NORTHERN SECTION CIF CROSS COUNTRY RANKINGS

2012

Here's the first installment of the Northern Section rankings. We would like to thank Jim Deaver, Scott Fairley, Tom Cushman, Steve Nesheim, Kevin Girt, Bob Hastings, and the many other coaches who offered their knowledge on the section's runners to help with this ranking. Remember, it is just a ranking by coaches who are making their best guess based on local invitationals and dual meets.  This week's featured meets included results from the first three weeks of invitationals in the North State.
 
BOYS' INDIVIDUALS:

1. John Whelan (12) Etna D5

2. Blake Zufall (12) Shasta D3

3. Landon Woolard (11) Shasta D3

4. Clayton Bunn (11) Yreka D4

5. Matt Jochim (10) Yreka D4

6. David Neill (11) Yreka D4

7. Chris Midkiff (12) Chico D3

8. Hunter Jensen (12) Shasta D3

9. Malcolm Hinz (12) Chico D3

10.Andris Molina (11) Chico D3

Others to watch:   Jesus Diera (Corning), Gary Thornton (Chico), Austin Murch (Central Valley), Damon Young (Durham).
 
BOYS' TEAMS:

1 Shasta D3

2 Yreka D4

3 Chico D3

4 Corning D4

5 Pleasant Valley D3

6.Mt. Shasta D5

7.Central Valley D4

8.West Valley D4

9.Oroville D3

10.University Prep D5

                                                                                                                                                                                                                                                                                           

GIRLS' INDIVIDUALS:
1.Hannah Dorman (12) West Valley D4
2.Melanie Hickman (12) Pleasant Valley D3
3.Jenna Storms (10) West Valley D4
4.Helen Mino Faukner (11) UPrep D5
5.Megan James (10) West Valley D4
6.Delaney Faggard (11) West Valley D4
7.Belle Moran (9) Redding Christian D5
8.Sydney Pruett (10) Enterprise D3
9.Azure Grant (12) Chico D3
10.Michaela Dyson (10) Shasta D3
 
Others to watch:
Francesca Vecere (Pleasant Valley), Rosy Reyes (Oroville), Madison Schell (Durham), Ellen Sampson (Mt. Shasta), Kelsey Reed (Chico), Annie Stratton (Paradise), Tammey Kramm (Enterprise), Kelsey DeFillipo (Foothill)..
 
GIRLS' TEAMS:

1.West Valley D4

2.Chico D3

3.Mt. Shasta D5

4.University Prep D5

5.Shasta D3

6.Yreka D4

7.Enterprise D3

8.Pleasant Valley D3

9.Paradise D3

10.Oroville D3                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 
1 1