAR 27.15 400 – Destany Cearley FR 57.48, Molly Stinson RB 57.74, Michelle Viola ENT 59.92, Christiane Kragel PV 60.99, Neicy Sandelin ORO 62.52, Haley Pena ChampCh 63.33 800 – Cindy Dawson YRE 2:19.81, Emily Patten QUI 2:22.16, Lauren Quinn YRE 2:22.19, Missy Lendl FH 2:26.13, Korina Jones WV 2:28.62, Heidi Ard LAS 2:29.92 1600 – Betsy Oppezzo SHA 5:15.64, Missy Lendl FH 5:17.53, Jennifer James ENT 5:24.59, Cassie Phillips LAS 5:30.56, Jennifer Carlson BIGGS 5:30.88, Liz Cadigan CV 5:32.14 3200 – Liz Camy CHI 11:21.28, Betsy Oppezzo SHA 11:43.21, Carolyn Menard ENT 12:06.82, Elizabeth Tedsen MtSh 12:17.53, Jennifer James ENT 12:24.39, Rosa Silva COR 12:34.54 100HH – Emily Azevedo CHI 15.42 (+2.2), Chrissy Duvoisin CV 15.63, Renee Eckley WV 15.70, Leasia Jones ORO 16.02, Beth Alvarez QUI 16.26, Jessica McFall YRE 16.80 300LH – Emily Azevedo CHI 46.06, Destany Cearley FR 46.06, Jennifer Teixeira PAR 47.17, Jessica McFall YRE 47.73, Leasia Jones ORO 47.90, Noelle Long CHI 48.02 4x100 RELAY – West Valley 50.29, Chico 50.61, Red Bluff 50.72, Enterprise 51.46, Quincy 52.26, Gridley 54.17 4x400 RELAY – Yreka 4:04.64, Chico 4:06.47, Shasta 4:11.62, Lassen 4:12.59, Enterprise 4:15.52, Gridley 4:25.36 LJ – Kelsey Nerseth ORL 17’3.25, Renee Eckley WV 16’11.5, Brooke Heiney TL 16’3.5, Megan Rapinoe FH 15’8.75, Amy Lem CHI 15’6, Jasmine Wright WHE 15’4 TJ – Renee Eckley WV 36’3.75 (-0.4), Natasha Iwanick SHA 34’11.5, Brooke Heiney TL 34’9.25, Jasmine Wright WHE 34’1.25, Marian Davis SUT 33’9.75, Megan Rapinoe FH 33’9 HJ – Ashley Rawlins PV 5’3, Robin Ogilvie DELTA 5’0, Kelly Meissner FH 4’10, Colleen Fitzpatrick LP 4’10, Megan Rapinoe FH 4’10, Leasia Jones ORO 4’10 PV – Katie Eckley WV 11’6, Ali Pollock RV 10’0, Katie Ford YRE 8’6, Zeva Knuckles WV 8’6, Katy Rickertsen COL 8’0 SP – Jamie Hawkins BgV 40’1.5, Ashley Coquet EN 36’7.5, Caitlin Moore ENT 35’8.5, Claire Miller SHA 35’3.5, Tracey Schohr GRI 35’0.25, Leasia Jones ORO 34’11.5 DT – Katie Richardson YRE 131’4, Caitlin Moore ENT 122’2, Jennifer Willburn WV 113’4, Chandra Bear GRI 111’6, Desiree Munds LAS 111’2, Holly Myers SHA 109’9

 

2002 NSCIF Finals @ West Valley High School, May 24, 2002

BOYS

100 – Gavin Butler McCl 11.06, Chris Fisher LAS 11.11, Keenan Jackson SUT 11.25, Loren Snead PAR 11.29, Joey Heathcock CV 11.43, Greg Handa FR 11.75 200 – Mason Webster LP 22.36, Gavin Butler McCl 22.40, Loren Snead PAR 22.64, Matt Horner AND 22.84, Lawrence Wright WHE 23.07, Phillip Curiel LibCh 23.46 400 – Phillip Curiel LibCh 49.62, Matt Horner AND 49.98, Matt Borzage CHI 50.51, Lawrence Wright WHE 50.52, Armando Navarro WEED 50.89, Kevin Alger CV 50.93 800 - Kenny Frank ENT 1:53.83, Dalen Ross RB 1:59.93, Jack Arnold FR 2:02.39, Josh Wilkins LP 2:03.17, Mike Duffy LAS 2:03.72, Ryan Erro ENT 2:04.02 1600 – Tim Nelson LibCh 4:25.16, Rudy Martinez SHA 4:32.31, Matt Rogers CHI 4:33.00, Jack Arnold FR 4:37.90, Trevor Smith CHI 4:44.30, Mike Duffy LAS 4:46.25 3200 – Tim Nelson LibCh 9:20.27, Stephen Peacock PV 9:52.29, Rudy Martinez SHA 10:06.15, Mitch McIntyre CV 10:10.61, Mike Seegart LP 10:15.69, Mike Shillington AND 10:15.99 110HH – Zach Hall PAR 15.07, Brent Krueger PAR 15.19, T.J. Cowan LAS 15.26, Craig Martin WV 15.66, Mike Balasek PV 15.79, Kyle Peacock WHE 15.98 300IH – Craig Martin WV 39.83, Alan Fleming PAR 40.04, Zach Hall PAR 40.70, Kyle Peacock WHE 42.13, Edgar Huizar ORL 42.15, Tyson Large TRI 42.73 4x100 RELAY – Paradise 43.39, Chico 43.76, Central Valley 43.83 Weed 44.80, Las Plumas 45.07, West Valley 46.28 4x400 RELAY – Paradise 3:26.93, Enterprise 3:27.73, Pleasant Valley 3:29.10, Red Bluff 3:30.45, West Valley 3:33.33, Trinity 3:35.22 LJ – Alan Fleming PAR 21’9.5, Garrett Hawley EN 21’5, Robert Kirvin SHA 20’7, Loren Hioki FH 20’3.75, Daniel Pride WILL 20’0.75, Karl Fackrell TRI 19’5.5 TJ – Lawrence Wright WHE 45’0.5, Joey Heathcock CV 43’5, Jimi Smoot YRE 43’3.5, Ron Hartman CHI 43’0.5, Daniel Pride WILL 42’9.5, Garrett Hawley EN 41’5 HJ – Bryan Chandler WEED 6’4, Nathan Younie PAR 6’4, Hal Esget COR 6’2, Shane Bradley WV 6’2, Garrett Hawley EN 5’10, Craig Stanley TL 5’10 PV – Daniel Imlach WV 14’9, Collin Turk RV 14’6, Chris Wright WV 14’0, Hal Esget COR 12’6, Chris Rothrock ENT 12’0, Chris Dilsaver COR 10’0 SP – Jake Golenor FH 54’11, David Nichols ENT 54’4.5, Laurenc Smudski EN 49’8, Dusty Ladendorf LP 48’10, Austin Simmons WV 48’1, Keith Hutchens WEED 428.5 DT – Jake Golenor FH 170’2, Jeff Vines GRI 162’3, David Nichols ENT 159’11, Tim Short GRI 143’4, Laurenc Smudski EN 142’10, Craig Young SHA 139’5

GIRLS

100 – Jennifer McAvoy ORO 12.63, Jennifer Teixeira PAR 12.79, Natalie Phares PAR 12.88, Heather Hart SHA 12.92, Colleen McElwain MOD 13.07, Shaneen Garth WV 13.27 200 – Destany Cearley FR 26.13, Jennifer McAvoy ORO 26.34, Natalie Phares PAR 26.45, Michelle Viola ENT 26.95, Colleen McElwain MOD 27.05, Heather Hart SHA 27.20 400 – Destany Cearley FR 57.94, Amber Simmons CHI 59.55, Kelly Rudolph GRI 59.59, Michelle Viola ENT 60.38, Kayla Silva CHI 61.90, Haley Pena ChampCh 63.26 800 – Lauren Quinn YRE 2:16.74, Emily Patton QUI 2:19.32, Carolyn Menard ENT 2:19.56, Chelle’ Bell AND 2:27.11, Jewel Butler BIGGS 2:30.09, Sara Hoxie WILL 2:30.79 1600 – Jennifer James ENT 5:20.05, Lindsay Roberts PAR 5:31.47, Jennifer Carlson BIGGS 5:43.12, Teal Richards COL 5:49.13, Heidi Ard LAS 5:51.77, Molly Bechtel EN 5:57.72 3200 – Janessa Hoppe ENT 11:25.30, Elizabeth Tedsen MtSh 11:34.01, Crystal Whitlow YRE 11:42.32, Ciara Harvey CV 12:10.95, Cami Manwill PAR 12:28.29, Muang Saechao LP 12:28.88 100HH – Renee Eckley WV 15.66, Noelle Phares PAR 15.71, LeAsia Jones ORO 15.72, Destany Cearley FR 15.82, Shaneen Garth WV 16.32, Jasmine Wright WHE 16.44 300LH – Destany Cearley FR 45.52, Shaneen Garth WV 46.08, Jennifer Teixeira PAR 48.58, Jasmine Wright WHE 49.69, Nikki Wood YRE 52.87 4x100 RELAY – Paradise 50.36, Yreka 50.51, Oroville 51.48, Shasta 51.63, Chico 51.76, Quincy 51.97 4x400 RELAY – Yreka 4:02.89, Chico 4:03.78, Shasta 4:10.04, Enterprise 4:19.43, Oroville 4:25.19, Durham 4:25.96 LJ – Renee Eckley WV 17’9.25, Brooke Heiney TL 16’9.75, Megan Rapinoe FH 16’2.5, Jasmine Wright WHE 16’1.25, Lei Limary EN16’1 Kelly Rudolph GRI 15’11 TJ – Renee Eckley WV 36’6, Brooke Heiney TL 35’5.25, Megan Rapinoe FH 35’2, Noelle Phares PAR 34’6.75, Jasmine Wright WHE 34’3, Betty Avalos LP 33’1.5 HJ – Renee Eckley WV 5’4, Danielle Orsillo LP 5’2, Robin Ogilvie DELTA 5’0, Amber Simmons CHI 5’0, Megan Rapinoe FH 5’0, Robin Martindale MtSh 5’0 PV – Katie Ford YRE 10’0, Tracy Ross WV 9’3, Brooke Heiney TL 9’0, Andrea Strock TRI/Melinda Patrick WV 8’6, Casey Vader COR 7’6 SP – Jamie Hawkins BgV 41’2, Caitlin Moore ENT 37’9, Claire Miller SHA 36’10, LeAsia Jones ORO 35’11, Lisa Fernandez RB 35’3, Tara Gravison LP 35’0 DT – Katie Richardson YRE 134’5, Caitlin Moore ENT 131’7, Rebecca Duerr CHI 120’11, Kristin Humphrey COR 111’9, Holly Myers SHA 108’4, Bridget Jerde ButVa 104’11

 

2003 NSCIF Finals @ West Valley High School

BOYS

100 – Mason Webster LP 11.08, Brandon Delgado PAR 11.28, Alan Sinclair WIL 11.29, Chauncey Rampersant WHE 11.34, Syna Eng YRE 11.37, Greg Hammer CHI 11.47 200 – Mason Webster LP 22.46, Syna Eng YRE 23.04, Mike Larrocco CHI 23.26, Deiter Salters BigV 23.31, Jeff Paulisson RB 23.47, Chauncey Rampersant WHE 23.79 400 – Shannon Shird LP 51.19, Luke Thomas RB 52.20, Grant Thorkelson WV 52.28, Robert Handley PAR 52.68, Matt Gray BIGGS 53.18, Casey Leake CV 53.36 800 – Kenny Frank ENT 1:53.89, Billy Smith YRE 1:59.84, Ryan Erro ENT 2:01.00, Mike Shillington AND 2:01.95, Patrick Cahill TRI 2:04.07, Nick Nelson SUT 2:05.61 1600 – Ben Miller YRE 4:28.08, Rudy Martinez SHA 4:31.63, Brian Nelson SUT 4:36.15, Eric Webster ENT 4:39.29, Austin Fritzke MtSh 4:45.56, Victor Silva COR 4:57.85 3200 – *Tim Nelson LibC 9:05.30, Russell Carroll CHI 9:53.09, Nathan Ogden PV 9:53.90, Robert Edsall CV 9:54.66, Scott Joyce MOD 10:07.69, Mitch McIntyre CV 10:17.25 110HH – Zach Hall PAR 15.31, Chris Stevens SHA 15.60, Gabe Baker YRE 15.66, Kyle Peacock WHE 15.67, Ty Minto COR 16.28, Casey Leen CHI 16.76 300IH – Chris Stevens SHA 40.15, Zach Hall PAR 40.61, Kyle Peacock WHE 41.27, Kyle Degischer PAR 41.57, Casey Leen CHI 42.08, Jason Odell WV 42.10 4x100 RELAY – Las Plumas 43.65, Shasta 43.76, Chico 43.84, Red Bluff 44.30, Paradise 44.34, Willows 44.80 4x400 RELAY – Enterprise 3:25.97, Paradise 3:28.78, Chico 3:30.30, Red Bluff 3:30.66, West Valley 3:34.46, Big Valley 3:41.01 LJ – Chauncey Rampersant WHE 22’3.25, Daniel Pride WIL 21’8.25, Gabe Baker YRE 20’9.5, Brody Angley ENT 19’11, Zach Hall PAR 19’11, Brandon Garcia HC 19’9.25 TJ – Daniel Pride WIL 42’10, Chauncey Rampersant WHE 41’9.5, Patrick Cahill TRI 41’9, Ty Minto COR 41’2, Breon Witherspoon ChampChr 40’8.5, Brandon Martinez WV 40’3 HJ – Andrew Mero McCl 6’4, David Hoff SHA 6’4, Nathan Younie PAR 6’2, Shane Fackrell TRI 6’0, Shane Bradley WV 6’0, Troy Carter CHI/Branden Mitchell GRI 5’10 PV – Daniel Imlach WV 13’0, Chase Jordan WV 13’0, Patrick Mendoza RV 11’6, Casey Leake CV 11’0, Steven Collie COR 11’0, Dan Jones WV 10’6 SP – David Nichols ENT 59’0, Craig Young SHA 54’2, Russell Simon CV 52’1, Matt Jarvis SHA 51’8, Scott McMaster MOD 46’11.5, Dakota Rath COR 45’7.5 DT – *David Nichols ENT 181’10, Craig Young SHA 146’6, Davlin Hall WV 145’3, Phillip Davis LP 138’9, Tim Young SHA 135’3, Jared Cardwell BuVa 128’5

GIRLS

100 – Christianne Kragel PV 12.87, Allie Roberts-Ross YRE 12.97, Ashley Grosney CHE 13.01, Erica Embry WHE 13.12, Natlalie Phares PAR 13.15, Colleen McElwain MOD 13.18 200 – Christianne Kragel PV 26.14, Janey Davis ORO 26.75, Colleen McElwain MOD 26.98, Ashley Grosney CHE 27.14, Hope Weikert YRE 27.15, Allie Roberts-Ross YRE 27.43 400 – Lindsey Kirschman ENT 58.58, Nikki Wood YRE 61.24, Tiffany Harrison ENT 61.34, Megan Helms PAR 62.49, Tamara Moores PV 63.49, Michelle Salas WILL 63.62 800 – Lindsey Kirschman ENT 2:17.76, Kayla Silva CHI 2:19.64, Lauren Quinn YRE 2:23.53, Leah Hansen SHA 2:25.72, Jewel Butler BIGGS 2:@6.85, Kayle Harness MOD 2:37.35 1600 – Carolyn Menard ENT 5:15.25, Janessa Hoppe ENT 5:18.24, Lauren Quinn YRE 5:30.44, Lindsay Roberts PAR 5:30.56, Julie Shaw AND 5:38.98, Amanda Sperling ORO 5:53.77 3200 – Janessa Hoppe ENT 11:38.35, Danielle Robberson YRE 11:39.23, Katie Moravec PV 11:52.58, Julie Shaw AND 11:59.07, Camie Manwill PAR 12:08.86, Natalie Collins COR 13:17.62 100HH – Noelle Phares PAR 15.10, LeAsia Jones Oro 15.64, Jasmin Wright WHE 15.68, Chelsea Azevedo CHI 15.96, Shaneen Garth WV 16.61, Laura Rutherglen WIL 16.78 300LH – *Noelle Phares PAR 44.22, Shaneen Garth WV 46.46, Staci Huestis PAR 48.14, Jasmin Wright WHE 48.39, Chelsea Azevedo CHI 48.69, Natalie Haslam ENT 49.10 4x100 RELAY – Yreka 50.36, Chico 51.27, West Valley 51.82, Pleasant Valley 51.85, Willows 53.55, Hamilton City 54.51 4x400 RELAY - *Enterprise 4:02.08, Yreka 4:05.43, Paradise 4:06.76, Chico 4:08.48, Shasta 4:20.13, Biggs 4:28.84 LJ – Jasmin Wright WHE 17’4, Gillian Mistrot WIL 16’6, Suezy Altman YRE 16’2.75, Caitlin Garrison PV 16’2.5, Ashley Martella WV 15’11.75 Laura Rutherglen WIL 15’9.75 TJ – Jasmin Wright WHE 36’6.5, Brooke Heiney TULE 34’6, Lindsey Kirschman ENT 34’2, Noelle Phares PAR 33’11.75, Betty Avalos LP 33’8.5, Jenna Salz CHI 33’6 HJ – Danielle Orsillo LP 5’2, Rachel Johnson PV 5’0, Katie Mendoza RV 5’0, Elisha Morrissey WV 5’0, Jenna Salz CHI 4’10, Emily Scuader CHI 4’8 PV – Katie Ford YRE 9’6, Ashley Martella WV 8’6, Cari Avist WV 8’0, Reina Pisano YRE 8’0, Casey Vader COR 7’6, Ashley Beaver RV 7’0 SP – Claire Miller SHA 42’2.5, Amanisha Murray CHI 37’4.75, Rachael Oney BigV 36’7.5, Katie Richardson YRE 36’2.5, LeAsia Jones ORO 35’7, Tara Gravison LP 34’5 DT – Katie Richardson YRE 152’0, Amanisha Murray CHI 121’5, Gabi Spaulding SHA 120’0, Rebecca Duerr CHI 112’3, Jennifer Deegan WEED 103’10, Rachael Oney BigV 99’5

 

2004 NSCIF Finals @ West Valley  May 28, 2004

BOYS

100 – Chris Fisher LAS 11.22(-3.4), Mason Webster LP 11.29, Jeff Paullison RB 11.64, J.D. Lane WV 11.82, Syna Eng YRE 11.83, Will Bennett ButV 12.29 200 – Mason Webster LP 22.54, Greg Hammer CHI 22.92, Brandon Delgado PAR 23.45, Robert Kirvin SHA 23.46, Syna Eng YRE 23.60, Dieter Salters FR 23.64 400 – Greg Hammer CHI 49.91, Brian Nelson SUT 50.33, Dieter Salters FR 50.51, Max Zavala CHI 51.91, Grant Thorkelson WV 51.93, Jeff Prentice DUR 52.04 800 – Robert Handley PAR 1:57.43, Patrick Cahill TRI 2:00.26, Jeremiah Lloyd FH 2:01.02, Eric Webster ENT 2:01.41, Nick Nelson SUT 2:02.75, Matt Gray BIGGS 2:05.01 1600 – Rudy Martinez SHA 4:29.50, Andrew Pierce ETNA 4:30.08, Tyson Teesdale FH 4:32.48, Pat Crowl WV 4:38.71, Ben Nicoara PAR 4:39.94, Aaron Guerrero LAS 4:55.00 3200 – Nathan Ogden PV 9:41.25, Jordan Fairley WV 9:45.01, Austin Fritzke MtSHA 9:49.57, Russell Carroll CHI 10:20.74 Victor Silva COR 10:25.93, Ben Nicoara PAR 10:46.94 110HH – Chris Stevens SHA 15.89 (-2.8), D.J. McCurdy COR 16.55, Brandon Courtney CHI 16.64, Chase Cory ENT 16.92, Andy Christensen WV 17.00, Braden Mitchell GRI 17.33 300IH – Nick Ramos WINT 39.83, Chris Stevens SHA 40.56, Kyle Degescher PAR 41.30, Eric Frazier BUR 42.00, Brandon Courtney CHI 42.05, Trevor Dooley YRE 42.99 4x100 RELAY – Paradise 43.79, West Valley 43.90, Shasta 44.47, Chico 44.55, Red Bluff 44.86, Las Plumas 45.19 4x400 RELAY – Paradise 3:24.69, Chico 3:26.15, West Valley 3:27.36, Red Bluff 3:31.21, Sutter 3:34.12, Enterprise 3:35.90 LJ – Chauncey Rampersant WHE 22’5.25, Robert Kirvin SHA 20’2.5, Syna Eng YRE 19’9.75, Grant Thorkelson WV 19’4.25, Hieu Ngo DUR 19’3.75, Will Bennett ButV 18’4 TJ – Robert Kirvin SHA 45’00.25, Chauncey Rampersant WHE 44’10, Michael Green EN 42’5.25, Tristan Grogan SHA 41’4.5, Jake Honsvick PIE 40’5, Calvin Gooch DUN 38’7.5 HJ – David Hoff SHA 6’4, Andrew Mero McCl 6’2, Braden Mitchell GRI 6’2, Troy Johns WV 6’2, Troy Carter CHI 6’2, Nick Dellaragione WV 6’0 PV – Dan Jones WV 12’6, Patrick Mendoza RV 12’6, Jared Heiney TL 11’6, Dominic Rocco WV 11’0, Nick Nelson SUT 10’6, Martin Garcia YRE 10’6 SP – Matt Jarvis SHA 56’5, Phillip Davis LP 51’2.5, Kyle Ravera CV 50’2.5, Joey Crummett SHA 49’5, Scott McMaster MOD 48’7.5, Chris Herringer PV 46’0.5 DT – Kyle Ravera CV 158’8, Phillip Davis LP 152’9, Davlin Hall WV 151’5, Robert Clark LAS 136’10, Josh Jarrell ENT 136’1, Scott McMaster MOD 130’3

GIRLS

100 – Erica Embry WHE 13.33 (-4.1), Natalie Phares PAR 13.37, Heather Hart SHA 13.65, Ashley Gosney CHE 13.69, Chanel Shiro LP 13.72, Chelsea Azevedo CHI 13.72 200 – Natalie Phares PAR 26.49, Kiara Reed CHI 26.76, Erica Embry WHE 27.13, Carly Verboom PrCh 27.41, Tiffany Harrison ENT 27.48, Heather Hart SHA 27.54 400 – Kiara Reed CHI 57.97, Nikki Wood YRE 59.14, Dianna McGlothlin PAR 60.22, Carly Verboom PrCh 60.57, Alex Wilbourn ENT 60.98, Tiffany Harrison ENT 61.79 800 – Lindsay Kirschman ENT 2:18.19, Janessa Hoppe ENT 2:22.22, Alanna Scheer ORL 2:29.05, Jennifer Scholtes PV 2:32.56, Tanya Bowers YRE 2:38.72, Angie Flores PORT 2:50.98 1600 – Lindsay Kirschman ENT 5:04.76, Hagen Atkins DUR 5:18.30, Julie Shaw AND 5:24.46, Cami Manwill PAR 5:25.71, Morgan Camy CHI 5:32.48, Jewel Butler BIGGS 5:41.64 3200 – Hannah Hodgkinson PV 11:09.75, Katie Fritzke MtSH 11:21.75, Julie Shaw AND 12:00.18, Danielle Robberson YRE 12:06.86, Katie Moravec PV 12:07.88, Amanda Sperling ORO 12:33.51 100HH – Jasmin Wright WHE 15.68 (-2.3), Noelle Phares PAR 15.69, Chelsea Azevedo CHI 16.19, Kristin Sullivan MERCY 17.55, Michaela Camos CHI 17.62, Kelley Chandler CHI 17.62 300LH – Noelle Phares PAR 44.97, Tamara Moores PAR 47.20, Chelsea Azevedo CHI 48.23, Natalie Robertson FH 49.51, Cari Snyder ORL 50.19, Alyson Alexander AND 50.44 4x100 RELAY – Chico 50.18, Enterprise 51.20, Yreka 51.80, Shasta 53.10, Las Plumas 53.41, Rio Vista 54.20 4x400 RELAY – *Paradise 3:59.27, Enterprise 4:01.64, Chico 4:10.61, West Valley 4:18.49, Yreka 4:18.54, Durham 4:28.03 LJ – Jasmin Wright WHE 16’4.25, Erica Embry WHE 15’6.75, Kristin Sullivan MERCY 15’3.75, Catlin Garrison PV 15’2.75, Ashley Martella WV 14’6.5, Maryn Anderson RV 14’3.75 TJ – Jasmin Wright WHE 36’7, Erica Embry WHE 35’3, Sarah Alonzo CHI 33’7.75, Suezy Altman YRE 33’2, Emily Mintz EN 32’9.75, Hailey Pena CHAMP 31’10.5 HJ – Sarah Alonzo CHI 5’2, Elisha Morrissey WV 5’0, Katie Batchelder PV 4’10, Rikky Forney COL 4’10, Katie Pendley YRE 4’10, Cami Manwill PAR 4’10 PV – Ashley Martella WV 9’3, Casey Vader COR 8’0, Rachael Andrew WV 7’6, Malia Johnson WV 7’6, Mey Saelee ENT 7’0, Arielle Dumas RV 7’0 SP – Michelle Parsons PV 36’0.5, Nicole Barbour PAR 35’9, Jennifer Deegan WEED 34’10.5, Saira Alverez CHI 34’3.5, Juanita Ruiz WMS 34’3, Brianne Kenyon CV 33’7.5 DT – Ruby Alvarado CHI 108’11, Kaley Brenner LAS 107’1,Stephanie Haslem ENT 105’3, Michelle Parsons PV 105’0, Jennifer Deegan WEED 103’5, Nicole Barbour PAR 102’9      

 

2005 NSCIF Finals @ West Valley    May 27, 2005

BOYS

100 – Chris Fisher LAS 11.03, Jimmy LaFevers WV 11.10, Renee Cuellar CHI 11.40, Rey Chavolla TULE 11.43, Shannon Shird LP 11.45, Enoch Steele MtSh 11.63 200 – Shannon Shird LP 21.85, Seth Mares CHI 22.53, Jimmy LaFevers WV 22.66, Renee Cuellar CHI 22.96, Brent McDowell GRI 23.41, Adam McKenzie BiVa 23.78 400 – Shannon Shird LP 47.92, Corey Arnold DUR 50.83, Max Zavala CHI 50.96, Jimmy Leonard WV 51.77, Jeff Prenctice DUR 52.27, Jason Jones MOD 53.46 800 – Matt Gray BIGGS 1:58.62, Brice Peters YRE 1:59.65, Andrew Taylor SHA 2:00.55, Nathan Rebol RB 2:01.51, Cody Higginson COR 2:03.55, Manuel Ventura LO 2:03.55 1600 – Austin Fritzke MtSh 4:21.93, Jordan Fairley WV 4:24.47, Eric Malain ENT 4:28.05 Robert Edsall CV 4:31.63, Ben Nicoara PAR 4:36.13, Manuel Ventura LO 4:38.41 3200 – Cesar Silva COR 9:41.30, Brent Handa FR 9:41.65, Jordan Fairley WV 9:55.43, Matt Baker WV 9:59.85, Angel Ventura LO 10:32.41, David Short SHA 10:56.69 110HH – Sam Glusman CHI 15.00, Josh McOmber WV 15.02, Trent Simmons WV 15.57, Corey Chase ENT 15.85, Trevor Ditzler ENT 15.87, Nick Linfoot HapCmp 15.88 300IH – Nick Ramos WINT 39.80, Corey Chase ENT 40.77, Jordan Brown TRI 40.97, Brandon Courtney CHI 41.15, Trevor Dooley YRE 41.23, Josh McOmber WV 41.93 4x100 RELAY – West Valley 42.91, Chico 43.07, Durham 43.91, Enterprise 43.96, Pleasant Valley 45.50, Pierce 46.04 4x400 RELAY – Chico 3:25.39, West Valley 3:28.17, Enterprise 3:31.15, Winters 3:31.96, Red Bluff 3:32.06, Durham 3:32.75 LJ – Hieu Ngo DUR 21’9.25, Bobby Childs ENT 20’11, Kyle Hastings FH 20’9.75, Ty Houghton ENT 20’4.75, Will Sinnott YRE 20’3.5, Brent McDowell GRI 19’11.75 TJ – Reggie Thomas RV 42’4, Jacob Jarvie BiVa 42’0, Brent McDowell GRI 42’0, Kao Saelee ENT 40’10, Bobby Childs ENT 40’4, Matt Olson ENT 39’2.75 HJ – Nick Dellaragione WV 6’4, Alex Haver RB 6’4, Justin Ellar YRE 6’0, Trent Simmons WV 6’0, Troy Johns WV 5’10, Levi Alverez LO 5’10 PV – Patrick Mendoza RV 13’6, Jared Heiney TL 13’0, Andy Christensen WV 12’6, Juan Rodriguez COR 12’0, Eric Gasser TL 11’6, Brian Kleinkopf YRE 11’6 SP – Kyle Ravera CV 56’7.5, Joey Crummett SHA 53’6.25, Davlin Hall WV 52’6, Brett Henderson COR 50’3.25, Malcolm Carr CV 46’9.25, Robb Houser DUR 45’1.75 DT – Davlin Hall WV 167’8, Kyle Ravera CV 161’3, Joey Crummett SHA 150’10, Brett Henderson COR 148’10, Jake Fuller WV 148’2, Adam Doelker FH 144’8

GIRLS

100 – Chantal Vanderbuilt WILL 12.52, Lindsey Witteman PAR 12.78, Erica Embry WHE 12.81, Alyssa Christensen WV 12.96, Vanessa Zuniga WMS 13.32, Erica Blockman MtSh 13.39 200 – Chantal Vanderbuilt WILL 25.87, Erica Embry WHE 26.84, Lindsey Witteman PAR 26.85, Heather Egan PV 27.30, Carly Verboom PRCH 27.31, Vanessa Zuniga WMS 27.72 400 – Kiara Reed CHI 58.47, Hope Weikert YRE 59.55, Carly Verboom PRCH 59.57, Katie Brandt ORO 59.70, Tali Irvin LAS 61.87, Sarah Ellis DUR 62.18 800 – Lindsey Kirschman ENT 2:20.04, Tanya Bower YRE 2:24.81, Stephanie Frescas ENT 2:29.75, Natalie Cooley WINT 2:33.20, Jennifer Joyce MOD 2:34.95, Jamie Waldorf DUR 2:35.17 1600 – Natalie Sojka MtSh 5:09.80, Julie Shaw AND 5:13.64, Natalie Hickman PV 5:15.13, Hagen Atkins DUR 5:16.98, Lindsey Kirschman ENT 5:20.69, Carly Harris CHI 5:27.99 3200 – Hannah Hodgkinson PV 11:20.03, Hannah Dillard CHI 11:30.01, Amanda Barber ENT 11:49.66, Katie Fritzke MtSh 12:10.74, Brittany Riley LAS 12:32.04, Annie Prentice DUR 13:13.59 100HH – *Chelsea Azevedo CHI 14.76, Diana McGlothlin PAR 16.33, Ashley Buxton LO 16.64, Sondra Blockman MtSh 16.65, Michaela Campos CHI 16.67, Emese Grek SHA 16.68 300LH – Chelsea Azevedo CHI 45.17, Alyssa Christensen WV 45.48, Diana McGlothlin PAR 47.15, Tamara Moores PAR 47.20, Hagen Atkins DUR 48.13, Emese Grek SHA 48.36 4x100 RELAY – Chico 50.19, West Valley 51.98, Paradise 53.24, Mt. Shasta 53.45, Oroville 53.80, Wheatland 53.89 4x400 RELAY – Chico 4:03.99, Enterprise 4:10.89, Paradise 4:10.93, Yreka 4:15.35, West Valley 4:18.10, Durham 4:18.56 LJ – Erica Embry WHE 16’6.25, Kayla Naron CHI 16’5.75, Amy Deitrich MtSh 15’1, Maryn Anderson RV 14’11.5, Andrea Lee PAR 14’11, Vanessa Zuniga WMS 14’10 TJ – Erica Embry WHE 35’2.25, Andrea Lee PAR 34’6.75, Ashley Britton TRI 33’11.5, Jone’a Tyree WHE 33’3.25, Emese Grek SHA 33’3.25, Kayla Naron CHI 32’11 HJ – Sarah Alonzo CHI 5’0, Tabytha Wampler WV 5’0, Rikki Forney COL 5’0, Nichole Berzansky ORO 4’10, Anna Leal YRE 4’8, Cami Manwill PAR 4’6 PV – Sabrina Donahoo YRE 8’0, Saba Mohsin YRE 7’6, Meuy Saelee ENT 7’6, Arielle Duman RV 7’0, Jessie Bailey WV 7’0, Jackie Harris BURN 6’6 SP – Saira Alvarez CHI 37’11, Ashley Turner WV 37’2.5, Brianna Kenyon CV 36’8, Nicole Barbour PAR 36’7.5, Jennifer Deegan WEED 35’0.5, Michelle Parsons PV 34’8 DT – Nicole Barbour PAR 120’7, Saira Alvarez CHI 115’10, Jennifer Deegan WEED 114’6, Brianna Kenyon CV 110’10, Kaley Brenner LAS 108’10, Holly Lohse HAMT 99’0  

 

2006 NSCIF Finals @ West Valley  May 26, 2006

BOYS

100 – Jimmy LaFevers WV 11.70, Tony Bolar PV 12.04, Danny Lueng LAS 12.05, Nick Evans WV 12.05, Darius Ray SUT 12.09, Ty Houghton ENT 12.11 200 – Jimmy LaFevers WV 23.71, Corey Arnold DUR 23.79, Nick Evans WV 24.10, Tony Bolar PV 24.15, Oscar Medina PIER 25.34, Jon Carey LP 25.43 400 – Corey Arnold DUR 50.55, Max Zavala CHI 50.81, Benjamin Gray WHE 52.38, Adam Harmon PAR 52.68, Jake Kyle FR 52.92, Jacob Jarvie BigV 55.44 800 – Brice Peters YRE 2:00.77, Cesar Silva COR 2:00.84, Zach Schlichting YRE 2:00.85, Asa Robinson RB 2:02.75, Matt Sojka MtSh 2:06.93, Mat Catalan WINT 2:09.06 1600 – Cesar Silva COR 4:27.13, Eric Malain ENT 4:28.17, Jon Hanna WV 4:28.30, Tyson Teesdale FOHL 4:36.91, Angel Ventura LO 4:43.45, Andrew Milne REDA 4:46.94 3200 – Austin Fritzke MtSh 9:28.09, Brent Handa FR 9:36.60, Cesar Silva COR 9:51.14, Eric Malain ENT 10:01.87, Nick Rebol RB 10:04.05, Angel Ventura LO 10:04.91 110HH – Sam Glusman CHI 14.85, Josh McOmber WV 15.11, Nick Linfoot HCHS 16.57, Tyler Dunbar FOHL 16.84, Darem Morency PRCH 16.98, Jesse Burns LP 17.26 300IH – Sam Glusman CHI 39.02, Josh McOmber WV 39.57, Robert Nagle DUR 42.73, Jake Kyle FR 43.22, Greg Handley PAR 43.92, Darem Morency PRCH 44.08 4x100 RELAY – West Valley 42.89, Foothill 44.03, Durham 44.24, Pleasant Valley 44.42, Gridley 44.65, Sutter 45.49 4x400 RELAY – Chico 3:25.56, Durham 3:27.59, West Valley 3:28.06, Paradise 3:31.11, Red Bluff 3:36.47, Hamilton City 3:47.16 LJ – Bobby Childs ENT 21’10.75, Ty Houghton ENT 21’0, Chad Dunlap AND 20’11.75, Andrew Cunningham TRIN 20’11.5, Hector Jimenez TULE 20’9, Jacob Jarvie BIVA 20’0.5 TJ – Nolan Telles FOHL 42’8.5, Bobby Childs ENT 42’3.25, Tim Worley ENT 42’1, Jacob Jarvie BIVA 41’9.5, Talor Fulfer BIVA 41’1.75, Lyle Nelson CHI 40’6 HJ – Trent Simmons WV 6’2, Alex Haver RB 6’0, Talor Fulfer BIVA 6’0, Travis Herrenkohl ENT 5’8, Alex Read WV 5’8, Brandon Banwell PAR 5’8 PV – Ethan Ostrom WV 12’0, Justin Thompson YRE 12’0, Thomas Mathis WHE 11’6, Jared Johnson COR 11’6, Ryan Pyles YRE 11’0, Kevin Jones TULE 10’6 SP – Adam Fissori COR 51’0, Robb Houser DUR 50’11.5, Jesten Brenner LAS 50’9.25, Adam Doelker FOHL 49’2.5, Josh Carlson WILL 47’11, Andrew Larue ENT 47’6 DT – Jake Fuller WV 162’2, Deven Martinez PAR 158’3, Jesten Brenner LAS 146’6, Adam Fissori COR 144’10, Adam Doelker FOHL 144’0, Dallas Smith FOHL 137’8

GIRLS

100 – Chantal Vanderbilt WILL 13.55, Amanda Oliva WV 13.66, Sam Moose RB 13.71, Carly Verboom PRCH 13.77, Anne Lundberg ORO 13.81, Lindsey Witteman PAR 13.88 200 – Lindsey Witteman PAR 27.25, Sam Moose RB 27.29, Katie Brandt ORO 27.92, Anne Lundberg ORO 28.08, Amy Dtrick MtSh 28.67, Grace Jones UP 29.12 400 – Kiara Reed CHI 59.00, Katie Brandt ORO 61.33, Sarah Ellis DUR 63.27, Franchesca Lacebal LP 63.38, Larysa Britton MtSh 64.13, Kayla Kasser SHA 64.58 800 – *Lindsey Kirschman ENT 2:16.48, Natalie Hickman PV 2:23.67, Katie Jungwirth WV 2:@5.17, Natalie Sojka MtSh 2:25.49, Anna Eicholtz RB 2:26.21, Lynette Garringer LAS 2:27.48 1600 – Lindsey Kirschman ENT 5:09.04, Michelle Johnson WV 5:14.21, Hagen Atkins DUR 5:18.81, Natalie Hickman PV 5:21.17, Cynthia Laicona MtSh 5:33.33, Amanda Sperling ORO 5:35.76 3200 – Michelle Johnson WV 11:28.57, Hannah Dillard CHI 11:33.73, Joanna Johnson CHI 11:39.36, Hannah Hodgkinson PV 11:47.68, Katie Fritzke MtSh 11:50.76, Lizzy Gruber REDA 11:53.84 100HH – Alyssa Christensen WV 16.11, Sondra Blockman MtSh 16.78, Lauren Yehle WINT 17.07, Stephanie Alward WV 17.26, Emese Grek SHA 17.42, Nathalie Cuellar CHI 17.49 300LH – Alyssa Christensen WV 47.27, Hagen Atkins DUR 47.50, Brittany O’Regan CHI 48.77, Emese Grek SHA 50.05, Lauren Yehle WINT 50.71, Jamie Diprima FOHL 51.38 4x100 RELAY – West Valley 50.69, Chico 51.34, Wheatland 52.66, Foothill 53.05, Oroville 53.09, Mt. Shasta 53.52 4x400 RELAY – West Valley 4:09.74, Chico 4:11.00, Enterprise 4:12.85, Red Bluff 4:15.33, Durham 4:17.72, Shasta 4:19.53 LJ – Tina Rieck SHA 16’10.5, Kayla Naron CHI 15’8.5, Sarah Nichols GRI 15’6.25, Carly Verboom PRCH 15’5.75, Taylor Morrissey SHA 15’1.25, Taylor Samuels WV 14’10.75 TJ – Ashley Britton TRI 35’7.5, Emese Grek SHA 35’5.75, Shaza’kia Poe-Lyde WHE 34’2.5, Rachelle Russell WV 33’0.25, Tina Rieck SHA 32’7.5, Taylor Samuels WV 32’2 HJ – Sarah Alonzo CHI 5’2, Tabytha Wampler WV 5’0, Brittany Mally WV 4’10, Michaela Campos CHI 4’10, Ashley Britton TRI 4’10, Nichole Barry WV 4’10, Claire Payne SHA 4’10 PV – Sabrina Donahoo YRE 9’0, Saba Mohsin YRE 8’6, Kora Kibbee CHI 8’6, Kaitlyn Friedel RV 8’0, Kelly Baker ENT 7’6, Meuy Saelee ENT 7’6 SP – Jennifer Deegan WEED 37’5, Stephanie Haslam ENT 36’9, Michelle Parsons PV 35’1, Erika Jorgensen COR 33’10, Ashley Turner WV 33’9, Kia Rohwer AND 33’0 DT – Holly Lohse HC 116’1, Jennifer Deegan WEED 115’9, Becky Unger WV 107’9, Heather Anderson YRE 105’2, Michelle Parsons PV 104’4, Ashley Turner WV 98’3

 

2007 NSCIF Finals @ West Valley   May 25, 2007

BOYS

100 – Darius Ray SUT 11.02, Cameron Thompson ORO 11.13, Ian Murphy MRCY 11.30, Rene Cuellar CHI 11.31, Martin Harrison ENT 11.32, Royce Autry MtSh 11.36 200 – Cory Arnold DUR 22.33, Rene Cuellar CHI 22.70, Ian Murphy MRCY 22.75, Darius Ray SUT 22.81, Martin Harrison ENT 22.97, Royce Autry MtSh 23.28 400 – Cory Arnold DUR 49.26, Manual Rollins RB 51.52, Ben Bradshaw WV 51.71, Benji Gray WHE 52.27, Kurt Schneider FR 53.01, Matt Sloggy CHI 53.39 800 – Anthony Williams ENT 1:58.65, Phil Graber CHI 2:02.01, Zeke Bates SHA 2:02.10, TJ Johnson WINT 2:04.17, Ruben Rivera RV 2:04.77, Matt McRae ENT 2:05.11 1600 – Nick Rebol RB 4:24.16, Eric Malain ENT 4:35.05, Tanner Hickman PV 4:38.07, Chad Millard PV 4:40.49, Wesley Newman PRCH 4:52.21, Trevor Siperek WV 4:52.26 3200 – Brent Handa FR 9:36.86, Ryan Fairley WV 9:59.83, Trevor Siperek WV 10:03.84, Zack Kaylor ENT 10:05.85, Ryan Ghelfi REDA 10:08.94, Tom Walker CHI 10:26.36 110HH – *Josh McOmber WV 14.30, Evan Housley ENT 15.71, Eric Cary CV 15.93, Ryan Brannon COR 16.30, Daniel Alberti EN 16.50, Matthew Catalan WINT 16.76 300IH – *Josh McOmber WV 38.25, Cameron Thompson ORO 39.47, Evan Housley ENT 40.79, Brock Fowler ENT 41.20, Joel Dumore WV 42.61, Matthew Catalan WINT 42.74 4x100 RELAY – Enterprise 43.14, Chico 43.62, Las Plumas 44.43, West Valley 44.69, Tulelake 48.13 4x400 RELAY – Chico 3:26.90, Durham 3:28.70, Foothill 3:29.64, West Valley 3:29.75, Enterprise 3:29.77, Red Bluff 3:29.86 LJ – Ty Houghton ENT 22’3.25, Chad Dunlap AND 22’0.75, Mike Canalin WHE 21’5.75, Michael Barber PIE 21’2.5, Sam Finch FOHL 20’10.5, Andrew Cunningham TRI 20’9.5 TJ – Thomas Pickering FOHL 43’5, Anthony Carter PV 41’10.75, Travis Martin PV 41’5.75, Mike Canalin WHE 41’4, Ryan Brannon COR 41’4, Michael Barber PIER 41’1 HJ – Skylar Schneider ETNA 6’8, Mark Snider FOHL 6’6, Talor Fulfer BigV 6’4, Thomas Pickering FOHL 6’2, Eric Cary CV 6’2, Cody McNamara AND 6’2 PV – Ethan Ostrom WV 14’0, Jacob Brannon COR 12’6, Justin Hymas TRI 12’6, Ryan Pyles YRE 12’6, Thomas Mathis WHE 12’0, Zach Bentz COR 12’0, Nick Tingey RV 12’0 SP – Jason Wacker SHA 53’5, Jon Boyko-Pack LP 49’0.75, Marcus Sannadon RB 48’4.75, Jake Fuller WV 46’11.25, Andy Miller WV 45’8.5, Jeff Williams WEED 44’1 DT – *Jake Fuller WV 182’7, Jason Wacker SHA 158’0, Deven Martinez PAR 157’3, Cody Jenkins SHA 145’11, Jeff Janulewicz CV 141’2, Randy Huff GRI 128’0

GIRLS

100 – Lindsay Witteman PAR 12.81, Samantha Moose RB 12.90, Kat Soudan LP 13.01, Anne Lundberg ORO 13.02, Rachelle Russell WV 13.11 200 – Kiara Reed CHI 25.65, Lindsay Witteman PAR 25.71, Samantha Moose RB 26.50, Anne Lundberg ORO 26.62, Mackinzie Dillon YRE 27.28, Morgan Moran ETNA 27.92 400 – Kiara Reed CHI 57.25, Angelica Cahee LP 58.77, Katie Brandt ORO 60.71, Cassie DeBonis WV 61.51, Janae Prentice DUR 61.86, Alicia Fanning TULE 63.71 800 – Anna Eicholtz RB 2:18.84, Maggie Strong MtSh 2:22.92, Hagen Atkins DUR 2:23.29, Katie Jungwirth WV 2:23.86, Carrie Turner YRE 2:27.10, Jen Suther FOHL 2:29.52 1600 – Michelle Johnson WV 5:08.06, Hannah Dillard CHI 5:12.62, Natalie Sojka MtSh 5:15.14, Lizzy Gruber REDA 5:20.41, Paige Henker CHI 5:22.25, Bethany Rasmussen ACA 5:26.31 3200 – Hannah Dillard CHI 11:11.06, Michelle Johnson WV 11:25.38, Lizzy Gruber REDA 11:34.12, Hannah Soza-Hodgkinson PV 11:39.25, Katie Fritzke MtSh 11:56.09, Leigh-Ann Krantz SHA 12:17.04 100HH – *Alyssa Christensen WV 14.66, Alisha Thompson ENT 15.89, Sarah Nichols GRI 16.42, Michaela Campos CHI 16.55, Lauren Yehle WINT 16.59, Katelyn Harris TULE 17.37 300LH – Alyssa Christensen WV 44.99, Sarah Nichols GRI 46.75, Stephanie Alward WV 46.85, Courtney Jansen RB 49.54, Hagen Atkins DUR 50.39, Tracy Hebrew MRCY 51.84 4x100 RELAY – West Valley 49.49, Las Plumas 49.61, Chico 50.95, Red Bluff 51.99, Mt.Shasta 52.39, Oroville 52.39 4x400 RELAY – West Valley 4:06.14, Red Bluff 4:07.77, Yreka 4:09.87, Chico 4:12.00, Las Plumas 4:12.95, Durham 4:20.89 LJ – Kasey Barnett CHI 16’10, Sarah Nichols GRI 16’6, Katie Brandt ORO 16’5, Kayla Naron CHI 15’10, Alisha Thompson ENT 15’8.5, Carrie Turner YRE 15’4.25 TJ – Rachelle Russell WV 34’7.5, Carrie Turner YRE 33’7.5, Megan Zanin SHA 33’1, Taylor Samuels WV 32’2.5, Angela Ohland SUT 31’4, Brooke O’Neill SUT 30’9 HJ – Nichole Barry WV 5’2, Karle Fitzhugh SHA 5’0, Kat Soudan LP 4’10, Jasmine Mally WV 4’8/Maryn Anderson RV 4’8 PV – Sabrina Donahoo YRE 9’6, Gina Davis YRE 9’0, Sarah Loogman ETNA 9’0, Saba Mohsin YRE 8’0, Kaitlyn Freidel RV 8’0, Jessie Bailey WV 8’0 SP – Cheryl Ridge ORO 36’9.5, Jamie Jin ENT 36’7.25, Jazmin Porter SHA 34’9.5, Hannah Royall PV 34’7.25, Ashley Turner WV 34’5.25, Shawna Christensen PV 32’9.75 DT – Becky Unger WV 127’10, Ashley Turner WV 127’0, Toni Bright FOHL 115’2, Amanda Zempel ENT 104’2, Jenna Lovitt YRE 102’2, Mandy Hull BUR 83’0

 

2008 NSCIF Finals @ West Valley   May 23, 2008

BOYS

100 – Darius Ray SUT 10.80, Cole Johnston FOHL 10.82, Royce Autry MtSh 11.19, Colton Silveria CV 11.22, Billy Cochran CV 11.28, Rey Chavolla TULE 11.33 200 – Darius Ray SUT 22.24, Skylar Schneider ETNA 23.20, Ben Dressel CV 23.28, Peter Roman SHA 23.32, Ray Chavolla TULE 23.45, Shane Hunsaker BiVa 24.99 400 – Zach Stoner YRE 49.36, Tim Pullen PAR 50.29, Richie Storey LP 51.44, Steven McKeever DUR 51.89, Shane Hunsaker BiVa 52.46, Kevin Kistner RIOV 52.79 800 – Dan Parker CHI 1:58.20, Ben Bradshaw WV 1:59.79, Terrence Johnson WINT 2:00.91, Adam Roth CHI 2:01.26, Mat Collins RB 2:01.62, Zack Kaylor ENT 2:02.90 1600 – Domenic D’Aquisto ENT 4:21.38, Scott Minor HAY 4:39.57, Riki Lucero WINT 4:41.22 3200 – Domenic D’Aquisto ENT 9:44.65, Trevor Siperek WV 9:51.61, Henry Naas CHI 10:01.12, Scott Minor HAY 10:07.46, Ramon Rubio MtSh 10:09.63, Grant Reed PAR 10:13.77 110HH – Eric Cary CV 15.02, Joel Dumore WV 15.68, Jacob Brannon COR 15.86, Zack Boyd TULE 15.86, Eli Copsey FOHL 16.12, Ryan Hofstrand WINT 16.23 300IH – Shane Wilson CV 40.04, Anthony Williams ENT 40.23, Zack Boyd TULE 41.04, Cody Shafer WINT 41.61, Cody Pastorino WILL 42.72, James Williams ENT 43.23 4x100 RELAY – Foothill 43.54, Central Valley 44.12, West Valley 44.19, Sutter 44.32, Mt.Shasta 44.40, Rio Vista 44.60 4x400 RELAY – Chico 3:25.38, Red Bluff 3:25.85, West Valley 3:26.08, Yreka 3:29.61, Enterprise 3:32.97, Winters 3:35.82 LJ – Florian Gaul WV 21’0, Colter Hedden RB 20’8.75, Michael Barber PIR 20’6.5, Mike Canalin WHE 20’6.5, Anthony Halbersma SHA 20’5, Chase Taylor ENT 20’5 TJ – Jovon Cunningham ENT 45’6.25, James Williams ENT 43’11.5, Michael Barber PIE 43’1, Anthony Carter PV 42’9.5, Mike Canalin WHE 42’3.5, Jason STrickler FOHL 41’3.25 HJ – Eric Cary CV 6’4, Skylar Schneider ETNA 6’4, Eli Copsey FOHL 6’2, Marcus Bradford LP 6’2, Jesse Hatcher WV 6’0, Russel Rabut CHI 5’10 PV – Florian Gaul WV 15’2, Ethan Ostrom WV 15’2, Jacob Brannon COR 13’6, Nick Tingey RIOV 12’6, Dane Turner SUT 12’6, Tim Hugi WHE 12’0 SP – Jon Pack LP 54’4, Jason Wacker SHA 53’10.5, Nathan Lambert LP 46’9.5, Justin Hassel RB 46’8.5, Ryan Gates PAR 46’8, Shane Zink ENT 45’10.25 DT – Jon Pack LP 157’9, Jason Wacker SHA 149’1, Andy Miller WV 145’2, Derek Nichols AND 144’4, Cody Schumacher CHI 133’6, Steven Jones WV 120’11

GIRLS

100 – Amanda Oliva WV 12.80, Alyssa Dixon-Word LP 12.86, Danielle Beardsley COR 12.88, Lindsay Witteman PAR 13.06, Tori Hibsch WLMS 13.20, Dominique Sullivan RIOV 13.63 200 – Danielle Beardsley COR 26.22, Amanda Menschel WHE 26.37, Anne Lundberg ORO 26.53, Angelica Cahee LP 26.59, Lindsay Witteman PAR 26.64, Amanda Oliva WV 27.66 400 – Jessica Carpenter WHE 58.59, Angelica Caheee LP 58.65, Cassie DeBonis WV 60.28, Julia Dunbar PV 61.85, Janae Prentice DUR 62.38, Brianna O’Leary UNPR 63.12 800 – Erynn Rebol RB 2:17.05, Sarah Brandt ORO 2:17.88, Lauren Galligan BQHS 2:23.77, Dalanne Bartlett ENT 2:23.78, Katie Jungwirth WV 2:24.18, Maggie Strong MtSh 2:24.86 1600 – Michelle Johnson WV 5:12.30, Corissa Storms WV 5:17.54, Tiffany Heflin LAS 5:18.38, Paige Henker CHI 5:25.63, Bethany Rasmussen ACA 5:27.92, Sarah Maron UNPR 5:31.14 3200 – Michelle Johnson WV 11:28.84, Michelle Johnson CHI 11:30.68, Lizzy Gruber REDA 11:43.93, Corissa Storms WV 11:54.41, Julia Walker FOHL 11:58.40, Tiffany Heflin LAS 12:10.25 100HH – Cynthia Kinnamont LP 16.22, Alisha Thompson ENT 16.28, Emily Loogman ETNA 17.05, Sarah Nichols GRI 17.16, Nichole Barry WV 17.42, Samantha Courtain PV 17.48 300LH – Sarah Nichols GRI 46.51, Kelli Stanley RB 46.94, Cynthia Kinnamont LP 47.35, Nichol Barry WV 48.49, Heather Waldorf DUR 49.72, Samantha Courtain PV 50.83 4x100 RELAY – West Valley 49.90, Pleasant Valley 50.75, Wheatland 50.96 Chico 52.27, Enterprise 53.04, Etna 53.23 4x400 RELAY – Oroville 4:02.09, Las Plumas 4:05.83, Red Bluff 4:06.15, West Valley 4:06.19, Pleasant Valley 4:13.47, University Prep 4:19.17 LJ – Sarah Nichols GRI 17’7.5, Katie Brandt ORO 17’4.5, Kasey Barnett CHI 16’9.25, Kelli Stanley RB 16’4.75, Taylor Samuels WV 15’11, Cassidy Hanson UNPR 15’2.25 TJ – Katie Brandt ORO 35’3.5, Kasey Barnett CHI 34’4.75, Taylor Samuels WV 34’4.25, Brooke O’Neil SUT 33’4.25, Taylor Morrissey SHA 33’0.5, Carrie Turner YRE 32’7.75 HJ – Bre Mackie CV 5’2, Nichole Barry WV 5’0, Karle Fitzhugh SHA 5’0, Alexandra Murray PV 4’10, Cassie DeBonis WV 4’10, Morgan Moran ETNA 4’10 PV – Kelsey Moynahan ENT 9’6, Amber Hall ENT 9’0, Nai Saelee ENT 8’6, Misty Jensen WV 8’0, Mallory Vader OR 7’6, Kaitlyn Freidel RIOV 7’6 SP – Jazmin Porter SHA 39’11, Cheryl Ridge ORO 36’0.75, Jamie Jin ENT 34’10.75, Jasmine Mally WV 33’7.75, Katie Anstead WINT 32’10.75, Abby Martinez FR 32’2.75 DT – Jazmin Porter SHA 124’2, Ashley Turner WV 120’0, Toni Bright FOHL 117’10, Jamie Jin ENT 104’4, Amanda Zempel ENT 100’4, Amanda Cowan HERL 96’10

 

2009 NSCIF Finals @ West Valley   May 29, 2009

BOYS

100 – Colton Silveria CV 11.02, Marcial Lawson FOHL 11.05, Peter Roman SHA 11.39, Nick Sloggy CHI 11.48, Derick Seward WHE 11.51, Spencer Greenbank TULE 11.68 200 – Colton Silveria CV 22.46, Derick Seward WHE 22.65, Daniel Hodge DUR 22.98, Peter Roman SHA 22.99, Ben Dressel CV 23.05, Victor Timmons AND 23.20 400 – Tim Pullen PAR 49.97, Daniel Hodge DUR 50.33, Colter Hedden RB 51.00, Ben Dressel CV 51.70, Jake Morales WV 52.04, Shane Hunsaker BiVa 52.40 800 – Daniel Parker CHI 1:56.90, Kevin Jorgensen YRE 1:59.85, Jordan Wright ORO 2:01.91, Kyle Fales DUR 2:02.55, Jose Torres COR 2:03.65, Phillip Graber CHI 2:04.86 1600 – Zack Kaylor ENT 4:24.69, Kevin Jorgensen YRE 4:28.94, Devin Shoop RB 4:36.02, Kyle Nichols WINT 4:41.77, Marc Steiner PV 4:43.01, James Cahill TRI 4:46.62 3200 – Zack Kaylor ENT 9:53.46, Dustin Gibbs PV 10:00.70, Grant Reed PAR 10:01.78, Daniel Johnson UNPR 10:13.62 110HH – Joel Dumore WV 15.09, Zack Boyd TULE 15.45, Corrie Emmons CHI 15.68, Kayhan Karatekeli CHI 15.80, Eli Copsey FOHL 15.82, Ryan Hofstrand WINT 16.11 300IH – Joel Dumore WV 39.71, Corrie Emmons CHI 39.88, Anthony Williams ENT 39.95, Zack Boyd TULE 40.41, Cody Shafer WINT 40.98, Eli Copsey FOHL 41.38 4x100 RELAY – Central Valley 43.13, Shasta 43.52, West Valley 43.88, Chico 44.00, Wheatland 44.44, Foothill 44.64 4x400 RELAY – Enterprise 3:24.85, West Valley 3:25.47, Red Bluff 3:27.44, Durham 3:28.36, Chico 3:28.42, Paradise 3:32.67 LJ – Darren Lee LAS 22’3, James Williams ENT 21’9, Colter Hedden RB 21’5.75, Spencer Greenbank TULE 20’9.25, Peter Roman SHA 20’8.25, Ty Nichols GRI 21’1.25 TJ – James Williams ENT 46’4, Jordan McDaniel CHI 42’11.25, Jovon Cunningham ENT 42’8, Jeremy Carter PV 42’4, Tyler Low WV 41’6.75, Riki Lucero WINT 40’6.75 HJ – Russell Rabut CHI 6’6, Eli Copsey FOHL 6’6, Robert Schatz RB 6’0, Ryan Hicks ETNA 5’10 PV – Dane Turner SUT 14’0, Mario Gomez WHE 12’3, David Bigelow YRE 12’3, Jacob Hymas TRI 11’3, Chris Watanabe TRI 11’3, Mitchell Engrasser ENT 10’9 SP – Justin Hassel RB 52’0, Dallas Wilson CV 49’3.75, Chase Taylor ENT 48’6.5, Nick Lakey FR 47’9.5, Zach Miller WV 47’5.5, George Romero LP 47’4 DT – Derek Nichols AND 170’0, Taylor Lamott CHI 143’3, Ryan Gates PAR 142’2, Dallas Wilson CV 137’5, Mark Lotakoon RB 135’8, Alfonso Flores PIE 125’0

GIRLS

100 – Amanda Oliva WV 12.79, Gabrielle Finley PV 12.99, Dalanne Bartlett ENT 13.00, Miya Wilson WHE 13.08, Teryn Mathews GRI 13.43, Jordan Conner CV 13.53 200 – Dalanne Bartlett ENT 26.27, Amanda Oliva WV 26.34, Amanda Menschel WHE 26.73, Gabrielle Finley PV 26.98, Christina Korcek YRE 27.38, Dominique Sullivan RIOV 28.34 400 – Kody Atkins CHI 57.70, Cassie DeBonis WV 60.89, Angelica Cahee LP 61.89, Corinne Hinkle WV 62.51, Janae Prentice DUR 63.01, Kayla Gressel LYTN 64.70 800 – Kody Atkins CHI 2:18.37, Erynn Rebol RB 2:19.43, Sarah Brandt ORO 2:22.86, Jessica Carpenter WHE 2:25.42, Lauren Galligan UNPR 2:26.69, Emily Loogman ETNA 2:28.19 1600 – Michelle Johnson WV 5:13.02, Tiffany Heflin LAS 5:18.50, Morgan Schell DUR 5:33.48, Stephanie Rasmussen ACA 5:36.98, Sarah Maron UNPR 5:42.50, Kerstin Bree MtSh 5:57.32 3200 – Corissa Storms WV 11:32.03, Michelle Johnson WV 11:43.69, Julia Walker FOHL 11:44.50, Tiffany Heflin LAS 11:46.40, Leah Arreguin CHI 12:04.72, Jilinda Franklin ETNA 12:35.62 100HH – Amanda Menschel WHE 16.21, Taylor Lambert WV 16.26, Emily Loogman ETNA 16.81, Carolyn Kurnizki CHI 17.18, Sheena Ruggirello GRI 17.92, Amber Hall ENT 17.95 300LH – Taylor Lambert WV 46.82, Heather Waldorf DUR 48.12, Olivia Fleming WILL 49.28, Sheena Ruggierello GRI 49.79, Nicole Schaller FOHL 49.98, Teri Szczepanek ETNA 51.09 4x100 RELAY – West Valley 49.82, Wheatland 50.54, Chico 51.18, Pleasant Valley 51.52, Shasta 51.94, Dunsmuir 58.21 4x400 RELAY – West Valley 4:06.58, Red Bluff 4:10.05, Chico 4:13.45, Wheatland 4:14.93, Durham 4:17.28, University Prep 4:20.28 LJ – Kasey Barnett CHI 17’3, Carrie Turner YRE 16’5, Angelica Cahee LP 16’4.5, Andrea Owen HERL 15’8.75, Megan Dougherty BURN 15’4, Teryn Mathews GRI 15’3.5 TJ – Kasey Barnett CHI 35’10.25, Carrie Turner YRE 33’8.75, Arin Cahee LP 33’0.75, Amber Hall ENT 33’0.25, Teryn Mathews GRI 32’7.75, Megan Dougherty BURN 32’4 HJ – Bre Mackie CV 5’4, Cassie DeBonis WV 5’2, Meagan Cochran CHI 5’0, Kayla Gressel LYTN 4’10, Angelica Cahee LP 4’10, Daniela Dumitras LIOK 4’10 PV – Sarah Loogman ETNA 10’0, Kelsey Moynahan ENT 9’6, Kelsey Robberson YRE 9’6, Caitlin Clark WV 9’6, Mattie Maloney COR 9’6, Kayla Calvert WHE 9’0 SP – Jazmin Porter SHA 37’7.5, Amber Hall ENT 35’4.75, Paige Adkins WV 33’11.25, Catrena Marcum ORO 32’6, Annaleisa Nadig ETNA 31’4.25, Katie Anstead WINT 31’3.75 DT – Jazmin Porter SHA 114’10, Ashley Carlton BURN 105’2, Samantha Magneson LP 100’8, Chloe Bartel CHI 98’8, Paige Adkins WV 96’9, Theresa Kessler DUNS 93’5

   

2010 NSCIF Finals @ West Valley   May 28, 2010

BOYS

100 – Colton Silveria CV 10.90 (+0.0), Marcial Lawson FOHL 11.01, Derick Seward WHE 11.02, Jeffrey Foster RB 11.26, Benjamin Thomas LAS 11.34, Austin Herrick MtSh 11.36 200 – Marcial Lawson FOHL 22.09 (+0.6), Derick Seward WHE 22.29, Colton Silveria CV 22.51, Kaleb Allen LO 22.67, Ben Dressel CV 22.90, Austin Herrick MTSH 23.09 400 – Danile Hodge DUR 49.62, Kayle Fales DUR 50.04, Austin Lamkin ENT 50.95, Dillon Dow YRE 51.17, Shane Hunsaker BiVa 51.36, Alex Evanoff WINT 51.68 800 – Kevin Jorgensen YRE 1:57.04, Devin Shoop RB 2:00.80, Chas Burton CHI 2:01.70, Josh Patterson RIOV 2:01.83, Ryan O’Toole UNPR 2:02.38, Zech Deckert UNPR 2:12.30 1600 – Daniel Parker CHI 4:16.38, Domenic D’Acquisto ENT 4:17.94, Russel Brandt ORO 4:30.41, Scott Minor HAYF 4:33.49, Ryan Teesdale FOHL 4:37.59, James Cahill TRI 4:47.62 3200 – Zach Kaylor ENT 9:36.82, Tom Dowdin CHI 9:45.88, Scott Minor HAYF 9:56.21, Anthony Moore SHA 9:58.38, Forrest McBride WV 10:01.19, John Whelan ETNA 10:13.10 110HH – Anthony Williams ENT 14.63 (+1.2), Corrie Emmons CHI 15.14, Bryston Potillor ENT 15.22, Chase Shirley PORT 15.53, Taylor Hickson RB 15.62, Brad Memmott LAS 15.85 300IH – Anthony Williams ENT 38.80, D. Booth PV 39.61, Corrie Emmons CHI 39.76, Jason Weinrich CHI 40.38, Chase Shirley PORT 41.42, Chris Nichols WHE 41.76 4x100 RELAY – Foohill 43.66, Wheatland 43.87, Chico 44.14, Red Bluff 44.39, Orland 44.59, Burney 45.69 4x400 RELAY – Enterprise 3:22.81, Chico 3:23.32, Durham 3:23.96, Foothill 3:30.97, Red Bluff 3:31.01, Orland 3:36.73 LJ – James Williams ENT 22’1.25, Jovon Cunningham ENT 22’0, Nick Sloggy CHI 20’9, Taylor Hickson RB 20’6.75, Steven Warren WINT 20’2, Austin Herrick MtSh 20’1 TJ – *James Williams ENT 48’4.5, Jovon Cunningham ENT 47’11.25, Bryston Potillor ENT 43’2, Todd August ENT 42’7, Javone Bradford ORL 40’10.75, Nick Wright SUT 39’5.25 HJ – Anthony Williams ENT 6’10, Jovon Cunningham ENT 6’3, Aaron Patheal DUR 6’0, Scott Harrison HAYF 6’0, Taylor Hickson RB 6’0, Ryan Hicks ETNA 6’0 PV – Chris Watanabe TRI 13’0, Justin Gildemeister SUT 12’6, Jacob Hymas TRI 12’6, Dylan Weddle YRE 12’6, Dillon Dow YRE 12’0, Tyler Wilkins SHA 9’6 SP – Dallas Wilson CV 50’5, Kobbie Harper WV 49’0.5, Tyler Ashurst Fagan SHA 48’11.25, Zach Miller WV 48’8.75, Cole Whaley TRI 48’0.5, Josh Miccio ORL 45’9.5 DT – Europa Mataia AND 170’9, Dallas Wilson CV 155’5, Cody Ramage SHA 150’1, Tyler Lamott CHI 148’6, Trevor Crain WHE 144’9, Kevin Jenkins ORO 141’5

GIRLS

100 – Kasey Barnett CHI 12.96 (+0.8), Miya Wilson WHE 13.00, Gabrielle Finley PV 13.06, Teryn Mathews GRI 13.16, Taylor Bruyett YRE 13.34, Katie McIntyre DUNS 13.34 200 – Miya Wilson WHE 26.22 (+0.0), Gabrielle Finley PV 26.82, Cassie DeBonis WV 26.91, Caroline Meyers COL 27.48, Roxanne Luppino RB 27.88, Kaitlyn Drake TRI 27.95 400 – Kody Atkins CHI 58.03, Kim Micheletti UNPR 58.58, Michelle Osuna SHA 61.96, Jessica Roi FOHL 62.79, Whitney Cinquini CHI 64.29, Chloe Graf WINT 66.96 800 – Kody Atkins CHI 2:16.51, Sarah Brandt ORO 2:18.02, Lora James SHA 2:22.27, Lauren Galligan UNPR 2:23.05, Amanda Costa CHI 2:30.89, Morgan Schell DUR 2:38.14 1600 – Jessica Canchola PV 5:16.40, Annie Stratton PAR 5:17.60, Tiffany Heflin LAS 5:19.50, Stephanie Rasmussen ACA 5:23.40, Morgan Schell DUR 5:33.20 3200 – Corissa Storms WV 11:17.11, Hannah Dorman WV 11:17.40, Tiffany Heflin LAS 11:48.04, Sarah Maron UNPR 11:55.59, Azure Grant CHI 12:06.94, Kayla Miller DUR 12:31.30 100HH – Amanda Menschel WHE 15.84 (+0.0), Taylor Lambert WV 15.99, Lindsay Quigley PAR 16.33, Emily Loogman ETNA 16.55, Carolyn Kurnizki CHI 16.90, Sullivan-Hanes  CHI 16.91 300LH – Taylor Lambert WV 46.61, Emily Loogman ETNA 47.34, Heather Waldorf CHI 48.37, Carolann Warren GRI 48.84, Marleigh Ostrom WV 48.90, Sheena Ruggirello GRI 49.05 4x100 RELAY – West Valley 50.65, Foothill 50.70, Chico 51.07, University Prep 52.03, Shasta 52.59, Yreka 52.95 4x400 RELAY – Chico 4:06.93, West Valley 4:09.20, University Prep 4:12.91, Red Bluff 4:17.54, Shasta 4:20.40, Paradise 4:24.62 LJ – Kasey Barnett CHI 16’6.75, Brooke Whitburn PV 16’5.75, Kelsey Bradley SUT 15’11.5, Michelle Bradford ORL 15’11, Tina Ballue YRE 15’9.25, Kathryn Cummings FOHL 15’4.25 TJ – Kasey Barnett CHI 36’1.75, Kelsey Bradley SUT 33’7.5, Michelle Bradford ORL 33’3, Teryn Mathews GRI 33’2.75, Samantha Hall CHI 31’7.25, Abbrieanna Reyna FOHL 30’11.5 HJ – Daniela Dumitras LO 5’4, Kayla Gressel LOYT 5’2, Bre Mackie CV 5’2, Sullivan-Hames CHI 5’0, Cassie DeBonis WV 5’0, Abbrieanna Reyna FOHL 5’0, Kat Soudan LP 5’0, Meagan Cochran CHI 5’0 PV – Kelsey Moynahan ENT 9’9, Mattie Maloney COR 9’6, Kelsey Bradley SUT 9’6, Misty Jensen WV 9’0, Caitlin Clark WV 9’0, Hannah Cleek PrCh 8’6, Kayla Vasquez WV 8’6 SP – Jazmin Porter SHA 39’10.75, Paige Adkins WV 36’4, Carrie Scott YRE 34’2.5, Ravien Lawson ENT 32’6.75, Mckenna Cox GRI 31’10, Kady Porterfield BuVa 31’8.5 DT – Jazmin Porter SHA 140’0, Layla Ealy ORL 98’3, Alyssa Belser ORO 97’11, Hanna Person SHA 97’9, Kendra Woodglass MtSh 94’6, Miranda Ford GRI 93’8

 

2011 NSCIF Finals @ West Valley    May 27, 2011

BOYS

100 – Derick Seward WHE 11.00 (+1.7), Colin Dahlberg RB 11.18, Sarome Eng YRE 11.29, Jordan Butterfield ORL 11.41, Tyler Halverson FOHL 11.44, Tyrel Martin BigV 11.50 200 – Derick Seward WHE 21.82, Kaleb Allen LO 22.03, Jordan Butterfield ORL 22.92, Cody Lunsford SHA 23.11, Jonny Fourney FR 23.65 400 – Austin Lamkin ENT 49.57, Dillow Dow YRE 50.27, Kaleb Allen LO 50.76, Kevin Sumlin LP 51.07, Anthony Rodriguez ENT 51.19, Zach Iverson RB 51.54 800 – Dylan Chamberlen PAR 1:56.35, Timmy Williams YRE 1:58.47, Eric Neill YRE 1:58.75, Hunter Jensen SHA 2:00.01, Josh Hanna QUI 2:05.23, Christian Brekelmans WV 2:07.59 1600 – Domenic D’Acquisto ENT 4:18.29, Nimai Buroz CHI 4:30.15, Ryan O’Toole UNPR 4:30.38, Alexander Thomas CHI 4:36.44, Russell Brandt ORO 4:41.91, Logan Herman TULE 4:42.45 3200 – Domenic D’Acquisto ENT 9:24.88, John Whelan ETNA 9:37.26, Eric Ghelfi REDA 9:40.55, Tony Meredith FOHL 9:42.80, Eli Stillman PAR 9:55.81, Samuel Bransky CHI 10:08.85 110HH – Chris Nicolas WHE 14.98 (+1.7), Jason Weinrich CHI 15.36, Trevor Wright WINT 15.55, Luke Wright WV 15.66, Jonathan Bekker DUR 15.98, Jonny Fourney FR 16.02 300IH – Jason Weinrich CHI 39.25, Andrew Fitzhugh ENT 41.23, Luke Wright WV 41.56, Henry Dillingham QUIN 41.67, Ben Hatch LP 41.99, Caleb Skelton ProvC 42.15 4x100 RELAY – Wheatland 43.35, Shasta 43.82, Las Plumas 43.84, Pleasant Valley 44.62, Mt. Shasta 45.28, Red Bluff 45.43 4x400 RELAY – Red Bluff 3:26.53, Enterprise 3:27.92, Yreka 3:30.93, Chico 3:32.44, Las Plumas 3:33.89, Quincy 3:42.09 LJ – Colin Dahlberg RB 22’8.5, Zach Goulden MOD 21’1.5, Sarome Eng YRE 21’1, Austin Herrick MtSh 21’1, Tyler Halverson FOHL 20’11.25, Matthew Ray UNPR 20’10.5 TJ – Jovon Cunninham ENT 43’11, Sarome Eng YRE 43’6, Todd August ENT 42’10.5, Michael Torres BIGGS 41’7, Javone Bradford ORL 41’5, Jonah McInnis RB 40’10.5 HJ – Jason Weinrich CHI 6’4, Michael Torres BIGGS 6’0, Andy Nadig ETNA 6’0, Harold Stacey WV 5’10, Austin Herrick MtSh 5’10, Ethan Skemp QUIN 5’8 PV – Justin Gildemeister SUT 14’0, Dillon Dow YRE 13’3, John Holst MtSh 12’6, Colton Sanders WHE 12’6, Andy Nadig ETNA 12’6, Devon McClaflin YRE 12’6 SP – Tyler Wolf YRE 53’0.5, Cody Ramage SHA 51’4.5, Ryan Donnahoe GRI 50’5, Kobbie Harper WV 50’1.5, Tyler Ashurst-Fagan SHA 48’0, Tyler Lamott CHI 46’3 DT – Tyler Lamott CHI 169’5, Cody Ramage SHA 152’9, Tyler Wolf YRE 149’9, Zak Stroing RB 147’9, John Rowe FOHL 146’4, Trevor Crain WHE 144’6

GIRLS

100 – Gabrielle Finley PV 12.64 (+1.5), Miya Wilson WHE 12.69, Dalanne Bartlett ENT 12.77, Yanet Munoz ORL 13.16, Victoria Bullington WV 13.26, Mandy Edmondson ProvC 13.27 200 – Miya Wilson WHE 25.81 (+0.2), Gabrielle Finley PV 25.82, Dalanne Bartlett ENT 26.71, Hailey Jackson FOHL 26.91, Ashley Ensminger YRE 27.14, Autumn Serota WV 27.54 400 – Adrienne Hinkston RB 59.45, Jenna Hinkle WV 59.61, Michelle Osuna SHA 60.93, Ellen Sampson MtSh 63.90, Megan Fairchild BigV 64.76, Madison Schell DUR 65.47 800 – *Kody Atkins CHI 2:13.50, Lora James SHA 2:20.26, Erin Eicholtz RB 2:20.95, Corinne Hinkle WV 2:21.75, Morgan Schell DUR 2:24.77, Sarah Brandt ORO 2:25.04 1600 – Lora James SHA 5:10.92, Sarah Brandt ORO 5:12.92, Tiffany Heflin LAS 5:19.42, Stephanie Rasmussen ACA 5:20.02, Hannah Dorman WV 5:26.60, Amanda Costa CHI 5:28.93 3200 – Corissa Storms WV 11:36.74, Autumn May ACA 11:37.03, Melanie Hickman PV 11:39.50, Stephanie Rasmussen ACA 11:49.92, Hannah Dorman WV 11:50.60, Megan Ducazau FOHL 11:56.27 100HH – Lindsay Quigley PAR 15.95(+1.3), Emily Loogman ETNA 16.34, Maddie Sullivan-Hames CHI 16.47, Jenna Turner YRE 16.77, Bre Mackie CV 17.07, Kelsey Stonier YRE 17.17 300LH – Jenna Turner YRE 46.38, Emily Loogman ETNA 46.80, Dalanne Bartlett ENT 47.57, Bailey Moss ORL 49.52, Marleigh Ostrom WV 49.59, Megan Fairchild BigV 50.70 4x100 RELAY – Pleasant Valley 50.48, Orland 50.76, Yreka 50.91, Foothill 51.24, West Valley 51.38, Red Bluff 51.49 4x400 RELAY – Shasta 4:03.99, West Valley 4:04.90, Chico 4:06.82, Red Bluff 4:07.62 Orland 4:22.20, Etna 4:23.71 LJ – Brooke Whitburn PV 17’7, Caroline Meyers COL 16’7, Alexis Yaple YRE 16’6.5, Michelle Bradford ORL 16’2.5, Paige Atkins WV 15’10.25, Anna Stone FOHL 15’8.25 TJ – Brooke Whitburn PV 37’2.5, Michlle Bradford ORL 34’0.5, Samantha Hall CHI 33’7, Belen Blanco CHI 33’3.5, Alexis Yaple YRE 32’8.5, Katie McIntyre DUN 32’8 HJ – Bre Mackie CV 5’0, Taylor Keener ENT 4’10, Meagan Cochran CHI 4’10, Jenna Turner YRE 4’10, Alexis Bisson LP 4’8, Yui Gabrielle AND 4’8, Hailey Hickman LP 4’4 PV – Kelsey Moynahan ENT 10’0, Kayla Vasquez WV 9’6, Hannah Cleek ProvC 9’0, Marleigh Ostrom WV 8’6, Janelle Jaegel MtSh 8’0, Emma Willard WHE 8’0 SP – Meaggan Rector RB 38’4.5, Paige Atkins WV 37’11.5, Jasmine McKay PAR 34’8, Carrie Scott YRE 34’7.5, Laeyla Ealy ORL 34’1, Rachelle Rodriguez BUR 33’9.5 DT – Hanna Person SHA 127’3, Paige Atkins WV 121’11, Ashley Hoy MOD 111’5, Grace Horan FOHL 101’6, Laeyla Ealy ORL 100’1, Meaggan Rector RB 95’6

 

2012 NSCIF Finals @ West Valley   May 25, 2012

BOYS

100 – Jordan Butterfeld ORL 11.12, Kawan Gaidowsky CV 11.13, Eli Chapman MtSh 11.16, Tevin Slaton FOHL 11.17, Tyler Halverson FOHL 11.19, Andrew Hutchens ORL 11.26 200 – Tyler Halverson FOHL 22.67, Jordan Butterfield ORL 22.78, Eli Chapman MtSh 22.90, Ryan Abele COL 23.41, Kawan Gaidowsky CV 23.42, Connor McCone AND 23.46 400 – Brad Cox PV 50.46, Josh Hanna QUIN 50.81, Zach Iverson RB 50.82, Danile Celis PV 51.52, Ethan Skemp QUIN 52.03, Austin Clark WV 52.76 800 – Dylan Chamberlen PAR 1:56.04, Nimai Buroz CHI 2:00.80, Christian Wichmann YRE 2:01.73, David Neill YRE 2:02.18, Bryan Schaake LAS 2:02.73, Dallas Thorpe CHI 2:03.16 1600 – Eric Neill YRE 4:21.05, Timmy Williams YRE 4:25.82, Nimai Buroz CHI 4:28.93, Clayton Bunn YRE 4:33.84, Hunter Jensen SHA 4:36.47, Andrew Lopez LIOK 4:36.49 3200 – Tony Meredith FOHL 9:27.47, John Whelan ETNA 9:28.20, Clayton Bunn YRE 9:58.12, Andrew Lopez LIOK 10:00.72, Jacob Lucero WV 10:06.68, Andris Molina CHI 10:11.29 110HH – Luke Wright WEVA 15.08, Andrew Fitzhugh ENTE 15.16, Cody Lehman REBL 15.67, Travis Hall ENTE 15.95, Cody Borene OROV 16.09, Raphael Mielke QNCY 16.20 300IH – Andrew Fitzhugh ENTE 39.25, Nick Putman WEVA 39.67, Luke Wright WEVA 41.70, Henry Emerson LOMO 43.09, Domunique Stewart ENTE 43.11 4x100 RELAY – Orland 43.18, Foothill 43.72, West Valley 44.07, Shasta 44.53, Red Bluff 44.54, Quincy 44.91 4x400 RELAY – Pleasant Valley 3:27.97, Yreka 3:28.27, Red Bluff 3:29.41, West Valley 3:32.19, Quincy 3:32.26, Enterprise 3:33.67 LJ – Tyler Halverson FOHL 22’1.5, Chris Collins SHAS 21’5, Marcus Emmert LASS 21’5, Sen Saelee ENTE 20’10.25, Andy Nadig ETNA 20’10, Ryan Holland COR 20’9 TJ – Chris Collins SHAS 43’5.5, Marcus Simmons WEVA 43’5.25, Javone Bradford ORLA 43’2, Ryan Holland COR 42’4.5, Kaden Culp YREK 41’0, Travis Hall ENTE 40’4.75 HJ – Kaden Culp YREK 6’5, Scott Ferris WEVA 6’2, Andy Nadig ETNA 6’0, Domunique Stewart ENTE 6’0, Michael Torres BIGGS 6’0, Austin Torres REBL 6’0, Davis Kepon FOHL 6’0 PV – Andy Nadig ETNA 13’9, Josh Clark WEVA 13’0, Cameron Coats ENTE 13’0, Colton Sanders WHEA 12’6, Anthony Whitaker YREK 12’6, Chris Cazneaux MTSA 11’6 SP – Ryan Donnahoe GRID 60’8.75, Alex Henderson ENTE 49’11.75, Erik Scribner CVNO 49’6.25, Trevor Candelaria WILL 47’4.75, Colt Roberts WEVA 45’11, Zane Ventimiglia SHAS 45’10 DT – Ryan Kennedy YREK 154’8, Ryan Donnahoe GRID 153’9, David Sellens YREK 145’7, Dominic Lighfoot REBL 144’3, Erik Scribner CVNO 143’4, Sam Castillo PLVA 138’2

GIRLS

100 – Lily Brose REBL 12.55, Gabrielle Finley-Vaquera PLVA 12.59, Anna Stone FOHL 12.81, Yanet Munoz ORLA 12.88, Brooke Whitburn PLVA 13.01, Julieanna Weiler WEVA 13.18 200 – Lily Brose REBL 25.93, Sofia Evanoff WINT 26.41, Hailey Jackson FOHL 26.93, Dani Hayward WEVA 27.11, Marisa Bostick ETNA 27.62, Taylore Sumner TRIN 29.25 400 – Sofia Evanoff WINT 58.99, Adrienne Hinkston REBL 59.50, Hailey Jackson FOHL 60.53, Jonelle Ahiligwo CHIC 62.73, Madison Schell DURH 64.45, Sierra Walker ORLA 65.36 800 – Kody Atkins CHIC 2:16.43, Jenna Hinkle WEVA 2:21.44, Corinne Hinkle WEVA 2:26.41, Azure Grant CHIC 2:27.77, Megan James WEVA 2:30.47, Adrienne Hatter UNPR 2:31.21 1600 – Corinne Hinkle WEVA 5:22.18, Jenna Storms WEVA 5:27.22, Amanda Costa CHIC 5:41.27, Brennah Payne GRID 5:44.95, Mayra Diera COR 5:49.01, Becky Travis ETNA 6:13.33 3200 – Hannah Dorman WEVA 11:21.38, Julie Finn OROV 11:33.42, Jenna Storms WEVA 11:37.84, Melanie Hickman PLVA 11:47.12, Helen Mino-Faukner UNPR 11:53.52, Autumn May ACA 12:04.24 100HH – Jenavieve Turner YREK 16.10, Alexis Zanotelli FOHL 16.51, Julieanna Weiler WEVA 16.67, Taylor Steele TRIN 16.78, Maddie Sullivan-Hames CHIC 17.12, Lauren Duval FOHL 17.45 300LH – Bailey Moss ORLA 46.97, Jenavieve Turner YREK 48.40, Kristina Freitas WEVA 48.40, Lindsey Lundberg PLVA 48.82, Whitney Cinquini CHIC 49.21, Marleigh Ostrom WEVA 49.84 4x100 RELAY – Pleasant Valley 50.49, Red Bluff 50.62, Orland 51.13, West Valley 51.37, Yreka 53.67, Trinity 54.59 4x400 RELAY – Red Bluff 4:06.29, West Valley 4:07.87, Chico 4:09.97, Foothill 4:16.78, Orland 4:24.21, Etna 4:29.28 LJ – Brooke Whitburn PLVA 18’0, Gabrielle Finley-Vaquera PLVA 16’9.5, Anna Stone FOHL 16’9, Julieanna Weiler WEVA 15’8.25, Ellen Jeffers CHIC 15’3, Marisa Bostick ETNA 15’0 TJ – Brooke Whitburn PLVA 36’9, Lynsdey Brown UNPR 33’7.5, Christine Rhyne FOHL 33’7.5, Dani Hayward WEVA 33’0, Emily Andrus YREK 32’8.5, Michelle Guilbault PLVA 31’7.5 HJ – Courtney Jones ANDE 5’1, Julia Miranda FOHL 5’1, Marleigh Ostrom WEVA 5’0, Caitlin Francis LAPL 4’10, Maddie Sullivan-Hames CHIC 4’10, Mariah Moody LIOK 4’8 PV – Kayla Vasquez WEVA 10’6, Angela Henson YREK 9’0, Janelle Jaegel MTSA 9’0, Emma Willard WHEA 9’0, Kristina Fish FOHL 9’0, Marleigh Ostrom WEVA/Alexis Nova WEED 8’6 SP – Megan Rector REBL 38’11.75, Dyemond Mitchell ENTE 36’11.5, Marisela Cardenas GRID 36’8.5, Kattie Brummett YREK 35’11.75, Katheryn Jarrett LASS 35’1, Eva Heintz YREK 33’4 DT – Megan Rector REBL 111’9, Eva Heintz YREK 106’8, Katie Brummett YREK 105’1, Morgan Parker CORN 104’9, Kayla Thayer REBL 96’4, Dyemond Mitchell ENTE 95’1

 

2013 NSCIF Finals @ West Valley   May 24, 2013

BOYS

100 – Eli Penick CHIC 10.65 (+0.8), Jeremiah Emershy ANDE 10.95, Eli Chapman MTSA 11.04, Ryan Abele COLU 11.23, Ivan Alvarado CORN 11.31, Stephen Hackstaff REBL 11.34 200 – Eli Penick CHIC 21.80 (+1.3), Jeremiah Emershy ANDE 22.21, Eli Chapman MTSA 22.63, Ivan Alvarado CORN 22.80, Stephen Hackstaff REBL 22.82, Connor McCone ANDE 23.13 400 – Brad Cox PLVA 50.24, Anthony Rodriguez ENTE 50.72, Austin Clark WEVA 50.82, Daniel Celis PLVA 51.46, Cairo Ingram TRIN 52.07, Adrian Silva LIVO 52.21 800 – Hunter Jensen SHAS 2:00.14, Jacob Graber CHIC 2:01.23, Chris Morzenti MTSA 2:02.13, Bryan Schaake LASS 2:02.33, Logan Herman TULE 2:02.56, Adrian Gomez-Mora CHIC 2:06.53 1600 – Chris Midkiff CHIC 4:31.28, Blake Zufall SHAS 4:32.33, Jesus Diera CORN 4:43.17, Matt Jochim YREK 4:44.51, Justin Garcia LAPL 4:46.06, Joshua Bland SHAS 4:50.16 3200 – John Whelan ETNA 9:27.87, Blake Zufall SHAS 9:48.10, Justin Nitzkowski WINT 9:54.74, Rogelio Silva CORN 9:57.46, Austin Murch CEVA 9:59.31, Malcom Hinz CHIC 10:01.12 110HH – Nick Putman WEVA 14.62 (+0.7), Michael Reynolds CHIC 15.30, Domunique Stewart ENTE 15.94, Branden Hester FOHL 16.23, Josef Grundy CHIC 16.31, Preston Reugebrink LOYL 16.56 300IH – Nick Putman WEVA 39.36, Michael Reynolds CHIC 39.70, Josef Grundy CHIC 39.76, Austin Clark WEVA 40.72, Andres Mendez PIER 40.83, Miles Gernertt CEVA 43.41 4x100 RELAY – Red Bluff 43.67, Pleasant Valley 43.73, Wheatland 44.56, Foothill 45.07, Mt.Shasta 45.14, Central Valley 47.22 4x400 RELAY – Red Bluff 3:32.67, Pleasant Valley 3:24.89, West Valley 3:30.34, Enterprise 3:31.77, Tulelake 3:34.36, Trinity 3:36.58 LJ – Marcus Simmons WEVA 21’4.5, Justin York OROV 21’1, Christoper Johnson CEVA 20’11.5, Ivan Alvarado CORN 20’4.5, Kavi Ram ORLA 19’11, John Simenc CHIC 19’9.5 TJ – Marcus Simmons WEVA 44’0, John Levesque BUVA 42’5.25, Blake Marchant PLVA 42’1, Kaden Culp YREK 41’3.5, John Simenc CHIC 41’2.75, Lino Lovotti UNPR 40’1 HJ – Christopher Jaeger HAMC 6’6, Davis Kepon FOHL 6’5, Austin Torres REBL 6’2, Orion McCree DUNS 5’10, Tyler Abrego GRID 5’10, Josh Loomis TRIN 5’8 PV – Josh Clark WEVA 13’6, Garrett Bryan MtSH 13’0, Anthony Whitaker YREK 12’9, Thomas Bigelow YREK 11’6, Max Michelon WEED 10’6 SP – David Sellens YREK 49’8.75, Jeff Rhoades DUNS 49’1.25, Casey Gunter ENTE 47’0.25, Colt Roberts WEVA 46’8.5, Skylor Ferguson ENTE 45’10.25 DT – Christopher Delaney ANDE 155’7, Shawn Hughes QUCY 150’1, David Sellens YREK 148’7, Wyatt Woolery WEVA 144’0, Arturo Villegas YREK 141’0, Trevor Candelaria WILL 134’11

GIRLS

100 – Lily Brose REBL 12.48 (+1.2), Hailey Jackson FOHL 12.48, Yanette Munoz ORLA 12.66, Brooke Whitburn PLVA 12.71, Elaina Astin UNPR 12.92, Kennedy Hood LOYL 12.93 200 – Sofia Evanoff WINT 24.98 (+0.7), Lily Brose REBL 25.49, Hailey Jackson FOHL 25.77, Elaina Astin UNPR 26.83, Jessica Beckley CORN 27.04, Lucy Fuentes HAMC 27.48 400 – Sofia Evanoff WINT 56.53, Adrienne Hinkston REBL 58.18, Patricia Dionicio ENTE 61.17, Grace Hernandez PLVA 61.51 800 – Alexa Flagg WEVA 2:18.57, Jenna Hinkle WEVA 2:19.48, Keely Johnson PLVA 2:23.16, Kylee Baley TULE 2:24.29, Justin Cota YREK 2:27.53, Maia Chin UNPR 2:30.74 1600 – Jenna Storms WEVA 5:12.79, Hannah Davis SHAS 5:16.52, Belle Moran RDCH 5:18.78, Hannah Dorman WEVA 5:18.88, Madison Schell DURH 5:29.61, Alexandra Bettner PLVA 5:32.17 3200 – Hannah Dorman WEVA 11:08.59, Hannah Davis SHAS 11:13.98, Melanie Hickman PLVA 11:14.74, Jenna Storms WEVA 11:26.40, Belle Moran RDCH 11:26.46, Helen Mino Faukner UNPR 11:41.15 100HH – Jenavieve Turner YREK 15.29 (+0.0), Sharlotte Shelffield CHIC 15.94, Ashley Ensminger YREK 15.95, Rachel Martin ENTE 16.52, Kristina Freitas WEVA 16.61, Megan Fairchild BGVA 17.06 300LH – Jenavieve Turner YREK 44.76, Kristina Freitas WEVA 46.24, Molly Ross SHAS 47.40, Samantha Chaney WEVA 47.55, Ashley Ensminger YREK 47.71, Sharlotte Shelffield CHIC 48.97 4x100 RELAY – *Foothill 49.29, Red Bluff 50.17, Pleasant Valley 50.39, Chic 50.48, Orland 50.78 4x400 RELAY – *Red Bluff 3:58.42, West Valley 4:01.54, Foothill 4:09.51, Pleasant Valley 4:10.50, Winters 4:13.61, Orland 4:21.89 LJ – *Brooke Whitburn PLVA 18’9.5, Brittany Eboigbodin SHAS 17’0, Jenavieve Turner YREK 16’3.5, Meghan Murphy WINT 15’10, Lucy Fuentes HAMC 15’6.5, Christine Rhyne FOHL 15’5.5 TJ – Brooke Whitburn PLVA 37’4.25, Kira Olson FOHL 32’3.5, Stacey Jones CHIC 31’10.75, Emily Andrus YREK 31’6.5, Rachel Hanna QUCY 31’5, Mallory Pappas WEED 30’11 HJ – Lauren Duval FOHL 5’0, Alyssa Land CEVA 5’0, Taylor Keener ENTE 4’10, Hailey McDaniel WEVA 4’10, Elida Pelayo ETNA 4’8, Ashley Lee TULE 4’8 PV – Janelle Jaegel MTSA 9’3, Angela Henson YREK 9’0, Kara Jackson YREK 8’6, Aimee Miramontes WEVA 8’0, Elizbeth Ebrahimy WEED 8’0, Sierra Graves ANDE/Trinity Cameron-Locker MTSA 7’6 SP – Marisela Cardenas GRID 40’0.5, Katheryn Jarrett LASS 37’6.5, Katie Brummett YREK 37’2.25, Kayla Thayer REBL 35’6, Morgan Parker CORN 33’5.75, Michaela Mundt PARA 30’1 DT – Kiki Sappa WHEA 121’11, Kayla Thayer REBL 117’0, Morgan Parker CORN 115’5, Yessica Lopez CEVA 109’2, Katheryn Jarrett LASS 105’0, Alyssa Camblin WEVA 100’2

 

2014 NSCIF Finals @ West Valley  May 30, 2014

BOYS

100 – Eli Chapman MTSA 10.93 (+0.4), Tyjuan Prince SUTT 10.97, Efren Trevino CHIC 11.15, Mario Valdez SHAS 11.28, Michael Westlund FR 11.31, Ivan Alvarado CORN 11.37 200 – Eli Chapman MTSA 21.96 (+0.3), Anthony Rodriguez ENTE 22.29, Ivan Alvarado CORN 22.81, Chris Kays WINT 22.82, Mario Valdez SHAS 23.03, Efren Trevino CHIC 23.21 400 – Anthony Rodriguez ENTE 49.75, Anthony Gallino ENTE 51.04, Cairo Ingram TRIN 52.21, Trevor Zimmerman ORLA 52.62, Brett Hunter PARA 52.71, Chris Patton LASS 54.03 800 – Zach Baldwin WEVA 1:57.39, David Neill YREK 1:59.54, Jacob Graber CHIC 2:00.46, Carlos Manzo SHAS 2:02.85, Adrian Gomez-Mora CHIC 2:04.21, Erich Bucher FOHL 2:04.23 1600 – Landon Woollard SHAS 4:30.02, Chris Morzenti MTSA 4:30.85, Austin Hunt FOHL 4:33.26, Nathan Schillen SHAS 4:35.40, Donald Leedy WEVA 4:38.75, Manny Valdivia ORLA 4:42.09 3200 – Clayton Bunn YREK 9:38.03, Justin McGlone PARA 9:38.45, Ben Harper TRIN 9:51.44, Tyler Younkers UNPR 9:59.31, Austin Murch CEVA 10:08.09, Landon Woollard SHAS 10:14.93 110HH – Michael Reynolds CHIC 15.12 (+1.1), Austin Clark WEVA 15.62, Payson Collins YREK 16.00, Tristan Huegal UNPR 16.10, Tyler Lain FOHL 17.84, Jesse Glaspie CORE 18.19 300IH – Austin Clark WEVA 38.73, Michael Reynolds CHIC 39.31, Kody Hassett CHIC 39.72, Denzel Ibrahim WILL 42.10, Payson Collins YREK 42.16, Taylor Miskin GRID 42.87 4x100 RELAY – Chico 43.03, Red Bluff 43.68, Paradise 43.87, Pleasant Valley 44.66, Orland 45.60, Anderson 46.53 4x400 RELAY – Enterprise 3:26.01, Red Bluff 3:26.61, Chico 3:33.15, Shasta 3:33.78, Yreka 3:36.93, West Valley 3:39.88 LJ – Marcus Simmons WEVA 21’9.5, Michael Westlund FARI 21’8.5, Ivan Alvarado CORN 21’8.5, Christopher Johnson CEVA 20’10.5, Kavi Ram ORLA 20’9, Tim Greene ETNA 20’5 TJ – Marcus Simmons WEVA 44’10.5, Christopher Johnson CEVA 44’1.25, A.J. Cahee LAPL 43’5.5, Elijah Dean SUTT 41’8, Lino Lovotti UNPR 41’5.25, Sebastian Magnia BURN 41’0 HJ – Domunique Stewart ENTE 6’8, Christopher Jaeger HAMC 6’7, Marley Broeks WEVA 6’5, Zayd Morton ENTE 6’3, Jeremiah Putnam FOHL 5’11, Brandon Murphy ANDE/Cameron Robey CHIC 5’9 PV – Aron Wisenhunt WEVA 13’6, Austin Steele WEVA 12’6, Will Pipkin YREK 12’0, Garrett Bryan MTSA 12’0, Preston Blakely MTSA 11’6, Deven Hernandez WEVA 11’6 SP – Zane Ventimiglia SHAS 55’0.5, Casey Gunter ENTE 51’1.5, John Kealiinohomoku SHAS 49’2, Isaiah Matthews ENTE 48’10.25, Thomas Lowe CORN 48’0, Cesar Buenrostro COLU 47’2 DT – Christopher Delaney ANDE 164’10, Shawn Hughes QUIN 154’0, Casey Gunter ENTE 147’8, Isaiah Matthews ENTE 143’4, Trevor Holt SUTT 138’5, Robert Daley LAPL 127’5

GIRLS

100 – Yanette Munoz ORLA 12.62 (+1.4), Mykisha Abrams CHIC 12.75, Kennedy Hood LOYL 12.75, Gina Nelson FOHL 12.80, Autumn May AMCH 12.94, Jara Chavolla TULE 13.19 200 – Sofia Evanoff WINT 25.92 (+0.1), Yanette Munoz ORLA 26.15, Gina Nelson FOHL 26.36, Daisy Brose REBL 26.61, Emely Ramos HAMC 27.33, Ashley Lee TULE 27.66 400 – Sofia Evanoff WINT 57.59, Adrienne Hinkston RB 59.20, Patricia Dionicio ENTE 61.30, Keeley Wolfe PARA 61.55, Jessika Sihvonen LASS 68.44 800 – Alexa Flagg WEVA 2:17.17, Jenna Hinkle WEVA 2:21.71, Anna Lewis CEVA 2:27.40, Sydney Pruett ENTE 2:29.96, Celeste Wilson CHIC 2:34.28, Emily Adams TULE 2:35.53 1600 – Jenna Hinkle WEVA 5:03.86, Belle Moran RDCH 5:08.61, Meri Krier YREK 5:27.51, Hannah Davis SHAS 5:27.62, Celeste Wilson CHIC 5:34.09, Miranda Avalos SHAS 5:37.94 3200 – Belle Moran RDCH 11:15.43, Jenna Storms WEVA 11:15.45, Karly Gutermuth TRIN 11:25.15, Helen Mino Faukner UNPR 11:42.73, Anna Lewis CEVA 12:08.71, Ellie Coffee DURH 12:27.20 100HH – Jenavieve Turner YREK 15.41 (+0.6), Kristina Freitas WEVA 15.98, Ashley Ensminger YREK 16.02, Melissa Frields ANDE 16.24, Francesca Disano CHIC 16.32, Samantha Chaney WEVA 16.45 300LH – *Kristina Freitas WEVA 44.14, Jenavieve Turner YREK 44.18, Molly Ross SHAS 44.75, Kennedy Hood LOYL 47.52, Jordan Huff PARA 48.59, Rachel Hanna QUIN 50.04 4x100 RELAY – Chico 49.75, Orland 50.05, Red Bluff 50.05, Shasta 50.73, Enterprise 51.57, Hamilton City 51.73 4x400 RELAY – West Valley 4:03.16, Red Bluff 4:04.37, Yreka 4:13.56, Enterprise 4:14.06, Paradise 4:16.98, Winters 4:34.09 LJ – Mykisha Abrams CHIC 16’6.75, Ariana Gonzales CHIC 16’2.25, Mallory Pappas WEED 16’2, Kilee Hannan ANDE 15’10.5, Skyler Hayward WEVA 15’10, Jenny Weightman REBL 15’8.25 TJ – Kilee Hannan ANDE 34’11.5, Chantelle Borges ENTE 33’10.5, Kira Olson FOHL 33’5.25, Christine Rhyne FOHL 33’3, Lauren Solis GRID 32’9, Becky Ramirez ORLA 32’1 HJ – Jenavieve Turner YREK 4’11, Taylor Keener ENTE 4’10, Alyssa Land CEVA 4’8, Caroline Ristuccia GOLDEN EAGL 4’8, Jenny Weightman REBL 4’8, Rachel Walker WEVA 4’8 PV – Madeleine Moyer MTSH 10’6, Sage Milestone SHAS 8’6, Jade Permenter-Barnes YREK 8’6, Sierra Graves ANDE 8’6, Carmen Lucena DURH 8’6, Destiny Saelee WEVA 8’0 SP – Kayla Thayer REBL 37’3, Marisela Cardenas GRID 37’0.75, Jordan Kimbrough ENTE 33’4, Marin Spears GRID 32’2.75, Sonia Damian CHIC 32’0, Rochelle Marlett CHIC 31’6 DT – Kayla Thayer REBL 122’8, Kiki Sappa WHEA 115’6, Makenzie Barnes PLVA 111’5, Leah Maumasi MTSH 109’3, Kendall Noraas SUTT 108’5, Alyssa Camblin WEVA 105’11

 

2015 NSCIF Finals @ West Valley    May 29, 2015

BOYS

100 – Tyjuan Prince SUTT 10.84 (+1.1), Chris Rosero FOHL 11.07, Angel Santana GRID 11.19, Kevon Cunningham PLVA 11.20, Chris Kays WINT 11.23, Denzel Ibrahim WILL 11.28 200 – Chris Rosero FOHL 22.38 (+0.6), Angel Santana GRID 22.72, David Pistorius SHAS 22.82, Luis Dominguez WILL 22.99, Chris Kays WINT 23.09, Kevon Cunningham PLVA 23.14 400 – Seth Garrison FOHL 50.89, Adrian Silva LIOK 51.42, Adham Rivers LAPL 51.43, Chris Rabaleava-Cunan QNCY 52.02, Griffin Teague CHIC 52.37, Rashan Broomfield WEED 52.37 800 – Zach Baldwin WEVA 2:01.69, Carlos Manzo SHAS 2:02.42, Nathan Lervold UNPR 2:05.88, Gabe Cheek WEVA 2:06.89, Ryan Hering MTSA 2:07.26, Martin Hernandez REBL 2:08.88 1600 – Chris Morzenti MTSA 4:32.13, Ben Harper TRIN 4:33.14, Jacob Graber CHIC 4:34.05, Brian Hastings LAPL 4:37.51, Manny Valdivia ORLA 4:41.51, Jack Emanuel CHIC 4:42.58 3200 – Ben Harper TRIN 9:49.20, Tyler Younkers UNPR 9:51.90, Chris Prielipp ENTE 9:59.89, Donald Leedy WEVA 10:00.32, Chris Meeder WEVA 10:10.39, Brent Hunter SHAS 10:16.38 110HH – Brandon Jackson SUTT 15.28 (+1.8), Zayd Morton ENTE 15.61, Keaton Voorhees ENTE 15.74, Brycen Seiler PLVA 15.87, Wyatt Stier BURN 16.04, Payson Collins YREK 16.07 300IH – Alex Davila CORN 39.46, Taylor Miskin GRID 40.72, Denzel Ibrahim WILL 40.74, Keaton Voorhees ENTE 41.37, Brendan Carr UNPR 42.06, Robert Baumgartner REBL 42.49 4x100 RELAY – Sutter 43.36, Pleasant Valley 43.49, Shasta 43.51, Burney 43.88, Foothill 44.58, West Valley 44.80 4x400 RELAY – Paradise 3:27.86, Mt.Shasta 3:27.96, West Valley 3:27.97, Chico 3:31.90, Etna 3:32.05, Oroville 3:32.96 LJ – Chris Rosero FOHL 21’6, Tyler Burson WEVA 20’10, Kevon Cunningham PLVA 20’6, Dustin Garrett ENTE 20’4, Derek Dowdy HAMT 20’0.25, Donovan Switalski EANI 20’0 TJ – Elijah Dean SUTT 44’5, Marley Broeks WEVA 43’4.75, Wilson Presleigh SHAS 42’10, Derek Dowdy HAMT 41’0, David White ENTE 40’11.5, Tyler Chambers SUTT 40’3 HJ – Christopher Jaeger HAMT 6’7, Tyler Burson WEVA 6’3, Marley Broeks WEVA 6’3, Jeremiah Putnam FOHL 6’3, Brandon Jackson SUTT 6’3, Brandon Murphy ANDE 6’1 PV – Colton Boontjer FOHL 13’6, Tyler Burson WEVA 13’3, Max Richmond SHAS 13’0, Phillip McHugh SUTT 12’6, Bobby Cunningham TRIN 12’6, Max Michelon WEED 12’0 SP – Colton Murrison SHAS 49’8, Grant Kingston ANDE 49’2, Isaiah Matthews ENTE 48’11.5, Alex Davila CORN 44’10, Ricky Williams SUTT 44’10, Mark Phillips LASS 44’9 DT – Grant Kingston ANDE 155’0, Donovan Switalski EANI 151’7, Logan Barker YREK 149’4, Colton Murrison SHAS 147’5, Aaren Starr PLVA 135’8, Andrew Jackson CORN 135’7

GIRLS

100 – Brianna Mendonca LASS 12.58 (+2.0), Kennedy Hood LYTN 12.66, Courtney Kermen PLVA 12.82, Emely Ramos HAMT 12.83, Erica Grotegeer WHEA 12.88, Mariana Gonzalez HAMT 12.88 200 – Sofia Evanoff WINT 25.35 (+1.5), Sharlotte Sheffield CHIC 25.74, Courtney Kermen PLVA 26.25, Emely Ramos 26.48 400 – Sofia Evanoff WINT 56.72, Brenna Mendonca LASS 59.33, Keeley Wolfe PARD 60.50, Emily Adams TULE 62.98, Madison Matthews ENTE 64.66 800 – Alexa Flagg WEVA 2:20.03, Kelly Koehnen HAMT 2:25.05, Daisy Brose REBL 2:26.14, Lydia Morgan QNCY 2:27.59, Alyson Zoellin SUTT 2:27.61, Miranda Avalos SHAS 2:37.72 1600 – Hannah Davis SHAS 5:17.50, Anna Lewis CVNO 5:19.14, Celeste Wilson CHIC 5:24.91, Shalynn Fullerton ENTE 5:29.01, Naomi Renfroe REBL 5:33.74, Miranda Avalos SHAS 5:44.16, Amarisa Miranda LASS 5:44.16 3200 – Jenna Storms WEVA 11:34.87, Anna Lewis CVNO 11:54.14, Naomi Renfroe REBL 11:57.46, Jessalyn Ayars CHIC 11:57.80, Talia Swangler PARD 12:01.79, Kelly Koehnen HAMT 12:18.30 100HH – Molly Ross SHAS 14.69 (+1.5), Stephanie Cardenas GRID 15.78, Samantha Chaney WEVA 16.28, Selina Schillig OROV 16.38, Mariana Gonzalez HAMT 16.41, Alyssa Burke ENTE 17.38 300LH – Molly Ross SHAS 45.77, Brianna Mendonca LASS 46.85, Stephanie Cardenas GRID 47.33, Gabriella Mace CHIC 47.44, Selina Schillig OROV 48.86, Zoey Pitts ENTE 50.95 4x100 RELAY – Chico 48.80, Shasta 49.60, Hamilton City 50.35, West Valley 50.89, Las Plumas 51.43, Orland 51.67 4x400 RELAY – Chico 4:02.25, West Valley 4:04.30, Lassen 4:14.62, Paradise 4:14.66, Las Plumas 4:19.43, Tulelake 4:21.75 LJ – Jessica Toombs SHAS 17’1.5, Chava Rivers LAPL 16’2, Erica Grotegeer WHEA 16’0.5, Alyssa Burke ENTE 15’10.5, Skyler Hayward WEVA 15’9.5, Lydia Morgan QNCY/Mallory Pappas WEED 15’9 TJ – Alyssa Burke ENTE 35’7.75, Kilee Hannan ANDE 34’10, Michael Curry GRID 34’6.5, Kira Olson FOHL 33’10.5, Mallory Pappas WEED 33’9, Lydia Morgan QNCY 33’8.5 HJ – Kaylee Shoemaker CORN 5’3, Alyssa Burke ENTE 5’1, Caroline Ristuccia GEC 5’1, Bayley Willis WEVA 4’11, Zoey Pitts ENTE 4’11, Cassie Young FOHL 4’11, Skyler Hayward WEVA 4’11 PV – Madeleine Moyer MTSA 10’6, Jade Permenter-Barnes YREK 10’3, Samatha Foster YREK 9’0, Cassie Young FOHL 8’6, Grace Mora CORN 8’6, Destiny Saelee WEVA 8’6 SP – Marisela Cardenas GRID 42’4, Claire Walton SHAS 35’1.25, Makenzie Barnes PLVA 34’4, Sheleah Stephens CVNO 33’0.25, Hannah Shaw WHEA 32’10, Serena Parker ENTE 32’0 DT – Erica Grotegeer WHEA 128’11, Marisela Cardenas GRID 117’1, Mckenzie Barnes PLVA 116’1, Alyssa Camblin WEVA 112’7, Hannah Shaw WHEA 112’0, Simona Dumaplin WHEA 107’1

 

2016 NSCIF Finals @ West Valley    May 27, 2016

BOYS

100 – Grant Kingston ANDE 11.03 (+0.5), Adrian Martinez LIOK 11.17, Austin Chaolee CVNO 11.23, Angel Santana GRID 11.27, Seth Park SHAS 11.29, Xavier Sanchez WHEA 11.41 200 – Adham Rivers LAPL 22.63 (+0.5), Austin Chaolee CVNO 22.79, Angel Santana GRID 22.98, Nick Schwartz MTSA 23.13, Donovan Jackson PLVA 23.14, Noah Thatcher PLVA 23.42 400 – Adham Rivers LAPL 51.02, Donovan Jackson PLVA 51.39, Devonn Layton ETNA 52.98, Thomas Dodgen BIVA 53.18, Drew Miller MTSA 53.21, Fernando Flores HAMT 53.58 800 – Zach Baldwin WEVA 1:55.03, Thurman Knowles FOHL 1:57.06, Gabe Cheek WEVA 1:59.15, Ryan Hering MTSA 1:59.61, Jacob Hoe PLVA 2:00.11, Rory Sprague CHIC 2:01.23 1600 – Chris Morzenti MTSA 4:24.67, Andrew Skoy SHAS 4:25.97, Brian Hastings LAPL 4:29.54, Jaden Anderson MTSA 4:33.30, Kyle Johnson PLVA 4:37.06, Samuel Grafe SHAS 4:43.31 3200 – Andrew Skoy SHAS 9:41.02, Ben Harper TRIN 9:42.51, Jack Emanuel CHIC 10:00.35, Chris Meeder WEVA 10:04.27, Brent Hunter SHAS 10:09.07, Shayne Morrissey PLVA 10:15.37 110HH – Brandon Murphy ANDE 15.15 (+0.0), Keaton Voorhees ENTE 15.59, Trevor Branton UNPR 15.83, Crowe Herbertson QNCY 15.92, Adrian Martinez LIOK 15.99, Taylor Miskin GRID 16.27 300IH – Griffin Teague CHIC 39.19, Taylor Miskin GRID 40.33, Adrian Martinez LIOK 40.85, Robert Baumgartner REBL 40.88, Leslie Cummings ENTE 40.93, Alex Davila CORN 41.08 4x100 RELAY – West Valley 43.54, Shasta 43.69, Pleasant Valley 44.22, Anderson 44.29, Wheatland 44.48, University Prep 44.65 4x400 RELAY – Paradise 3:24.51, Mt.Shasta 3:28.33, Chico 3:28.92, West Valley 3:31.37, Pleasant Valley 3:31.53, Las Plumas 3:33.29 LJ – Wilson Presleigh SHAS 21’3.25, Derek Dowdy HAMT 21’1.25, Steven Zoll WEVA 20’11.25, Kellen Gerig BIVA 20’5.75, Connor Mckenzie REBL 19’11.25, Drew Kannely-Robles YREK 19’11 TJ – Wilson Presleigh SHAS 44’0.5, Jonas Collier MODC 42’9.5, Derek Dowdy HAMT 41’6.25, Calvin Ware CORN 41’5.5, Kellen Gerig BIVA 41’1, Creed Stedman FOHL 40’0.75 HJ – Sethan Miller PLVA 6’7, Kyle Cox UNPR 6’6, Jacob Warren PARA 6’2, Ryan Keables PLVA 6’2, Kellen Gerig BIVA 6’2, Jacob Halderman HAYF 5’10 PV – Deven Hernandez WEVA 14’3, Phillip McHugh SUTT 14’0, Brandon McCann FOHL 13’6, Patrick Bigelow YREK 13’0, Max Richmond SHAS 13’0, Noah Poblano DURH 13’0 SP – Jacob Samuelson REBL 50’10.25, Alex Davila CORN 49’11.25, Grant Kingston ANDE 46’5.5, Brenden Coffey PARD 45’5.75, Cole Parker CORN 45’4.75, Kari Kutch SHAS 45’3.5 DT – Donavan Switalski EANI 166’1, Grant Kingston ANDE 165’6, Austin Greer SUTT 157’11, Logan Barker YREK 152’10, Winston Reugebrink LYTN 132’7, Austin Barron CHIC 130’9

GIRLS

100 – Kennedy Hood LYTN 12.48 (+0.5), Brianna Mendonca LASS 12.72, Erica Grotegeer WHEA 12.89, Mariana Gonzalez HAMT 12.99, Jessica Toombs SHAS 13.12, Ashley Powers PRCH 13.27 200 – Kennedy Hood LYTN 25.72 (+0.0), Brianna Mendonca LASS 26.18, Chava Rivers LAPL 26.34, Savannah Bailey SUTT 26.53, Courtney Kermen PLVA 26.96, Ashley Powers PRCH 27.71 400 – Kirsten Galwey WEVA 58.49, Brenna Mendonca LASS 58.99, Courtney Kermen PLVA 59.07, Chava Rivers LAPL 59.39, Lauren Harper TRIN 60.97, Lindsay Bryant DURH 62.18 800 – Kelly Koehnen HAMT 2:19.77, Belle Moran FOHL 2:23.97, Bailey Jones WEVA 2:25.24, Emily Adams TULE 2:25.79, Mia Ashby SUTT 2:27.16, Lauren Harper TRIN 2:28.80 1600 – Kelly Koehnen HAMT 5:10.70, Belle Moran FOHL 5:17.39, Anna Lewis CVNO 5:24.12, Hailey Askew PLVA 5:32.20, Talia Swangler PARD 5:33.98, Miranda Avalos SHAS 5:36.53 3200 – Kelly Koehnen HAMT 11:23.76, Celeste Wilson CHIC 11:32.29, Naomi Renfroe REBL 11:38.39, Mallory Ward YREK 11:44.45, Jessalyn Ayars CHIC 11:51.35, Talia Swangler PARD 11:58.49 100HH – Molly Ross SHAS 14.71 (+0.6), Stephanie Cardenas GRID 14.97, Mariana Gonzalez HAMT 15.86, Gabriella Mace CHIC 16.43, Alyssa Burke ENTE 16.99, Selina Schillig OROV 17.03 300LH – Molly Ross SHAS 44.39, Stephanie Cardenas GRID 44.48, Gabriella Mace CHIC 44.78, Megan Boone REBL 47.87, Lacey Jackson YREK 48.48, Selina Schillig OROV 49.83 4x100 RELAY – Pleasant Valley 50.68, West Valley 50.80, Hamilton City 51.20, Lassen 51.23, Las Plumas 52.53, Chico 52.89 4x400 RELAY – West Valley 4:07.43, Gridley 4:09.82, Yreka 4:13.74, Foothill 4:15.39, Pleasant Valley 4:16.39, Chico 4:19.11 LJ – Chava Rivers LAPL 17’4.25, Erica Grotegeer WHEA 17’4, Ariana Gonzales CHIC 16’9, Lilly Justine PLVA 16’1.25, Elyssa Cook FARI 15’2.5, Michael Curry GRID 15’0 TJ – Kilee Hannan ANDE 36’4, Alyssa Burke ENTE 35’2, Michael Curry GRID 34’5.5, Kennedy Hood LYTN 33’4, Chantelle Borges ENTE 32’8.5, Ariana Thompson LAPL 32’2 HJ – Kaylee Shoemaker CORN 5’4, Kira Porzio FOHL 5’2, Cassie Young FOHL/Teagan Ford ETNA 5’2, Jennifer Rhyne FOHL 5’0, Caroline Ristuccia GEC/Bayley Willis WEVA 5’0 PV – Matteya Ruiz FOHL 10’0, Cassie Young FOHL 9’6, Rebecca Graham LAPL 9’6, Destiny Saelee WEVA 9’6, Katelyn Benner WEVA 9’0, Gabrielle Johnson SHAS 8’6 SP – Erica Grotegeer WHEA 39’3.5, Claire Walton SHAS 36’9, Abby Meder WHEA 34’11, Natalie Rogers WEVA 34’9.75, Michelle Flint PLVA 33’2.5, Sonia Damian CHIC 33’0.5 DT – Erica Grotegeer WHEA 149’1, Natalie Rogers WEVA 117’0, Sandy Ante’ CVNO 115’9, Dimona Dumaplin WHEA 107’7, Sonia Damian CHIC 106’3, Tyyler McKnight MTSA 104’9

 

2017 NSCIF Finals @ West Valley    May 26, 2017

BOYS

100 – Clinton Spellman ENTE 10.95 (+0.8), Jaden Castellanos CHIC 11.11, Jonathan Adams SUTT 11.30, Jordan Rice UNPR 11.54, Logan Blair WILL 11.55, Aryam Lora-Martinez WHEA 11.63 200 – Clinton Spellman ENTE 21.85 (+0.7), Jaden Castellanos CHIC 22.23, Jonathan Adams SUTT 22.70, Logan Blair WILL 23.08, Noah Alcala WEVA 23.24 400 – Calvin Spellman ENTE 49.36, Riley Potthast PARD 49.68, Kohner Butts WINT 51.17, Kenyon Riley SHAS 51.64, Devonn Layton ETNA 51.71, Travis McCane WHEA 51.72 800 – Thurman Knowles FOHL 1:57.11, CJ Duncan WHEA 1:57.63, Gabe Price PARD 1:58.59, Patrick Roehling PARD 2:00.90, Riley Farrell CHIC 2:01.52, Bretten Farrell CHIC 2:03.01 1600 – Brian Hastings LAPL 4:21.61, Jaden Anderson MTSA 4:29.17, Kyle Johnson PLVA 4:29.87, Isaac Fernandez YREK 4:31.73, Nathan Lervold UNPR 4:34.63, Donovan Freer PLVA 4:37.58 3200 – Jack Emanuel CHIC 9:28.13, Andrew Skoy SHAS 9:28.81, Charlie Giannini CHIC 9:38.74, Blake Chitwood YREK 9:49.49, Chris Meeder WEVA 9:55.37, Dymond Kostenko LAPL 10:03.39 110HH – Jamarquez Abrams PLVA 15.25 (+1.5),  Brock Fischer ENTE 15.37, Trevor Trento CHIC 15.56, Dylan Northrup FOHL 15.78, Miles McMillan UNPR 16.08, Alan Hunter WILL 16.33 300IH – Leslie Cummings ENTE 38.93, Johnny Barton MTSA 40.60, Alan Hunter WILL 40.91, Anthony Alvarez WHEA 41.40, Miles McMillan UNPR 41.89, Trevor Trento CHIC 41.90 4x100 RELAY – Enterprise 42.75, Pleasant Valley 43.25, Sutter 43.85, Paradise 44.00, Shasta 44.67, Mt.Shasta 45.51 4x400 RELAY – Enterprise 3:23.79, Paradise 3:27.69, Pleasant Valley 3:29.72, Foothill 3:30.82, Wheatland 3:31.40, University Prep 3:31.94 LJ – Wilson Presleigh SHAS 21’10, Damien Trunkey TRIN 21’9, Ryan Keables PLVA 21’7.75, Conner McKenzie REBL 21’5.5, Jamarquez Abrams PLVA 21’5, Shawn Scribner TRIN 20’11.5 TJ – Ryan Keables PLVA 44’5, Wilson Presleigh SHAS 43’6.75, Christian Valles CHIC 42’7.5, Damien Trunkey TRIN 42’3.5, Shawn Scribner TRIN 42’2.5, Lambert Salvatierra WEVA 42’1 HJ – Brandon Gentles FOHL 6’4, Kyle Cox PLVA 6’2, Jacob Halderman HAYF 6’2, Sethan Miller PLVA/Jacob Warren PARD 6’2, Matt Gamble FOHL 6’2, Tanner Bidwell BIVA 6’0 PV – Max Richmond SHAS 15’0, Deven Hernandez WEVA 14’9, Noah Poblano DURH 14’0, Nick Small LAPL/Shawn Baham WEED 13’6, Erik Valdez SHAS 12’6 SP – Kari Kutch SHAS 50’5, Brenden Coffey PARD 50’1.5, Kegan Richards REBL 47’10.25, Payton Harrell CVNO 46’6, Cole Parker CORN 46’1.5, Payton Fuller WEVA 43’7 DT – Jarrett Kingston ANDE 156’1, Kari Kutch SHAS 149’9, Cole Parker CORN 147’4, Taylor Brown WEVA 143’9, Payton Fuller WEVA 143’5, Payton Harrell CVNO 141’7

GIRLS

100 – Courtney Kermen PLVA 12.69 (+1.2), Savannah Bailey SUTT 12.95, Erica Grotegeer WHEA 12.98, Alisha McFall YREK 13.01, Isabel Hernandez LIOK 13.30, Lizbeth Hernandez WILM 13.41 200 – Courtney Kermen PLVA 26.02 (+0.8), Savannah Bailey SUTT 26.17, Lauren Harper TRIN 26.50, Mary Blaugh CHIC 27.07, Isabel Hernandez LIOK 27.38, Emily Andrus MTSA 27.46 400 – Lauren Harper TRIN 57.35, Savannah Bailey SUTT 59.45, Jamie McEntire BIGG 59.91, Bailey Jones WEVA 60.56, Kate Minderhoud PARD 61.41, Britta Bundy CHIC 62.55 800 – Kelly Koehnen HAMT 2:19.15, Meri Krier YREK 2:21.74, Jamie McEntire BIGG 2:22.32, Nahkia Clements CHIC 2:24.35, Kayla Page SUTT 2:26.91, Caroline Forseth ENTE 2:29.84 1600 – Kelly Koehnen HAMT 5:07.74, Nahkia Clements CHIC 5:17.48, Naomi Renfroe REBL 5:21.02, Alicia Murillo HAMT 5:22.86, Hailey Askew PLVA 5:25.93, Mia Ashby SUTT 5:29.67 3200 – Kelly Koehnen HAMT 11:11.35, Hanna Hall SHAS 11:23.52, Naomi Renfroe REBL 11:31.24, Jessalyn Ayars CHIC 12:02.93, Hailey Askew PLVA 12:14.60, Mia Ashby SUTT 12:23.83 100HH – Stephanie Cardenas GRID 15.18 (+1.8), Hailey Fune CHIC 15.65, Megan Boone REBL 15.94, Selina Schillig OROV 16.03, Janna Glasie CORE 16.66, Abria Parrott PARD 17.15 300LH – Stephanie Cardenas GRID 45.00, Lindsey Bryant DURH 46.83, Janna Glaspie CORE 46.94, Megan Boone REBL 46.99, Selina Schillig OROV 47.86, Zoey Pitts ENTE 48.39 4x100 RELAY – Pleasant Valley 50.06, Yreka 50.54, Paradise 51.17, Shasta 51.22, Hamilton City 51.44, Chico 51.64 4x400 RELAY – Gridley 4:09.22, Yreka 4:12.89, Oroville 4:14.84, Shasta 4:17.83, Pleasant Valley 4:19.17, Chico 4:19.71 LJ – Erica Grotegeer WHEA 17’6.5, Alyssa Burke ENTE 16’0.25, Michael Curry GRID 15’10.5, Malia Sherman WEVA 15’10.5, Megan Boone REBL 15’5, Lindsey Bryant DURH 15’1.25 TJ – Alyssa Burke ENTE 35’1.75, Michael Curry GRID 34’9.5, Hailey Fune CHIC 34’5.75, Kyla Logan ANDE 34’5.5, Angelique Passidakis UNPR 33’3.25, Ariana Thompson LAPL 32’8  HJ – Kira Porzio FOHL 5’4, Lindsey Bryant DURH 5’4, Teagan Ford ETNA 5’2, Hailey Fune CHIC 5’0, Caroline Ristuccia GEC/Zoey Pitts ENTE/Katelyn Benner WEVA 4’10 PV – Matteya Ruiz FOHL 10’6, Katelyn Benner WEVA 10’0, Solee Meidus SHAS 9’6, Destiny Saelee WEVA 9’6, Rebecca Graham LAPL 9’6, Anna Forcher FOHL 9’0 SP – Natalie Rogers WEVA 37’9.25, Kaitlyn Jarrett FOHL 34’3.25, Michelle Flint PLVA 33’10.5, Valerie Barragan REBL 32’11.75, Abby Meder WHEA 32’7.75, Kathryn Dowdy HAMT 30’4.25 DT – Erica Grotegeer WHEA 147’6, Natalie Rogers WEVA 131’1, Marisah Wehunt ANDE 117’7, Sandy Ante’ CVNO 116’8, Michelle Flint PLVA 112’0, Caitlin Bennett ETNA 101’9

 

2018 NSCIF Finals @ West Valley    May 25, 2018 (Cold, rain)

BOYS

100 – Logan Blair WIL 11.17, Dante Jackson PV 11.33, Logan Bains LO 11.46, Miles McMillan UP 11.67, Joseph Summers MtSh 11.68, Kevin LaCombe WIL 11.73 200 – Dante Jackson PV 22.49, Logan Blair WIL 22.63, Kenyon Riley SHA 22.65, Daniel Velazquez BIGGS 23.39, Jagger Bains LO 23.41, Brandon Heese WV 23.73 400 – Jayden Gordon FOHL 50.08, Daniel Velazquez BIGGS 50.58, Kohner Butts WINT 50.77, Quinn Danner-Bocks UP 51.71, Jonathan Zubia SUT 51.79, Jared Mackay PAR 51.93 800 – CJ Duncan WHE 1:57.68, Kyle Johnson PV 1:57.94, Gabriel Price PAR 1:59.18, Riley Farrell CHI 1:59.71, Jacob Garrett ENT 2:00.00, Patrick Roehling PAR 2:02.01 1600 – Brian Hastings LP 4:24.83, Bretten Farrell CHI 4:30.20, Justin Matties UP 4:30.36, Dixon Moore ENT 4:37.24, Isaac Fernandez YRE 4:37.54, Nick Torres ENT 4:41.70 3200 – Charlie Giannini CHI 9:35.08, Avery Grady ENT 9:45.76, Blake Chitwood YRE 9:49.19, Jaxon LeDuc CHI 9:54.01, Justin Matties UP 9:58.48, Eric Morefield WV 10:02.78 110HH – Brock Fischer ENT 14.96, Dylan Northrup FOHL 15.36, Trevor Branton UP 15.47, Daniel Dickerson WV 15.85, Matthew Braden FOHL 15.90, Johnny Barton MtSh 16.08 300IH – Brock Fischer ENT 40.04, Dylan Northrup FOHL 40.99, Miles McMillan UP 41.94, Cooper Overton UP 42.24, Noah Trento CHI 42.47, Daniel Cardenas ORL 43.26 4x100 RELAY – Pleasant Valley 43.46, Foothill 44.23, UPrep 44.67, Paradise 44.92, Wheatland 45.41, Burney 45.79 4x400 RELAY – Foothill 3:26.73, Paradise 3:27.14, West Valley 3:29.20, Wheatland 3:33.47, Winters 3:40.03, Enterprise 3:41.89 LJ – Conner McKenzie RB 22’0.5, Shawn Scribner TRI 21’6.75, Christian Valles CHI 20’7.5, Brett League CV 20’4.75, Bailey Small FR 20’1.75, Jeremy Schafer DUR 19’11.5 TJ – Christian Valles CHI 43’0, Brett League CV 42’2.5, Isaiah Putnam FOHL 42’1.5, Caleb Rowe FOHL 41’11, Jeremiah Havens LP 40’11, Shawn Scribner TRI 40’9.5 HJ – Matt Gamble FOHL 6’2, Tanner Bidwell BigV 6’2, Austin Mishoe COR 5’10, Lucas Wright ENT 5’10, Blake Baten CHI 5’8, Alec Matheson WINT/Bryce Scott BIGGS 5’8 PV – Nick Small LP 13’3, Brian Harper TRI 13’3, Cole Millward FOHL 13’0, Bailey Sulzer WV 12’6, Layton Paloutzian FOHL 11’6, Malachy Bryan MtSh 11’6 SP – Jarrett Kingston AND 49’4, Jim Mogen SHA 48’1.25, Rylie Silva CV 46’9, Dawson Gruhler UP 43’6, Michael Sappa WHE 43’2, Griffin Rhoads-Albert CHI 42’8 DT – Jarrett Kingston AND 153’8, Payton Fuller WV 147’9, William Swartz RB 147’9, Steven Camara TRI 141’0, Dawson Gruhler UP 138’4, Timmy Mair AND 128’1

GIRLS

100 – Alisha McFall YRE 12.68, Savannah Bailey SUT 12.75, Isa Alvarez WV 13.12, Arlene Garcia SHA 13.22, Kaitlin Paul ORO 13.33, Jules Jiminez WINT 13.49 200 – Savannah Bailey SUT 25.97, Alisha McFall YRE 27.10, Isa Alvarez WV 27.32, Melody Wu FOHL 27.32, Kaitlin Paul ORO 27.55, Allison Brott PAR 27.96 400 – Savannah Bailey SUT 58.33, Zoey Bishop 61.69, Naiya Kowalkowski DUR 62.14, Amy Battenfield COR 62.60, Sami Isheim UP 62.98, Elter Bright COR 63.51 800 – Lauren Harper TRI 2:23.78, Bailey Jones WV 2:26.41, Alicia Murillo HC 2:26.71, Caroline Forseth ENT 2:27.30, Rize Oliveira FOHL 2:28.12, Tessa Coffee CHI 2:34.82, Cailin Dockendorf CHI 2:35.20 1600 – Lauren Harper TRI 5:22.65, Jasee Heacock WV 5:25.44, Mia Ashby SUT 5:25.55, Serena Tate UP 5:28.11, Alicia Murillo HC 5:29.30, Jasmyne Aragon WV 5:33.41 3200 – Hana Hall UP 11:09.65, Britta Bundy CHI 11:22.07, Rajvir Duhra LO 11:56.14, Mia Ashby SUT 11:56.89, Hannah Cusworth UP 12:05.25, Mia Caldera CHI 12:15.30 100LH – Hailey Fune CHI 15.58, Selina Schillig ORO 16.17, Alia Sager SHA 16.82, Elizabeth Wiley CORE 16.87, Kelli Rogers TRI 17.03, Abria Parrott PAR 17.04 300LH – Selina Schillig ORO 48.09, Elizabeth Wiley CORE 48.72, Sophie Hanf CHI 49.30, Hailey Fune CHI 49.49, Lena Fogle YRE 50.25, Dara Gaeuman TRI 51.09 4x100 RELAY – Yreka 50.10, Foothill 50.88, Chico 51.40, Wheatland 52.31, Oroville 52.65, Durham 52.68 4x400 RELAY – West Valley 4:07.69, Foothill 4:12.04, Durham 4:14.22, Yreka 4:17.40, UPrep 4:19.04, Sutter 4:20.90 LJ – Lexi Jones UP 16’4.25, Kylanna Bluford CV 15’10.5, Alyssa Burke ENT 15’9.75, Jenna Parker DUR 15’9.5, Zoey Bishop FOHL 15’8, Julia Norman TRI 15’3.25 TJ – Alyssa Burke ENT 36’7, Hailey Fune CHI 35’11.5, Kaitlin Paul ORO 34’4, Alexa Hitchko PV 33’9.5, Bianca Jones 32’11, Taryn Higley UP 31’11.5 HJ – Kira Porzio FOHL 5’2, Teagan Ford ETNA 5’1, Lindsey Bryant DUR 5’1, Grace Woods SHA/Katelyn Benner WV/Jennifer Rhyne FOHL/Alysha Kline LP 4’10 PV – Matteya Ruiz FOHL 10’3, Rebecca Graham LP 10’0, Addie Galantine COR 9’6, Aliaya Magee SHA 9’0, Hannah Alvarado COR 8’6, Meadow Voss FOHL 8’0 SP – Natalie Rogers WV 39’8, Erica Grotegeer WHE 38’7, Abby Meder WHE 35’5.5, Kathryn Evans PV 34’2.5, Subrina Tuitele PV 33’5.25, Marisah Wehunt AND 33’4.5 DT – Erica Grotegeer WHE 162’9, Natalie Rogers WV 136’5, Marisah Wehunt AND 119’7, Kiana Emerson FOHL 115’6, Sandy Ante’ CV 108’8, Subrina Tuitele PV 103’2

 

2019 NSCIF Finals @ West Valley   May 17, 2019

BOYS

100 – Dante Jackson PV 11.20 (-0.6), Jeramiah Havens LP 11.33, Damon Uribe UNPR 11.39, Caleb Cooley PV 11.42, Riley Doyle FOHL 11.43, Nathan Acosta LAS 11.47 200 – Dante Jackson PV 22.37 (+0.4), Damon Uribe UNPR 22.55, Quinn Danner-Bocks UNPR 22.89, Ryan Goates UNPR 23.26, Caleb Cooley PV 23.40, Josh Akana SHA 23.74 400 – Quinn Danner-Bocks UNPR 49.85, Jayden Gordon FOHL 49.98, Jared Mackay PAR 51.02, Matthew Hernandez ORL 51.42, Dagan Sanders WV 51.86, Travis McCane WHE 52.52 800 – CJ Duncan WHE 1:58.52, Patrick Roehling PAR 1:58.68, Riley Farrell CHI 1:58.83, Jacob Garrett ENT 1:59.00, Dylan Tindell FOHL 2:02.11, Dixon Moore ENT 2:02.62 1600 – Nick Torres ENT 4:26.84, Kyle Johnson PV 4:32.62, Alexis Ramirez MtSh 4:34.24, Bailey Rockholt SUT 4:36.93, Drew Hering MtSh 4:38.35, Alan Nava CHI 4:40.73 3200 – Charlie Giannini CHI 9:34.71, Mario Giannini CHI 9:46.79, Nick Torres ENT 9:54.19, Luke Bland SHA 9:56.08, Kaleb Traficante CHI 9:56.75, Bailey Rockholt SUT 10:03.74 110HH – Dylan Northrup FOHL 15.03 (-0.8), Daniel Dickerson WV 15.33, Lucas Wright ENT 15.40, Matthew Gawthrop COR 16.07, Manny Galvan WHE 16.23, Conner Saso COL 16.81 300IH – Dylan Northrup FOHL 39.75, Lucas Wright ENT 40.16, Daniel Dickerson WV 40.84, Noah Trento CHI 42.00, Cory Murasko DUR 42.32, Kye Carter ENT 43.09 4x100 RELAY – Foothill 42.76, Pleasant Valley 42.99, University Prep 44.58, Las Plumas 44.95, West Valley 45.77, Orland 46.07 4x400 RELAY – *Paradise 3:19.86, Foothill 3:25.15, University Prep 3:29.04, West Valley 3:30.23, Chico 3:30.33, Enterprise 3:35.32 LJ – Justin Pulsifer COR 21’2, Daiven Atwal SUT 20’7.25, Shawn Scribner TRI 20’2.75, Alejandro Gonzalez HC 20’0.25, Lambert Salvatierra WV 19’9.25, James Salvatierra WV 19’8 TJ – Jeremiah Havens LP 43’11, Caleb Rowe FOHL 43’6, Lambert Salvatierra WV 43’3.5, Albert Ramos WINT 42’9.75, Lucas Wright ENT 41’9.25, Daiven Atwal SUT 41’1.5 HJ – Lucas Wright ENT 6’5, Jacob Bishop COR 6’0, Daniel Medina PIE 6’0, Cameron Nolen PV 6’0, Conner Saso COL 5’10, Dawson Greene FOHL 5’10 PV – Nicholas Small LP 14’7 Malachy Bryan MtSh 12’6, Christian Patrick ORO 12’6, Ricky Sanderson CV 12’6, Matt Nehls WV 12’6, Layton Paloutzian FOHL 12’0 SP – Michael Sappa WHE 48’8.25, Reagan Dahle BIVA 48’3.5, Anthony Rogers WV 47’3, Griffin Rhoads-Albert CHI 46’9.5, Jonathan Widener LO 45’7.5, Payton Fuller WV 45’5.5 DT – Payton Fuller WV 154’3, Michael Sappa WHE 149’7, William Swartz RB 147’8, Chris Soderlund WHE 142’11, Jordan Knoefler LP 142’1, Mitch Barker EANI 133’3

GIRLS

100 – Alisha McFall YRE 12.72, Lexi Jones UNPR 12.92, Melody Wu FOHL 13.08, Ajha Dennis MtSh 13.13, Chloe Whitmire SHA 1319, Arlene Garcia SHA 13.21 200 – Zoey Bishop FOHL 26.07, Lexi Jones UNPR 26.12 Lauren Harper TRI 26.21, Melody Wu FOHL 26.44, Alisha McFall YRE 26.82, Chole Witmire SHA 26.83 400 – Zoey Bishop FOHL 59.16, Bailey Jones WV 60.23, Isabella Alvarez WV 60.37, Sami Isheim UNPR 61.46, Caitlyn Singler PAR 62.53, Mary Blaugh CHI 62.83 800 – Lauren Harper TRI 2:18.16, Nahkia Clements CHI 2:20.31, Grace Gaddy UNPR 2:25.23, Caroline Forseth ENT 2:26.23, Claire Durbin FOHL 2:28.34, Harli Gomes ETNA 2:29.35 1600 – Lauren Harper TRI 5:07.09, Grace Gaddy UNPR 5:12.31, Alicia Murillo HC 5:13.80, Sophie Sims CHI 5:13.95, Rize Oliveira FOHL 5:24.25, Jasee Heacock WV 5:24.30 3200 – Alicia Murillo HC 11:35.32, Britta Bundy CHI 11:46.19, Mia Ashby SUT 11:50.32, Payton Osborne FOHL 11:53.85, Serena Tate UNPR 11:55.34, Lindie Larson SHA 12:00.63 100HH – Hailey Fune CHI 15.21, Sarah Vann PIE 16.38, Audrie Reuss UNPR 16.55, Kira Porzio FOHL 16.84, Elizabeth Wiley CORE 16.99, Maddie Steele WV 17.08 300LH – Maddie Steele WV 46.70, Addie Galantine COR 46.96, Savana Dutton FOHL 47.73, Eilzabeth Wiley CORE 47.81, Karena Bryant DUR 48.28, Kira Porzio FOHL 48.82 4x100 RELAY – Foothill 50.30, Chico 50.87, West Valley 50.98, University Prep 51.21, Shasta 51.39, Pleasant Valley 51.41 4x400 RELAY – Foothill 4:06.50, West Valley 4:06.62, Pleasant Valley 4:15.70, Durham 4:17.86 Paradise 4:19.84, University Prep 4:28.00 LJ – Lexi Jones UNPR 17’7.25, Jenna Parker DUR 16’6.75, Giang Hang CORE 16’3.25, Grace Dudley FOHL 16’0.25, Sophia Porzio FOHL 15’8.5, Kira Porzio 15’6.5 TJ – Hailey Fune CHI 35’3, Giang Hang CORE 34’6.75, Jenna Parker DUR 34’0.25, Ella Lee FOHL 32’9.5, Matteya Ruiz FOHL 32’0.5, Natalie Muse SHA 31’10.5 HJ – Kira Porzio FOHL 5’4, Teagan Ford ETNA 5’4, Giang Hang CORE 5’2, Jennifer Rhyne FOHL 5’2, Ella Lee FOHL 5’2, Alysha Kline LP 5’0 PV – Addie Galantine COR 10’0, Allaya Magee SHA 10’0, Matteya Ruiz FOHL 9’6, Grace Dudley FOHL 9’6, Claire Patterson DUR 9’0, Hannah Alvarado COR 9’0 SP – Natalie Rogers WV 40’10, Abby Meeder WHE 40’7.5, Millie Odurukwe UNPR 35’6.75, Subrina Tuitele PV 34’10, Kathryn Dowdy HC 33’10, Jenna Adkins WV 33’6.5 DT – Natalie Rogers WV 146’9, Abby Meeder WHE 129’4, Kiana Emerson FOHL 116’4, Hannah Wayne WV 110’1, Ciena Gregory FR 108’7, Kennedy Kremer UNPR 104’5  

 

2020  No meet due to the COVID-19 coronavirus pandemic

 

2021 Far Nor-Cal Championships @ West Valley         May 27, 2021

(unofficial section meet due to no state meet)

BOYS

100 – Caden Garrett DURH 11.40, Anthony McFall YRE 11.41, Evan Enserro PLVA 11.42, Holden Gilbert WEVA 11.52, Ryan Osborne FARI 11.59, Mohammad Holmes REBL 11.69 200 – Wyatt Eberhart FOHL 22.62, Caden Garrett DURH 22.94, Evan Enserro PLVA 23.00, Holden Gilbert WEVA 23.29, Anthony McFall YRE 23.40, Ryan Osborne FARI 23.43 400 – Jahari Johnson ENTE 49.82, Wyatt Eberhart FOHL 50.39, Jack Reindel SHAS 52.74, Scott Rupp TRIN 53.06, Isaiah Fever UNPR 53.24, Moses Bigelow WEVA 53.29 800 – Avery Munson-Clark CHIC 2:01.79, Branden Taylor FARI 2:04.18, Camren Barnes FOHL 2:04.55, Isaiah Feaver UNPR 2:04.77, Conner Dooley FOHL 2:05.64, Drew Hering MTSA 2:06.57 1600 – Mario Giannini CHIC 4:24.58, Liam Sehorn CHIC 4:28.55, Renton McGregor PLVA 4:33.86, Camren Barnes FOHL 4:34.75, Thomas MacLean SHAS 4:36.09, Drew Hering MTSA 4:42.50 3200 – Mario Giannini CHIC 9:34.28, Liam Sehorn CHIC 9:46.53, Thomas MacLean SHAS 9:51.04, Jack Hervey CHIC 10:10.11, Renton McGregor PLVA 10:16.33, Tryon Jardin PLVA 10:32.74 110HH – Kimoni Smith PV 16.46, Carter Kroschel FR 17.81, Alex McIntosh TRIN 18.51, Joshua Kroschel FARI 18.62, Miles Miller LAPL 19.13, Timothy Spencer CORE 19.59 300IH – Moses Bigelow WEVA 44.59, Alex McIntosh TRIN 45.11, Carter Kroschel FARI 45.49, Dominic Chain WEVA 46.06, Timothy Spencer CORE 47.80, Joshua Kroschel FARI 49.05 4x100 RELAY – Pleasant Valley 45.12, Foothill 45.15, Shasta 45.24, West Valley 45.38, Enterprise 45.52, Red Bluff 45.94 4x400 RELAY – Foothill 3:39.45, West Valley 3:40.83, Fall River 3:40.95, Trinity 3:42.34, Chico 3:47.12, Lassen 3:48.44 LJ – Patrick Kremer UNPR 21’9.5, Daiven Atwal SUTT 20’11.5, Clyde Shaver REBL 20’8.5, Anthony Pigoni MTSA 19’8, Ian Mehr UNPR 19’5.5, Titus Goodson UNPR 19’2.5 TJ – Daiven Atwal SUTT 42’9.75, Noah Thomas PLVA 41’2.25, Ian Mehr UNPR 40’9.75, Kristopher Vierra FOHL 38’8.5, Cobi Walker ETNA 35’10.5, Edric Moroyoqui YRE 35’7.5 HJ – Patrick Kremer UNPR 6’2, Anthony Pigoni MTSA 6’0, Garrett Stewart ETNA 5’10, Asher Aguirre MTSA 5’8, Conner Warren PLVA 5’8, Cobi Walker ETNA 5’8 PV – Owen Reynolds WEVA 10’0, Ayden Manor CVNO 10’0, Alex McIntosh TRIN 9’6, Jake Lonjin WEVA 9’6, Josh Bandrowski TRIN 9’6, Aaron Winterlin FOHL 9’0 SP – Anthony Rogers WEVA 52’1, Jordan Knoefler LAPL 45’4.5, Wyatt Wigham WEVA 44’6.75, Trey Bennett ETNA 41’10.75, Chris Whitney WEVA 41’5, Ethan Holleman CVNO 41’1.5 DT – Anthony Rogers WEVA 145’5, Evan Miller RB 137’9, Kris Mason FR 130’5, Onkar Sandhu PLVA 130’2, Chris Whitney WEVA 130’0, Tristan McPherren PV 128’10

GIRLS

100 – Kylie Atteberry LAPL 12.73, Chloe Whitmire SHAS 12.74, Megan Shelton BIGG 12.88, Madison Kalberer PLVA 13.00, Isabella Alvarez WEVA 13.08, Isabel Lendman UNPR 13.14 200 – Chloe Whitmire SHAS 26.24, Kylie Atteberry LAPL 26.28, Madison Kalberer PLVA 26.90, Megan Shelton BIGG 27.30, Isabella Alvarez WEVA 27.85, Emma Gaddy UNPR 27.91 400 – Makenzie Knowles FOHL 62.22, Mariah Letcher PLVA 62.86, Megan Shelton BIGG 63.18, Sydney Cassity FARI 63.30, Becca Gaido UNPR 64.08, Frezia Galos REBL 66.33 800 – Abbey Lair REBL 2:24.21, Tori Mackay CHIC 2:24.97, Makenze Knowles FOHL 2:26.13, Elizabeth Yokel ETNA 2:36.56, Grace Gaddy FOHL 2:39.73, Henley Roy PLVA 2:42.13 1600 – Abbey Lair REBL 5:19.06, Iresh Molina CHIC 5:30.84, Della Molina CHIC 5:31.41, Serena Tate UNPR 5:32.47, Una Griffith CHIC 5:39.03, Chloe Alchin PLVA 5:43.11 3200 – Abbey Lair REBL 11:52.19, Della Molina CHIC 11:58.38, Iresh Molina CHIC 11:58.84, Una Griffith CHIC 12:08.94, Serena Tate UNPR 12:29.08, Chloe Alchin PLVA 12:32.84 100HH – Savana Dutton FOHL 17.32, Aubrey Prunty TRIN 18.33, Bethan Spence PRCH 19.34, Lacy Toal FOHL 19.56, Lakeyn Heyeck CHIC 19.84, Ainsley Starmer CHIC 20.63 300LH – Aisha Camara CHIC 47.94, Savana Dutton FOHL 48.46, Gisell Rodriguez-Sanchez FARI 50.61, Aubrey Prunty TRIN 52.75, Harper Stark CHIC 53.48, Lacy Toal FOHL 55.64 4x100 RELAY – Shasta 50.93, Pleasant Valley 51.00, Foothill 52.92, West Valley 53.04, Trinity 53.20, Fall River 53.51 4x400 RELAY – University Prep 4:19.73, Chico 4:20.70, Foothill 4:22.83, Pleasant Valley 4:24.02, Fall River 4:25.88, Core Butte 4:42.04 LJ – Chloe Whitmire SHAS 16’4.5, Julia Norman TRIN 15’10.5, Kylie Atteberry LAPL 15’7, Ella Lee FOHL 15’6.5, Rhyanne Lee UNPR 15’5.75, Leslie Zepeda WILL 14’7.5 TJ – Natalie Muse SHAS 34’5.75, Julia Norman TRIN 33’3.25, Ella Lee FOHL 32’8, Madyson Lovett ENTE 31’1.75, Abigail Murphy CHIC 30’4.75, Lexi Robbins FARI 30’3.75 HJ – Ella Lee FOHL 5’0, Jordan McCoy UNPR 4’10, Baylee Bowles BIGG 4’6, Laken Heyeck CHIC 4’2 PV – Sophia Porzio FOHL 8’0, Elise Ankeny SHAS 7’0, Zoe Benson YREK 6’6 SP – Ivy Hedges WEVA 34’3, Hannah Wayne WEVA 33’11, Ciena Gregory FARI 33’3.5, Kiana Emerson WEVA 33’3.25, Kaylee Jones RDCH 32’1, Madyson Lovett ENTE 30’11.25 DT – Kiana Emerson WEVA 139’8, Hannah Wayne WEVA 104’0, Ciena Gregory FARI 100’4, Elise Luevano PARA 94’11, Aly Reich CEVA 91’10, Lauren Massa PLVA 90’0

 

KEY TO SCHOOL ABBREVIATIONS

American Christian Academy          ACA

Anderson                            ANDE or AND

Bidwell Jr. High                    BIDW or BJr

Biggs                               BIGG

Big Valley                          BIVA or BgV

Bishop Armstrong                    BA

Burney                              BURN or BUR

Butte Valley                        BVHS or BuV

Central Valley                      CVNO or CV

Chester                             CHES or CHE

Chico                               CHIC or CHI

Chico Jr. High                      CHJR or CJr

Colfax                              COLF

Colusa                              COLU or COL

CORE Butte                          CORE

Corning                             CORN or COR

Del Oro                             DEOR or DO

Delta                               DELT or DEL

Dunsmuir                            DUNS or DUN

Durham                              DURH or DUR

East Nicolaus                       EANI or EN

Elk Creek                           ELCR

Enterprise                          ENTE or ENT

Esparto                             ESPA or ESP

Etna                                ETNA

Fall River                          FARI or FR

Folsom                              FOLS

Foothill                            FOHL or FH

Fort Jones                          FTJO

Golden Eagle Academy                GEA

Greenville                          GRVL

Gridley                             GRID or GRI

Hamilton City                       HAMT

Happy Camp                          HACA or HC

Hayfork                             HAYF or HAY

Las Plumas                          LAPL or LP

Lassen                              LASS or LAS

Live Oak                            LIOK or LO

Los Molinos                         LOMO or LM

Lower Lake                          LOLA or LL

Loyalton                            LYTN

Maxwell                             MAXW

McCloud                             MCLD or McCl

Mercy                               MRCY

Mt. Shasta                          MTSA or MtSh

Modoc                               MODC or MOD

North Tahoe                         NOTA or NT

Nova Jr. High                       NOVA

Orland                              ORLA or ORL

Oroville                            OROV or ORO

Paradise                            PARD or PAR

Pierce                              PIER or PIE

Plesant Valley                      PLVA or PV

Portola                             PORT or POR

Princeton                           PRIN

Providence Christian                PRCH or ProvC

Quincy                              QNCY or QUI

Red Bluff                           REBL or RB

Redding Adventist                   REDA

Redding Christian                   RCHS

Rio Vista                           RIVI or RV

Shasta                              SHAS or SHA

Surprise Valley                     SUVA or SuVa

Sutter                              SUTT or SUT

Trinity                             TRIN or TRI

Tulelake                            TULE or TL

University Prep                     UNPR or UP

Weed                                WEED

West Valley                         WEVA or WV

Westwood                            WW

Wheatland                           WHEA or WHE

Williams                            WILM or WMS

Willows                             WILL or WIL

Winters                             WINT or WIN

Yreka                               YREK or YRE

Yuba City                           YUBA or YC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fall Semester Final Project for Freshmen English

Your assignment for Of Mice and Men and your final exam in this class is as follows:

1937 Salinas Newspaper

You will divide in to teams of three to four.  One of you is the editor.  One of you is the federal and state reporter.  One of you is the local reporter.  One of you is the Arts and Entertainment reporter.

 

 The year is 1937 and you are located in Salinas, CA.  John Steinbeck’s novel Of Mice and Men has been published to great success.  The U.S. is beginning to pull out of the Great Depression, but many things are still problematic in the country.  The migrant farmworker conditions in and around Salinas still divides the community.  Communism and socialism are feared, even though people are very happy with many of FDR’s very socialist programs that are helping put people back to work and provide financial support to those who could not find work. 

 

Jobs:

Editor:  responsible for designing the masthead for your newspaper.  Give it a title, and a design.  A motto is often found on the masthead.  Include the date – sometime in 1937, after the publication of the novel.  The editor is also responsible for writing the editorial:  you must choose a topic appropriate to the time and the novel. 

 

National and State reporter: you are responsible for designing the layout of all the articles.  The article you write should reflect what is going on in the country and the rest of California at the time – your focus should be the U.S. recuperating from the Depression and staying out of what now appears to be a coming war in Europe.

 

Local Reporter:  your focus is on what is happening in the local scene.  You are responsible for writing an article about an event in Soledad: the death of a young wife and the shooting of the man who killed her – a mentally retarded man of great strength.  A second article might include local openings or something of interest about Salinas, or even an article about local writer, John Steinbeck.

 

Arts and Entertainment Reporter:  You are responsible for reviewing the play of Of Mice and Men.  Provide info on what is happening in and around Salinas at that time.  Pick out pictures from online to add to each of the articles being written for your newspaper.

 

You will have time in the library to use the Internet sites I have picked out for you.  Your newspapers are due on the day of our final exam. On that day you will present your newspapers orally to the class.  My website with all the appropriate links to Steinbeck and Great Depression sites will be ready for your use this Sunday, Dec.. 5, 2004.  You may start working on this at any time.

Links to Sites for Steinbeck, Salinas, and the Great Depression

 

image by Dorothea Lange

 

Geographical Information
Steinbeck's homes: this document lists the various homes and some of the places he visited and used in his writings.
Steinbeck's Country: with a map depicting the major places mentioned by Steinbeck in his California fiction.
Pacific Grove. This is a self-guided driving tour.
Map of Salinas Valley
        Map of settings for Steinbeck novels
  Background Information
John Steinbeck and the writing of Of Mice and Men
The Migrant Experience
          History of migrant workers
 
Information about the Book
The book takes its title from Robert Burns poem To A Mouse, On Turning Her Up In Her Nest With The Plough, 1785. See the second last stanza.
Themes, Motifs, and Symbols
Factsheet with background information
Explanations of places, etc., names
Idioms
Vocabulary with some pictures.
Plot
Style and Structure of the novel.
Characters, Language, and Sample Essay Questions

Information about the Great Depression and WW II

The WPA and the Great Depression.
The Great Depression and the New Deal
New Deal for the Arts
          Events leading to World War II
          Photos of 1937
Pro Football Team in Salinas - 1930's www.footballresearch.com/articles/frpage.cfm?topic=salinaspack

 

Return to Mr.Fairley's Home Page

 

 

 

 

1